Muž jménem Ove

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacou...celý text

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku.

Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku.

Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191816/muz-jmenem-ove-H3m-191816.jpg 4.61005
Originální název:

En man som heter Ove

Žánr:
Literatura světová, Humor, Romány
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2012 ...více
Nahrávám...

Komentáře (331)

Přidat komentář
kutikk
20. října

Ze začátku jsem si říkala, že kniha bude hrozné klišé. S čím dál přečtenějšími stránkami jsem měnila názor. Kniha mě dokázala rozesmát a zároveň rozplakat. Jakmile jsem knihu dočetla, měla jsem chuť začít ji číst znovu. Všem doporučuji.

stovickovam
18. října

Oddechovka :) vtipná, laskavá, možná i oko zvlhne

Roubas
16. října

Hořkosladká dokonalost. Smekám. To, jak autor dokázal barvitým jazykem, plným úžasných přirovnání popisovat obyčejné každodenní situace, jako je například pohled kocoura, je neuvěřitelné. Výborně a hlavně vtipně vystihl všechny možné neduhy dnešní společnosti. Troufnu si říct, že tenhle lidský příběh s velkým srdcem by si měl přečíst každý. Hlavně si k četbě nevařte espreso z nějaké šikovné mašinky, co máte doma. Protože se po pár stránkách, stejně jako já, budete stydět, že to vůbec pijete.

Padla Hvezda
06. října

Nechápu, co na tom všichni vidí. Příběh hezký, ale celá ta knížka mi přijde trochu dutá, čte se ale rychle. 4 hvězdičky za dojem, který na mě zanechala hned po přečtení, který ale nepřetrval. Znovu si ji už asi nepřečtu.
Jinak Ove je sympaťák. :)

laepus
05. října

Musím bez váhání plný počet. Tohle je naprosto plná kniha. Kniha plná všeho. A všeho vrchovatě - zamyšlení, smíchu i pláče. Ove je samorost, kterého nejde nemít rád i přes všechny jeho vrtochy - možná právě kvůli nim ho mám tak rád a je pro mě uvěřitelnou postavou nerudného dědka, který se pouze skrývá sám před sebou a svou minulostí. Nádherná kniha.

Mini.Baby
05. října

Tohodle plesnivýho dědka jsem si okamžitě zamilovala. Ve spoustě případech jsem ho chápala, taky moc nemusim lidi... Hlavně ty, co zbytečně kecaj :)

Tynajeknihomol
04. října

Ze začátku jsem ji několikrát odložila a ke konci jsem ji odložit nechtěla, v prvnich chvilich oveho nebudete chápat, pozdeji možná i nesnášet, ale nakonec si ho zamilujete, úvodní povidku pochopite ke konci knihy. Je to srdeční záležitost a rada se budu ke knize vracet.

Lumíček
02. října

Wau, tak tahle kniha se mi fakt moc líbila. Bylo tam všechno láska, humor, hořkost, zlost, oddanost, přátelství... Postaršího morouse, který nakonec nepřestává překvapovat, si snad zamiluje každý. Slzám jsem se vážně neubránila.
Navíc něco na té knize bude ... z vlastní zkušenosti... máme doma Saaba :)

milisek21
30. září

ano je to o zahořklým dědkovi, ale ruce na srdce každý tam najde kousek sebe za mě knížka dobrá chvílema i vtipná

iva23
29. září

Konečně jsem pochopila čtenáře, které štve hlavní postava. Protivný, nepříjemný dědek, zapšklý pedant, zahořklý člověk, který chce spáchat sebevraždu. Ani vtipné to nebylo. Přečetla jsem s vypětím všech sil. Jsem ráda, že to mám za sebou. Ta jedna hvězda je za podařený závěr.

