Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Muž jménem Ove

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacou...zobrazit vše

Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku.

Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191816/muz-jmenem-ove-H3m-191816.jpg 4.6764

En man som heter Ove

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2012 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
marrrschdnesHodnocení knihy 3 z 5

Dala bych 2,5, kdyby to šlo, ale tři jsou možná lepší, bylo to lehce nad průměr.
Předvídatelný příběh, několik celkem dobrých fórků, Oveho jsem v životě nejednou potkala. Obvykle ovšem ze svých předsudků neustoupil, a kolikrát si ani nevšiml, že ho nikdo nemá rád. V tom se právě liší život od literatury, v ní i nemožné je možné, a to je fajn.

HedušKoč27.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tak tato knížka mě dostala. Úžasný pan Ove, člověk s velkým srdcem i když to tak někdy vůbec nevypadalo. Krásná kniha u které jsem měla úsměv na rtech, ale i slzy v očích.
Doporučuji přečíst!

Scathia23.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Oblíbila jsem si Oveho hned ze začátku. Zvláštní člověk s velkým srdcem a přitom on jen dodržoval svoje zásady. Člověka to donutí přemýšlet, jak dnes málo lpíme na zásadách a jak málo přisuzujeme věrnosti (a to nejen ke značce auta :-)). Příjemné čtení, co pohladí po duši.

blaka16522.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Krásný a úsměvý příběh! Kniha byla opravdu skvělá, lehká, odpočinková. Na konci mi tedy až slzička ukápla. :)

kate33317.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Krásná, dojemná, vtipná i trochu smutná knížka, jako celek mě to dostalo, jsem nadšená a určitě doporučuju :) !

Melanka17.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Myslim, že už tu bylo všechno řečeno. Bezva!

ondaboss11.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Bylo to naprosto bezvadný.
Potřeboval jsem po detektivkách vyčistit hlavu nějakou komedií.. A ouha. První kapitoly byly o zaprděném na všechno nasr... dědkovi. Totálně mániodepresivní :-o
Jsem rád, že jsem se nenechal odradit.
Bezvadná oddychovka, dobře jsem se pobavil.
Některý lidi jsou prostě bezva. Já ne!! Protože v BMW už jsem jel, ale v Saabu ne :-D

jane435210.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Po přečtení téhle knížky je mi prostě hezky, jinak se to vyjádřit nedá :-)

lucimark10.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tahle kniha mi přirostla k srdci stejně jako její hlavní nehrdinský a věčně nabručený hrdina s příliš velkým ale zlomeným srdcem. A pravděpodobně bude navždy patřit mezi mé nejintenzivnější knižní zážitky. Záměrně píšu "knižní" a nikoliv "čtenářské", protože se stala zároveň mou první audioknihou vůbec. A pro start s audioknihami jsem si nemohla vybrat lépe. Při poslechu na se na mé tváři neustále střídal pobavený úsměv s dojetím napuchlýma očima a na konci jsem už slzy (u knihy poprvé po mnoha letech) neudržela. Děkuji autorovi za krásný zážitek a děkuji i Janu Vlasákovi za skvělý přednes. :-) chvílemi jsem naprosto věřila, že na mě ze sluchátek mluví opravdový muž jménem Ove :-). Teď už vím, proč se tato nahrávka stala "Absolutním vítězem" v soutěži Audiokniha roku 2014.

Fifi1509.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Přesně takový dojem na vás padne po přečtení knihy, kterou dlouho odkládáte a nejste si jistí, zda to bude váš "šálek kávy". I po přečtení pár prvních řádků při vybírání knihy jsem nebyla přesvědčená, že to bude ta kniha, na kterou jsem tak dlouho čekala. A kterou zařadím na svůj žebříček oblíbenců hodně vysoko. O to víc jsem nadšená a budu knihu jen doporučovat.
Jak je psané na přebalu, kniha pojednává o obyčejných, všedních věcech, se kterými se setkáváme každý den. A podle mě, je právě v tomto umění - dokázat vylíčit tyto všední okamžiky, sousedské vztahy, život na jedné ulici. Do toho stárnoucí mrzout, kterého si ale oblíbíte a vůbec hořkosladké ladění celého příběhu. Většinou se při čtení, byť i čtivé knihy, těším, až se "prokopu" na konec a pustím se zase do něčeho nového. U této knihy tomu tak nebylo. Šetřila jsem si ji...Zkrátka, kdo má rád tragikomické příběhy a nepotřebuje veliké zvraty, autor ho odmění pestrým zážitkem.

