Muž jménem Ove

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacou...celý text

Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku.

Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191816/muz-jmenem-ove-H3m-191816.jpg 4.6925

En man som heter Ove

Literatura světová, Humor, Romány
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2012 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
verulaj29.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z nejsmutnějších a zároveň nejhezčí kniha, kterou jsem kdy četla. Jedna z těch, kterou musím mít doma a přečtu si jí znovu.

''Na domech je nejlepší to, že nikdy nejsou dokončené''

nefernefer24.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Přirovnání k filmu Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem docela sedí. Jen ten americký „hepík“ to nekazí. Za sebe musím říct, že už dlouho jsem nic tak dojemného nečetla. Ale ne pateticky či sladkobolně dojemného. Tohle bylo dojetí z čistoty, z poctivosti a lásky. Moc bych si přála, aby mě někdy někdo miloval tak jako Ove svou Sonju.

domi8824.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Dojemné a vtipné. Moc se mi kniha líbila.

Manyna22.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nádherná knížka, která má v sobě přesně to, co má dobrá kniha mít. Skvěle vystavěný příběh, který je protkán směsicí úsměvného humoru, dojetí a především obrovské lásky. Ove byl svůj a já si ho takhle oblíbila. Nemohla jsem se od knihy odlepit a přelouskala jsem jí za jedno odpoledne.

Baobab22.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Neumím popsat, proč mě kniha dostala, ale od začátku do konce jsem řádky hltala. Snad tím, jaký Ove byl, jaké trpké poznámky k lidem měl, jaký byl poctivec a v jádru dobrák, jaký prožil nebo nežil život, ale hlavně tím, jak příběh autor napsal a taky jak mi padl do nálady. Dočítám s melancholickým úsměvem a slzou v oku.

fis.rena20.08.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Musela jsem se nutit do čtení,přesto jsem se pracně dokousala na poslední stranu a plavu zde zřejmě proti proudu,jelikož mě příběh ničím nezaujal. Je to zoufalé čtení...zoufalé proto,jak autor přesně vykreslil lidi tohoto věku,kteří mají svůj svět a nejede přes to vlak...starají se o to,do čeho jim nic není,jsou protivní a v určité fázi mi přijde,že už jsou mrtví a ani o tom neví.
Že je nakonec Ove velký dobrák s velkým srdcem...mno,spíš to na mě působilo jako nějaký záchvěv lepšího chování. Vtipná kniha vůbec není,chvílemi dost zdlouhavé.

jiri7720.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Pohodové čtení o velkém bručounovi s velkým srdcem,kterého si musíte zamilovat. Kniha zároveň čtenáře rozveselí i rozesmutní,moc krásný příběh.

haski19.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha mě moc potěšila. Je úsměvná i dojemná zároveň. Vřele doporučuji.

Mermaida18.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Krásný dojemný příběh, o jednom "starém" mrzoutovi, který vás chytne za srdce a vy čtete a čtete a zjišťujete, že on ten Ove, zase nebude takový bručoun. On to bude docela dobrej chlap, se kterým se život nemazlil, a tak se on nemazlí s ostatními.
Na začátku jsem si říkala, že ty jeho "zásady" jsou fakt na hlavu, a že to autor trochu přepísknul s tou negací hlavní postavy. Jenže záhy jsem zjistila, jak jsem se spletla a hle, Oveho jsem si víc a víc během čtení oblíbila, až tak, že mi bylo z konce knížky smutno. Backman prostě umí vtáhnout do děje!
Rozhodně doporučuji přečíst, nejen těm, kterým se líbila od Fredrika pohádkářská kniha "Babička" :-)

cérka15.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu Muž jménem Ove jsem si půjčila jako audio knihu a poprvé se do ní zaposlouchala v loňském roce na dovolené. Oveho jsem poslouchala mnohem raději než chrápajícího Němce z vedlejšího přívěsu :-), jen jsem vždy zaspala konec kapitoly. Knihu jsme si tedy celou znovu pustila při cestě domů a kolony najednou nebyly dostatečně dlouhé :-).
Letos přeposloucháno v klidu při žehlení :-). Zajímavý příběh, ale po čtvrté se k němu asi nevrátím.

