Heřmánkové údolí

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokáz... celý text

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným.
Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/11_/117365/hermankove-udoli-oGy-117365.jpg 4.6300
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Renaat

Kniha mne rychle vtáhla do děje. Jsem ráda, že jsem si mohla zprostředkovaně přečíst, jak to byla těžká doba, když jsem v ní nežila. Hlavní hrdinku nehodnotím a půjčím si slova napsaná v knize: "Neodsuzuj chybujícího, nevíš, co trápí jeho duši." Děkuji za připomenutí těchto slov.

Jadla

Velká hrdinka, která na konci života může hýřit životní moudrostí. Jen si nejsem jistá, že je tak docela věrohodná, jak by si autorka nejspíš přála. Kniha se velmi dobře čte, nemá nudné pasáže, které by čtenář musel přeskakovat, aby se posunul v příběhu, řemeslně jistě chválihodné. Nejsem však přesvědčena o tom, že se to s tou hloubkou a opravdovostí povedlo.

petraso

Čtivá kniha, zajímavý příběh o těžkém osudu, ale asi nemám ráda takové ty velké hrdinky, co všechno zvládnou a se vším se poperou.

danče

Přečteno jedním dechem, krásná kniha která mi mimo jiné ukázala, jakými malichernostmi se někdy zabývám.

Košišta

Příjemný odskok od severské krimi. Podle toho, co se píše na konci knihy, jde o příběh se skutečným podkladem a o to hůř se chvílemi četl. Při představě, co všechno Anna zažila, co zažily její děti mi bylo úzko, především v době komunismu. Ale podtext zůstavá plný naděje a statečnosti i za cenu ztrát.

knihovnička007

Přečteno za 24hodin. Úžasná kniha. Postava Anny se mi hodně líbila-ta skromnost, ochota všem pomoci. Smutný, ale nádherný příběh jedné ženy, která se nezalekla před ničím. Byla to úžasná, silná žena. Nedovedu si představit přežít vše jako Anna. A navíc si nestěžovala, se vším spokojená, smířená. Do takového domu se museli přestěhovat a ona byla šťastná, že mají kde bydlet...
Devět dětí v takových podmínkách... Líbí se mi příběh i doba, do které spisovatelka příběh zasadila. Je to zase něco jiného, než o čem většinou tato spisovatelka píše.
Čekala jsem na ni v knihovně tři měsíce a měla jsem hned přečtenou, ale nelituji.
Knihy od této autorky miluji. Nejvíc se mi asi líbila Hodina po půlnoci, tak mám další oblíbenou knihu-tuto.
Určitě si ji ještě ráda někdy přečtu. Kdybych mohla, dám i více ***.

Isew

Tak nějak nevím, co si o tom příběhu mám myslet. Anna byla bezpochyby silná žena. Aby taky ne. Mít devět dětí, dva záměrné potraty, přežít bídu a ponížení a dožít se takového věku, to by nějaká sušinka asi nedala. Prožila si své, o tom žádná. Ale abych ji stavěla na piedestal? Nedokáži se do ní vcítit. Mít 21 let, pět dětí a manžela, který by plodil a plodil bez ohledu na to, že rodinu nedokáže zabezpečit? A nedokázat mu říct, že takhle ne? A u druhého manžela to samé? Pozitivní přístup? Nechat na sobě dříví štípat a vše přijímat s trpnou pokorou aniž by se člověk pokusil na svém osudu něco změnit? Nedokáže manželovi říct, že další porod už ne, místo toho si zase nechá udělat dítě, jde na potrat a ještě o tom manželovi neřekne. Aby ho asi uchránila. Ale před čím? Přece to není jen její zodpovědnost, ale i toho druhého. Ne, tahle "hrdinka" pro mě není hrdinka, ale někdo trpně přijímající rány osudu, které si svým přístupem k životu přivodila. Moje babička byla z Volyně. Přejeli zpátky do Čech po válce. Vyprávěla mi, jaké to na Volyni bylo, jaké to bylo tady v padesátých letech, jaké později. Dožila se 96 let a 4 měsíců. Přežila dvě své děti. Moje prababička 99 let a 6 měsíců. Nebyly zhýčkané, prací byly ošlehané a neměly lehký život, přesto se dokázaly ozvat, postavit se za sebe i za jiné a byly to opravdu silné osobnosti. To jsou pro mě hrdinky, ale Anna ne.
Kniha se čte pěkně, proto přidávám hvězdičku.