Šárka_D07.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Krásný, tady nelze jinak, než pět z pěti. Příběh nutí k smíchu i k pláči, emotivní knížka se vším všudy. Pokud je vám na nic a máte depku, přečtěte si Oveho, umí pohladit po duši. Jo a taky mi připomíná mýho tátu :)

kruppe01.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Gran Torino po Švédsku? Může to fungovat? Ano, a jak! Úsměv od ucha k uchu od začátku do konce, spadl jen v epilogu, na chvíli. Pro mě nejlepší kniha, pro rok 2014. A tak to prostě je!

marketa854829.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nádherná kniha, troufám si říct jedna z nejlepších, co jsem četla. To, že vás jedna věta rozesměje a druhá rozpláče, mi přišlo až nemožné, ale je to tak. Až jsem si říkala, která by odolala nenucenému šarmu Muže jménem Ove?

IvetB24.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ove se zdá jako neskutečně protivný a nabručený dědek. Jenže jak příběh pokračuje, začne se vám vrývat pod kůži. A do srdce. Už dlouho jsem nečetla něco tak dojemného a citlivého. Ano, pár kapesníčků na konci padlo...

smoldo5623.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Na začiatku ho budete nenávidieť. A na konci milovať. Je zvláštne, vedieť, že po svete ešte stále kráčajú Muži ako Ove. Len ich tak nevidíme. Lebo ich tak nedokážeme vidieť. Kniha, ktorá otvorí oči. Kniha, ktorá zabaví. Kniha, ktorá dojme. Kniha, po ktorej je pre mňa Fredrik Backman objav roka a niekto, s kým ešte len začínam.

FunThomas23.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ove je ztělesněním všeho, co by vás mohlo na lidech vytáčet. Ale přesto (nebo právě proto) ho budete milovat. Určitě ne hned, protože na začátku působí jako nerudný a protivný dědek. Ale postupem času, jak se dozvídáte o Ovem stále víc a víc informací, vám přiroste k srdci. Kniha Muž jménem Ove je příběhem obyčejného, a přesto výjimečného člověka. Na pozadí románu se pak odehrává velký milostný příběh, který je však dle Oveho stylu podán velmi jednoduše a suše, protože Ove "tyhle serepetičky stejně nemá rád". Většina lidí knize vyčítá až zbytečně dojemný konec. Abych se přiznal, měl jsem po přečtení stejný dojem, ale pak mi došlo, že takový konec byl vlastně nevyhnutelný. Možná v Ovem poznáte svého dědečka nebo vám bude nesympatický až do konce, ale rozhodně Fredrik Backman vytvořil originální, možná že už i legendární literární postavu, která ve vás nějaký dojem určitě zanechá. Tento humorný román, který je obohacen trochou smutku a nostalgie mě opravdu dostal a rozhodně je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem doposud četl.

frkotik20.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nádherné!!! Kdo by přečtení nechtěl Oveho za svého dědu, ten nemá srdce!!

PetK19.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jeden z nejhezčích příběhů, jaké jsem kdy četla. Humor, smutek, smích i dojetí, prostě jako v životě. Byla to pak i moje první audiokniha, i když mě mrzelo, že byla o některé kapitoly zkrácená. Mimo jiné můžeme pochopit, proč se někteří lidi chovají na první pohled nepochopitelně a co se za jejich jednáním skrývá. Vynikající kniha.

cruela.devil18.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Od týhle knížky se nešlo jen tak odtrhnout :-) Ove je sympaťák a naprosto jsem ho chápala ... bo jsem v něm tak trochu viděla svýho otce a vzhledem k tomu, že geny se dědí, tak z něj mám i něco já. Takže mi jeho myšlenkový pochody nebyly cizí. To prolnutí současnosti s jeho minulostí bylo naprosto úžasně "naprogramované" a vždy to přišlo ve správný okamžik. Je to nádherný lidský příběh, kdy jsem uronila i slzu. Pamatuju si moment, kdy jsem seděla v kavárně a to jsem byla někde na začátku knihy ... nebyl řádek, kdy bych nevybuchla smíchy, takže po asi hodinovém čtení jsem měla šminky rozmazaný a osazenstvo kavárny si muselo myslet, že jsem asi lehce retardovaná :-D Doporučuji všem !! Já se k ní rozhodně jednou vrátím ... díky Ove ;)

girdi16.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nečekané překvapení a moc příjemné. Pozvolný rozjezd příběhu je protkán laskavým humorem, a pak přijdou na řadu i gejzíry smíchu a na konec i trocha slz. Ač se to zdá na začátku nemožné, Muž jménem Ove vám totiž přiroste k srdci a budete si přát, abyste aspoň jednoho takového bručouna s příliš velkým srdcem měli i ve svém životě. :-)