Johncze
25. září

Kniha, která se ze začátku tváří úplně jinak než na jejím konci, jelikož si celou dobu chystá vhodnou půdu, aby na vás v závěru hodila celou hromadu emocí. Po celou dobu nás doprovází jemný humor, který je pak kombinován se smutkem, nenaplněnými sny a dalšími strastmi a radostmi lidského života. Rozhodně stojí za přečtení.

zuzana2599
24. září

Milý Ove, před chvílí jsem se s tebou rozloučila a věz, že se to neobešlo bez slz, sami se draly do očí a já byla tak dojatá. Nechtěla jsem, abys odešel. Obdivuji na tobě hodně věcí, jednak tu věrnou a věčnou lásku k Sonje, tvůj cit pro spravedlnost a řád, to, jak sis zamiloval toho kočičáka, ty dvě malé holčičky, jak si všem pomáhal, to tvé velké a dobré srdce. Je dobré věřit, že jsou na světě ještě pořád lidé jako ty, a já smekám před Fredrikem Backmanem, který to všem touto knihou připomněl.

Rawar
23. září

Byl jsem s tím hotový během několika dnů. Zvolil jsem tuhle knihu jako takové odlehčení pro velice intenzivní, válečnou knížku, kterou mám (měl jsem) rozečtenou. Abych se z toho nezbláznil.

Nejvyšší hodnocení dávám hlavně za příběhy z Oveho minulosti, přednostně potom bolestivé, ale krásné vzpomínky na Soňu. Je to pro mne nejsilnější prvek a díky tomu celé povídání beru jako velký příběh lásky.

Ostatní věci, které se kolem Oveho dějí, a že jich není rozhodně málo, jsou pro mne spíše doplňující. Spousta mě moc bavila a dokonce jsem se i smál, některé už mě těšili méně, ale ústřední motiv (tedy pro mě) se mi líbil natolik, že dávám genrálské prýmky

bajinecka
23. září

No prosim..... :-) Prostě boží!!! Četlo se krásně, bylo to vtipné, mělo to nějakou myšlenku...
Až po dočtení knihy jsem pochopila celou kulisu na obálce - kočka, auto, vrtačka, provaz, puška, hadice atd. Podle mého názoru lepší, než Analfabetka od Jonase Jonassona. Další knížky Fredrika Backmana si určitě přečtu.

ledaver
19. září

Tomuhle říkám skvěle naladěný příběh. Humorná kniha o pesimistickém staříkovi mi vykouzlil úsměv na rtech a dopřála několik pohodových dnů. Ovšem ze začátku to pro mě byly poměrně kruté časy, protože jsem se do příběhu nemohla ponořit a taky jsem byla na Oveho trochu naštvaná (ano, lidi tohoto typu úplně nemusím), nicméně od půlky jsem byla nesmírně nadšená a bez knihy jsem nedala ani ránu. Konečný prolog mě velmi dojal a můžu říct, že je to ten nejlepší závěr, jaký mohl autor vymyslet... hlavně jsem si zamilovala poslední odstavec. Knihu můžu všem doporučit.

Skjaninka
15. září

Ove....proste Ove....muž tohoto mena, ktorý sa nenápadne dostane do srdca čitateľa. Tak nenápadne, že si to hneď ani nevšimnete, len zrazu si uvedomíte, že tam je.
Sonja to vedela....
"Ty tancuješ uvnitř, když se nikdo nedívá. A za to tě budu vždycky milovat. Ať chceš, nebo ne."
4/5

Korala
14. září

Opravdu úžasná kniha! Rozhodně všem doporučuji. Knihu jsem celou dobu četla s mírným úsměvem až jsem ji nakonec obrečela. Opravdu super čtenářský zážitek!!!

mekkejla
13. září

Když jsem si přečetla na obálce, že je srovnáván se Stoletým staříkem, tak jsem se zděsila - toho jsem totiž nebyla schopná dočíst. Ale proboha, tohle je úplně jiná liga!!! Vtipné, nikoliv trapné, dojemné, ale ne klišoidní (až na ten konec, který byl poněkud přepálený), plné životních mouder. Já jsem zkrátka nadšená! Ove se okamžitě zařadil mezi moje top knižní postavy. A tak to bylo :-)

