veriszv veriszv komentáře u knih

Jak pomoci svému dítěti s vadou řeči Jak pomoci svému dítěti s vadou řeči Eva Kolesová

Skvěle a srozumitelně podané. Praktické příklady, nápady jak s dětmi pracovat.
Moc mi kniha pomohla!

09.06.2023 5 z 5

Fangirl Fangirl Rainbow Rowell

Ač bych tuto knihu určitě víc ocenila před osmi lety, když vyšla, protože jsem stejně jako hlavní postavy - dvojčata Cath a Wren byla na vysoké, tak mi to i teď přišlo jako milé čtení.

Ale!
Neskutečně mě nebavily části s fanfikcí, tenhle pseudo Harry Potter, který pak dokonce vyšel v sérii Simon Snow mě strašně otravoval a nebavil.
Kdyby tam tyto části nebyly, kniha by byla svižnější. Osobně mi stačilo prostě vědět, že Cath píše fanfikce.

Části z života Cath a Wren se mi ale moc líbily a naštěstí tvořily většinu knihy.
Autorka skvěle vystihla pocity čerstvých vysokoškolaček, nejistotu, strach, zároveň nadšení z nových věcí a touhu všechno zkusit.
Bavila mě proměna Cath v holku, která se za sebe konečně dokáže postavit!
No prostě pro starší ročníky fajn nostalgie jaké to bylo na vysoké, mladší se v tom můžou najít aktuálně.

09.06.2023 3 z 5

Nenech to být Nenech to být Harlan Coben

Dobrá práce s napětím. I když to bylo trochu neuvěřitelné a poměrně brzo jsem začala tušit odkud vítr fouká, tak mě to bavilo. Zábavný průměr

07.06.2023 3 z 5

Momentálně nedostupná Momentálně nedostupná Valentina Farinaccio

Knížka, která je napsaná s lehkostí, takže ji přečtete za pár hodin, i přesto, jak velká témata se v ní řeší.
Možná je to tím, že ač je v knize nastíněno spoustu těžkých témat, Vittoria o nich vlastně jen vypráví a nejde to příliš do hloubky. Zamyslet se nad nimi už budete muset sami.
Kraťoučké kapitoly se čtou opravdu svižně, a i přesto, že Vittoria ve svém vyprávění skáče v čase, se jako čtenář lehce zorientujete.
Pokud máte náladu na jednohubku plnou aktuálních témat, která je napsaná s lehkostí, tak Momentálně nedostupná by mohlo být to, co hledáte.

05.06.2023 3 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Autorka mě opět nezklamala, je to už prostě moje sázka na jistotu, když chci dobrý psychologický román s detektivní zápletkou.
Vyhovuje mi pomalejší tempo vyprávění i nedostatek krvavých scén, protože ty tu opravdu nenajdete (naštěstí ).
V tomto případě byl možná trochu urychlený závěr a chybělo mi tam jedno vysvětlení, ale i tak je to skvělá odpočinková kniha, kterou jsem zhltla za necelé dva dny.

01.06.2023 4 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Bravurní psychologie postav, které chápete, i přesto, že vám nepřirostou k srdci.
Skvělá kompozice a cením i otevřený konec.
Navíc má kniha opravdu dokonalou audioverzi, která nejen, že zlepšuje orientaci ve střídajících se vypravěčkách, ale i umocňuje celkový dojem.

30.05.2023 5 z 5

Jedno obyčejný léto Jedno obyčejný léto Mariko Tamaki

Příběh jednoho obyčejného léta, přesně jak říká název, se mě dotknul víc, než jsem myslela

Dvě holky, co se vždy potkávají o prázdninách u oceánu.
Léto stejné, jako všechna ostatní, ale přitom jiné
Takové to jak to na oko vypadá, že se nic neděje, ale přitom se toho děje strašně moc.
První léto s náznaky dospělosti. Holky si začínají uvědomovat starosti dospělých, přemýšlet o manželských krizích, prvních láskách a začínají na ně doléhat starosti, ale přitom v nich ještě žije dětská duše

Melancholická atmosféra s dokonalou kresbou to vše jen podtrhují, a pro mě tak bylo Jedno obyčejný léto fakt velkej zážitek!

29.05.2023 5 z 5

Kdepak jsi, krásný světe Kdepak jsi, krásný světe Sally Rooney

Knihy Sally Rooney mě baví!
Zaujaly mě všechny. Ale zatímco první dvě, mě spíš bavily tím, že mě vlastně provokovaly, třetí kniha mi konečně byla skutečně blízká.

Čtyři protagonisty třetí knihy Sally Rooney jsem totiž konečně chápala. Neříkám, že bych se chovala stejně. Pořád jsou to lidi, co se vlastně jen trápí, neví co se životem a většinu času jsou na přesdržku. Ale byli pro mě ze vsech postav tří autorčiných knih nejvíc pochopitelní.

