Heřmánkové údolí

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala p...celý text

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným.
Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/11_/117365/hermankove-udoli-oGy-117365.jpg 4.6200
Žánr:
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2012 ...více
Nahrávám...

Komentáře (70)

Přidat komentář
tulipa
20. října

Je to neuvěřitelná kniha. Anna i přes to, jaký měla život, se nikdy nelitovala a uměla se radovat ze života. Po přečtení si musíte říkat: "Na co si to pořád stěžujeme"?. Setkala jsem se osobně s paní Körnerovou, je to úžasný člověk, a musím říct, že umí i nádherně vyprávět, nejenom o Heřmánkovém údolí. A když ji slyšíte vyprávět, že se to VŠECHNO, co se v té knížce odehrává stalo, tak tomu ani nemůžete uvěřit, jak může být někdo, tak strašně statečný.

74martina1
02. října

Knížka se četla sama a lehce od začátku do konce.

Ceit
29. září

Těžký osud ženy,který ona nesla s obdivuhodnou lehkostí,s jakoby samozřejmou statečností,jsou takové mezi námi a jsou to opravdové hrdinky.
Mě, mimo jiné, kniha inspirovala - levandulí vonící ložní prádlo a malinová štáva,hned jsem to zrealizovala :-)

Joyce24
17. září

Od začátku do konce velmi zajímavý a čtivý příběh mé oblíbené autorky. Vůbec jsem se od něho nemohla odtrhnout.

martanci2
16. září

Krásný příběh - velmi čtivě zpracovaný.....kniha se mi líbila natoli, že jsem si přečetla další 2 knihy od této spisovatelky.

SaraL
04. září

Nádherný a silný příběh, že den přečteno - nemohla jsem se odlepit

beruska
22. srpna

Krásný příběh, který vás vezme za srdce.. Určitě doporučuji k přečtení :-) ...

Leniiis
26. června

Přečteno jedním dechem, moc hezké čtení.

helča5
08. května

Moc pěkná kniha,ukazuje,jak žena dokáže bojovat za své štěstí a rodinu,i přesto,že je mladinká,hodně jí pomůže starší žena,plná životních zkušenostrí,trochu mi to připomíná můj život,když jsem se vdala na venkov a poznávala,co jsem z krajského města neznala,ale když člověk chce,naučí se hodně věcí,dnes jsem ráda,že bydlím na vesnici a dospělé děti se k nám rádi vracejí,Anna není jediná žena,myslím si,že takových žen je a bylo hodně,skvělé čtení.

evelýny
22. dubna

Takový neuvěřitelně uvěřitelný příběh ženy. I když relativně končí dobře, po dočtení mi dlouho v duši zbyla hořká pachuť.
A jak zde již bylo řečeno: po přečtení si člověk uvědomí, že vlastně opravdu není na co si stěžovat. Současně se přiznám, že vztek se do mojí mysli několikrát vkradl ve spojitosti s Anniným sebeobětováním.
A ano, je to kniha, která slovo těhotenství skloňuje ve všech pádech, ve všech podobách, které čeština nabízí. Skoro jsem při ní otěhotněla i já :-)

lapagerie
19. dubna

Knížku jsem si půjčila na základě referencí zde a nelituji. Příběh Anny jsem přečetla na jeden zátah. Je až neuvěřitelné, co dokázala mladá žena v nelehké době, plné těžkých situací a problémů. A přesto nakonec dokáže říct, že měla kolem sebe samé hodné lidi. I přesto, že je to román věřím, že Anna mohla klidně existovat. Ráda se ke knížce zase vrátím.

Lucissia
10. dubna

Nedá mi to a musím napsat ještě jeden komentář. Je to už dva týdny, co jsem knihu přečetla a pořád mě to nutí na ni myslet. A dokonce se mi o ní i zdá, což se mi fakt nikdy nestávalo. Asi mě ten příběh zasáhl víc, než jsem myslela. Možná proto, že Anna by byla vrstevnice mé babičky Anny, kterou jsem měla moc ráda, možná kvůli něčemu zastrčenému hluboko v duši. Heřmánkové údolí je opravdu silný příběh, pro mě hlavně v druhé polovině knihy. Žádná červená knihovna typu Než jsem Tě poznala...
Normálně uvažuju, že si ji zas půjčím v knihově a přečtu znova...

sabca
05. dubna

Nádherná kniha. Anna, která již jako starší leží na pokoji po vážné operaci a vzpomíná na dobu, kdy jako 17ti letá přišla v roce 1946 jako sirotek do Čech. Ve vzpomínkách se jí promítá jako film život, který prožila v hospodě v Heřmánkově údolí. Bez elektřiny, s vodou pouze ze studně zvládne se postarat o domácnost, menší hospodářství i o děti, kterých stále přibývá. Je to smutný příběh. Stojí za přečtení a pro mě jedna z nejlepších knih od této autorky.

