Maanna Online Maanna komentáře u knih

Ztracená čest Kateřiny Blumové Ztracená čest Kateřiny Blumové Heinrich Böll

Kontrast mezi snahou bulvárních NOVIN vytáhnout ze všeho co největší senzaci a úzkostným na faktech založeným reportážním podáním Kateřinina příběhu mi přišel zajímavý. Opravdu se dalo až hmatatelně vnímat, jak bezmocný vlastně člověk vůči údajné svobodě tisku může být. Jen mi trochu nesedlo, že by tolik mužů mohlo být do chladně působící Kateřiny zamilováno.

11.04.2018 4 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Silný příběh o osudech lidí vyhoštěných z Německa, kteří museli putovat Evropou bez šance na řešení své situace. Remarque je jako vždy velmi silný ve vylíčení atmosféry beznaděje, kterou tu a tam prozáří jiskra světla v podobě krátkodobého povolení k legálnímu pobytu, lidské sounáležitosti nebo lásky. Někdy se nevyhne patosu, ale výpověď o světě, který důsledně dodržuje zákony a nechává tak lidi umírat hladem, má i dnes svou důležitost - on vlastně nikdo nic tak špatného neudělal jen...

09.04.2018 5 z 5

Stvořitel času Stvořitel času Jiří Rulf

Momenty z každodenního života. Někdy byly osvěžující, někdy mi to trochu přišlo tlačené do originality za každou cenu. Jako literární jednohubka je to docela příjemné počtení, i když na tyhle krátké útvary moc nejsem.

03.04.2018 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Příběh člověka, který postupně znovuobjevuje důvod žít. Mnohem více se mi líbily retrospektivní kapitoly, které udělaly z Oveho životnou postavu. Ty z "přítomnosti" byly trochu moc happyendové a také tlačené na city, až mi to nebylo vždy příjemné. Myslím, že při snížení počtu šťastných konců by to byla báječná kniha, takhle se mi ke konci čím dál víc měnila v barvotiskový příběh z reklamních letáků na spokojený život v malé komunitě. Nebylo to špatné, kniha se mi četla dobře, ale asi by mě více potěšil trochu méně pozitivní konec - stačilo by jen, aby některé příběhy zůstaly otevřené...

03.04.2018 4 z 5

Pověz mi... Pověz mi... Martine F. Delfos

Výborná kniha vycházející z autorčiny bohaté zkušenosti. Poskytuje návody a rady pro vedení rozhovorů s dětmi podle věkových kategorií a jejich mentálního věku. Zároveň je velmi prakticky orientovaná, člověk se neutápí v dlouhých teoretických výkladech. I když již několik let pracuji s rodinami, je to jedna z knih, které mi přinesly nové podněty. Třeba v tom, že pokud dítě zná hodně slov, nemusí to ještě znamenat, že dokáže dobře formulovat své myšlenky, ale i mnohé další. Mohu ji jen vřele doporučit.

28.03.2018 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Kniha se dobře četla, situace byly líčeny živě a dobře fungoval i prvek napětí - kdo to nakonec zemře a kdo bude vrah. Zároveň se kniha zabývá tématy, která také zaujmou - skryté násilí, míra angažovanosti rodičů ve vzdělávání svých dětí, komplikované rodinné vztahy. Pro mě nejslabším prvkem jsou jinými vychvalované postavy, protože na mě působí opravdu pouze jako typy, které se za všech okolností chovají podle předem daného vzorce, a pokud se nějak vyvíjejí, je to plynulý, jasně daný vývoj bez zlomů a zádrhelů. Kniha pak na mě působí trochu schematicky.

22.03.2018 4 z 5

Hrdinové ve člunu Hrdinové ve člunu Daniel James Brown

Podrobné vylíčení osudu Joe Rantze a částečně i dalších veslařů a jejich trenérů, kteří si dokázali splnit svůj sen. Na knize je obdivuhodný její záběr - propojení barvitých veslařských reálií s historickým pozadím a náhledem do individuálních osudů, což dohromady vytváří velmi plastický obraz osudů celé osmy. Místy je tedy těch informací možná až moc, zvlášť pokud si jsou podobné - třeba popisy vítězných závodů a tréninků, ale zase se tím asi lépe přiblíží skutečnost, že veslování může být krásné, ale je to také velká dřina. O něco víc mi pak vadil občasný americký patos, ale jako celek určitě kniha stojí za přečtení.

