Vypravěčka

Sage pochází z rodiny s židovskými kořeny a její babička přežila holocaust. Ona sama se snaží vyrovnat s jiným traumatem – se smrtí matky. Na skupinové terapii se seznamuje s devadesátníkem Josefem Weberem. Při jednom z jejich rozhovorů ji tento muž, kterého si všichni v jeho okolí váží a mají ho rádi, požádá, aby mu pomohla spáchat sebevraždu. Tíží ho svědomí, přirozenou smrtí se mu však zemřít nedaří. Aby Sage přesvědčil, vzpomíná na své působení v SS i koncentračních táborech. Po dlouhém zvažování Sage kontaktuje úřad pro vyšetřování nacistických zločinů a podaří se jí přesvědčit babičku, aby jí i ona vyprávěla o svém mládí. Zděšeně naslouchá, co všechno zažila v polském ghettu, v Osvětimi i později na útěku. Je možné, že se s Josefem Weberem setkala a může ho usvědčit? A kdyby Sage vyhověla přání starého muže – byla by to vražda, nebo vykonání spravedlnosti na tyranovi? Kontroverzní brilantní román o vině a trestu americké bestselleristky Jodi Picoultové. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/21_/218323/vypravecka-Yk9-218323.jpg 4.61430

Storyteller (2013)

Vydáno:, Ikar (ČR)
Více informací...

allebra

Skvěle napsaná kniha, propracovaná do detailů. Při vyprávění Minky mi střídavě běhal mráz po zádech, slzely oči a chvílemi jsem měla pocit, že snad ani nedýchám. Vypravěčka je velmi silný příběh, který mě úplně vtáhl do té děsivé atmosféry. A jaký pocit ve mně nakonec kniha zanechala? Že spáchané zlo nikdy nepřestane být zlem, i kdyby uplynulo třeba tisíc let. Na některé věci by se nemělo zapomínat. Doporučuji, stojí za přečtení! A já si určitě přečtu i další knihy od Jodi Picoult, protože moje první setkání s autorkou dopadlo na jedničku.

Etelea

Na začátku prostě nemůžu nezmínit překrásnou obálku. V reálu je ještě hezčí než na fotce.
Kniha má přes 500 stran. Nedostala jsem se ani do poloviny a už jsem brečela jako želva. Fakt jsem ji musela odložit a pobrečet si.
Trošičku mě zarazila ta náhoda, jak se po letech potkají ti " praví" lidé. Ale odpouštím, protože všechno ostatní je úchvatné a uvěřitelné. Příběh hltáte stránku po stránce a nevyhnete se mrazení vzadu na krku. A opravdu smutné na tom je, že nejde o vymyšlenou povídačku. Podobné věci se skutečně děly. A není to až tak dávno.
Dávám plný počet, početla jsem si nadherně a ten konec = WOW!

wildprincess

Velmi krásný a místy hodně smutný příběh...kniha se četla sama a příběh se mi moc líbil.
V pořadí druhá kniha od této autory a těším se na další...

Fundelot

Neuvěřitelná kniha s tak silným příběhem, že na ni jen tak nezapomenete! Už dlouho mě nic nechytilo za srdce tolik jako právě Vypravěčka. Samotný námět nemá nejmenší chybu - bývalý voják SS, který za 2. světové války působil v koncentračním táboře Osvětim, již dál nedokáže žít se svým svědomím a požádá dívku pocházející z židovské rodiny, aby mu pomohla spáchat asistovanou sebevraždu jako jakési vykoupení. Především u pasáží vyprávěných Minkou, ve kterých popisuje svoje dětství za holocaustu, jsem měla v jednom kuse v očích slzy. Vypravěčka je přesně ten typ knihy, u které si uvědomíte, jaké máte štěstí, že jste živí a zdraví, žijete v době v jaké žijete a máte kolem sebe svou milovanou rodinu. Po konečném rozuzlení jsem jen zírala s otevřenou pusou.

Helik01

Mám načteno mnoho knih o holocaustu, ale tuto knihu řadím do TOP, jsem ráda, že může zaujímat v mé knihovně čestné místo. Autorka si na ni dala opravdu záležet. Četla se jedním dechem.

veronika4918

Knihy, které se točí kolem holocaustu, čtu velmi ráda, i když u nich ve 90% případů brečím. Vypravěčka je velmi čtivá a propracovaná, do poslední chvíle člověk netuší, že vlastně ... Když mi to došlo, brečela jsem jako malé děcko.

dia.riedl

Příběh je velmi povedený, velmi propracovaný, až jsem z předmluvy žasla. Některé kapitoly mě sice nebavily, ale ty ostatní jsem hltala jedním dechem. Sage jsem si oblíbila, i když mě občas už vytáčela s tou svou jizvou..Lea jsem si zamilovala.
Z Minky vyprávění mě mrazilo a ukápla nejedna slza. Moc mě bavily části z pekárny a vůbec o pečení, protože my sami pečeme domácí chleba a Sagin život mě také bavil.
Konec mě překvapil, i když mě samotnou napadlo, že by to mohlo být TAK, jak to bylo.
Ale chtěla jsem číst dál! Co se stane dál? Co Sage udělá?

claudiecarmen

Úžasný příběh, velmi čtivé. Poselství knih je jasné. Nezapomenu.

