Vypravěčka

Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/21_/218323/vypravecka-Yk9-218323.jpg 4.71627

Storyteller (2013)

Vydáno:, Ikar (ČR)

Jane417
předevčírem

Vypravěčka je skvěle napsaná kniha! To J. Picoultová je úžasná vypravěčka! Dokázala totiž napsat nádherný horor! Je to sice fikce, ale fikce inspirovaná skutečností a to je na tom to nejstrašidelnější! Při čtení kapitol vyprávěných Josefem mi běhal mráz po zádech a při vyprávění babičky Minky o tom, co se dělo v židovském ghettu a potom v koncentračním táboře, jsem měla mnohokrát slzy v očích nebo se mi dělalo fyzicky špatně! Bylo to neuvěřitelné a děsivé!!! Ten, kdo tyto hrůzy přežil, nemohl podle mě, žít už bez nějakých následků! Mučení, týrání, hladovění, oddělování dětí od rodičů, ponižování, bití, špína, smrad, nemoci, zima, vedro, bolesti, lékařské pokusy na lidech... smrt byla tenkrát vysvobozením! Je vůbec možné odpustit někomu, kdo taková zvěrstva prováděl? Vina, odpuštění, svědomí... to nejsou jen prázdná slova, ale mnohdy těžká rozhodnutí, která možná nemají správná řešení. Dějových linek je zde víc a mně to vůbec nevadí. Vztahy Sage s Adamem a posléze s Leem, tradice pekařského řemesla v rodině nebo babiččin upíří příběh, dodávají knize na větší uvěřitelnosti, lidskosti a reálnosti... ano, dnes už mají i potomci, těch kteří přežili holocaust, svoje životy a to je zde hezky popsáno. Úplný konec jsem sice očekávala, ale nic to nemění na tom, že je to výborné čtení, které by mělo být povinnou četbou!

Lemurka

Má první kniha na toto téma. Silný příbeh, který ve mě ještě dlouho zůstane. Konec mě hodně překvapil.

ou.vej

Picoultová prostě umí psát.
Ano, je mnoho knih na téma holocaust. Ano, některé jsou mnohem lepší, ale tahle je opravdu výborná! Příběh, od kterého jsem se nemohla odtrhnout.

vikaa

Zajímavé téma o vině a odpuštění. Příběh o upírech mě do knihy úplně nezapadal, i když nesl určité poselství. Závěr mě osobně nepřekvapil, kdyby nedošlo k nějakému zvratu, tak by to začala být pro čtenáře docela nuda. Souhlasím s některými komentáři, že o holocaustu bylo napsáno mnoho lepších knih. Na druhou stranu, tuto knihu si s chutí přečtou mladí čtenáři a v tom vidím její přínos světu... Za mě poctivé tři a půl hvězdy.

Alíša236

Čekala jsem více. Knih s podobnou tematikou jsem četla dost a tato patří k průměru, ne ke špičce. A přijde mi, že se v tomto tématu hodně recykluje, je těžké přijít s novým pohledem na věc a tady žádný nový nepřišel. Konec pro mě nebyl překvapivý a to mě zklamalo (že jsem nebyla překvapená)

muti1

Silné téma, krásně a čtivě napsané!

Květi62

Silný příběh, velmi dobře napsaná kniha, která vás nenechá spát.

Káča Máča

Vypravěčka se zpočátku tvářila jako další z řady knih s tématem války a holocaustu. Dlouho jsem se nemohla začíst a příběh o upírovi celý problém ještě víc komplikoval, protože mi tak nějak nesedl (dokud jsem nepochopila jeho smysl a význam, protože to byla pomyslná třešnička na dortu). Vše se změnilo až s vyprávěním Minky, což bylo přesně to, co celý příběh zachránilo a samozřejmě neočekávaný konec, který pro mě byl velkým překvapením. Proto jsem nakonec hodnotila tak, jak jsem hodnotila. Nepodařilo se mi ale přilnout k hlavní postavě tak, jako se mi to u dobrých knížek stává. Nicméně v tomto případě mi to zas až tolik nevadilo :).

Kerberos

Dobře napsaná kniha,téma,které mě zajímá

barcc85

Od té doby, co jsem maminka, mám potíže přečíst některé knihy.... Tato rozhodně patří mezi ně,ač sama tvrdím, že je osvěta důležitá...
Příběh je tak silný, že jsem musela dělat pauzy ke vstřebani.... Autorce bravo a nám všem především lásku a uctu k člověku.

artep1605

Strhující. Silná. Čtivě napsaná. Doporučuji.

