stejsdan stejsdan komentáře u knih

Proces Proces Franz Kafka

Knížka s mi nečetla snadno, ale když jsem si zvykla na pro mě dost neobvyklý styl psaní, nemohla jsem přestat číst. Kafka mistrně popsal depresivní pocity, strach z neznámého, úzkost, absurdní soudní systém jako všudypřítomné monstrum, z kterého až mrazí. Dokonalé dílo.

19.04.2022

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Krásná knížka provoněná heřmánkem, lidským teplem, pokorou, vřelostí, pracovitostí, statečností a mateřstvím.
Paní Körnerovou jsem měla zařazenou jako autorku příliš romantických knih, což není můj šálek kávy, ale dala jsem na své oblíbené čtenáře a zase jsem se nezklamala.
Takže, až budu mít pocit, že se mi něco děje, stačí si vzpomenout na Annu, díky.

"Neodsuzuj chybujícího, nevíš, co trápí jeho duši."

06.04.2022 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Tak tohle byla fakt síla...Na knížku jsem narazila v rámci ČV, nevím proč jsem se tomuhle autorovi dosud vyhýbala. Psycho jako blázen a ten konec, který jsem absolutně nečekala, mě úplně rozsekal. Jasně, že jsem dočetla v půl druhé ráno a pak mi to ještě hodně dlouho šrotovalo v hlavě, musela jsem nad tím přemýšlet i nad svými pocity, které to ve mě vyvolalo...Naprostá bomba, ani vteřinka nudy, super vykreslené postavy i prostředí, tahle knížka bude ve mě ještě dlouho doznívat. Každopádně, pokud ještě váháte nad touhle knížkou, fakt stojí za přečtení.

01.04.2022 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Autorce se povedlo držet mě v napětí až do poslední stránky, až do dvou do rána:) A po pravdě jsem byla na tuhle autorku už delší dobu hodně zvědavá. Nezklamala mě, ale na druhou stranu ve mě nezanechala nějaký hlubší pocit. Knížka ale určitě stojí za přečtení.

19.03.2022 4 z 5

Michelup a motocykel Michelup a motocykel Karel Poláček

Díky ČV jsem se po strašně dlouhé době vrátila k panu Poláčkovi. Úžasná práce s jazykem, humor, nadčasovost... a navíc velice vydařené ilustrace.
Prostě krásná čtenářská lahůdka:)

14.03.2022 5 z 5

Toulky Polabím Toulky Polabím Jana Jůzlová

S touhle knížkou v batohu se touláme už pár let. Výlety jsou super, spousta praktických informací i alternativ. Navíc historické okénko, zkrátka, pokud se chcete toulat Polabím, kde je spousta překrásných rybníků, říček, zákoutí, lesů a hospůdek, sáhněte po téhle velice praktické publikaci.

12.03.2022 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Knížka není klasická detektivka, ale mě to nevadilo, naopak. Četlo se mi skvěle, knížka mě pohltila hned od začátku. Uvědomila jsem si, kolik znám takových Julií, Alicí apod.:) Mě se styl paní Třeštíkové líbí a vyhovuje mi. Řekla bych, že tahle knížka byla zatím nejlepší, co jsem od ní četla.
Pokud hledáte český oddychový román s detektivní zápletkou i trochou humoru, vřele doporučuji.

01.03.2022 5 z 5

Královražda na Křivoklátě Královražda na Křivoklátě Vlastimil Vondruška

Na čtení nové knížky od pana Vondrušky jsem se docela hodně těšila, kdysi dávno jsem ho přímo hltala, takže když jsem zjistila, že se mi hodí do ČV, neváhala jsem.

Setkání se starými známými hrdiny mě moc potěšilo.
Zápletka se mi líbila, ale trochu mě zklamal konec.

24.02.2022 4 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Četlo se mi dobře, knížka splnila účel, který jsem od ní očekávala. Chtěla jsem si odpočnout od těžších témat a přečíst si něco odlehčeného, u čeho se nemusí moc přemýšlet a co člověka trochu i pobaví. Pan Hartl je opravdu skvělý vypravěč a dokáže mě zaujmout, knížku jsem zhltla asi za tři dny:)

01.02.2022 4 z 5

Knížka mě pohltila hned od první stránky. Je neuvěřitelné, v jaké chudobě lidé v Číně žijí, v jakém strachu, to je hotové peklo.
K tomu zničené životní prostředí, nefunkční zdravotnictví, nejvíc mě ale dostala kapitola o zemětřesení, které mělo za následek zřícení škol, kde zahynuly tisíce dětí...To jsem musela chvilku rozdýchávat, to mě úplně rozsekalo....
Pane Etzlere, jste skvělý novinář, ale hlavně úžasný člověk, který píše od srdce a umí za něj chytit. Umíte věci pojmenovat pravými jmény a nebojíte se jít přímo k jádru věci i za cenu ztráty vlastního klidu a pohodlí, to umí málokdo.....
Navíc je třeba ocenit Vaši technickou zručnost:)

20.01.2022 5 z 5

Muž v mlze Muž v mlze Agatha Christie

Na knížku jsem narazila náhodou v knihovně po babičce. Byla až ve druhé řadě, což je určitě škoda, ale babička nashromáždila skoro tisíc knih....
Ale k obsahu: kromě notoricky známých detektivů Poirota a slečny Marplové se setkáme i s těmi méně známými, ale určitě ne horšími. Mě nejvíc bavil Harley Quinn, tajemný detektiv, který se náhle zjeví a zase nečekaně mizí. Umí se na případ podívat jiným pohledem. A navíc se mi líbí ta přesmyčka jeho jména - Harlekýn.
Mě to bavilo moc.
Díky babi...