amysa

Jeden z mých knižních dluhů, ke kterému jsem po letech konečně propracovala a jak to tak většinou bývá... najednou se sama sebe ptám, proč jsem tak dlouho čekala a proč jsem po tak pěkné knížce nesáhla už dřív? Ale asi to tak mělo být, přivedla mě k ní vlastně náhoda... a možná i proto jsem si celý příběh tak hezky užila. Čtu ještě jinou knížku a její naprosto strohý a plochý styl mě od čtení doslova vyhnal.... To Heřmánkové údolí je z úplně jiného těsta... Doporučuji tento krásný a silný příběh, odehrávající se v těžkých dobách naší minulosti, rozhodně ochutnat a věřte, že autorčin barvitý styl a především velká dávka Aniččina pozitivního přístupu, vám nabídne mimořádný čtenářský zážitek.

Pavouček2

Nádherná knížka!!

Bohdana11

Jsem ráda že jsem si knihu přečetla, přiblížila mi tu dobu hned po válce,moc pěkný příběh

Šánka

Jsem moc ráda, že jsem se tentokrát v knihovně s těžkým srdcem vyhnula novinkám a vybrala pár knih na které jsem se již dlouho chystala.
Výborný český román o obyčejných lidech, jejich snech a tužbách, zachycuje nelehká poválečná léta a začátek nástupu komunistů v 50. letech. Postava Anny se mně moc líbila, líbil se mně její pragmatický přístup k životu její síla překonávat překážky, ne nad nimi fňukat, takové hrdinky mám ráda, ať už je děj zasazený do jakékoliv doby.
Román o tom, že v každé době lidé chtějí a dokážou žít svůj život, být šťastní, milovat a být milováni. Anně se to povedlo.

alka1609

Knihu jsem si poslechla jako audioknihu a musím říct, že toto byla má první kniha od této autorky a určtě ne poslední. Moc pěkně zpracované, můžu jen doporučit!

ally74

Nádherná kniha o životě. Po dočtení poslední věty se mi chtělo brečet, ale to asi nejsem sama :-). Příběh o obyčejných lidech a jejich těžkém životě po válce. Je neuvěřitelné, že někdo tohle všechno v životě zažil. Moc hezká kniha, jedna z nejlepších, co jsem četla.

hasmanka

Jak lehce se kniha četla, ačkoliv nešlo o jednoduchý životní příběh, mě udivilo. Nedala jsem ji z ruky a za dva krátké večery doslova slupla. Protože to byla první kniha od této autorky, myslím, že na další dojde.

ivulka15

Hezký příběh o nelehkém osudu.

Jája92

Má první kniha od autorky a určitě ne poslední, Velmi citlivě napsán příběh o Anně, která se dokázala poprat s osudem, i když ji život naskytl nejednu těžkou překážku.

Evišťátko

Mám ráda čím dál víc neobyčejné příběhy obyčejných lidí! A tahle knížka navíc mě opakovaně dojala.

Libkuci

Předesílám, že tuhle paní autorku mám jako jednu z nejoblíbenějších a tento titul jako jeden z jejích nejlepší. Tak nějak mimoděk mě připomíná starou knihu po mamince Anna a její lidé. O tom, jak ženy dovedou trpět a přitom se smát a těšit ze života a všem ještě dodávat odvahu a úsměv. Prostě nádherné čtení...

hrechaniuk

Překrásný příběh....