LusSyNDA
07. září

To byla tak nádherná kniha!!! Oveho jsem si zamilovala a zároveň mi ho bylo strašně líto, jaký měl život. Při čtení jsem se smála se slzami v očích, smutné scény se měnily ve scény vtipné, vždyť když Ove něco řekl, nedalo se nezasmát. Knihu považuji za jednu z nejdojemnějších a nejhezčích, co jsem kdy četla :-)

MarketV
06. září

Stejně jako Britt - Marie je Ove tak trochu sociálně nekompetentní, avšak možná mnohem větší morous. Backman se snaží na svých postavách vidět hlavně to dobré, které možná hned nevidíme - zjistíme, že se chovají tak a tak proto, že to v životě rozhodně neměli jednoduché. Díky svým novým sousedům, mnohdy velice zajímavým postavičkám Ove nachází znovu důvěru v lidi. Postavičky ze sousedství jsou kouzelné, stejně si mé sympatie získal i kocour. Prolínání současnosti s Oveho minulostí a vzpomínkami dává příběhu tu správnou atmosféru, stejně jako to, že se současný příběh odehrává v zimním období.

Alysa
05. září

První strany mi dělalo problém vžít se do tak zatrpklého člověka jako je Ove, naštěstí jsem se brzy začetla a nemohla se odtrhnout.

Backman píše skvěle. A Ove je koneckonců nejlepší knižní postava, o které jsem za poslední dobu četla.

zd0981
03. září

Asi do poloviny pěkné, potom z toho autor udělal cajdák

verulaj
29. srpna

Jedna z nejsmutnějších a zároveň nejhezčí kniha, kterou jsem kdy četla. Jedna z těch, kterou musím mít doma a přečtu si jí znovu.

''Na domech je nejlepší to, že nikdy nejsou dokončené''

nefernefer
24. srpna

Přirovnání k filmu Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem docela sedí. Jen ten americký „hepík“ to nekazí. Za sebe musím říct, že už dlouho jsem nic tak dojemného nečetla. Ale ne pateticky či sladkobolně dojemného. Tohle bylo dojetí z čistoty, z poctivosti a lásky. Moc bych si přála, aby mě někdy někdo miloval tak jako Ove svou Sonju.

domi88
24. srpna

Dojemné a vtipné. Moc se mi kniha líbila.

Manyna
22. srpna

Nádherná knížka, která má v sobě přesně to, co má dobrá kniha mít. Skvěle vystavěný příběh, který je protkán směsicí úsměvného humoru, dojetí a především obrovské lásky. Ove byl svůj a já si ho takhle oblíbila. Nemohla jsem se od knihy odlepit a přelouskala jsem jí za jedno odpoledne.

Baobab
22. srpna

Neumím popsat, proč mě kniha dostala, ale od začátku do konce jsem řádky hltala. Snad tím, jaký Ove byl, jaké trpké poznámky k lidem měl, jaký byl poctivec a v jádru dobrák, jaký prožil nebo nežil život, ale hlavně tím, jak příběh autor napsal a taky jak mi padl do nálady. Dočítám s melancholickým úsměvem a slzou v oku.

fis.rena
20. srpna

Musela jsem se nutit do čtení,přesto jsem se pracně dokousala na poslední stranu a plavu zde zřejmě proti proudu,jelikož mě příběh ničím nezaujal. Je to zoufalé čtení...zoufalé proto,jak autor přesně vykreslil lidi tohoto věku,kteří mají svůj svět a nejede přes to vlak...starají se o to,do čeho jim nic není,jsou protivní a v určité fázi mi přijde,že už jsou mrtví a ani o tom neví.
Že je nakonec Ove velký dobrák s velkým srdcem...mno,spíš to na mě působilo jako nějaký záchvěv lepšího chování. Vtipná kniha vůbec není,chvílemi dost zdlouhavé.

jiri77
20. srpna

Pohodové čtení o velkém bručounovi s velkým srdcem,kterého si musíte zamilovat. Kniha zároveň čtenáře rozveselí i rozesmutní,moc krásný příběh.

haski
19. srpna

Kniha mě moc potěšila. Je úsměvná i dojemná zároveň. Vřele doporučuji.