Intimní vhled do života čtyř mladých lidí, má ustálenou formu - vyprávění o životě Alice, Eileen, a jejich mužích, které prokládají e-maily, jež si ženy posílají mezi sebou.

Zatímco životní peripetie mě moc bavily, e-maily byly trochu jako pěst na oko! Jelikož jsou postavy přibližně v mém věku, je pro mě naprosto nepředstavitelné, že bych si s mýma holkama psala filosofické statě o rozpadu civilizací.
Na druhou stranu mě v nich spoustu myšlenek zaujalo a bavilo. Jen to prostě působilo strašně na sílu a neuvěřitelně.

V Emailech se řeší všechny dnešní problémy - klimatická krize, náboženství, feminismus, těhotenství po konci světa,
Postavy jsou opět zvoleny tak, aby tu byl nějaký třídní rozdíl a o jistou toxicitu ve vztazích taky není nouze.
Dalo by se tedy říct, že třetí kniha je stejná jako ty předchozí, jen se vyměnily jména postav.
Ale není, je mnohem, mnohem vyzrálejší a lepší!

23.05.2023 4 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Dobře vystavěný příběh se skvěle budovaným napětím a atmosférou. Jediná výtka je k normalizaci pití alkoholu, to mi vážně vadilo. Jinak od autora určitě zkusím nějaké další kousky.

22.05.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Náročné čtení o náročném tématu, napsané tak, že ho stejně přečtete jedním dechem.
Autorka umí skvěle vybudovat atmosféru i vystavět příběh. Kniha je navíc psaná s jistou strohostí, což ještě přidává na naléhavosti.

I přesto, se u mě nadšení nekoná.
Kniha mi přišla napsaná jaksi odosobněně, a tak ve mně kromě odporu nenechala vlastně žádné emoce.
Navíc jsou tu jisté nelogičnosti, hlavně ohledně jednoho ztraceného otce.

Zkrátka beznaděj a žádné světlo na konci tunelu. Nevím, co si z knihy kromě nekonečného smutku mám odnést? Asi mi tu chybělo nějaké poselství, že se ze zajetých rodinných vzorců dá, i když obtížně, vystoupit.

Kniha skvěle napsaná, ale bohužel jsme se prostě nepotkaly.

18.05.2023 3 z 5

Olga Olga Bernhard Schlink

Komorní příběh, i když se na jeho pozadí odehrávají velké světové dějiny.
Olga byla výjimečná tím, že nikdy neslevila ze svých představ a názorů. Byla to velmi silná a emancipovaná žena. Navzdory životním okolnostem se stala učitelkou, prožila velkou lásku a i přes svoji samotu vlastně nebyla sama.
Tato kniha patří k těm, které na pár stránkách odvypráví velký příběh. Nicméně v tomto případě by mu podle mě pomohlo větší rozepsání a větší hloubka. Obavám se, že za pár měsíců mi příběh Olgy vyprchá z paměti, protože ve mně nedokázal rozdmýchat emoce.
Bernard Schlink mě ale i přesto svým stylem psaní oslovil a zkusím od něj něco dalšího.

16.05.2023 3 z 5

Na lovu kvizonů Na lovu kvizonů Jakub Němeček

Na lovu kvizonů je povídková sbírka, která se vejde do kapsy.
Ač je malinká velikostí, svojí rozmanitostí a fantazií je ale obrovská.
Každá povídka je úplně jiná, to co mají společné je skvělý nápad a trefná pointa. Příběhy jsou skvěle vystavěné, vtipné a svojí originalitou nesmírně osvěžující!

15.05.2023 4 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Colleen Hoover píše neskutečně svižně a čtivě, takže knihu neodložíte. Navíc umí napsat opravdu krásnou romantiku.
Nicméně i tak mi to úplně nesedlo. Postavy se občas chovaly trochu nelogicky a celé to bylo strašně moc pohádkově neuvěřitelné.
Na mě zkrátka až příliš naivní, ale pokud máte na něco takového náladu, tak proč ne

12.05.2023 3 z 5

Rozmarýnová zátoka Rozmarýnová zátoka Jenny Hale

Rozmarýnová zátoka patří do mé oblíbené skupiny knih - romantika s tajemstvím z minulosti.
Tento typ knih mám ráda proto, že i přesto, že tušíte, jak dopadne romantická část, i tak nejste ochuzeni o překvapení, které se ukrývá v pomalu odhalované minulosti.
Prázdninová atmosféra, hate-to-love linka, sympatické postavy a tajemné dopisy.
Pokud hledáte knihu, u které vypnete tohle je ona. Pohodová oddechovka, u které se budete prostě a jednoduše cítit příjemně.