Gretka66

Knížka o životě.

haki34

super...praave jsem docetla..knizku jsem si koupila na základe recenzi a nelituji...opet radim mezi jednodechovky...celou dobu jsem si rikala, kde Anna brala silu a energii (me stacilo litat kolem 2 deti rok a pul od sebe :D )
Knizka je o naplnenem a stastnem zivote, i kdyz byl tvrdy, Anna umela najit svetle okamihy...a pri cteni poslednich 2 stranek mi i slza ukapla...myslim ze tohle je moje prvni a urcite ne posledni knizka od H. M. Kornerove ;)

Gigy

Jedna z nejkrásnějších a nejsilnějších knih, které jsem kdy četla. Kniha, která má příběh, srdce a hrdinku, která dokáže ženu motivovat k tomu, aby se stala o něco silnější a vytrvalejší.

lencin

Hezké čtení pro ženy.

Januletta

Knihu jsem dostala k Vánocům a líbila se mi. I když rozhodně nemohu říct, že by byla od paní Körnerové nejlepší. Hlavní hrdinka je bezesporu silná žena,příběh je strhující,ale mám od téhle dámy lepší favority :-)

Vesmich

Velmi syrový text, nejsyrovější, který jsem v poslední době četla. K čtenáři docela nemilosrdný, představující život jako sérii událostí, které je potřeba přežít, vydržet, snést a přesto se z toho nakonec uspořádá pěkný život. Ženská kniha, ženský úděl. Začátek padesátých let a všechna ta poválečná mravní mizérie. Hodně intenzivní čtenářský zážitek.

danazeskolky

Nenapadlo mě, že bych si někdy chtěla přečíst knihy od této autorky, na Heřmánkové údolí jsem si přečetla pochvalnou reakci zde na databázi a tak jsem to zkusila. Vůbec nelituju. Jak se zmiňuje řada čtenářů "pode mnou", vnímám hlavně obdiv a také mi to připomíná moji babičku. Mohl by z toho být i pěkný film, kdyby se toho chopil šikovný tým.

Akneris

Dlouho jsem nečetla tak krásnou knížku jako byla tahle. A také ani nepamatuji kdy mě knížka naposledy dojala k slzám. Tuhle jsem četla nedávno poprvé,ale rozhodně ne naposledy.

Toňula
22.12.2016

Čtivý, lidský příběh o nelehkém osudu jedné ženy, která se musela těžce probíjet životem, přesto se vždy dokázala vzchopit a pokračovat dále, aniž by se musela zpronevěřit vlastní cti.

mariva
15.12.2016

Kniha se hodně liší od ostatních knih autorky, čekala jsem něco jiného. Ale jde o velmi silný příběh životem těžce zkoušené ženy a čte se jedním dechem. Trochu mi to v něčem připomínalo knihy Javořické a podobných autorek, ale zasazení děje do padesátých let minulého století ji od nich odlišuje. I když jde o knihu vhodnější spíš pro starší čtenářky, možná by nebylo na škodu, kdyby ji četly i mladší, které tuto dobu nezažily. Zejména v dnešní době, kdy se zase na hospodské a živnostníky vůbec pohlíží nepříznivě a řada lidí si minulý režim představuje v růžových barvách. Kniha ukazuje nepřikrášlenou realitu tehdejší doby.

zuzikis
10.12.2016

Tak jsem si říkala, že jsem si vybrala docela nešťastně knihu. Chtěla jsem něco příjemného a poklidného, co mi zpříjemní večer. Jak jsem se spletla! A v půlce knihy jsem už čekala, co se Anně ještě přihodí. Neviděla jsem pro ní už lepší život. Takovou knihu mám ráda jen když je na to ta správná nálada. Zatímco teď jsem byla zoufalá z toho, co všechno se jim dělo a jak těžký život v té době byl. Naneštěstí kniha byla tak napínavá, že jsem stejně musela číst dál a zjistit, jak to dopadne, že jsem jí přečetla ani ne za den. Díky bohu za posledních asi 30 stran a za Ota Čechlovského!! A není nic hezčího než když člověk vzpomíná, co všechno prožil a je vděčný nejen na krásné chvíle svého života, ale i bolestné.

Hana Marie Körnerová

Hana Marie Körnerová