Lucissia
25. března

Po třech přečtených listech jsem to chtěla vzdát. Tak krutý začátek jsem nerozdýchala. Ale po pár hodinách mi to nedalo a kdyby mladší syn nezačal v noci plakat, dočetla bych to na jeden zátah.
Protože jsem nečetla dopředu komentáře, čekala jsem opět historický román, no, lásky a romantiky tam opravdu moc nebylo. Přesto je to kniha, nad kterou musím pořád uvažovat, často jsem měla při čtení slzy v očích, hlavně kvůli dětem. Během čtení, když moje děti spaly, jsem je chodila často kontrolovat a pohladit... Kniha mi dala trošku důvod k zamyšlení, že vlastně není na co si stěžovat.
Nelze jinak hodnotit než pěti hvězdičkami a můžu jen doporučit, i když jsem si chtěla při čtení odpočinout, tak odpočinková tahle knížka opravdu není. :-)

ritz
18. února

Krásná knížka, jsem úplně "unešená", jak krásně byl příběh této hrdinky zpracován. Jedna z nejlepších, co jsem o tomto období našich dějin četla.

baral
04. února

Nádherná kniha,v některých pasáží mi připomínala mé rané dětství.

janakova
27. ledna

Krásná kniha. Mohu jen doporučit. Bravo

HelaF
06. ledna

Krutá padesátá léta pohledem mladé ženy, která chtěla jen přežít. Pro mě zajímavý knižní objev .

orinka3
24.12.2015

Zajímavý a čtivý příběh mladé ženy (chce se mi napsat "ženy hrdinky", ale toto spojení je dost zprofanované), která přes hrůzné zážitky a tvrdý život na svůj život nezanevřela a paradoxně je později smířená i se svou nemocí, protože když se ohlédne zpět ví, že nic nepromeškala a nezanedbala. Život prožila naplno, v sebeobětování a přesto s chutí a vůlí žít jaksepatří. Autorce dík za pěkné čtení. Člověk si u něho uvědomí, jak se má vlastně dobře.

Jossie
05.11.2015

Mám raději historické romány od Körnerové, ale tuhle knihu jsem přečetla jedním dechem. Poutavé vyprávění o neobyčejném životě jedné ženy a kus naší neslavné historie.

anah1
27.10.2015

První setkání s touto spisovatelku a jsem nadšená. Ač to je kniha o nelehké době, je pěkně poutavě napsaná.

triatlet
10.09.2015

Nekomplikované čtení o životních komplikacích v komplikované době. Autorka dokáže poutavě odvyprávět příběh, velmi dobře charakterizuje postavy.

lenya
01.09.2015

Nádherný román! Takové ženy jako Anna se dnes již téměř nevidí. Obzvlášť v dnešní "emancipované době" se mi tato knížka jevila jako něco neuvěřitelného. Doba byla diametrálně jiná... Anna sice není nejchytřejší a nejvzdělanější osoba, která bojuje o lepší politiku země, a je v každé situaci upravená, její hrdinství spočívá v něčem úplně jiném - rodina, děti, domov, manželství. Dnes "oblasti", které se pořád řeší v nějakých článcích... Tehdy se neřešilo, tehdy se to prostě žilo. Knihu doporučuji určitě všem ženám, mně přinesla zase trochu jiný pohled na svět.
A odlehčení na závěr - nejčastější slovo v knize? Těhotná... :D

alef
14.08.2015

Jednoduché odpočinkové čtení, čte se velmi lehce - autorka používá jednoduché, nekomplikované věty... a stejná je i její hrdinka, Anna žije a děla co se prostě dělat musí ... a co je správné (v tvrdých podmínkách pracuje, stará se o rodinu, vezme si sirotky o které nikdo nestojí ... je unavená, někdy nešťastná, sem tam šťastná ...

Ráda jsem si přečetla tenhle příběh ... tolik podobný mnoha jiným z poválečného období ... příběh v mnohém tolik podobný životu jaký vedly naše babičky (pro mnohé spíš prababičky).

evago
06.08.2015

přečteno jedním dechem..mám ráda tyhle příběhy

Janka7
05.08.2015

Čtivý a zajímavý příběh mladé ženy, která se dostává po válce do Čech. Strhujícím způsobem autorka popisuje pravd. skutečný životní příběh Anny, tak pokorné, klidné, pracovité ženy, sledujeme její život... manželství, rodičovství... Inspirující zamyšlení o poctivém a skromném žití...Čte se jedním dechem.

lidunka1
27.07.2015

Knížka je čtivá, přečetla jsem ji za dva dny. Co mě přišlo trochu přitažené za vlasy bylo rychlé otěhotnění hlavní postavy. Mrazilo mě při pomyšlení kolik dětí se nenarodilo kvůli pokoutným potratům. A taky si myslím, že to ta paní Anna skoro nemohla zvládnout starat se o tolik dětí, které se jí rodily po roce. Ale budiž. Prostě kus červené knihovny v tom je, ale paní Körnerová psát umí.

TaLu
21.07.2015

Velmi dobře napsaná kniha. Mohu říci, že mne tentokráte autorka překvapila velmi silným příběhem, plným života a lidskosti.
Mívám vždy problémy s příběhy, které v sobě zahrnují "cestu proti životu" , tentokráte jsem četla všechny ty souvislosti, jež vedly k důsledkům a rozhodnutím a žasla nad tím, jak se s velmi obtížnými tématy autorka vyrovnala.

rajen
22.06.2015

Silný příběh, velmi čtivě napsaný, úplně jsem se ponořila do představ. Ale popravdě mě hrdninka s tím sebeobětováním už trochu štvala (zvlášť ke konci), jakoby rezignovala na vlastní štěstí a život. Ale těžko soudit, v té době měly ženy přece jen jiné postavení a smýšlení. Znovu si ji sice nepřečtu, ale doporučit určtě můžu.

monushka
17.06.2015

Nádherná kniha! Ve své knihovně jsem hledala nějakou knihu, která by se mnou strávila jen pár příjemných večerů a výběrem jsem se trefila. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout.