Dědina přehled

Dědina https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366042/bmid_dedina-ls6-366042.jpg 4 2460 2460

Lehce humorný příběh jedné současné vesnice. Hranice rozorané mezi poli i lidmi. Hospoda, malá prodejna, zabíjačky… a sám život. Nevěra a jeden nezdařený pohřeb. Nemoderní výchovné metody a rozšlápnuté kuře. Babka s dědkem srostlí jak dva stromy. Život, tady ještě stále spjatý s půdou, zvířaty a hospodařením. To všechno je Dědina, tragikomický příběh vyprávěný očima jejích obyvatel. Sedlák Josef se marně trápí, proč jeho syn Zbyňa odmítá převzít hospodářství, když je tolik co napravovat na polích zničených v družstvu. Vavirci počítají, kde by mohla ukápnout další koruna, dobrosrdečná prodavačka Maruna se snaží být s každým zadobře a řezník Láďa se dobývá pod cizí sukni a přitom řeší, jak uživit rodinu. A malá Petruna? Ta chvilku neposedí. Na pozadí lehce humorného vyprávění se před čtenářem odkrývá venkovské hemžení v nepřikrášlené nahotě. Přirozená fyzická blízkost hrdinů, jejich společná práce, jejich touha po lepším živobytí až vypočítavost jsou zdrojem věčných svárů i svázanosti a také marné snahy vyléčit minulé rány. Svižné vyprávění formanovského střihu, které však není cynické; nikoho nesoudí a co je podstatné — nenudí.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dědina. Přihlašte se a napište ho.

misssicccka
07.05.2024 4 z 5

Jsem moc rada, ze nejsem sama, kdo v necem takovem vyrustal. A ne bez nasledku :(
V kazde casti jsem poznala nekoho z rodiny. Kupodivu se mi styska jen po te vsi, po tom miste.
Proto ocenuji, jak to Petra Dvorakova predala dal. A ocenuji jazyk.

Janadvorackova
28.04.2024 3 z 5

Líbil se mi jazyk knihy. A v první půlce jsem se dokázala orientovat v postavách a vztazích mezi nimi. Druhá už byla v tomhle směru horší, ale celkově jsem ráda, že jsem si o takové vsi, ze které pocházejí i někteří mí předci, přečetla.

Lenisk@
25.04.2024 3 z 5

Dědina za mě byla určitě výborná, sice jsem se u ní tolik nenasmála, jak mi slibovala kamarádka, ale spíš jsem si zavzpomínala, někdy s nostalgickým úsměvem, jindy pomalu se zděšením, čeho se i nás dopouštěli (pra)rodiče (tím narážím na první část a chování babičky k vnučce). Autorka dobře zachytila stereotypy, které snad nikomu nemůžou být cizí, a jazykem je jen podtrhla. Chybělo mi nějaké větší propojení příběhů, osobně jsem se dost ztrácela ve jménech.

Vrány, Dědina, Chirurg - ptejte se Petry Dvořákové...

17.06.2021

50 nejčtenějších knih roku 2020

26.12.2020

Knižní novinky (9.4. - 22.4.)

09.04.2018

Ocenění knihy (1)

2019 - Audiokniha roku (Absolutní vítěz (OneHotBook))

Kniha Dědina v seznamech

v Právě čtených33x