Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskeho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na st... celý text

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskeho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze.

Zdroj: slovart.cz méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/13_/136815/ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4.61543
Originální název:

The Perks of Being a Wallflower (1999)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež
Vydáno:, Brio, Slovart (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (277)

Přidat komentář
SBH
včera

Jednu hvězdu dostává kniha za čtivost. Napsaná je opravdu dobře, a jelikož mi v textu nic neskřípalo, chválím i překlad.
V obsahové rovině už takové nadšení nepanuje. Psát dopisy neznámému člověku bez odezvy je praštěné a v reálu minimálně obtěžující. Hlavní hrdina je emocionálně a sociálně nezralý génius, přičemž jsem neodhalila, v čem jeho výjimečnost tkví. Na začátku knihy dostane několik rad od nejlepší přítelkyně, aby mu na konci bylo vyčteno, že se jich držel. Dramatické vysvětlení Charlieho podivnosti bylo podle mého zbytečné a laciné. To nemohl být prostě jenom mimoň s lehkou psychiatrickou diagnózou?
Kniha se četla dobře, ale celkové vyznění nic moc.

Any27
19. května

Toto je taková ta knížka, kterou si musíte nechat projít hlavou...a stejně nic nevymyslíte. Charlie byl skvělý vypravěč a já si jednou zahrála na dobrého posluchače. Patří do knih, co by si měl přečíst každý...ne protože je to nejúžasnější kniha, ale protože je to prostě nutnost.

Dee.11
17. května

Očekávala jsem, že tuto knihu přečtu jedním dechem vzhledem k tomu, že film naprosto zbožňuji. Bohužel tomu tak nebylo a jsem jen zklamaná. A přitom jediným důvodem mého zklamání je Charlie a jeho ukňouranost, která mi lezla na nervy. Vždy, když se Charlie rozplakal, jsem přemýšlela o tom, že knihu nedočtu. Škoda, velká škoda, protože jinak by to byla úžasná kniha.

ATheo
07. května

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Před prvním otevřením se připravte na riziko, že vás aspoň trochu změní.
A pokud jste ji nečetli, ač jste viděli film.. rozhodně se do ní taky pusťte. Říct, že film je o něčem úplně jiném, by bylo přeháněním, nicméně jeho celkové vyznění je odlišné, vzhledem k nutně omezenějšímu rozsahu diváci oproti čtenářům o mnoho přicházejí (ovšem platí to i naopak, zejména díky skvělému obsazení ve filmu). Takže koukejte koukat i číst ^^

Tichosam
04. května

Hlavnou témou knihy je zmena. Zmena nutná neľahká, ktorá však nie je koncom ale počiatkom - života.
V hlavnom hrdinovi sa sústreďuje naivita s inteligenciou, pričom táto kombinácia dáva za vznik istej dávky zvláštnosti, ktorá sa nesie celou knihou a zanecháva na nej kúzelnú pečať.
Pre teenagera skvelá voľba

Davina
25. dubna

Tahle knížka byla prostě Charlieovsky úžasná! Opravdu se mi to líbilo... Krásný děj, skvěle zpracované postavy... Opravdu jsem se bavila od začátku až do konce... Film jsem viděla cca 3 roky zpátky a moc se mi nelíbil, dám tomu ještě šanci, protože tato kniha neměla chybu!

petrarka72
24. dubna

O něco slabší a v čase bližší Kdo chytá v žitě. Tato kniha se mi líbila, protože jsem ji četla jako poslední. Nic víc a nic míň. (A Zdroj si taky určitě přečtu...)

Sabka123
21. dubna

Velmi zajímavá knížka. Čtivá, vtipná, líbily se mi všechny postavy a ta forma psaní dopisů mi velice vyhovovala. Charlie byl trochu zvláštní, jiný, ale byl svým způsobem strašně zajímavý. Viděla jsem také film a ten je naprosto úžasný.

CrazyDuck15
18. dubna

Nemám slov. Krásná knížka, která opravdu chytí za srdce a vtáhne vás do děje, aniž byste si to uvědomovali. Vřele doporučuji!

123Lussy
13. dubna

naprosto famozni kniha, opravdu čtivá..hlavní hrdina Charlie byl naprosto skvělý, protože jeho myšlení mě fascinovalo a Sam a Patrick mi přišli strašně sympatičtí...knihu mohu tedy jen doporučit, protože já ji přečetla jedním dechem.

OndřejMergl
09. dubna

Ani mi zprvu nedošlo, že čtu knížku, kterou jsem již viděl zfilmovanou. Film se mi líbil moc, zejména díky Emmě Watson. Kniha také dobrá, byť jsem bojoval s vnitřním dilematem.

Hlavní hrdina mi totiž připomínal neskutečně mě - logicky přemýšlející chlapec, outsider ve společnosti, trošku výstřední, takový dobrosrdečný autista. Na druhou stranu jeho zážitky s drogami, kouřením, prvním sexem, aj. naprosto nekorespondovaly s mými zážitky v jeho věku.