13.03.2018 4 z 5

Tatínek píše paměti Tatínek píše paměti Tove Jansson

Je to sice vyprávění pro děti, ale mnohé vtipy a úvahy ocení asi víc dospělí. Pro mě je to správný lék na chmury a těžkou hlavu. Proč si jen tak nevyrazit za dobrodružstvím do světa a aspoň si představovat zhýralý život s hatifnaty...
Následující "citát" není doslova z knížky, jen jak si ho pamatuji, ale je můj oblíbený: "Šel jsem zase domů. V hlavě se mi hemžily myšlenky, pro které jsem bohužel neměl vůbec žádné použití a poprvé se mi stalo, že mě vůbec netěšilo myslet sám na sebe.... Zjistil jsem, že je mi až příjemně, pokud se nechám zaplavit náležitě hlubokými chmurami, vzdychám a zírám na moře. Cítím tak strašnou lítost nad sebou samým. Je to úžasný prožitek."

02.03.2018 5 z 5

Hrrr na ně! Hrrr na ně! Terry Pratchett

Hodnocení mírně zkresleno faktem, že jsem zkrátka fanynka. Jinak bych musela připustit občasné nelogické skoky v ději, kde jsem občas i přes opakované čtení měla pocit, že to trochu nesedí. Jednotlivé postavy byly ale opět skvělé a vylíčení některých politických čachrů nebo předsudků mezi národy mě jako vždy pobavilo.
Nejvíc mě ale dostalo přirovnání: "Měl výraz sekačky na trávu, která právě zjistila, že si tráva založila odbory."

26.02.2018 5 z 5

Sonety / The Sonnets (dvojjazyčná kniha) Sonety / The Sonnets (dvojjazyčná kniha) William Shakespeare

Mým problémem je, že mi sonet jako forma úplně nesedne - přijde mi příliš formálně svázaná a tak trochu jako básnické cvičení... Nicméně u Shakespeara si aspoň užiji pestrost úhlů pohledu, hravost a básnické obraty a nemenší počet hvězd tu připadá překladateli, panu Hilskému, za pečlivou práci i doplňující komentáře, které hodně pomohou vniknout do obsahu renesančního myšlení a vnímání světa. Takže i když to nikdy nebude můj oblíbený básnický styl, tuto knihu jsem si vlastně užila.

15.02.2018 5 z 5

Kniha bez sladkobolného patosu, která čerpá ze silných osobních zážitků autora, který se brání černobílému vidění skutečnosti a dokáže najít naději i tam, kde se zdá, že ani žádná nemůže být. Rozhodně by v dnešní trochu ufňukané době neměla být zapomenuta.
"Tvrdili, že již od života nic nečekají. Oběma bylo třeba ukázat, že život čeká něco od nich."

05.02.2018 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Je to taková "Tolkienovská" snaha dotvořit další reálie kouzelnického světa a za chvályhodné považuji i to, že Rowling výtěžek z těchto doplňkových knih dává na charitu. Samostatně by samozřejmě kniha fungovat nemohla. Bajky samotné jsou celkem fajn, nechybí ani originální prvky. Komentáře Brumbála přece "nebyly" určeny ke zveřejnění a tak i působí. Pobavily mě verze pohádek Beatrix Bloxamové.

30.01.2018 4 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Agnes/Anežka se měla stát dokonalým projektem poněkud chladně kalkulující Julie. Bohužel kniha na mě působí jako podobný projekt autorky. Je plná snahy o zajímavé uchopení ne tak často zpracovávaného tématu, ale pro mě tomu strašně chybí autenticita. Je to takové vykonstruované, jak si tak asi autorka představuje, že by to mohlo být, ale je z toho cítit, že jí chybí jakákoliv osobní zkušenost. Některé scény pak vyšly dobře, ale některé opravdu hodně "šustí papírem." Podobně jsem vnímala i jazyk - někdy se četl krásně, ale jindy v něm bylo také trochu moc snahy o originalitu a neotřelost, až to rušilo.

30.01.2018 3 z 5

Vyhnanec živlů Vyhnanec živlů Adam Mickiewicz

Poezie s bohatým jazykem (tolik slov jsem si už dlouho dohledávat nemusela) plná romantiky a vlastenectví. Na jednu stranu jsou to krásné obrazy, ale na druhou už pro mě dnes trochu vzdálené. Nicméně formální stránce je to úžasný zážitek.