Emmadriel

Pro mě jedná z knih, kterou si přečtu ještě několikrát. Silný příběh, neočekávaný konec, nenechá ani jedno oko suché. Při čtení této knihy si budete připadat, že jste se ocitli přímo v té době a vaše nálada nebude zrovna veselá, možná se vám o tom bude i zdát.

PeM

Takové rozporuplné pocity v sobě mám po přečtení této knihy.....jaké by to bylo, kdyby se Minka s "Josefem" setkali, kdyby nezemřel, co by sním (po zjištění, kdo vlastně byl) bylo....spousta otázek na které nejsou odpovědi....Jen teď všeobecně - obdivuji a hluboce se skláním lidem, kteří ty hrůzy přežili...

Malýmedvěd

Dobrá kniha, doporučuji k přečtení. Vyprávění Minky je opravdu silné a zanechá (stejně jako celá kniha) v člověku hluboký dojem. Oceňuji příběh s upírem a jeho provázání do hlavního příběhu. Jednu hvězdu ubírám za ten příliš zjednodušující styl. Vnitřní boj a pochybnosti se určitě dají napsat plastičtěji. Občas se tam do dialogů míchá takové, jak já říkám "instantní filmové americké moudro". Celkový dojem přesto dobrý dávám 4*

b.tereza

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla.

Aymira

Holocaust je vždy silné téma. Vypravěčka je příběh odehrávající se v současnosti a ze začátku by mohl působit poněkud zmateně, ale jakmile kniha přejde k vyprávění z pohledu Josefa, začne děj nabírat spád. A pak se ke slovu dostává Minka a nejde se od čtení odtrhnout. Její vyprávění válečných zvěrstev je tak sugestivní, procítěné a bohužel pravdivé, že se kniha čte jedním dechem doslova s očima navrch hlavy. Celé to působí až surrealisticky, ale nejsou takové příběhy zachycující holocaust všechny? Nepřipadají nám neuvěřitelné právě protože neuvěřitelné jsou? V dnešní pohodlné době se můžeme jen snažit odhadnout, jaké to bylo, vidět každý den umírat své souvěrce, lízat polévku z podlahy, protože nic jiného k jídlu nebylo a snášet totální degradaci vlastní lidské rasy.

Jsem opravdu ráda, že podobné knihy a filmy vznikají, protože lidstvo by nikdy nemělo zapomenout na nejtemnější dny svojí historie, i když je zcela jasné, že se z nich nikdy nepoučíme. Šest milionů je číslo, které by mělo nám všem navždy zůstat vryto v paměti a připomínat, jak málo stačí k tomu, aby se z lidí stala zvířata.

Musím však také vzdát hold autorce za nádherný jazyk, kterým je kniha napsána. Barvitě, svižně, moderně. Četla se jedním dechem a skvěle k hlavnímu ději zapadaly i všechny vedlejší příběhy - jak nabízející se milostný vztah, tak upíří pohádka.

Jiitush

Už bych se vážně mohla poučit a přestat doufat v to, že knihy označené jako Světový bestseller mi vyrazí dech a srazí mě na kolena.
Člověku, který o holocaustu už spoustu přečetl, tohle absolutně nic nedá. Těšila jsem se nejvíc na vyprávění Minky a je paradoxní, že právě během jejího vyprávění jsem knihu odložila, protože jsem měla pocit, že čtu příběh, který jsem četla už desetkrát. Počkat, oni byli na Židy za Druhé světové války zlí? Opravdu? V ghettu bylo přecpáno a byl tam nedostatek jídla? To jako vážně? To je naprosto nová informace! Když ženská chtěla nějakou milost či výhodu, musela zato podržet nějakému chlapovi? No to snad ne, tohle by chlapi přece nikdy neudělali a už vůbec ne za války!
No, jdu raději pohledat nějakou knihu, která není označena jako Světový bestseller ...

jana9973

Knížka mě překvapila a nadchla.

Cipori

Bavilo mne vyprávění Sage, bohužel však většinu knihy tvoří vzpomínání Minky, a to dost depresivní a za vlasy přitažené. Nicméně o přesto nemohu upřít knize její kvality a proto dávám čtyři hvězdy.

