Vypravěčka

Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/21_/218323/vypravecka-Yk9-218323.jpg 4.71519

Storyteller (2013)

Vydáno:, Ikar (ČR)

1casper
dnes

Krásná kniha. Musela jsem si nechat pár dní na vstřebání, abych mohla něco napsat....
Téma druhá světová válka a holocaust mě hodně zajímá. Příběh z pohledu bývalého nacisty jsem četla poprvé. I tak mi "vstávaly" vlasy hrůzou.
Neskutečně popsáno.
Trochu mě rušil příběh upíra, přišel mi navíc, až na konci vše dávalo smysl.
Tato knížka si nálepku "bestseller" právem zaslouží!
Doporučuji.

Lindulinek
dnes

Skvěle napsaná kniha, která ve mně zanechala velice silné emoce. Je dobré, že takové knihy existují, aby lidé nezapomněli na to zlé, co se dělo a poučili se.

Holanka
předevčírem

Kniha je nádherná. Dokázala zachytit hrůzy minulosti, křehké vztahy, zvraty, tajemství a smutek hlavních hrdinů. Od Jodi Picoult je to druhá kniha, kterou jsem přečetla a její styl psaní je dobrý a nápady také. Píše takovým neobyčejným způsobem, který mi velmi imponuje. Knihu Vypravěčka mohu jen doporučit skvělá kniha, kterou jsem za poslední měsíce četla. Během čtení i po přečtení si musím pořád opakovat příběh Minky, který na mě zapůsobil a vryl se mi do paměti jako cejch. Kniha byla napsaná velmi autenticky. Moje hodnocení bylo opravdu vysoké.

Pivka1

Nádherná knížka, která mě pohltila hned od začátku. Některé pasáže jsem samozřejmě probrečela, protože vyprávění Mínky je velice autentické. Na úkor spánku jsem knížku "dorazila" během dvou večerů. Krásné, všem doporučuji

Randyz1986

Kniha mě velmi bavila. Je velmi čtivá. Jedná se v podstatě o tři různé související příběhy. Určitě doporučuji.

Alma-Nacida

Kniha je napsaná opravdu čtivě a bylo mi zatěžko se po půlnoci přesvědčit a odtrhnout se od ní, ale občas mi tam něco v logice příběhu zaskřípalo. Taky finální záměna bratrů pro mě nebyla překvapením. Popisované hrůzy byly pro mě hrůzné až dost, zato proměna esesmana v milého vyučujícího byla od počátku neuvěřitelná. Kruté lidi přece poznáme, že jo, zejména ve škole, kde zase mají nad někým celkem velkou moc. Ale abych jen nekritizovala, některé věty mi uvízly v hlavě a hodně se mě dotkly a čtyři hvězdy si podle mě kniha určitě zaslouží.

marieke

Slabší kniha jinak mé oblíbené autorky. Současná dějová linka mě moc nezaujala, kromě prostředí pekárny, to bylo hezké. Upíří příběh zrovna tak, spíš mě "rušil", i když pro vyprávění byl důležitý, jak poté pochopíme. Jedním dechem jsem přečetla vlastně jen vzpomínky Josefa a Minky, ale takových příběhů jsem už četla hodně a i skutečných, což je samozřejmě silnější prožitek.

MartinaPri

Skvěle napsáno, velice napínavé. Hrozný příběh, ale je dobře, že se o tom zase mluví a že se to dostává do podvědomí.

tinka1974

Jedním slovem úžasné. Ze začátku jsem nevěděla, co mám očekávat, nebo si vůbec myslet. Brzy se však děj rozběhl. Jediné, co nemohu pochopit, jak tuto knihu může někdo přečíst jedním dechem. Sice mi to také svádělo, přiznám se, že jsem si musela dělat pousy, i když třeba jen krátké, abych mohla vstřebat to, co jsem přečetla. Ještě dlouho tohoto příběhu budu mít plnou hlavu. Zvláš´t konec byl strhující. A dialogy mezi Josefem a Sage, úvahy o spravedlnosti, vině a odpuštění. Silný kniha, silný příběh

kaja77

čekala jsem trošku více, na základě zdejších nadšených komentářů, ale bylo to čtivé... takové holčičí s trochou té historie no :) tak třeba kniha jsou světla která nehasnou mně oslovila neskutečně více.