03.01.2022 5 z 5

Dům na prahu noci Dům na prahu noci Catherine Banner

Úžasná knížka, prostředí malého italského ostrůvku, vůně květin, hodně sluníčka, limoncello, šumění moře...Osudy obyvatel, jejich rodin, historický vývoj ostrova a technický pokrok jednoho malého útulného baru, spousta reálií, dobových zvyků, lidské solidarity...Krásně se mi četlo.
Jen by mě zajímalo : nevíte náhodou někdo, jak se hraje "scopa"? :)

29.11.2021 5 z 5

Skleněné domy Skleněné domy Louise Penny

Luis Penny píše úžasně, je to záruka kvalitního čtení. Trávit část prodlouženého víkendu ve Three Pines je prostě paráda a čtenářská lahůdka. Opět nápaditý příběh, dostatek napětí a přitom lifský příběh, který zahřeje. Nápad s cobradorem mě hodně bavil. Za me perfektní knížka.

30.10.2021 5 z 5

Voda, která hoří Voda, která hoří Jitka Vodňanská

Zajímavá knížka, i když ve mě vzbudila rozporuplné pocity. Začátek byl krásný, popis dětství, krásné fotografie, jihočeská krajina. Potom vztah s Václavem Havlem, bohatá dopisová korespondence, avšak asi nezkrácená, to bylo chvílemi pořád stejné, sebekritika, sebeobviňování a řešení žádné... V.H. si nesmírně vážím, ale chvílemi jsem už přeskakovala.
Každopádně paní Jitku moc obdivuju, že se takhle otevřela, že to všechno důstojně ustála a že byla v sobě komunismu tak moc statečná, klobouček dolů:)

11.10.2021 3 z 5

Posilování stresem: Cesta k odolnosti Posilování stresem: Cesta k odolnosti Pavel Kolář

Knížka užitečná a praktická do dnešní doby, jsem s panem profesorem zajedno, že stres v rozumné míře je potřebný a zdravý. Koronavirus nám ukázal, jak jsme rozmazlení, těžko se přizpůsobujeme náhlým změnám a nedokážeme být tolik chápaví a flexibilní.
Taky je potřeba se hýbat, pravidelně sportovat, je tam spousta dávno známých věcí..
Mám však dojem, že knížka je pro laiky dosti obsáhlá, plná odborných výrazů, mě to problém nedělalo, jsem zdravotník:)
Každopádně doporučuji.

23.09.2021 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Ke knížce jsem se vrátila před návštěvou divadelního představení v Národním divadle, abych si tohle skvělé dílko "oživila". Nádherné, dokonalé, nadčasové verše, které jsem přečetla jedním dechem. Prostě úžasné.

14.09.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Knížka se mi nečetla úplně snadno, ale téma mě strašně zaujalo.

Dvacet let mě živí klasická medicína, ale vím, že existuje něco mezi nebem a zemí, že zázraky se dějí a nejednou jsem byla překvapená až šokovaná, co všechno je možné...
Každopádně tahle knížka stojí za přečtení, za zamyšlení, za zastavení, určitě doporučuji a časem si přečtu něco dalšího od této autorky.

09.09.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Úžasná knížka o "obyčejných" lidech. Velmi obdivuji autorku co se týká znalosti historie, místních poměrů a její schopnost vykreslit povahu člověka v souvislostech tehdejší doby.
A je mi stydno, že jsem o této části historie naší země neměla ani páru.
Takže velice děkuji, paní Lednická, Vaše knížka mě nejen bavila, ale zároveň rozšířila obzory. A děkuji hareně za tip, prohlédnu si i fotografie.

17.08.2021 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Ruta Sepetys mě opět nezklamala, fascinuje mě, jak má perfektně nastudovanou historii a všechny souvislosti, navíc její postavy jsou velice reálné a jejich příběh uvěřitelný. Jsem ráda, že jsem blíže poznala kus historie Španělska, včetně reálného popisu venkova 50.let.

"Když objevíte pravdu, musíte nahlas promluvit a pomoct ostatním, aby mohli učinit totéž. Pravda láme řetězy mlčení. Všem nám dává svobodu."

Úžasná knížka, určitě doporučuji.

02.08.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Krásná kniha.
Na první pohled neuveřitelný příběh, ale víme, co život dokáže... Já si taky docela dlouho myslela, že stačí poctivě pracovat, nelhat, nekrást, pomáhat druhým atd,... ale život je mnohem složitější a nespravedlivý, staví nás do težkých situací, které jsme nezavinili, musíme se rozhodovat, abychom neublížili...
Bavila jsem se moc, bylo to vtipné a přitom plné ponaučení do života. Prostě moc fajn.

25.07.2021 5 z 5