CarolC13.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nevěděla jsem co od toho čekat. Nejdříve mi příběh přišel super vtipný a pak s každou stránkou smutnější a smutnější a já se Ovemu nedivila. Nakonec si mě ten chlapík naprosto získal a na konci jsem si i pobrečela.

dagsvob10.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasné, úžasné, úžasné! Nádherný hluboký příběh, už dlouho se mně nestalo, abych na konci brečela tak, že jsem nemohla přestat. A přitom je v knize i dost komiky, ale ten závěr je prostě dojemný. A navíc jsem měla pro Oveho pochopení - trochu jsem se v něm "našla".
Rozhodně doporučuju přečíst.

LucieRossi08.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

U této knihy se moje emoce střídaly jak na horské dráze. Jednu kapitolu jsem se smála, druhou jsem měla slzy na krajíčku. Dalo by se říct, že podobnou knihu jsem ještě nikdy nečetla. Navíc jsem se s hlavním "hrdinou" v lecčem ztotožňovala. Hodnotím plným počtem.

Coleator03.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Jedna z takových těž knížek, které vám okamžitě zlepší náladu... Něco mezi Stoletým staříkem a dědou z filmu Up!, chvílemi opravdu vtipné, někteří ale budou možná občas potřebovat i kapesníky...

Lector03.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Obsahuje spoiler:
Další kniha, která je napsána s neuvěřitelnou lehkostí a poskytuje zábavné čtení. Pod líbivým nátěrem však shledávám solidní jádrovou omítku příběhu člověka, kterému se změnil a mění svět před očima. Normálního chlapa, který byl zvyklý žít se svými pocity, nic neřešit, tvrdě pracovat, dodržovat pravidla a chtít po ostatních, aby je dodržovali také. Chlapa, který většinu toho všeho „dostal“ od svého otce. Je to nerudný chlápek, ale vzápětí zjistíte, že je hluboce lidský, bezmezně miluje a jeho kůže není tak silná, jak se jeví.
Ove mi přirostl k srdci, snad proto, že je mi jen o sedm let méně a mnohé z jeho vlastností s ním sdílím. V mnohém jsem jej dokázal pochopit a rozuměl mnohým jeho rozhořčením. Svým způsobem mu závidím, že dokázal být užitečný tolika lidem. Myslím, že to lidé ve stáří nejvíce postrádají – být někomu užiteční. Ten odchod ze světa mu závidím. Na nerudného dědka to byla docela paráda.
Nechci si hrát na chytrého, ale myslím, že tuto knihu lze naplno docenit až od určitého věku. Číst ji lze ovšem kdykoliv, protože kromě vážných témat přináší i laskavý humor a bez toho se neobejdeme, ať jen nám dvacet nebo padesát.
Samozřejmě nemohu posoudit originál, ale český překlad se mi zdá citlivý a překladatel si místy vyhrál s tím, aby do češtiny převedl všechny možné hlášky, kterými se to v knize hemží.

Pindrushee01.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Takové severské Vzhůru do oblak..:) Skvělost

Morrisek24.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Do ruky se mi dostávají různé knihy. Některé mě nebaví, jiné čtu znovu a znovu, protože jsou úžasné. Pak jsou tu knihy, které člověk přečte jednou, ale poučí se z nich a navždy je uchovají v srdci. To je Můž jménem Ove.
Jak někdo níže napsal- není to nejlepší knížka světa, ale je tak lidská! U knihy jsem se smála a nejednou se mi v očích leskly slzy.
5 hvězdicek…

Denííí24.03.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jednoduše skvělé, je to něco jiného. Seversky chladný a zároveň vtipný příběh o muži, který se snaží spáchat sebevraždu. Rozhodně to pro mě nebyla kniha, která by se četla jedním dechem, ale má to skvělý příběh a na konci knihy snad ani nejde si hlavní postavu neoblíbit.

mautina722.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

V první chvíli jsem se trochu bála, že budu číst pseudozábavnou knížku o nerudnym dědkovi. Ale když se tam začaly objevovat další peripetie příběhu a autor zabrouzdal více do psychologie hlavní postavy, nemohla jsem se od knížky odtrhnout. U závěru mě běhal mráz po zádech, určitě stojí za přečtení.

Susanah18.03.2016Hodnocení knihy 2 z 5

No popravde mna nebavila. Cakala som podstatne viac na zaklade kope pozitivnych recenzii.ani som ju nedocitala. Ano boli tam mile pasaze,aj dojemne aj trpkovesele, ale celkovy dojem pre mna max na 2*.