Heřmánkové údolí

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala p...celý text

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným.
Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/11_/117365/hermankove-udoli-oGy-117365.jpg 4.6229
Žánr:
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (83)

Přidat komentář
Januletta
včera

Knihu jsem dostala k Vánocům a líbila se mi. I když rozhodně nemohu říct, že by byla od paní Körnerové nejlepší. Hlavní hrdinka je bezesporu silná žena,příběh je strhující,ale mám od téhle dámy lepší favority :-)

Vesmich
12. ledna

Velmi syrový text, nejsyrovější, který jsem v poslední době četla. K čtenáři docela nemilosrdný, představující život jako sérii událostí, které je potřeba přežít, vydržet, snést a přesto se z toho nakonec uspořádá pěkný život. Ženská kniha, ženský úděl. Začátek padesátých let a všechna ta poválečná mravní mizérie. Hodně intenzivní čtenářský zážitek.

danazeskolky
06. ledna

Nenapadlo mě, že bych si někdy chtěla přečíst knihy od této autorky, na Heřmánkové údolí jsem si přečetla pochvalnou reakci zde na databázi a tak jsem to zkusila. Vůbec nelituju. Jak se zmiňuje řada čtenářů "pode mnou", vnímám hlavně obdiv a také mi to připomíná moji babičku. Mohl by z toho být i pěkný film, kdyby se toho chopil šikovný tým.

Akneris
01. ledna

Dlouho jsem nečetla tak krásnou knížku jako byla tahle. A také ani nepamatuji kdy mě knížka naposledy dojala k slzám. Tuhle jsem četla nedávno poprvé,ale rozhodně ne naposledy.

Toňula
22.12.2016

Čtivý, lidský příběh o nelehkém osudu jedné ženy, která se musela těžce probíjet životem, přesto se vždy dokázala vzchopit a pokračovat dále, aniž by se musela zpronevěřit vlastní cti.

mariva
15.12.2016

Kniha se hodně liší od ostatních knih autorky, čekala jsem něco jiného. Ale jde o velmi silný příběh životem těžce zkoušené ženy a čte se jedním dechem. Trochu mi to v něčem připomínalo knihy Javořické a podobných autorek, ale zasazení děje do padesátých let minulého století ji od nich odlišuje. I když jde o knihu vhodnější spíš pro starší čtenářky, možná by nebylo na škodu, kdyby ji četly i mladší, které tuto dobu nezažily. Zejména v dnešní době, kdy se zase na hospodské a živnostníky vůbec pohlíží nepříznivě a řada lidí si minulý režim představuje v růžových barvách. Kniha ukazuje nepřikrášlenou realitu tehdejší doby.

zuzikis
10.12.2016

Tak jsem si říkala, že jsem si vybrala docela nešťastně knihu. Chtěla jsem něco příjemného a poklidného, co mi zpříjemní večer. Jak jsem se spletla! A v půlce knihy jsem už čekala, co se Anně ještě přihodí. Neviděla jsem pro ní už lepší život. Takovou knihu mám ráda jen když je na to ta správná nálada. Zatímco teď jsem byla zoufalá z toho, co všechno se jim dělo a jak těžký život v té době byl. Naneštěstí kniha byla tak napínavá, že jsem stejně musela číst dál a zjistit, jak to dopadne, že jsem jí přečetla ani ne za den. Díky bohu za posledních asi 30 stran a za Ota Čechlovského!! A není nic hezčího než když člověk vzpomíná, co všechno prožil a je vděčný nejen na krásné chvíle svého života, ale i bolestné.

martiline
01.12.2016

Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Působivý příběh.
Životní síla Anny byla nezlomná a sama si to snad vůbec neuvědomovala. Nebyl čas. S čímkoli, co ji potkalo, se smířila a dokázala v každé situaci najít kousek dobra. Dokázala vše zvládnout a ani se nad tím nezamýšlela. Snad se zamyslela jen ve stáří, ale ani tehdy v tom nevidím jedinou stopu hořkosti nebo lítosti.
Znamenitá žena. A věřím, že takových bylo více. Muselo. Jinak by v té době nemohli ani přežít. Si tak říkám, že my se hroutíme hned při každé maličkosti ... a přitom tehdy ...
Jsem ráda, že jsem Annu "potkala a strávila s ní čas ve vzpomínkách" prostřednictvím knihy, která je prostě nezapomenutelná.
"Vždycky jsem měla kolem sebe samý hodný lidi."

