stejsdan stejsdan komentáře u knih

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Pan Bryndza má úžasnou schopnost mě držet do poslední chvíle v napětí. Příběh je hodně spletitý, s mnoha osobami, které potkávají různé nečekané situace. Erika a její tým je ale stále stejný, mě tedy knížka nezklamala, naopak. Navíc se zdá, že Erika potkala sympatického muže, zabydlela se... určitě doporučuji.

16.01.2023 5 z 5

Království slepých Království slepých Louise Penny

Ježíšek nezklamal a prostřednictvím knížky mě vzal na dovolenou do Three Pines a opět jsem si tenhle výlet mezi všechny ty úžasné lidičky nádherně užila. Příběh plný lidského tepla, vstřícnosti, pochopení, lásky... Prostě jako vždycky moc příjemné čtení.

03.01.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Výseč života jedné rodiny, kde nefunguje absolutně nic. Máma s tátou a dvě děti žijí pod jednou střechou, ale jsou to úplní cizinci. Rodiče a starší sestra jsou naprosto mimo, ani se nesnaží jeden druhého chápat, naslouchat. Mladší dcera Barunka se mezi tím vším snaží nějak proplout, ale nedaří se...Je mi z toho smutno, ale krásně napsané, příběh mě pohltil.

31.12.2022 5 z 5

A na nebi čekají hvězdy A na nebi čekají hvězdy Lori Nelson Spielman

Rodinná tragédie někdy konečně spojí rodinu. Erika je úspěšná realitní makléřka, ale v životě se hledá. Stále se obviňuje a nedokáže si odpustit. Až smrt její dcery povolí hradby žalu a Erika najde samu sebe ...
Kromě příběhu mě moc bavily i citáty.

18.12.2022 4 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Knížka je naprosto úžasná, úplný poklad. Letos jsem se nějak nedokázala naladit na advent a přicházející vánoční svátky, ale tahle knížka, která si mě sama našla, mi úplně otevřela srdce, pohladila, povzbudila, zahřála...Zkrátka přesně to, co jsem zrovna potřebovala.
Děti dokážou s námi dospělými úplné zázraky. Díky MOC

30.11.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Skvělá kniha. Přečetla jsem už před pár dny, ale musela jsem nejdřív všechno vstřebat a nechat v sobě doznít.
Skláním se před autorkou, její příběhy jsou nejenom velmi čtivé, ale zároveň odkrývají kus dějin naší země. Líčí styl života obyvatel před sto lety, jsem ráda, že my, ženy, už máme na výběr a můžeme žít svobodně. Děkuji.

17.11.2022 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Kate Marshallová mě baví ještě víc než Erika Fosterová. Shodou okolností jsem četla první díl série až jako druhý, ale vůbec to nevadilo. Byla jsem pěkně napjatá až do konce a čtení jsem si opravdu užila.

08.10.2022 4 z 5

Tajemství Tajemství Radka Třeštíková

Knížky paní Třeštíkové mě hodně baví. Tragikomický příběh několika rodin s detektivní zápletkou dávající prostor pro vlastní fantazii mě bavil a četlo se mi výborně.

01.10.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Tahle knížka byla pro mě náročná na čtení, jak svým rozsahem, tak obsahem, který je pro mě jako pro ženu a matku velmi silný.
Jsem ráda, že paní Tučková píše o ženách, o jejich obrovské morální síle, odolnosti, ale i o jejich křehkosti. Příběh Leny mě úplně zbořil, byla jsem zvědavá, jak se asi s nejhorší životní situací, jaká může nastat, srovná nebo aspoň jak bude dál žít...
Hrozně moc obdivuji ženy, které se dokázaly vzepřít a bojovat s komunistickým režimem 50 let. Nádherná kniha.

23.09.2022 5 z 5

Kocour Bob a jeho životní moudrost Kocour Bob a jeho životní moudrost James Bowen

Co jsem se odstěhovala od rodičů, žiju s jednou až dvěma kočkami.
Bohužel první dva díly mě jaksi minuly, zato tenhle třetí si ke mě našel cestu sám, stejně jako moje kočky:)
Knížka mi přijde naprosto geniální, vždycky jsem na svých kočkách obdivovala klid, jedinečnost, rozvahu a schopnost dosáhnout svého cíle. Četlo se mi naprosto skvěle a i když už spoustu věcí pro mě nebylo nových, nikdy neškodí se k nim vrátit a použít v každodenním životě.
Navíc se mi líbili i ilustrace.

01.08.2022 5 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Knížka, která mě příjemné překvapila. Musím říct, že od afrického autora jsem nikdy nic nečetla, což je ostuda.
Velmi silný příběh, kde je obsažena hlavně otázka rasismu, ale i postavení žen ve společnosti, vztahy můžu a žen, ale není to romantika. Autorka mě donutila se nad spousty věční zamyslet, určitě si od ní ještě něco přečtu. Rozhodně doporučuji.