Na jednu stranu úžasná ukázka hesla Carpe diem, které je záhodno následovat, abyste měli život plný úžasných zážitků a následných vzpomínek. Na druhou stranu ne příliš vhodný vzor pro malé a dospívající děti, byť rozhodně ani ne nejhorší.

lue
08. dubna

..Ale i když není v naší moci změnit to, odkud pocházíme, pořád si můžeme vybrat, kam směřujeme.Pořád můžeme něco dělat. A můžeme se snažit, abychom s tím byli spokojeni.

JessieKKI
31. března

Ani bych to nenazvala románem, protože o tom, jak se do sebe dva lidi zamilují to fakt není. Je to spíš něco jako vývoj a změna hlavní postavy. Myšlenky tam jsou a pro dospívající lidi je to určitě přínosné, hlavně pro ty introverty no, ale v některých částech je to i taková pohádka. Ne ale vždy smaozřejmě. Líbilo se mi to, je to takové propojení a s hlavní postavou se poměrně dobře ztotožňuje.
Film byl zajímavý :D některé pasáže tam byly vynechány a na některé byla přidána dramatičnost, což je normální. Celkově to působilo pěkně ale spíš už to táhlo tou pohádkou, kniha byla fakt spíš zaměřená na vývoj postavy. Moc se mi ale líbilo ztvárnění postav.
Celkově se mi kniha líbila a pokud si myslíte že někam nezapadáte nebo je s vámi něco v nepořádku, mohu jen doporučit. :D

SeverusSnape
20. března

Zajímavé,čekala jsem,že mi to trochu osvětlí film..Nestalo se :) ...Jsou tam zajímavé myšlenky ,ale hlavní hrdina Charlii byl strašný ufňukánek.Je to zvláštní kniha

Makaveli
17. března

Má nejoblíbenější kniha, jelikož jsem trošku jako Charlie :D "přijímame lásku, kterou si zasloužíme"

Allka
16. března

Měla jsem velmi velmi velmi vysoká očekávání a kniha je z větší části dokázala splnit, ale musím se přiznat, ač nerada, že film se mi líbil o dost více :)

Mišík
13. března

Malý Charlie mi seděl spíš do role ubrečené holčičky. Snaží se zapadnout, ale tím jak je jiný a jak se chová, se mu to daří jen z části. To, co postupem času začíná vyvádět, mi k němu vůbec nesedělo. Bohužel ani konec můj názor na Charlieho nijak nezměnil.
Rozhodně knihu doporučuji těm, co se chtějí zamýšlet nad jejím dějem a hledat v něm vyšší smysl.
Knihu jsem současně četla také v angličtině,kde mi místy přišel jazyk ještě hrubší, ale jinak myslím, že je překlad velmi povedený.

evonra
04. března

Jak se říká - v jednoduchosti je krása, tady to platí dvojnásob.
Styl psaný formou dopisů má osobní, až intimní kouzlo.
Z počátku se zdá Charlie opravdu zvláštní, takový mladší Forrest Gump. S přibývajícími stránkami se vám tiše a nenápadně dostává pod kůži, až s ním jeho příběh žijete. A protože ten, kdo stojí v koutě, více vnímá, pozoruje a naslouchá, tak i vy můžete spolu s Charliem číst mezi řádky a prožívat všechny ty emoce, které ve vás tato kniha jistojistě vyvolá.
Moc krásná kniha, vřele doporučuji.

Sarka.Palka
19. února

Prostě skvělá kniha. Bez váhání pět hvězdiček. Charlie je skvělý, chcete číst jeho dopisy, protože vás dojímá, překvapuje, baví, rozbrečí (!) a ponechává v takovém příjemném rozpoložení. S chutí bych si o něm přečetla něco dalšího, kdyby bylo...

wendys120
19. února

Touto knihou by se dalo prolétnout velmi rychle, ale myslím, že by to nebylo ono. V některých situacich je dobré se do toho ponořit a tu danou chvíli si se zavřenýma očima představit. Někdy je zase dobře se nad tím zamyslet, aby jste mohli Charlie lépe pochopit.

TheMelorry
12. února

Kniha je zvláštní. Na jednu stranu není děj nijak závratný, na druhou stranu je kniha naprosto dokonalá, nutí člověka přemýšlet. Nejde ani tak o to, co je napsáno, jako spíš o čtení mezi řádky. Postava Charlieho a vlastně všech byli svým způsobem zajímavé a každý z nás se v některé alespoň částečně vyděl. I forma jakou je kniha naspaná (a to dopisy posílané hlavním hrdinou neznámému příteli) je zajímavá a knihu tím ještě víc ozvlášťňuje. Za mě velmi povedená, zajímavá kniha.