10.05.2023 4 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Rodinná sága tří generací s velmi barvitými charaktery. I přes svoji barvitost, mi ale bohužel k srdci příliš nepřirostli. Nějak nám chyběli vzájemné sympatie.
Autorka píše krásným jazykem plným metafor a kniha má i povedenou audioverzi.
Ač tomu objektivně nemám vlastně co vytknout, protože se jedná o řemeslně opravdu poctivě napsaný román, tak subjektivně to po mně pouze steklo, jak voda po voskovaném papíře. Nedotklo se mě to a místy jsem se dost nudila. Očividně tohle nebyl můj šálek kávy

09.05.2023 3 z 5

Mami, miluju Mami, miluju Aleš Palán

Jestli vnímám, že naší společnosti něco chybí, je to empatie, pochopení pro druhé a zájem. Skutečný, opravdový zájem o lidi.
A jestli se tohle všechno dá najít někde v literatuře, je to v rozhovorech Aleše Palána.
Pokud jste někdy byli na nějaké besedě s autorem, je vám jasné, že ten zájem o lidi a lidské příběhy je skutečně opravdový. V kombinaci s autorovou skromností se opravdu nedivím, že se mu lidi otevírají a dostane se s nimi často až na dřeň.
Není tomu jinak i v těchto rozhovorech, ke kterým přizval i svoji dceru Annu, která má podobný talent.
V pěti rozhovorech se ženami řeší jejich životní výhry i prohry, rodinné vztahy, obzvlášť ty k matkám. Další často skloňovaná témata jsou drogy, alkohol, sexuální zneužívání, dluhy, nemoci duše.
Čtení je to neveselé, ale praská bubliny, ve kterých žijeme. A červeně podtrhuje to, že opravdu nikdy nikoho nesuďme, protože často nemáme ani ponětí

03.05.2023 5 z 5

Zvonkohra Zvonkohra Eliška Václavíková

Neuvěřitelně laskavé čtení, které ve vás skutečně rozezní zvonkohru. Klavírní skladba ke každému dílku skládačky složená autorkou, to celé posunuje ještě o příčku výš.
Kniha má krásné sdělení, že každá laskavost se počítá a já vám ji určitě doporučuju!

02.05.2023 4 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Backman ukazuje, že nic není černobílé. Ukazuje jak drobná rozhodnutí ovlivňují další a někdy mnohem větší události.
Jak to, že někomu prokážete drobnou laskavost, může změnit celý jeho vesmír.
Tato série stojí na postavách.
A já je miluju.
Všechny!
Miluju Ramonu, Miru, Anu, Boba, Adri,
A Benjiho, kdo by nemiloval Benjiho?
A i když je třeba nemilujete, tak jim rozumíte a naprosto chápete, proč udělali všechno tak, jak udělali.
Nemůžu nezmínit, že kniha je to opravdu dlouhá, protože má téměř 650 stran.
A já osobně bych ji klidně o 200 stran zkrátila. Vyškrtala bych všechno to, co autor opakuje, aby nám připomněl předchozí díly. Já se totiž těšila, takže jsem se připravovala a znovu si předchozí díly přečetla. Ten kdo ale před tím paměť neosvěžil, možná opakování ocení.
Zkrátka miluju to!
Rozhodně jsem tuto trilogii nečetla naposledy a do Medvědína se vrátím!

28.04.2023 4 z 5

Tohle město, tahle řeka Tohle město, tahle řeka Martina Leierová

Kniha má lehce povídkový ráz, kdy se jednotlivý aktéři míjí na chodbách a potkávají před domem.
Nejprve jsem si říkala, že bych uvítala větší propletenost, ale ono se to proplétalo čím dál víc, až to vygradovalo někam, kam jsme jako čtenáři při fandění postavám doufali, že to ani nedojde!
Podobný námět jsem četla v Myší díře od Simony Votyové, kde jsme také sledovaly osudy lidí jednoho domu. V Myší díře se mi propojenost příběhů zdála povedenější. Ale Tohle město, tahle řeka je podle mě reálnější v tom, že ve skutečnosti toho o svých sousedech vlastně zase tolik nevíme. A i jednotlivé příběhy mi přišly méně klišoidní a víc reálnější. (Čímž rozhodně nechci hanit Myší díru, líbila se mi moc, jen tam vše vyzní laskavě a pozitivně a v této knize méně radostně, ale asi víc reálně?)
Najdeme tu spoustu aktuálních témat a některé scény autorka dokázala popsat tak reálně, až jsem z nich měla husí kůži. Například Lída nebo Klára byly fakt silný kafe.
A nesmím zapomenou vyzdvihnout autorčin jazyk, který se mi líbil opravdu moc!

25.04.2023 4 z 5

Kim Čijong (ročník 82) Kim Čijong (ročník 82) Čo Namdžu

Svižný a úderný text o postavení žen v Jižní Koreji. Spousta faktů dává příběhu trochu dokumentární ráz, ale i tak je to pořád velmi přístupný text, takže se není čeho bát. Doporučuju!

21.04.2023 4 z 5