23.01.2018 4 z 5

Co svět světem stojí Co svět světem stojí Colum McCann

Povídky nejsou úplně můj žánr a tahle kniha trochu povídková je - sice se nakonec příběhy prolínají, ale přece jen žádnou z postav nesledujeme kontinuálně, je to jen kousek života kolem jednoho dne. Nicméně obraz New Yorku a lidí, kteří v něm žijí, je velmi plastický. Střídání vyprávěcích stylů a slohů bylo na jedné straně fajn, ale místy mi přišlo lehce na sílu, zvlášť pokud se v textu naráz objevila řada jednočlenných vět - to mi pak zavání autorovou exhibicí. Nesedly mi příběhy o kalifornských hackerech a o fotografovi tagů, možná by pro mě s méně linkami vyzněl celý příběh kompaktněji. Naopak se mi moc líbily příběhy Tillie (ten asi úplně nejvíc), Glorie a Claire a samozřejmě také Philippa Petita.

22.01.2018 4 z 5

Údolí včel Údolí včel Vladimír Körner

Je to krásná, i když hůř přístupná kniha, která dokáže vtáhnout do atmosféry doby i míst - člověk téměř vidí a slyší moře, vytí psů nebo bzukot včel. O postavách toho často tolik nevíme a je těžší se s nimi identifikovat, ale na druhou stranu je příjemné narazit na historický příběh, kde postavy nejednají jako lidé dneška v historickém kostýmu. Byl to nezapomenutelný a krásný výlet do doby, kde by se mi opravdu žít nechtělo.

08.01.2018 5 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Kniha má originální námět, kde se vedle dramatického děje řeší i otázky odpovědnosti, odpuštění a schopnosti vypořádat se s vlastní minulostí. Autorka není "ukecaná" a přesto dokáže dobře vykreslit atmosféru. Velmi oceňuji i postavy, které jsou pestré a působí velmi životně. To vše mě v knize opravdu nadchlo. Na druhou stranu si ale autorka mohla odpustit nadužívání "efektu smrti" - někdo někoho po letech vyhledá těsně poté, co zemřel, dva synové zemřelí ve stejný den a zaměnění úřady atd. - toho tam byl trochu moc.

02.01.2018 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Kniha je velmi čtivá a děj dobře ubíhá a některé Charlieho postřehy jsou fajn, ale na druhou stranu mi nepřijde úplně realistické, že by se tak snadno dostal do party o tři roky starších lidí, kteří se znají už léta a moc lidí mezi sebe, zdá se, nepustí. A Charlie opravdu mohl o něco méně plakat... Způsob psaní se mi líbil, ale obsahu jsem moc nevěřila.

02.01.2018 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Je to má druhá kniha Jodi Picoult a mám s ní podobný problém jako s tou první - je to na mě přeplácané, překombinované a nevěrohodné. O autorce se říká, že se na téma vždy detailně připravuje, a přijde mi, že pak má problém si vybrat, co použije, tak se snaží do knihy nacpat vše: příběh z Osvětimi by možná úplně postačil, popis genocidy židů na Ukrajině byl trochu zbytečný apod. Kromě toho mě v této knize ruší větší počet nevěrohodných a nelogických událostí: opravdu by německý důstojník umyl za židovskou dívku z ghetta okna? To by se minimálně nebál, že ho v tom okně důstojnické ubytovny někdo uvidí? Mladík uteče z transportu tak, že požádá dozorce o cigaretu a využije zmatku, když se přidají další - mám za to, že by už po té žádosti byl po smrti. Sage je líčena jako někdo, kdo žije v noci a téměř jinak nevychází z domu, a najednou má sexy opálené nohy... Příběh Minky a Josefa by byl sám o sobě silný (byť nechápu, proč se jedna postava vydává za někoho jiného), ale kolem je na mě příliš rušivých elementů, abych se příběhem dokázala nechat unést.

19.12.2017 3 z 5

Projekt manželka Projekt manželka Graeme Simsion

Sice se toho v knize moc překvapivého nestane, ale je to velmi svižně napsané a některé situace mě opravdu pobavily. Občas bohužel kniha trpí nemotorným překladem, ale to není autorova vina. Nicméně problematika bundy a saka (což může být v angličtině obojí "jacket") vyzněla v českém překladu nesmírně krkolomně, to šlo rozhodně vyřešit elegantněji. Podobných zádrhelů bylo v knize víc. Překladatel by ode mě víc jak dvě hvězdy nedostal...

11.12.2017 5 z 5