Eirene
10. února

Naprosto dokonalé. Miluju to, jak autor citlivě vypráví Charlieho příběh. Jak se Charlie snaží začlenit do skupiny vrstevníků, jak se zamilovává, trápí, učí se naslouchat a neubližovat...

*And in that momet we were infinite.*

Kacenkak
10. února

Úžasná kniha!
Charlie je neobyčejný člověk a jak řekl jeho učitel Bill, velmi chytrý a nadaný. Sedět v koutě a jen poslouchat rozhovory a nezapojovat se může znít jako nuda, ale v Charlieho podání to všechno zní podivně krásně. Závidím Charliemu jak si umí vážit okamžiku a přála bych si sama zažít ten pocit, kdy se cítíte "nekonečně".
Knihu jsem četla poprvé, ale určitě se k ni brzy vrátím.

Izu
06. února

Fantasticke !

Turmee
06. února

I po třetí je tahle knížka suprová. Pokaždé si všimnu něčeho trošku jiného, pokaždé jsou pro mě důležité jiné části a chápu příběh trochu jinak. Charlieho praštěnost miluju, stejně jako jsem si oblíbila většinu postav. A zrovna tady si myslím, že i film zvládá zachytit pointu.

RosMeggie
04. února

Nádherná kniha.. i nádherný film..

Knihu jsem četla v originále.. (tím se nechci vychvalovat, ale chci tím říct, že jsem to mohla pochopit trošičku jinak.. nebo spíše.. Tím, když se knihy překládají se mnohdy ztratí původní význam některých částí.. kdo čte v originále pochopí.. :D..) Konečně jsem se k ní dostala tolik let potom, co jsem se navěky zamilovala do filmu..

Je to neuvěřitelně silný příběh.. Zamilovala jsem si onoho učitele, který byl ve své podstatě a na nějakou chvíli Charlieho vzorem nebo spíše na dlouhou dobu jediným kamarádem.. Navíc, jeho nezapomenutelné hláška/citát:

"We accept the love we think we deserve"

Kéž bych měla takového učitele, který by mi doporučoval knihy.. O.o Myslím, že moc nemá cenu hovořit o příběhu, jelikož kdo si ho nepřečte, nemůže pochopit..

Tuhle knihu prostě miluji a myslím, že je vhodná jak pro ty, kteří si zrovna takovým obdobím prošli, tak i pro ty, kteří mají pubertu už dávno za sebou..

Love,
Rose

ela111111111
03. února

Líbí se mi Charlieho styl psaní. Trochu na hlavu. Ale i tak, jedna z knih, která stojí za přečtení. Láska, přátelství, minulost, jenž ovlivňuje přítomnost. Traumatizován z dětství, proto je zvláštní. A dala bych si projížďku v tunelu, abych se i já cítila nekonečně.

Madluska
28. ledna

Hodně zvláštní. Perfektní je vypravěčův styl, který nám dává nahlédnout pod pokličku nesmělého a možná dost asociálního kluka. Toho, co stojí v koutě, protože se do dnešní doby (nebo kterékoliv doby?) tak nějak nehodí... Stojí v koutě a dívá se, snaží se porozumět, být filtrem, ne jen houbou. Což se někdy daří, někdy ne. I když je mu šestnáct. I když má za sebou 1. rok na střední. I když už si toho odžil víc než někteří za celý život. Hodně čte. Poslouchá bezva písničky. Kamarádí s podivnými lidmi. Má prazvláštní rodinu. A tak nějak plave v životě odnikud nikam... Čtete lehce, přitom je vám smutno, protože ten chlapec tolik přemýšlí a tak málo žije. A pak zjistíte, že to vůbec není o něm. Že je to z velké části o vás, i když vůbec nejste (jako) Charlie. Každý má totiž své tajemství. A každý se musí se životem popasovat sám. P.S. Těším se na film! P.P.S. Na můj vkus bylo v knize až příliš mnoho sexu. Pro úplnost dodávám, že zde jej čtenář postavám mnohdy ani trochu nezávidí.

Dandy1
26. ledna

Pořád jsem čekala na ten převratný konec. A nic.

applause
15. ledna

Boží knížka! Nejlepší, co jsem teď v poslední době četla. Protože jsem už viděla film, tak jsem si to představovala tak, jak to bylo tam. Ale představovala bych si to i tak. Samozřejmě tam bylo několik nesrovnalostí mezi filmem a knihou, ale to je tak vždy. Film byl boží a knížka ještě mnohem lepší! Přispělo k tomu i psaní formou dopisů, které mi připomínalo mé zápisky, když jsem si ještě vedla deník a přemýšlela nad světem.

"Tím, kým jsme, jsme z mnoha různých důvodů."
" I když není v naší moci změnit to, odkud pocházíme, pořád si můžeme vybrat, kam směřujeme."

Po přečtení této knihy jsem se cítila "nekonečně". Určitě doporučuji! :)