Barbanka

Knihy od této autorky mě neskutečně baví, takže nemůžu jinak než dát znovu 5hvězdiček...Každopádně tato kniha není nic pro slabší povahy, protože když babička Minka popisuje co zažila v koncentračním táboře, tak roníte potoky slz a pořád dokola si říkáte, jak se tohle mohlo vůbec dít !!! Co za zrůdy mezi námi může žít... Závěr knihy jsem tak nějak předvídala, ale ani tak nezklamal....

veru_nedvedova

Neuvěřitelná. Tahle kniha mě neuvěřitelně zasáhla. Po dočtení jsem nevěděla, co mám dělat. Jen jsem seděla a přemyšlela o tom, co se dělo. Popravdě jsem ani nemohla spát.
Tuhle knihu by si měl přečíst úplně každý. Je to opravdu hodně silný příběh.

whiolet

Strhující kniha, která mě nutila číst skoro bez přestávky.
Přiznám se bez mučení, že Minky a Josefovo vyprávění mi bralo dech a ke konci knihy mi bylo trochu líto, že Josef nepokračuje o vyprávění co se dělo v Osvětimi.
Oceňuji, že autorka od začátku do konce trousila malé drobečky (náznaky) pravdy a tudíž nebylo těžké uhodnout kdo Josef doopravdy byl.
Výborná kniha s neočekávaným koncem se právem řadí mezi bestsellery!

katerina.sto

Dechberoucí mnohovrstevný román. Právě díky jeho mnohovrstevnatosti, i v tomto případě došlo k jevu, kdy jsou holt pasáže, které nabízí pohled konkretního účastníka příběhu, kvalitnější a záživnější, než jiného. To je v podstatě důvod, proč jsem román ohodnotila "jen" 4 hvězdami. Na druhou stranu věřím, že tak autorka cílí na široké spektrum čtenářů, neboť každý má tak možnost ztotožnit se s tím, či oním ústředním hrdinou a není tak odkázán jen na jednoho, který mu nemusí být sympatický již ze začátku a od samého úvodu čtení tak román znevažuje. Jodi Picoult je mistryní vyprávění. Kniha mě pohltila natolik, že jsem jí věnovala každou svou volnou chvíli, ač mi byla vzácná. Čtenář spoustu přítomných zvratů sice očekává, ale přesto je velmi těžké uhodnout, v čem budou spočívat a následné odhalení pak jen více a více podněcuje k dalšímu čtení a odhalování dalších pravd. Naprosto nečekaný konec je pak všemu jen pomyslnou třešničkou na dortu. Doporučuji!

roskomar

Ze začátku mě kniha moc nebavila, ale jakmile začala vyprávět Minka hltala jsem stránku za stránkou.Hrůzy které musela zažít...:(((Konec překvapil.

Zuzaa

Kapitoly psané Minkou a Josefem jsou strhující.
Kapitoly psané Sage a Leem průměrné.
Přesto dávám plný počet *, protože se jedná o knihu, která mě přenesla do jiného prostoru i času a která syrově připomněla hrůzy a odpornosti 2. světové války, na které se nikdy nesmí zapomenout.

Ajrad1981

Prakticky od samého začátku jsem si říkala, že na víc jak 3* to nebude. Protože:
1. Sage evidentně navštěvuje špatnou terapeutickou skupinu.
2. Co tam jako dělá ten upír? (posléze vysvětleno)
3. Už od prvních stránek tam smrděla lovestory.
4. Minka svůj příběh vyprávěla, jako by ho měla z několikáté ruky. Zažila nepředstavitelné hrůzy a vypráví to málem bez emocí, aspoň já jsem tedy žádné výrazné emoce necítila. U podobných příběhů se u mě dostavuje pocit psychické nevolnosti (většinou ho v těchto případech používám jako měřítko), tady jsem mohla být v klidu.
5. Josef - pokud bych chtěla někoho přesvědčit, že jsem vrah a válečný zločinec, popisovala bych svoje činy o poznání hrůzněji. Mne by tímhle nepřesvědčil.

