stejsdan stejsdan komentáře u knih

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Dávám pět hvězdiček za odvahu, sílu a především otevřenost a naprostou upřímnost autorky. Míša je silná žena, která nejenže si přiznala, že je alkoholička, navíc dokázala i přes všechny ostatní problémy ten démon porazit, mluvit o něm, pomáhat dalším....Obdivuji Vás, Míšo a přeju Vám i celé rodině, která za Vámi stála, ať vydržíte.

Moje teta tak silná nebyla...

"Neznamená, že ten kdo bloudí, je ztracen"

15.10.2023 5 z 5

Chyža pod horami a iné poviedky Chyža pod horami a iné poviedky Božena Němcová

Útlá knížečka Boženy Němcové nás zavede do letních dní slovenských Tater do rodiny sedláka. Krásné písničky, stará čeština a romantický příběh, navíc moje vydání obsahovalo i úžasné barevné obrázky. Moc jsem si to užila.

08.10.2023 5 z 5

Roky Roky Annie Ernaux

O autorce jsem se dozvěděla díky Nobelově ceně, kterou obdržela. Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na způsob psaní autorky, ale pak už to šlo samo a i já jsem propadla autorčině genialitě.

...A my, kteří jsme už věděli, že "jistota zaměstnání" a peníze člověku automaticky štěstí nepřinesou, jsme si nemohli pomoct a že všeho nejvíc pro ně chtěli právě to štěstí."....

30.09.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Kolikrát si každý z nás představoval co by bylo, kdyby.... Člověk si naivně myslí, že kdyby se rozhodl tak či onak, byl by šťastnější.
Knížka měla ze začátku trochu depresivní obsah, ale mě se četlo dobře a nenudila jsem se, ale asi jsem čekala něco trochu jiného a něco jakoby tomu příběhu chybělo.
Dávám 4 hvězdy, protože mě donutila k zamyšlení a čtení mě bavilo.

08.09.2023 4 z 5

Mrtvé duše Mrtvé duše Nikolaj Vasiljevič Gogol

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale nakonec jsem si užila hlavně dokonalé popisy postav, např. Plesnivce, Gogol je podle mého názoru mistrem popisu. Taky mě bavila jeho komunikace se čtenářem, to jsem zažila snad poprvé. Některé kapitoly byly hodně vtipné, mě to bavilo.

23.08.2023 5 z 5

Mallorca Mallorca kolektiv autorů

Pro základní informace o ostrově postačí.

27.07.2023 3 z 5

Vlaštovčí kopec Vlaštovčí kopec Donna Everhart

Knížka má na obálce napsáno, že je pro čtenáře knížky Kde zpívají raci a paní v knihovně mi dokonce řekla, že je to její pokračování...Takže nenechte se mýlit jako já, jde o úplně jiný příběh, co nemá s výše jmenovanou knihou nic společného.
Téma je hodně zajímavé, příběh hlavních hrdinů těžko uvěřitelný a závěr mi trochu zaváněl červenou knihovnu. I tak ale knížka stojí za přečtení.

27.07.2023 4 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Perfektní zápletka, vtip, švédský venkov i s jeho ikonickými figurkami, dvojice sympatických protikladných vyšetřovatelů, zkrátka čtení bez chybičky na dovolenou:)

23.07.2023 5 z 5

Pražská zima: Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948 Pražská zima: Osobní příběh o paměti, Československu a válce, 1937-1948 Madeleine Albright

Byla jsem zvědavá na "americký" pohled paní Albrightové na velmi složité období dějin naší země. Musím říct, že kombinace dějinných faktů s velmi osobním příběhem rodiny autorky byl čtivý a zajímavý.
Autorka se zaměřuje hlavně na osobu pana Beneše a v závěru na pana Masaryka, jehož smrt je stále neobjasněná. Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí v nových souvislostech a kniha mi umožnila se na známá fakta dívat jiným pohledem, zamyslet se....
Obdivuji paní Albrightovou, že na prahu šedesátky, kdy se dozvěděla o svém židovském původu, dala se svým týmem dohromady ne vždy šťastné osudy tolika členů své rodiny, což pro ni nemohlo být jednoduché. Úžasná vzdělaná žena, diplomatka, politička, matka tří dcer a přitom plná pokory. Určitě doporučuji.

18.07.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla, příběhu nechybělo vůbec nic, úplně mě to převálcovalo, a ten konec...Úžasně napsané, mohu jenom doporučit.

01.07.2023 5 z 5

Kočičí životy Kočičí životy Eda Kriseová

Úžasná knížka. Pro mě první setkání s autorkou a taky s Volyňskými Čechy, nevěděla jsem o nich téměř nic... Poutavý příběh několika generací jedné rodiny, kde není nouze o statečné ženy. Vhled do složité doby a taky nečekaná setkání po letech. Navíc jsem měla možnost se v rámci Knižního festivalu v Praze setkat s paní Kriseovou, která tam četla úryvky z téhle knížky. Na první pohled velmi zajímavá žena, která mimo jiné pracovala i pro Václava Havla, když byl prezidentem. Jsem si jistá, že v budoucnu určitě sáhnu ještě po další knížce od této dámy.

