Muž jménem Ove

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacou...celý text

Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku.

Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191816/muz-jmenem-ove-H3m-191816.jpg 4.6974

En man som heter Ove

Literatura světová, Humor, Romány
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2012 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
iva23dnesHodnocení knihy 1 z 5

Konečně jsem pochopila čtenáře, které štve hlavní postava. Protivný, nepříjemný dědek, zapšklý pedant, zahořklý člověk, který chce spáchat sebevraždu. Ani vtipné to nebylo. Přečetla jsem s vypětím všech sil. Jsem ráda, že to mám za sebou. Ta jedna hvězda je za podařený závěr.

Johncze25.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha, která se ze začátku tváří úplně jinak než na jejím konci, jelikož si celou dobu chystá vhodnou půdu, aby na vás v závěru hodila celou hromadu emocí. Po celou dobu nás doprovází jemný humor, který je pak kombinován se smutkem, nenaplněnými sny a dalšími strastmi a radostmi lidského života. Rozhodně stojí za přečtení.

zuzana259924.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Milý Ove, před chvílí jsem se s tebou rozloučila a věz, že se to neobešlo bez slz, sami se draly do očí a já byla tak dojatá. Nechtěla jsem, abys odešel. Obdivuji na tobě hodně věcí, jednak tu věrnou a věčnou lásku k Sonje, tvůj cit pro spravedlnost a řád, to, jak sis zamiloval toho kočičáka, ty dvě malé holčičky, jak si všem pomáhal, to tvé velké a dobré srdce. Je dobré věřit, že jsou na světě ještě pořád lidé jako ty, a já smekám před Fredrikem Backmanem, který to všem touto knihou připomněl.

Rawar23.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Byl jsem s tím hotový během několika dnů. Zvolil jsem tuhle knihu jako takové odlehčení pro velice intenzivní, válečnou knížku, kterou mám (měl jsem) rozečtenou. Abych se z toho nezbláznil.

Nejvyšší hodnocení dávám hlavně za příběhy z Oveho minulosti, přednostně potom bolestivé, ale krásné vzpomínky na Soňu. Je to pro mne nejsilnější prvek a díky tomu celé povídání beru jako velký příběh lásky.

Ostatní věci, které se kolem Oveho dějí, a že jich není rozhodně málo, jsou pro mne spíše doplňující. Spousta mě moc bavila a dokonce jsem se i smál, některé už mě těšili méně, ale ústřední motiv (tedy pro mě) se mi líbil natolik, že dávám genrálské prýmky

bajinecka23.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

No prosim..... :-) Prostě boží!!! Četlo se krásně, bylo to vtipné, mělo to nějakou myšlenku...
Až po dočtení knihy jsem pochopila celou kulisu na obálce - kočka, auto, vrtačka, provaz, puška, hadice atd. Podle mého názoru lepší, než Analfabetka od Jonase Jonassona. Další knížky Fredrika Backmana si určitě přečtu.

ledaver19.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Tomuhle říkám skvěle naladěný příběh. Humorná kniha o pesimistickém staříkovi mi vykouzlil úsměv na rtech a dopřála několik pohodových dnů. Ovšem ze začátku to pro mě byly poměrně kruté časy, protože jsem se do příběhu nemohla ponořit a taky jsem byla na Oveho trochu naštvaná (ano, lidi tohoto typu úplně nemusím), nicméně od půlky jsem byla nesmírně nadšená a bez knihy jsem nedala ani ránu. Konečný prolog mě velmi dojal a můžu říct, že je to ten nejlepší závěr, jaký mohl autor vymyslet... hlavně jsem si zamilovala poslední odstavec. Knihu můžu všem doporučit.

Skjaninka15.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Ove....proste Ove....muž tohoto mena, ktorý sa nenápadne dostane do srdca čitateľa. Tak nenápadne, že si to hneď ani nevšimnete, len zrazu si uvedomíte, že tam je.
Sonja to vedela....
"Ty tancuješ uvnitř, když se nikdo nedívá. A za to tě budu vždycky milovat. Ať chceš, nebo ne."
4/5

Korala14.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Opravdu úžasná kniha! Rozhodně všem doporučuji. Knihu jsem celou dobu četla s mírným úsměvem až jsem ji nakonec obrečela. Opravdu super čtenářský zážitek!!!

mekkejla13.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Když jsem si přečetla na obálce, že je srovnáván se Stoletým staříkem, tak jsem se zděsila - toho jsem totiž nebyla schopná dočíst. Ale proboha, tohle je úplně jiná liga!!! Vtipné, nikoliv trapné, dojemné, ale ne klišoidní (až na ten konec, který byl poněkud přepálený), plné životních mouder. Já jsem zkrátka nadšená! Ove se okamžitě zařadil mezi moje top knižní postavy. A tak to bylo :-)

