stejsdan stejsdan komentáře u knih

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Ke knížce jsem se dostala úplnou náhodou a byla to opravdu překrásná náhoda.

Hned od první stránky mě Gump chytil za srdce svou upřímností, bezprostředností a hlavně svou víru v dobré lidi, vůlí překonávat nástrahy a snahou změnit někoho k lepšímu...Bulela jsem jako želva, co vám budu povídat...
Děkuju :)

16.07.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Úžasná, krásná knížka. Koupila jsem si a vůbec nelituji.
Další důkaz toho, že svoboda vůbec není samozřejmá a to, co považujeme za samozřejmé, vůbec samozřejmé není. Při čtení mi lezl mráz po zádech...….
Za komunismu jsem byla dítě, pamatuju si jen málo. Já jsem šťastná, že vychovávám děti úplně v jiné době.
Až mnohem později jsem se dozvěděla, jak hluboce tento hrůzný režim zasáhl naši rodinu, hlavně v padesátých letech zničil život babičce a dědovi z tatínkovy strany.
Já si strašně vážím svobody a velice obdivuju všechny lidi, co jsou za ní ochotní bojovat.
A taky obdivuju paní Mornštajnovou. Děkuju za další velmi silný zážitek, na který nezapomenu.

13.07.2021 5 z 5

Dášeňka Dášeňka Karel Čapek

Přečteno na koupališti, hlídala jsem malou dcerku kamarádce a když jsem zjistila, jaký poklad mají holky s sebou v tašce, nemohla jsem odolat. Holčička ocenila nádherné fotografie a já se vrátila do dětství a bylo to moc příjemné vzpomínání:) Tahle knížka nikdy neomrzí a vždycky pohladí po duši.

07.07.2021 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Další skvělá detektivka z téhle návykové série : tentokrát na více témat (prostituce, imigrace), plná zvratů, ale mě i pobavila. Kim je mi snad čím dál víc sympatická. Vyhovují mi krátké kapitoly, děj má spád a nakonec všechno do sebe zapadne, i když některé otázky nechává autorka otevřené, tak snad v dalším díle:)

07.07.2021 4 z 5

Audience / Protest / Vernisáž Audience / Protest / Vernisáž Václav Havel

Bylo skvělé se v rámci ČV vrátit k jednoaktovkám V. Havla:). Jsou svým způsobem stále aktuální a inspirující, hlavně Vernisáž. Četlo se mi úžasně a jako perfektní bonus na konci mě potěšil docela podrobný životopis autora.
K V.H. mám nesmírnou úctu a určitě to nebylo poslední setkání s jeho skvělým dílem.

15.06.2021 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Úžasná tragikomická knížka. Místním nářečím, které se mi velmi líbilo, autorka dokonale vykreslila obyvatele vesnice a jejich myšlení: mám část rodiny na vesnici, takže podle mě to trefila naprosto přesně:)
Klidně bych četla dál.

08.06.2021 4 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Knížka mě příjemně překvapila, krásně popisuje osudy tří na první pohled zcela odlišných žen (různé země, různé vzdělání, národnost apod.), ale tyto ženy řeší svoje problémy v podstatě stejným způsobem - silnou vůlí, odvahou, sebezapřením, odhodláním...na konci se jejich příběhy úžasně a nečekaně propojí, bylo mi líto, že už je konec....Určitě doporučuji k přečtení :)

27.05.2021 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Úžasná knížka, přečetla jsem před pár dny a musela jsem ji v sobě nechat doznít.
Sage mi byla hned od začátku velmi sympatická a její životní problémy byly velmi reálné a pochopitelné.
Minka mě dostala ještě víc. Při čtení jsem se přistihla, že ani nedýchám, že nevnímám svět okolo, že vidím všechno před sebou tak, jak to popisovala, ale paradoxně mi její příběh dodal sílu a energii...
Knížka také jasně ukazuje, že nic v životě není černobílé, že je to daleko složitější a že smrt nemusí být vždycky trestem...
Rozhodně doporučuji k přečtení.

18.05.2021 5 z 5

Zahrada v měsíčním svitu Zahrada v měsíčním svitu Corina Bomann

Knížka pro milovníky předvídatelných romantických příběhů, což není můj šálek čaje.
Dočetla jsem ze zvědavosti, jak to s houslemi dopadne, přiznám se, že rozvláčné a zdlouhavé pasáže typu mám mu napsat mail nebo zavolat a kdy s ním asi půjdu na večeři jsem přeskakovala..., ale za připomenutí Vivaldiho čtyř ročních období a za zajímavý nápad s houslemi s růží dávám 3*.

10.05.2021 3 z 5

Fíííha tak tahle knížka mi sedla, i když jsem po ní sáhla jenom kvůli ČV a obyčejně tenhle typ knížek vůbec nečtu a určitě nejsem ani cílová skupina. Překvapila jsem sama sebe, kolik mám představivosti, nenudila jsem se, naopak jsem se pobavila a byla jsem příjemně napjatá a děj měl spád. Ke všemu ty úžasné fotky, které dodávají knížce náboj. Pravděpodobně časem sáhnu i po dalších pokračováních.

28.04.2021 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Nádherná kniha...Jsem plná pocitů, ani je všechny neumím popsat...Slzičky byly, mráz mi lezl po zádech, ale zároveň mě zahříval strašně silný lidský příběh, jak to paní Sepetysová skvěle umí. Je mi hanba, že jsem o tragédii na lodi Gustloff neměla ani páru, teď už nikdy nezapomenu. Úžasný příběh nesourodé skupinky lidí, kteří se sešli za hrůzných okolností a dokázali se semknout a čelit všem těm hrůzám společně. Krásně se mi četlo, určitě doporučuji.