Po dočtení jsem zaváhala, zda jednu hvězdičku nepřidat. Ten konec je působivý. Ne překvapivý, byla tam naprosto jasná indicie, že něco je špatně. Každopádně po zjištění, co byl Josef vlastně zač, jsem pochopila, proč vyprávěl tak, jak vyprávěl. Nakonec jsem hodnocení o den odložila, abych si to mohla promyslet a vstřebat dojmy, a zůstala jsem u původních 3*.
Jo, a ten upír byl asi nejlepší částí knihy (když nepočítám odhalení Josefa).

verushka19

Nádherná kniha s velmi zajímavým rozuzlení m, které jsem naprosto nečekala. Velmi hluboký příběh, někdy jsem měla pocit, že to ani nedokážu dočíst, jak moc byl příběh silný. Nemám moc ráda knihy o koncentračních táborech, ale tato mě naprosto uchvátila.

Gabrinela

Tuto knihu bych nejraději koupila všem svým kamarádkám, abych jim také dopřála ten úžasný silný zážitek ze čtení, jaký jsem měla já. Zajímavá a neobvyklá byla pro mě pasáž věnovaná "zrodu" nacisty. Doporučila bych zařadit do seznamu povinné četby na středních školách. Vyzdvihla bych nádhernou obálku. Pokud si knihu koupíte či půjčíte, připravte se na opravdu hutnou dávku emocí!!!!

skryvacka

absolutní špička!!! tahle kniha by se měla číst povinně... strašně silný příběh, který ukazuje, jak strašně rychle se může člověk vlivem okolností změnit na zrůdu, nebo naopak docela dobře situovaný dokáže nakonec přežít takřka nemožné... od této autorky jsem četla ještě titul: Nejsem jako vy - a je to také strašně úžasné čtení... je to sice zcela jiné téma - autistický mladík, který se přimotá do vraždy, ale vyprávění je též velmi, velmi fundované a silné... je to Paní Spisovatelka!!!

Mixy

Příběh je tak silný a skutečný, že jsem na svých cestách autobusem brečela jak malá holka a nestarala se, co si pomyslí lidé okolo. Řadím ji mezi jednu z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Síla realistického vyprávění, filozofické myšlenky a geniální propletení osudů, to vše tam je.

KláraHunčarová

Co více říct, než že Picoultová je spisovatelka s velkým S.

ivulka15

Kniha se mi dostala do ruky náhodou,na doporučení knihovnice,když jsem vracela jinou knihu s válečnou tématikou.A byla to šťastná náhoda,hrozně moc se mi to líbilo.Vypravěčka patří k těm knihám,které s Vámi zůstávají ještě dlouho poté co jste dočetli.

Pheonix

Právě jsem dočetla a pořád jsem nedokázala vstřebat ten konec...

Tato kniha ve Vás vzbudí spoustu emocí, ať už to bude smutek, vztek, pláč, pochopení apod., rozhodně si myslím, že Vás nezanechá chladnými. Ze začátku jsem úplně nechápala proč je svým způsobem kolem knihy takové pozdvižení, je to přece jen kniha o Holocaustu, těch už je napsaných celkem dost a každý jsme se o těch hrůzách učili ve škole. Každopadně tato kniha mě hodně rychle vyvedla z omylu, že by byla jen obyčejným popisem těch hrůz. Má to hluboký a strhující příběh, má to šmrc a na každé straně Vás to nutí číst dál a dál, aby jste věděli, co se vlastně stane. Dnes si události této doby, podle mě, vůbec nedokážeme uvědomovat a je to špatně, měli bychom být vděční za to, co máme a můžeme, ale i dnes jsme na pokraji těch samých hrůz a doufám, že se postupem času někdo nedopracuje ke stejnému řešení, jako kdysi.

Autorka tuto knihu napsala naprosto famózně a konec mě naprosto dostal!