Knihomolkaa15.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Po této knížce jsem pokukovala opravdu dlouho a nevěděla, jestli si ji pořídit. Něco mě k ní táhlo, ale vždy jsem si vzpomněla, jak ji všichni srovnávají se Stoletým staříkem. S tímto názorem silně nesouhlasím. Tato kniha čtenáře pobaví a zároveň dojde. Nakonec to dojde do toho, že jsem se usmívala se slzami v očích. Kdežto Stařík mě naprosto zklamal.
Byla to nádherná kniha, kterou doporučuji přečíst.

DeninkaK14.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

K téhle knížce mě dovedlo přirovnání se Staříkem. Nakonec musím říct, že jak mě Stařík zklamal, tak mě Ove nadchnul. Skvělá knížka plná vtipných pasáží, kdy jsem se smála od ucha k uchu v mhd i pasáží, kdy má člověk na tváři ten debilní úsměv aka "jééj to je tak krásnýý".

monushka08.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kdyz jsem knihu rozecitala, myslela jsem si, ze se bude jednat o hodne humorny pribeh. Humor v knize sice je, ale v popredi je postarsi muz, ktery je smutny, strasne smutny. Ovemu jsem fandila a prala mu, aby bylo zase dobre. Krasna kniha.

francouz07.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Už dlouho mě něco nedostalo tak, jako starý bručoun Ove. No aby ne, když Vás neustále někdo vyrušuje, od toho co jste si do posledního puntíku přesně naplánoval, to Vás přece musí naštvat, když je zrovna tak pěkný den na odejití z tohoto světa, když Vás opět někdo vyruší a Vy musíte odložit to co se chystáte udělat na jindy. Stále mu někdo vstupuje do života a díky tomu se před vámi jako na podnose otvírá prožitý život plný neopustitelných zásad, těžkých ran osudu, nečekaného hrdinství a nekonečné lásky, kdy najednou vyprsknete smíchy, aby jste za chvíli musel skoro zatlačit slzu dojetím. Jedna bomba střídá druhou a Vy nemůžete přestat číst a říkáte si, jaká je škoda, že nemáte za souseda pana Ova, starého bručouna s velkým srdcem.

vandalka06.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Tak nevím. Kniha se mi četla sama, poutavý, smutný a dojímavý příběh, ale nějak mi na ní celou dobu něco nesedlo. Deus ex machina v podobě Parvaneh a její rodiny, sousedé, kteří se tak nějak z ničeho nic začínají chovat jinak, celé to sespolčení vrcholící v jednom velikém opojném pocitu dobra. Je fajn si přečíst příběh s rozuzlením tak pohodovým, jak jen to jde, líbilo se mi i vyprávění o Oveho dospívání a proměnách, nicméně jeho postavě jako takové (a jeho přítele a rivala Runeho) jsem nějak nebyla s to uvěřit. Což nic nemění na tom, že celkově jsem si ten román užila a její feel-good aura na mě příjemně zapůsobila. Stojí za to přečíst, když máte chuť na neskotačivou leč milou knihu.

Vec198028.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

na dovolenou ideální. Náhodně jsem vybral podle popisu a dokonalá volba. Ove jako takový více než sympatický a přístupem k životu dokonalý. Byť nemám Saab tak se budu držet alespoň benzínové pumpy jejiž kartičku mám v peněžence ;-). Takhle to funguje a takhle to končí ....

GaleW25.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nejlepší kniha, jakou jsem v poslední době četla. Dostala jsem ji jako dárek a zprvu se mi do ní moc nechtělo, co to bude za čtení o nějakém nepříjemném starém chlapovi..... Ó, jaká chyba, zbožňuji Oveho, jeho úžasnou Sonju a každou další postavu v téhle knize (kromě chlapů v bílých košilích :-) Jedním slovem: Úchvatné

Flower08124.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Úsměvná i dojemná zároveň. Oveho si zamilujete, rozhodně stojí za přečtení.