26.07.2022 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Kate s Tristanem se při vyšetřování případu dostávají mezi homosexuální komunitu. Ze začátku jsem byla napjatá, ale potom se to nějak podivně táhlo a navíc nevím jak, se mi povedlo uhodnout konec. Ale četlo se mi výborně a knížka mě bavila, takže se těším na další příběh:)

25.06.2022 4 z 5

Otazník je polovina srdce Otazník je polovina srdce Sofia Lundberg

Čekala mě dlooouhá cesta vlakem a čtečka zůstala doma na botníku...Ale všechno je, jak má být - na nádraží byl výprodej knih a já narazila na tenhle klenot.
Cestou jsem ji zhltla skoro celou, skvělý příběh : trochu komplikované dětství ve Švédsku, útěk do Francie a dospělost v New Yorku. Žena ve středních letech řeší své osobní problémy návratem do minulosti, překonává předsudky a strachy ze setkání po dlouhých letech, setkává se se svým kamarádem z dětství až najde i sama sebe a cestu zpět ke svým blízkým.
Líbil se mi popis krajiny ve Švédsku, knížku rozhodně doporučuji.

14.06.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Moje první setkání s autorkou a rozhodně ne poslední. Knížku jsem hltala jedním dechem a ten konec mě dostal úplně. Dočetla jsem už před pár dny, ale musela jsem ji v sobě nechat doznít.
Vyhovoval mi autorčin styl psaní, dějový spád, krásně vylíčený rodinný život před válkou. Pak najednou obrat o 360°- válka, samota, zrada....
Knížka mě hluboce zasáhla a jsem ráda, že jsem si ji koupila, určitě doporučuji k přečtení.

08.06.2022 5 z 5

Penthesilea Penthesilea Ivan Wernisch

Moje první setkání s autorem.
Básničky jsem se snažila číst v klidu a vychutnat si pocity, které ve mě vyvolají. Líbilo se mi, že básně nejsou monotónní, ale o spoustu tématech, o životě, lásce, setkáních, náhodných okamžicích. Myslím, že se k autorovi ještě vrátím.

29.05.2022 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Paní Klevisová mě strašně baví.
Krásně popsaná atmosféra pohraniční zapadlé vesničky, kde mladá žena hledá svou minulost, během pátrání si najde novou přítelkyni, která řeší své osobní problémy. Tentokrát se nejedná o klasickou detektivku, kriminální zápletka sice je, ale určitě to není hlavní dějová linie. Já jsem si velmi užívala, jak autorka popisuje pátrání po půdách ve starých krabicích a zaprášených skříních a byla jsem napjatá, jak to všechno dopadne až do poslední stránky.

26.05.2022 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Knížka, kterou by si měl v dnešní době přečíst každý.

Je v ní obsažena celá životní pravda: totiž, že nejdůležitější v životě je zdraví a pocit štěstí - schválně píšu pocit štěstí, protože to opravdu záleží na každém z nás, jak si to nastaví v hlavě - můžu si najít desítky důvodů proč nemůžu být šťastná, ale naštěstí mě stačí jeden proč šťastná jsem : jsem zdravá - tzn. můžu pracovat, svobodně žít a rozdávat radost druhým.
Peníze v tom nehrají vůbec žádnou roli.
Je důležité si každý den najít důvod k radosti a radost rozdávat svému okolí. Totiž naše okolí funguje jako odrazová stěna : jakmile rozdávám radost, tak se mi vrátí, někdy desetinásobně:)

19.05.2022 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Úžasné počtení.
Knížka se mě osobně dotkla hned ze dvou důvodů: padesátá léta velice negativně poznamenala naši rodinu, můj otec přišel o tatínka, když mu byly teprve 4 roky...Nebylo to snadné čtení.
A druhý důvod: před pár lety jsme na vlastní pěst taky pátrali v archivech, matrikách apod, abychom zmapovali rodokmen právě ze strany mého otce.

"...Víte, jeden sedlák z Tomašic, poté, co ho obrali o všechno, co ho jako třídního nepřítele prohnali kriminálama, vostouzeli ho, pokutovali a dělali u něj potupný domovní prohlídky....tak ten po letech řekl farářovi: NEDONUTILI MĚ NENÁVIDĚT...."
A to je pro mě ten příběh.

Děkuji pane Hájíčku.

14.05.2022 5 z 5

Když se vosy vyrojí Když se vosy vyrojí Marie Rejfová

Jak napsal čtenář kuruku: tahle knížka je jako limonáda, proteče a na chvilku osvěží. Příjemná, vtipná letní oddechovka na pozadí rodinného dramatu, Josefína mi byla sympatická, ale hlubší dojem ve mě knížka nezanechala.

07.05.2022 3 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Ke Karlu Čapkovi se vždycky ráda vracím. Fascinuje mě jeho jazyk, vyjadřovací schopnosti, vtip a optimismus, které jeho knížky vyzařují. Tahle není výjimkou. Asi nejvíc mě pobavila kapitola o kaktusářích a o tom, když zahradník odjede na dovolenou:)

A nejkrásnější popis podzimu, jaký jsem kdy četla:
"Říkáme, že jaro je doba rašení, ve skutečnosti dobou rašení je podzim...Je optický klam, že stromy a keře jsou na podzim holé, jsou totiž posety vším, co se na nich zjara vybalí a rozvine...Říkáme, že příroda odpočívá, zatímco se dere kupředu jako divá. Jen zavřela krám a zatáhla žaluzie, ale za nimi se už vybaluje nové zboží a regály se plní, až se prohýbají. Lidi, tohle je to pravé jaro, co není hotovo teď, nebude hotovo ani v dubnu."

"Ze všeho nejlepší je být živým člověkem, totiž člověkem, který roste."

27.04.2022 5 z 5