Lucik87

Neuveřitelná kniha! Nejlepší kniha EVER! Propracovanost děje je neuvěřitelná. Na jedinečnosti knize přidává fakt, že autorka čerpá z historických skutečností. Navíc se zde nabízí otázky, nad kterými je čtenář donucen se doopravdy zamyslet

natkabull

Neskutečná kniha, která se čte sama. Nedokázala jsem se od ní odtrhnout. Knížka je podána v jiném světle než normální vyprávění z doby 2.světové války. Opravdu doporučuji!!!

kittlerka

Neuvěřitelně silný příběh a dokonale napsaná kniha.
Když Minka vypráví, čtete se zatajeným dechem..

mekkejla

Až na podle mě zbytečný románek Sage a Lea (omlouvám se za spoiler,ale to bylo taaak průhledné...) byla tahle knížka dokonalá! Moc se mi líbí,že autorka čtenáři předkládá skutečnosti,ale je jen na nás,jak s nimi naložíme,jak budeme problém viny a odpuštění chápat. Příběh Minky byl opravdu strhující a musím se přiznat,že tolikrát jsem u knížky ještě nikdy nebrečela. Určitě si chci od Jodi přečíst ještě něco dalšího,ale asi budu chvíli sbírat odvahu...

OndřejMergl

Nejsem příznivce tématu druhé světové války, nicméně tato kniha relativně brzy ze začátku nastíní zajímavou otázku. Dokážeme odpustit člověku, který půl života páchal hrůzy a půl života naopak působil jako samaritán? Zároveň přináší poutavě podané prostředí koncentračního tábora. Až na, pro mě zbytečně zdůrazněný fantasy příběh psaný babičkou, hodnotím pozitivně.

Channach

Neskutečné, co dokáže udělat člověk člověku. Během čtení jsem si musela pustit úryvek z TV show z roku 1988 - sira Nicholase Wintona a děti, které zachránil - abych věřila, že existovali dobří lidé. Na našem portálu Chrudimka.cz vyšla má nezvykle filozofická recenze plná obav z budoucnosti - najdete ji v záložkách.

Nicméně, jak se snažila nacpat tam několik životních příběhů, je to lehce překombinované.

jindrunia

Ze začátku jsem se do čtení celkem nutila, nemohla jsem se "do toho" nějak dostat, až jsem si říkala, co to proboha čtu, příběh Sage a neustálé vyprávění o pečení chleba mě nebavilo...Kniha pro mě začala až vyprávěním Josefa a Minky a pak už jsem se od ní nemohla odtrhnout. Závěr pro mě překvapivý. Rozhodně doporučuji, kniha stojí za přečtení.

hanča34

Dobře vystavěný příběh, působivé.

Zoy

Skvělá kniha. Co k ní napsat..........
Dovolím si použít slova Minky......

Když člověk něco takového prožije, je mu jasné, že neexistují slova, která by to dokázala alespoň přibližně popsat.
A i kdybych to udělala ostatní nemohou nikdy porozumět

Siu83

Knížku jsem začala číst dvakrát, ale podruhé už jsem se od ní neodtrhla. Skvělá knížka.

Ema22

Další kniha, která přináší téma zpracované z více úhlů pohledu. Rozuzlení sice bylo předvídatelné (ty krevní skupiny mi nějak neseděly), jinak velmi čtivé, mrazivé a strhující.

CarolC

Neskutečně čtivá kniha, která mě po dlouhé době opravdu chytla a nedonutila na delší chvíli odložit. Prostě to nešlo. Mám ráda válečnou tématiku a myslím, že komu se líbila Vypravěčka, bude se líbit i Zlodějka knih a obráceně. Oceňuji styl, kterým byla kniha napsána, protože jsem se nikde jinde s tímto stylem ještě nesetkala. Tu knihu si budu určitě chtít ještě přečíst minimálně jednou!

Nikuskaaa

Skvělá, zajímavá a čtivá knížka!

Jája92

Naprosto úžasná kniha, která mě chytla hned od první kapitoly a nepustila mě až do překvapivého konce. Autorka má velký talent a velice se těším na její další knihy :-)

DomArt

Nádherná, dojemná, strhující ,napínavá, tajemná...
Popsat Vypravěčku nejde... Vypravěčka má zkrátka všechno ! Každý si v ní najde to své...
P.S. ten konec mě zkrátka dostal, na tento příběh nezapomenu ať už díky babiččině výpovědi či výpovědi od "Josefa".
P.S.S. číst především večer.
Doporučuju !

Fanny-nka

Úžasně napsaná kniha s překvapivým koncem. Velmi zajímavě pojatá, holocaust z pohledu židovky i vojáka SS a ještě propojení s vymyšleným příběhem. Vážně doporučuji!

Janeee

Kniha byla úžasná! Nejlepší, kterou jsem od autorky zatím četla!

Macawi

Strhující příběh, napínavý, nedokázala jsem se od knihy odtrhnout. Zaujal mě i příběh z Josefa mládí a nacistického německa z pohledu "obyčejných" kluků. Některé části příběhu Minky mi přišli celkem nelogické, ale uznávám, že neznám přesné historické podrobnosti.

blanche11

úžasné, skvělé, napínavé, přečetla jsem ji jedním dechem

da1sa1

Úžasné nemohla jsem se odtrhnout jak to bylo napínavé a hlavně zajímavé dozvěděla jsem se hodně o holokaustu a o tom jak židé přežívali v koncentračních táborech bylo to velice poučné. Fascinující bylo jak vtipně autorka dokázala do tohoto tématu začlenit i upíry. Četlo se to příjemně a lehce už se chystám na další autorčinu knihu.

mystar

Úžasně napsané dílo. Strhující příběh, od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Čtení knížky mi nahánělo strach, běhal mi mráz po zádech a také mě hodně dojal. Velmi silný příběh. Určitě doporučuji ke čtení. Vynikající!

slaska77

Ze začátku jsem si říkala, že nic moc, ale druhá půlka je strhující, závěr překvapivý, takže nejde než udělit plný počet hvězdiček. To je kniha, kterou bych doporučila všem, kteří se zajímají o téma holocaustu, ale i vyznaačům romantiky.