LusSyNDA07.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

To byla tak nádherná kniha!!! Oveho jsem si zamilovala a zároveň mi ho bylo strašně líto, jaký měl život. Při čtení jsem se smála se slzami v očích, smutné scény se měnily ve scény vtipné, vždyť když Ove něco řekl, nedalo se nezasmát. Knihu považuji za jednu z nejdojemnějších a nejhezčích, co jsem kdy četla :-)

MarketV06.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Stejně jako Britt - Marie je Ove tak trochu sociálně nekompetentní, avšak možná mnohem větší morous. Backman se snaží na svých postavách vidět hlavně to dobré, které možná hned nevidíme - zjistíme, že se chovají tak a tak proto, že to v životě rozhodně neměli jednoduché. Díky svým novým sousedům, mnohdy velice zajímavým postavičkám Ove nachází znovu důvěru v lidi. Postavičky ze sousedství jsou kouzelné, stejně si mé sympatie získal i kocour. Prolínání současnosti s Oveho minulostí a vzpomínkami dává příběhu tu správnou atmosféru, stejně jako to, že se současný příběh odehrává v zimním období.

Alysa05.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

První strany mi dělalo problém vžít se do tak zatrpklého člověka jako je Ove, naštěstí jsem se brzy začetla a nemohla se odtrhnout.

Backman píše skvěle. A Ove je koneckonců nejlepší knižní postava, o které jsem za poslední dobu četla.

zd098103.09.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Asi do poloviny pěkné, potom z toho autor udělal cajdák

verulaj29.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z nejsmutnějších a zároveň nejhezčí kniha, kterou jsem kdy četla. Jedna z těch, kterou musím mít doma a přečtu si jí znovu.

''Na domech je nejlepší to, že nikdy nejsou dokončené''

nefernefer24.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Přirovnání k filmu Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem docela sedí. Jen ten americký „hepík“ to nekazí. Za sebe musím říct, že už dlouho jsem nic tak dojemného nečetla. Ale ne pateticky či sladkobolně dojemného. Tohle bylo dojetí z čistoty, z poctivosti a lásky. Moc bych si přála, aby mě někdy někdo miloval tak jako Ove svou Sonju.

domi8824.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Dojemné a vtipné. Moc se mi kniha líbila.

Manyna22.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nádherná knížka, která má v sobě přesně to, co má dobrá kniha mít. Skvěle vystavěný příběh, který je protkán směsicí úsměvného humoru, dojetí a především obrovské lásky. Ove byl svůj a já si ho takhle oblíbila. Nemohla jsem se od knihy odlepit a přelouskala jsem jí za jedno odpoledne.

Baobab22.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Neumím popsat, proč mě kniha dostala, ale od začátku do konce jsem řádky hltala. Snad tím, jaký Ove byl, jaké trpké poznámky k lidem měl, jaký byl poctivec a v jádru dobrák, jaký prožil nebo nežil život, ale hlavně tím, jak příběh autor napsal a taky jak mi padl do nálady. Dočítám s melancholickým úsměvem a slzou v oku.

fis.rena20.08.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Musela jsem se nutit do čtení,přesto jsem se pracně dokousala na poslední stranu a plavu zde zřejmě proti proudu,jelikož mě příběh ničím nezaujal. Je to zoufalé čtení...zoufalé proto,jak autor přesně vykreslil lidi tohoto věku,kteří mají svůj svět a nejede přes to vlak...starají se o to,do čeho jim nic není,jsou protivní a v určité fázi mi přijde,že už jsou mrtví a ani o tom neví.
Že je nakonec Ove velký dobrák s velkým srdcem...mno,spíš to na mě působilo jako nějaký záchvěv lepšího chování. Vtipná kniha vůbec není,chvílemi dost zdlouhavé.

jiri7720.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Pohodové čtení o velkém bručounovi s velkým srdcem,kterého si musíte zamilovat. Kniha zároveň čtenáře rozveselí i rozesmutní,moc krásný příběh.

haski19.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha mě moc potěšila. Je úsměvná i dojemná zároveň. Vřele doporučuji.