sporran
27.11.2016

Čtivá kniha, reálná, na začátku člověk úplně cítil vůni heřmánkových lánů v údolí. Ráda bych takové místo jednou navštívila. Příběh je o velké vnitřní síle dívky, která by strčila do kapsy kdejakou dospělou ženu. Je neuvěřitelné, co všechno zvládla.... oproti nám v dnešní době. My máme spíše ty psychické obtíže, se kterými se potýkal její manžel. Silný příběh silné ženy.

Koňadra
25.11.2016

To bola veľmi pekná, uveriteľná knižka. Trošku som sa ostýchal, neskôr som bol zahanbený hlavnou hrdinkou. Opäť som si uvedomil, že k ľudskej prirodzenosti patrí sebaľútosť, a aby ste sa jej zbavili, potrebujete pokopnúť, presvedčiť sa, že niet ničoho, prečo by ste mali právo sa oplakávať. Hlavná hrdinka nie je plnokrvník, ale malý statočný ťažný koník ... a zapriahli toho za ňu požehnane.

Ladiva
13.11.2016

Krásny príbeh o veľkej vnútornej sile krehkej, prostej ženy.

Martooni
08.11.2016

Asi do poloviny knihy jsem si říkala: "Takový normální život žen v 50.letech na venkově". Ani mne to moc nepřekvapovalo. Obdivovala jsem neuvěřitelnou vnitřní sílu mladé maminky tolika dětí. Vzpomněla jsem si na vyprávění ze života mé babičky a prababičky. A od té doby, co jsem sama maminkou dvou dětí, babičku obdivuji, jak mohla zvládnout 6 dětí a přitom celé hospodářství bez pomoci. Anna mne moji babičku velmi připomíná.

Krásné čtení, nečekaný závěr. Po přečtení si budete říkat, sakra, na co si já stěžuji, když mám teplo a tekoucí vodu jako samozřejmost ;).

monte
04.11.2016

Moc hezké čtení o obyčejném životě neobyčejné ženy nebo o neobyčejném životě obyčejné ženy.

tulipa
20.10.2016

Je to neuvěřitelná kniha. Anna i přes to, jaký měla život, se nikdy nelitovala a uměla se radovat ze života. Po přečtení si musíte říkat: "Na co si to pořád stěžujeme"?. Setkala jsem se osobně s paní Körnerovou, je to úžasný člověk, a musím říct, že umí i nádherně vyprávět, nejenom o Heřmánkovém údolí. A když ji slyšíte vyprávět, že se to VŠECHNO, co se v té knížce odehrává stalo, tak tomu ani nemůžete uvěřit. Jak může být někdo, tak strašně statečný.

74martina1
02.10.2016

Knížka se četla sama a lehce od začátku do konce.

Ceit
29.09.2016

Těžký osud ženy,který ona nesla s obdivuhodnou lehkostí,s jakoby samozřejmou statečností,jsou takové mezi námi a jsou to opravdové hrdinky.
Mě, mimo jiné, kniha inspirovala - levandulí vonící ložní prádlo a malinová štáva,hned jsem to zrealizovala :-)

Joyce24
17.09.2016

Od začátku do konce velmi zajímavý a čtivý příběh mé oblíbené autorky. Vůbec jsem se od něho nemohla odtrhnout.

martanci2
16.09.2016

Krásný příběh - velmi čtivě zpracovaný.....kniha se mi líbila natoli, že jsem si přečetla další 2 knihy od této spisovatelky.

SaraL
04.09.2016

Nádherný a silný příběh, že den přečteno - nemohla jsem se odlepit

beruska
22.08.2016

Krásný příběh, který vás vezme za srdce.. Určitě doporučuji k přečtení :-) ...