14.06.2023 5 z 5

Emma Emma Jane Austen

Čtení téhle knížky bylo pro mě trochu utrpení. Život venkovské šlechty 19. století, hlavní hrdinka Emma, která ve svých 21 letech má komicky "zralý" pohled na události. Pletichy a pikle, rozebírání kdo se na koho jak podíval...Já vím, je to klasika, ale mě neoslovila.

21.05.2023 3 z 5

Američanka v Paříži Američanka v Paříži Kerri Maher

Nádherná knížka, která mě přenesla do centra Paříže, do krásného útulného knihkupectví, kde jsem potkala spoustu zajímavých lidí, spisovatelů a hlavně Sylvii, velice zajímavou a silnou ženu, která měla odvahu vydat román, který byl v USA zakázán.
Skvělý příběh přátelství, lidské blízkosti, síly a ženství.
Určitě doporučuji.

27.04.2023 5 z 5

Herečka: Múza první republiky Herečka: Múza první republiky Jana Poncarová

Po přečtení knihy jsem si musela nechat trochu odstup, abych si utřídila myšlenky a pocity, které ve mě vyvolala.
Mladá krásná herečka Jarmila Horáková za první republiky, Devětsil, Osvobozené divadlo, měla by být šťastná....Ale oddaná celou svou bytostí práci, protože nemohla jinak, době i svým citům navzdory...
Druhá dějová linka za druhé světové války, se zajímavým příběhem spisovatelky, která píše o Jarmile Horákové divadelní hru. Konec neveselý, ale pro mě byla tahle knížka úžasný zážitek. Doporučuji.

10.04.2023 5 z 5

U paní Poncarové si velmi vážím toho, že píše o ženách.
Tenhle román byl na mě ale moc pomalý, táhlý a hlavní hrdinka jakoby byla vybledlá, chyběl mi tam nějaký náboj i vztah k dětem. Konec mě zaskočil a byla jsem zvědavá, jak asi Eugénie žila v USA. Od přečtení další knížky této autorky mě to ale neodradí.

26.03.2023 3 z 5

Čtyřfázový program histaminového restartu – Jak odhalit příčiny migrén, ekzémů, závratí, alergií a dalších potíží Čtyřfázový program histaminového restartu – Jak odhalit příčiny migrén, ekzémů, závratí, alergií a dalších potíží Becky Campbell

Doufám, že tuhle knížku nebude nikdo z vás potřebovat...Ale kdyby náhodou: moje dcera má intoleranci histaminu a tahle knížka nám pomohla uchopit celý ten problém komplexně a opravdu příznaky ustoupily, dcera se cítí mnohem lépe:)
Doporučuji.

09.03.2023 5 z 5

V zákulisí srdce V zákulisí srdce Petr Neužil

Předem musím napsat, že moje hodnocení asi není úplně objektivní, protože mě taky živí medicína, i když úplně jiný obor.
Pan profesor mě fascinuje nejenom jako přední odborník, což beze sporu je, ale hlavně tím, že si zachoval zdravou sebereflexi, nadhled, vtip a hlavně si váží práce svých podřízených.
Navíc má rád Jestřebí hory, Martu Kubišovou a nesnáší razítka:)
Ne, teď zase vážně, jeho povídky jsou super, navíc překrásné ilustrace.
pane profesore, nalil jste mi čerstvou energii do žil, za to Vámn patří velký dík:)

07.03.2023 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Výseč života jedné rodiny, kolik takových existuje... Manželé spolu žijí, ale ve skutečnosti si vůbec nerozumí, mají rozdílné pohledy na výchovu dětí, vůbec se nevnímají...Mě styl psaní autorky vyhovuje, i když je dost neobvyklý, není to od ní moje první knížka. Asi nejvíc mě bavilo, jak dokázala popsat stejnou situaci očima různých členů rodiny. Čtení jsem si užila.

25.02.2023 4 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Na tuhle knížku od pana Hájíčka jsem se hodně těšila a nezklamala jsem se, naopak. Osud Marie a jejích blízkých mě oslovil, našla jsem v něm spoustu průsečíků se svým vlastním. Autor má neuvěřitelnou schopnost popsat nepopsatelné a přece tak reálné situace. Skvělá kniha.

12.02.2023 5 z 5

Milostný příběh jednoho života Milostný příběh jednoho života Beth Morrey

Když se mi tahle knížka dostala do ruky, měla jsem trochu obavu, že to bude moc romantický příběh.
Missy mě z toho omylu ale rychle vyvedla, její životní příběh mě bavil, četlo se mi lehce a vždycky už jsem se těšila, až se zase začtu a ponořím se do krásného vyprávění, které mě chytilo za srdce a které mě i pobavilo a při kterém mě i tekly slzy ....
Navíc příběh o pejskařích, mezi které se hrdě počítám:) Určitě doporučuji.

05.02.2023 5 z 5