DarkFireflies24.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha mi vykouzlila úsměv na rtech a pohladila mě po duši. Je psána s lehkostí a nenásilným způsobem vás donutí si bručouna Oveho zamilovat.

Nemám co víc dodat, ale většího doporučení už hádám ani není třeba...

Wandulka24.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Moc hezký příběh. Rozesměje i rozpláče. Doporučuji

shmaic23.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

nechápu, jak to může mít stejné 5 hvězdičkové hodnocení, jako jonassonův stařík, na to to má příliš jednoduchý a zbrklý děj. ale 4 hvězdičky to dostat musí. doporučuji jako audioknihu, načtené Janem Vlasákem celý dílo působí fakt dobře, imitace věčně nasraného dědka je vskutku povedená:)))

Vladísek20.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Oveho příběh mě prvních pár kapitol nijak zvlášť neoslovil.S přibývajícími kapitolami, kdy se před čtenářem začne odvíjet životní cesta tohohle mrzutého chlapíka, najednou zjišťujete, že Ove zase takový nelida a bezcita nebude a Vám nezbyde nic jiného než s ním sympatizovat. Kniha je pěkná, avšak smutná a k zamyšlení.

střapatá19.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Dávám 3,5 hvězdy. Oveho minulost mě moc nebavila, zato přítomnost byla super. Jen mi vadila "pražská" mluva, k Ovemu se mi zkrátka nehodí.

Irsaf19.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Hezký příběh

michaela788118.07.2016

Vyborny pribeh. Poslouchala jsem ho jako v audioknihu a nemohla jsem se od ni odtrhnout.

lucille4818.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Tato kniha mě velmi překvapila, očekávala jsem od této knihy něco úplně jiného. Osobně k Ovemu sympatie nechovám, ani po tom, co jsem si celý román přečetla. Musím ale uznat, že je málo knih, které by byly na toto téma a já je přečetla celé. Tato kniha ukazuje, že každý se se zármutkem vyrovnává jinak. Nicméně číst znovu tuto knihu určitě nebudu.

Privda18.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Prvních pár kapitol mě tento nabručený pán celkem rozčiloval, ale časem jsem si ho zamilovala. Čím víc stránek jsme měla přečtených, tím více mi byl tento bručoun sympatický a chovala jsem k němu čím dál víc pozitivních pocitů. Je to velice pěkný příběh. :) Všem tuhle knihu vřele doporučuji.... jsem si jista, že tahle kniha dostane opravdu každého. :)

Freemantle15.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jsem nadšený, skutečně nadšený a v duchu tleskám. Doslova každou volnou chvíli jsem věnoval jejím řádkům. Snad mě paní, vedle které jsem seděl včera na lavičce s knihou v ruce, už vytěsnila z hlavy - prvních několik stran jsem totiž skutečně řval smíchy a nedokázal se ovládnout. A pak jsem se uklidil domů a četl dál. A na konci, tam jsem řval taky, ale už ne smíchy. Frederik Backman a jeho Ove se nesmazatelně zapsal do mého literárního srdce.

dagmar702814.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nejdřív mě ten starý bručoun příšerně štval, protiva jeden. A najednou jsem zjistila, že ho mám vlastně ráda. Překvapilo mě to. Jak se to přihodilo? Jak to autor dokázal, že si člověk ani nevšimne, že se vztah čtenáře k jeho hrdinovi změní?
Líbily se mi i další knihy F.Backmana, ale Ove byl první!!

preciousx14.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasné, Oveho jsem si postupně oblíbila, ale kdo mi hned padl do noty, byla Parvaneh, Oveho sousedka. Bavila mě, věděla jak na něho a uměla se vypořádat s jeho nerudností galantně a tak, že měl Ove pocit, že to dělá dobrovolně. Kniha je opravdu úžasná, vtipná, smutná a zároveň hrozně živá.