Leniiis
26.06.2016

Přečteno jedním dechem, moc hezké čtení.

helča5
08.05.2016

Moc pěkná kniha,ukazuje,jak žena dokáže bojovat za své štěstí a rodinu,i přesto,že je mladinká,hodně jí pomůže starší žena,plná životních zkušenostrí,trochu mi to připomíná můj život,když jsem se vdala na venkov a poznávala,co jsem z krajského města neznala,ale když člověk chce,naučí se hodně věcí,dnes jsem ráda,že bydlím na vesnici a dospělé děti se k nám rádi vracejí,Anna není jediná žena,myslím si,že takových žen je a bylo hodně,skvělé čtení.

evelýny
22.04.2016

Takový neuvěřitelně uvěřitelný příběh ženy. I když relativně končí dobře, po dočtení mi dlouho v duši zbyla hořká pachuť.
A jak zde již bylo řečeno: po přečtení si člověk uvědomí, že vlastně opravdu není na co si stěžovat. Současně se přiznám, že vztek se do mojí mysli několikrát vkradl ve spojitosti s Anniným sebeobětováním.
A ano, je to kniha, která slovo těhotenství skloňuje ve všech pádech, ve všech podobách, které čeština nabízí. Skoro jsem při ní otěhotněla i já :-)

lapagerie
19.04.2016

Knížku jsem si půjčila na základě referencí zde a nelituji. Příběh Anny jsem přečetla na jeden zátah. Je až neuvěřitelné, co dokázala mladá žena v nelehké době, plné těžkých situací a problémů. A přesto nakonec dokáže říct, že měla kolem sebe samé hodné lidi. I přesto, že je to román věřím, že Anna mohla klidně existovat. Ráda se ke knížce zase vrátím.

Lucissia
10.04.2016

Nedá mi to a musím napsat ještě jeden komentář. Je to už dva týdny, co jsem knihu přečetla a pořád mě to nutí na ni myslet. A dokonce se mi o ní i zdá, což se mi fakt nikdy nestávalo. Asi mě ten příběh zasáhl víc, než jsem myslela. Možná proto, že Anna by byla vrstevnice mé babičky Anny, kterou jsem měla moc ráda, možná kvůli něčemu zastrčenému hluboko v duši. Heřmánkové údolí je opravdu silný příběh, pro mě hlavně v druhé polovině knihy. Žádná červená knihovna typu Než jsem Tě poznala...
Normálně uvažuju, že si ji zas půjčím v knihově a přečtu znova...

sabca
05.04.2016

Nádherná kniha. Anna, která již jako starší leží na pokoji po vážné operaci a vzpomíná na dobu, kdy jako 17ti letá přišla v roce 1946 jako sirotek do Čech. Ve vzpomínkách se jí promítá jako film život, který prožila v hospodě v Heřmánkově údolí. Bez elektřiny, s vodou pouze ze studně zvládne se postarat o domácnost, menší hospodářství i o děti, kterých stále přibývá. Je to smutný příběh. Stojí za přečtení a pro mě jedna z nejlepších knih od této autorky.

Lucissia
25.03.2016

Po třech přečtených listech jsem to chtěla vzdát. Tak krutý začátek jsem nerozdýchala. Ale po pár hodinách mi to nedalo a kdyby mladší syn nezačal v noci plakat, dočetla bych to na jeden zátah.
Protože jsem nečetla dopředu komentáře, čekala jsem opět historický román, no, lásky a romantiky tam opravdu moc nebylo. Přesto je to kniha, nad kterou musím pořád uvažovat, často jsem měla při čtení slzy v očích, hlavně kvůli dětem. Během čtení, když moje děti spaly, jsem je chodila často kontrolovat a pohladit... Kniha mi dala trošku důvod k zamyšlení, že vlastně není na co si stěžovat.
Nelze jinak hodnotit než pěti hvězdičkami a můžu jen doporučit, i když jsem si chtěla při čtení odpočinout, tak odpočinková tahle knížka opravdu není. :-)

ritz
18.02.2016

Krásná knížka, jsem úplně "unešená", jak krásně byl příběh této hrdinky zpracován. Jedna z nejlepších, co jsem o tomto období našich dějin četla.

baral
04.02.2016

Nádherná kniha,v některých pasáží mi připomínala mé rané dětství.

janakova
27.01.2016

Krásná kniha. Mohu jen doporučit. Bravo