Amerikána

Silný příběh o lásce, rasových otázkách a identitě. Ifemelu a Obinze, dva mladí lidé z Lagosu, se do sebe zamilují. Jejich vlast Nigérie trpí pod nadvládou vojenské diktatury a každý, kdo může, se snaží uprchnout. Sebejistá Ifemelu se vydává do Ameriky, kde zakouší porážky i vítězství, nachází a ztrácí další lásky, to vš... celý text

Silný příběh o lásce, rasových otázkách a identitě.

Ifemelu a Obinze, dva mladí lidé z Lagosu, se do sebe zamilují. Jejich vlast Nigérie trpí pod nadvládou vojenské diktatury a každý, kdo může, se snaží uprchnout. Sebejistá Ifemelu se vydává do Ameriky, kde zakouší porážky i vítězství, nachází a ztrácí další lásky, to vše pod tlakem něčeho, nad čím doma nikdy nepřemýšlela — rasové otázky. Obinze, kterého Amerika, ovlivněná útoky jedenáctého září, nepřijme, se pouští do nebezpečného, ilegálního života v Londýně.

O třináct let později je Obinze bohatý muž v čerstvě demokratické Nigérii a Ifemelu úspěšná blogerka. Najdou po tolika letech a změnách odvahu znovu se setkat tváří v tvář? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/32_/327315/amerikana-kki-327315.jpg 4.232
Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Přidat komentář
josska
18. června

Knížku jsem nakonec přečetla i když jsem snad 4krát začínala,prostě mě to nedalo,když je kolem ní zas takový boom.Takovým knihám se vyhýbám,čtu je až později,ale měla jsem na ni v knihovně štěští,tak jsem šla do ní,ale těšila jsem se až ji dočtu nu což....

katerina.sto
08. června

Tento strhující román mě poutavým způsobem zasvětil do problematiky rasy, která je v USA stále přítomná a aktuální, ať už si to chceme, či nechceme přiznat. Adicheová píše jednoduchým jazykem bravurního vypravěče, čili jsem dílo hltala doslova "jedním dechem". Jediné, co mě poněkud vyvedlo z míry, byl konec - poměrrně rychlý spád, otevřený konec ponechávající prostor pro čtenářovu fantazii, ale co si budeme nalhávat, přesto více nežli jasně napovídá, jak to mezi hlavními postavami vlastně dopadne... :D Doporučuji!

OndřejMergl
30. května

Kniha poskytuje vhled do toho, co obnáší americký sen. Ukazuje USA z pohledu Nigerijky a následně Nigérii z pohledu Amerikány - navrátivší se Nigerijky. Přináší mnoho zamyšlení a emocí, pro zvýšení čtivosti nechybí ani milostné zápletky. Jenomže já jsem přesně ten typ konzumního čtenáře, který toto úplně nedocení, protože mu zkrátka schází akce a napětí.

Atuin
30. května

Velice empatická a velice osobitá kniha, která formou připomíná ty syté anglické romány, popisné a uzavřené v dobrých a trefných dialozích, co osvětlují situaci neuvěřitelně svěžím způsobem. A obsahem vypichuje velice důležité téma, které otevírá řadu dalších a dalších otázek. Přitom všem do sebe uzavírá lásku jako věčné a velké poselství člověka.

bookcase
29. května

Výborné, to jsem ani nečekala. Myslela jsem, že to nebude pro mě to pravé ořechové, ale líbilo se.

EngliTer
23. května

Zajímavý sociální román, dozvěděla jsem se něco nového z jiné kultury, než znám. Pro mě velmi naučné a zároveň poutavé :)

hs777
18. května

Imigrace je těžká zkouška. Není lehké opustit domov, sociální vazby a najednou se ocitnout sám v cizí zemi odlišné kultury a navíc s jinou barvou kůže. Copak jinou - ale černou. „Neuvažovala jsem o sobě jako o černošce a černoška se ze mě stala, teprve když jsem přijela do Ameriky.“ Hodně problémů si každý dovede představit sám a těch, co nedomyslí, je ve skutečnosti mnohem víc. Někde za polovinou knihy to ale začínalo být tak nějak pořád stejné a rasové otázky už trochu příliš. Naštěstí v tu chvíli se vrací Ifemelu domů a děj se zase rozeběhne. Konec prozrazovat nebudu, i když by si možná zasloužil o pár stránek víc. Hodnotím 4* a doporučuji.

Len04
08. května

Asi bych nemela porovnavat, ale Pul zluteho slunce je proste o tu jednu hvezdu lepsi. Amerikana je prijemna oddychova knizka, ktera da nahlednout jak do zivota Nigerijcu v Nigerii, tak do jejich zivota imigrantu v US a v UK. Celou knihou se jako nitka tahne vztah hlavnich protagonistu, konec se mi zdal trochu uspechany, neprozity, mene prociteny nez bych cekala z predchazejicich kapitol. Ale to muze byt opravdu jen osobni dojem.

Frakira
22. dubna

Mám ráda tyto "tlusté" společenské romány, takže za mě velká spokojenost a objev :)

Štítky

přistěhovalci, imigranti

Autor a jeho další knihy

Chimamanda Ngozi Adichie

Chimamanda Ngozi Adichie
nigerijská, 1977

Uživatelé mají knihu

v Přečtených36x
v Právě čtených9x
v Knihotéce27x
v Doporučených4x
v Chystám se číst144x
v Chci si koupit50x