Mermaida18.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Krásný dojemný příběh, o jednom "starém" mrzoutovi, který vás chytne za srdce a vy čtete a čtete a zjišťujete, že on ten Ove, zase nebude takový bručoun. On to bude docela dobrej chlap, se kterým se život nemazlil, a tak se on nemazlí s ostatními.
Na začátku jsem si říkala, že ty jeho "zásady" jsou fakt na hlavu, a že to autor trochu přepísknul s tou negací hlavní postavy. Jenže záhy jsem zjistila, jak jsem se spletla a hle, Oveho jsem si víc a víc během čtení oblíbila, až tak, že mi bylo z konce knížky smutno. Backman prostě umí vtáhnout do děje!
Rozhodně doporučuji přečíst, nejen těm, kterým se líbila od Fredrika pohádkářská kniha "Babička" :-)

cérka15.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu Muž jménem Ove jsem si půjčila jako audio knihu a poprvé se do ní zaposlouchala v loňském roce na dovolené. Oveho jsem poslouchala mnohem raději než chrápajícího Němce z vedlejšího přívěsu :-), jen jsem vždy zaspala konec kapitoly. Knihu jsme si tedy celou znovu pustila při cestě domů a kolony najednou nebyly dostatečně dlouhé :-).
Letos přeposloucháno v klidu při žehlení :-). Zajímavý příběh, ale po čtvrté se k němu asi nevrátím.

Knihomolkaa15.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Po této knížce jsem pokukovala opravdu dlouho a nevěděla, jestli si ji pořídit. Něco mě k ní táhlo, ale vždy jsem si vzpomněla, jak ji všichni srovnávají se Stoletým staříkem. S tímto názorem silně nesouhlasím. Tato kniha čtenáře pobaví a zároveň dojde. Nakonec to dojde do toho, že jsem se usmívala se slzami v očích. Kdežto Stařík mě naprosto zklamal.
Byla to nádherná kniha, kterou doporučuji přečíst.

DeninkaK14.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

K téhle knížce mě dovedlo přirovnání se Staříkem. Nakonec musím říct, že jak mě Stařík zklamal, tak mě Ove nadchnul. Skvělá knížka plná vtipných pasáží, kdy jsem se smála od ucha k uchu v mhd i pasáží, kdy má člověk na tváři ten debilní úsměv aka "jééj to je tak krásnýý".

monushka08.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kdyz jsem knihu rozecitala, myslela jsem si, ze se bude jednat o hodne humorny pribeh. Humor v knize sice je, ale v popredi je postarsi muz, ktery je smutny, strasne smutny. Ovemu jsem fandila a prala mu, aby bylo zase dobre. Krasna kniha.

francouz07.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Už dlouho mě něco nedostalo tak, jako starý bručoun Ove. No aby ne, když Vás neustále někdo vyrušuje, od toho co jste si do posledního puntíku přesně naplánoval, to Vás přece musí naštvat, když je zrovna tak pěkný den na odejití z tohoto světa, když Vás opět někdo vyruší a Vy musíte odložit to co se chystáte udělat na jindy. Stále mu někdo vstupuje do života a díky tomu se před vámi jako na podnose otvírá prožitý život plný neopustitelných zásad, těžkých ran osudu, nečekaného hrdinství a nekonečné lásky, kdy najednou vyprsknete smíchy, aby jste za chvíli musel skoro zatlačit slzu dojetím. Jedna bomba střídá druhou a Vy nemůžete přestat číst a říkáte si, jaká je škoda, že nemáte za souseda pana Ova, starého bručouna s velkým srdcem.

vandalka06.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Tak nevím. Kniha se mi četla sama, poutavý, smutný a dojímavý příběh, ale nějak mi na ní celou dobu něco nesedlo. Deus ex machina v podobě Parvaneh a její rodiny, sousedé, kteří se tak nějak z ničeho nic začínají chovat jinak, celé to sespolčení vrcholící v jednom velikém opojném pocitu dobra. Je fajn si přečíst příběh s rozuzlením tak pohodovým, jak jen to jde, líbilo se mi i vyprávění o Oveho dospívání a proměnách, nicméně jeho postavě jako takové (a jeho přítele a rivala Runeho) jsem nějak nebyla s to uvěřit. Což nic nemění na tom, že celkově jsem si ten román užila a její feel-good aura na mě příjemně zapůsobila. Stojí za to přečíst, když máte chuť na neskotačivou leč milou knihu.

Vec198028.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

na dovolenou ideální. Náhodně jsem vybral podle popisu a dokonalá volba. Ove jako takový více než sympatický a přístupem k životu dokonalý. Byť nemám Saab tak se budu držet alespoň benzínové pumpy jejiž kartičku mám v peněžence ;-). Takhle to funguje a takhle to končí ....

GaleW25.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nejlepší kniha, jakou jsem v poslední době četla. Dostala jsem ji jako dárek a zprvu se mi do ní moc nechtělo, co to bude za čtení o nějakém nepříjemném starém chlapovi..... Ó, jaká chyba, zbožňuji Oveho, jeho úžasnou Sonju a každou další postavu v téhle knize (kromě chlapů v bílých košilích :-) Jedním slovem: Úchvatné