21.04.2021 5 z 5

Karty na stole Karty na stole Agatha Christie

Úžasná detektivka, paní autorka mě nechala v napětí až do poslední stránky. Bridžové partie jsou pro mě španělská vesnice, ale to vůbec nevadilo. Taky mě bavila paní Oliverová a její finský detektiv Sven Hjerson. Agatha Christie je prostě sázka na jistotu:)

06.04.2021 5 z 5

Divá Bára a jiné prózy (4 povídky) Divá Bára a jiné prózy (4 povídky) Božena Němcová

V rámci ČV jsem se vrátila k Boženě Němcové, po mnoha letech. A byl to velice příjemný návrat. Knížka obsahuje celkem 4 povídky:
1. Divá Bára - povídka o dívce, která se nebojí riskovat vyvržení ze společnosti, když pomůže trochu netradičním způsobem svojí přítelkyni. Navíc úžasné popisy...
2. Karla je psaná v domažlickém nářečí, což mě hodně bavilo:)
3. Dobrý člověk vypráví o dívce, která uteče před nechtěným ženichem a po cestě se zamiluje, ale není to klasická romantika. Také se dozvíme, co všechno museli dříve mladí lidé podstupovat, aby se mohli vyučit řemeslu apod.
4. Pan učitel popisuje chod jedné venkovské školy z pohledu její žačky.
Paní Němcová píše skvělým jazykem, během čtení na mě dýchalo lidské teplo, krásný vhled do života její doby.

03.04.2021 5 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Četla jsem už více knížek z válečného období, ale tahle mi sedla ze všech nejméně. Přišlo mi to jako strohý a studený popis událostí, chyběl mi děj, přímá řeč i hlubší charakteristika postav. Když pominu velice zvláštní názvy kapitol, které jsem nepochopila, tak na začátku každé mi trvalo aspoň jeden odstavec, než jsem se zorientovala, o jakém čtu období, o jakých lidech...
Je jasné, že autorka si jistě nastudovala o "Mámě" Stanislawě spoustu materiálu, proto dávám tři hvězdy, jinak mě tahle knížka neoslovila.

22.03.2021 3 z 5

K této knížce jsem se dostala díky ČV a jsem za to hrozně ráda, určitě bych si ji jinak sama nevybrala.
Forma dopisů je hrozně neobvyklá, vlastně je to poprvé, co jsem něco takového četla, ale vůbec mi to nevadilo a nerušilo mě to.
V knížce vystupuje spousta úžasných lidiček, příběhy jsou, ač z války, lidsky hřejivé, prostě se mi četlo moc dobře, byla jsem přímo okouzlená ostrovem, lidskou solidaritou, láskou, soudržností ve velice těžké době.
Prostě skvělá knížka, na kterou nikdy nezapomenu.

19.03.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Dočetla jsem dneska v noci...To byla síla, úplně mě to pohltilo, neuvěřitelné, co všechno dokáže udělat člověk člověku a co všechno člověk vydrží, když má v sobě touhu žít a lásku....Je zázrak, že vůbec někdo přežil a že dneska mají pobaltské státy zase svobodu, je dobře, že se o tom píše.
Kdybych mohla, dám 10 hvězd...

09.03.2021 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Děkuji čtenářům DK za výborný tip na detektivní sérii:)

Velice svižná detektivka, krátké kapitoly, hodně postav, zamotaný příběh a závažné téma, to všechno mi sedlo. Navíc akční Kim, zapojení dalšího týmu do vyšetřování, to všechno zaručilo, že jsem se při čtení rozhodně nenudila. Mám další díly, takže po nich časem určitě sáhnu.
Navíc kniha určitě nutí k zamyšlení nad rasismem.

23.02.2021 4 z 5

Vysoký účet Vysoký účet Louise Penny

Do Three Pines jsem se zase těšila jsko malé děcko:) Bylo mi jasné, že inspekor Gamasche nebude v důchodu jen tak sedět s rukama v klíně. Zase super zápletka, zajímavé nové postavy, ale i posun v osudech těch důvěrně známých. Tentokrát jsem měla tušení, kdo je vrah, ale dostala mě úplně poslední stránka a ten doslov, ten mě úplně rozsekal...
Super čtení, klaním se paní Pennyová:)

P.S. "A nevěř tomu, co si myslíš.."

02.02.2021 5 z 5

Saturnin zasahuje Saturnin zasahuje Miroslav Macek

Knizku jsem dostala jako darek a po pravde jsem od ni moc necekala. O to vice me velmi prijemne prekvapila: opravdu jsem se bavila, navic prijemne horske prostredi. Patou hvezdu jsem dala za krasne ilustrace pani Krejcove, takze mockrat dekuji, pane Macku.

24.01.2021 5 z 5

Iva Janžurová - Včera, dnes a zítra Iva Janžurová - Včera, dnes a zítra Petr Macek

Knížku jsem dostala jako dárek, četla se mi dobře, i když mi chybělo více vyjádření samotné herečky. Jedná se spíš o seznam rolí a filmů, kde paní Janžurová hrála. Kniha obsahuje i hezké fotografie z natáčení apod.

18.01.2021 5 z 5