IvusP

Ač nejsem fanynka knih zabývajících se historií, Vypravěčka mě jednoduše rozsekala... Kniha se čte sama, silné osudy postav, neuvěřitelný příběh. Neuvěřitelný do té doby, dokud si neuvědomíte, že to vše se bohužel doopravdy odehrávalo. Kniha dává na odiv fakt, že se v minulosti děly události, před kterými nesmíme zavírat oči. Klobouk dolů před spisovatelkou za tak realistický popis událostí, který z knihy dělá čtenářský skvost. Knihu určitě doporučuji, z hlavy ji rozhodně jen tak nedostanete!

alena4154

Úžasná kniha. Nejednou mi ukápla i slza. Rozhodně doporučuji všem, kteří ujíždí na historických románech jako já. :-)

Eleanor-ka

Rozhodně jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.

Neuvěřitelná kniha, svým způsobem netypická, která vás naprosto pohltí. Prolínání moderní doby z 21. století s válečnými hrůzy za 2. světové války. Při čtení knihy cítíte hned několik pocitů, především tedy nejen mrazení, lítost a vlnu pokory. I přes všechno to zničující popisování Minčinýho příběhu, se v knize vyskytují i neobyčejně obyčejné scény, naplněné humorem a pohodlí. Líbí se mi námět celého děje, pěkařství a nadání péct po celou řadu ganerace.

Kniha plná zvratů, point a tzv. upoutání na všeobecné se vyrovnání s minulostí, odpuštění a vyrovnání se sám se sebou, nejen z ohledu toho, kdo prožil genocidu. Autorka je pro mě díky této knize opravdu výjimečná spisovatelka, protože ve mě dokázala vzbudit takový příliv emocí, které jsem měla pevně zaháknuté pod něčím, čemu se ani v nejmenším nedalo říkat pokora. A já si říkám: co může být horšího, než vidět umírat své nejbližší a prožít něco tak ohavného? V dnešní době si nikdo z nás nedokáže něco takového ani představit, otázkou však zůstává, jestli je to dobře nebo ne... protože dokud člověk něco takového opravdu nezažije, nepochopí. Každý se dnes za něčím honí, stěžují si na svůj život, ale kdyby si měl někdo projít něčím takovým, čím si procházeli ti před námi před necelými 80 lety, konečně bychom možná ocenili to, co nám bylo dáno.

Na konci jaksi otevřený příběh.. protože - "patří všem, kteří mají představivost.. a navždycky bude žít".

Dovolím si souhlasit s jedním z úryvků v knize: "Je úplně jedno, kdo vám odpustí, když jste tím, kdo nedokáže zapomenout."

allebra

Skvěle napsaná kniha, propracovaná do detailů. Při vyprávění Minky mi střídavě běhal mráz po zádech, slzely oči a chvílemi jsem měla pocit, že snad ani nedýchám. Vypravěčka je velmi silný příběh, který mě úplně vtáhl do té děsivé atmosféry. A jaký pocit ve mně nakonec kniha zanechala? Že spáchané zlo nikdy nepřestane být zlem, i kdyby uplynulo třeba tisíc let. Na některé věci by se nemělo zapomínat. Doporučuji, stojí za přečtení! A já si určitě přečtu i další knihy od Jodi Picoult, protože moje první setkání s autorkou dopadlo na jedničku.

Etelea

Na začátku prostě nemůžu nezmínit překrásnou obálku. V reálu je ještě hezčí než na fotce.
Kniha má přes 500 stran. Nedostala jsem se ani do poloviny a už jsem brečela jako želva. Fakt jsem ji musela odložit a pobrečet si.
Trošičku mě zarazila ta náhoda, jak se po letech potkají ti " praví" lidé. Ale odpouštím, protože všechno ostatní je úchvatné a uvěřitelné. Příběh hltáte stránku po stránce a nevyhnete se mrazení vzadu na krku. A opravdu smutné na tom je, že nejde o vymyšlenou povídačku. Podobné věci se skutečně děly. A není to až tak dávno.
Dávám plný počet, početla jsem si nadherně a ten konec = WOW!

wildprincess

Velmi krásný a místy hodně smutný příběh...kniha se četla sama a příběh se mi moc líbil.
V pořadí druhá kniha od této autory a těším se na další...