BaraCz

Tak tahle knížka, je opravdu skvělá. Již od začátku knížka zaujme, ale ten konec, stále ho nemůžu nějak vstřebat.Každopádně zdali tu někdo uvažuje o přečtení, tak můžu jen doporučit. :)

LucieLöflerová

Výborná knížka, poutavě napsaná z pohledu více postav, překvapivý konec, prostě nemám co vytknout. Občas byla náročná na psychiku čtenáře, hlavně ve vyprávění Minky, ale to by ani jinak nešlo v knize popisující něco tak strašného jako je holocaust...

Viky.nox

Vždycky obdivuji spisovatele,kteří jsou natolik odvážní, že se pustí do zpracování tak velkého tématu. Ještě když k tomu přidáte tak úžasné vyprávěcí schopnosti paní Picoultové, vzejde z toho něco opravdu velkolepého. Tahle kniha ve mně probudila tolik emocí, od smutku přes znechucení až k lítosti. Děkuji spisovatelce za to, že mi znova otevřela oči, které už byly tak dlouho zavřené.

Ametymka

Knížka hezká, ale líbil se mi spíše jen příběh Minky, která to (jakoby) zažila. Její vnučka mi byla trochu nesympatická. Myslím, že pokud vyhledáváte pouze příběhy z holocaustu, tak existují lepší knihy.

1casper

Krásná kniha. Musela jsem si nechat pár dní na vstřebání, abych mohla něco napsat....
Téma druhá světová válka a holocaust mě hodně zajímá. Příběh z pohledu bývalého nacisty jsem četla poprvé. I tak mi "vstávaly" vlasy hrůzou.
Neskutečně popsáno.
Trochu mě rušil příběh upíra, přišel mi navíc, až na konci vše dávalo smysl.
Tato knížka si nálepku "bestseller" právem zaslouží!
Doporučuji.

Lindulinek

Skvěle napsaná kniha, která ve mně zanechala velice silné emoce. Je dobré, že takové knihy existují, aby lidé nezapomněli na to zlé, co se dělo a poučili se.

Holanka

Kniha je nádherná. Dokázala zachytit hrůzy minulosti, křehké vztahy, zvraty, tajemství a smutek hlavních hrdinů. Od Jodi Picoult je to druhá kniha, kterou jsem přečetla a její styl psaní je dobrý a nápady také. Píše takovým neobyčejným způsobem, který mi velmi imponuje. Knihu Vypravěčka mohu jen doporučit skvělá kniha, kterou jsem za poslední měsíce četla. Během čtení i po přečtení si musím pořád opakovat příběh Minky, který na mě zapůsobil a vryl se mi do paměti jako cejch. Kniha byla napsaná velmi autenticky. Moje hodnocení bylo opravdu vysoké.

Pivka1

Nádherná knížka, která mě pohltila hned od začátku. Některé pasáže jsem samozřejmě probrečela, protože vyprávění Mínky je velice autentické. Na úkor spánku jsem knížku "dorazila" během dvou večerů. Krásné, všem doporučuji

Randyz1986

Kniha mě velmi bavila. Je velmi čtivá. Jedná se v podstatě o tři různé související příběhy. Určitě doporučuji.

Alma-Nacida

Kniha je napsaná opravdu čtivě a bylo mi zatěžko se po půlnoci přesvědčit a odtrhnout se od ní, ale občas mi tam něco v logice příběhu zaskřípalo. Taky finální záměna bratrů pro mě nebyla překvapením. Popisované hrůzy byly pro mě hrůzné až dost, zato proměna esesmana v milého vyučujícího byla od počátku neuvěřitelná. Kruté lidi přece poznáme, že jo, zejména ve škole, kde zase mají nad někým celkem velkou moc. Ale abych jen nekritizovala, některé věty mi uvízly v hlavě a hodně se mě dotkly a čtyři hvězdy si podle mě kniha určitě zaslouží.

marieke

Slabší kniha jinak mé oblíbené autorky. Současná dějová linka mě moc nezaujala, kromě prostředí pekárny, to bylo hezké. Upíří příběh zrovna tak, spíš mě "rušil", i když pro vyprávění byl důležitý, jak poté pochopíme. Jedním dechem jsem přečetla vlastně jen vzpomínky Josefa a Minky, ale takových příběhů jsem už četla hodně a i skutečných, což je samozřejmě silnější prožitek.