Muž jménem Ove

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacou...celý text

Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku.

Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191816/muz-jmenem-ove-H3m-191816.jpg 4.61297

En man som heter Ove (2012)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Host
Více informací...

miru3059
včera

Moc krásná kniha, doporučuji k přečtení. Zajímavé jak se o člověku dozvídáte víc a víc informací a ze starého bručouna se najednou stává člověk s velkým srdcem, kterého si zamilujete.

Anie94

První co mě napadlo po dočtení bylo: To jako svět myslí vážně, že tohle miluje? Nebylo to špatný, bylo to milý, ale rozhodné mi z toho nespadla čelist. Mohlo to být i trošku víc propracované.

Vierka_kikanika

Výborná kniha. Smutno-veselý príbeh plný láskavého humoru. Hlavný hrdina je tak trochu outsider, zvláštny typ človeka, ktorý sa môže navonok javiť ako tvrdý, zatrpknutý a protivný starec, ale v skutočnosti má srdce na pravom mieste. Postava tehotnej susedky má v knihe oveľa väčší význam, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Veľmi rýchlo sa totiž zorientuje a pochopí, čo sa s Ovem deje. A hoci Ove akoby "nechtiac" zachraňuje rôzne osoby - často náhodné, rovnako náhodne sa dostáva viackrát pomoci aj jemu. Brilantne vyrozprávaný svieži príbeh s dobrým koncom :)

dadako

Z počátku na mě kniha působila dost depresivně. Jen šel den za dnem a Ove se neúspěšně pokoušel o sebevraždu. Nakonec se ale ukázalo, že i takovej mrzout jako On má srdce a má ho pořádně velké. Prostě vždy je pro co žít...

ivulka15

Skvělá kniha plná laskavého humoru a tak dojemná. Nelze než doporučit.

snoopylady

Nejlepší od Backmana. A namluvená verze od pana Vlasáka patří u mě k nejlepším audioknihám.

saez

Už dlouho ve mě kniha nevzbudila tolik emocí. Smála jsem se a brečela jsem a přes slzy se zase usmívala. V každém muži by měl být kousek Oveho a v každé ženě kousek Sonji.

PetullaN

Ove ma prilis velke srdce a k tomu memu proste prirostl. Kniha je sice psana celkem jednoduchou formou, ale dokaze ctenare vtahnout do deje, bavit i rozbrecet zaroven. Urcite se podivam i na filmove zpracovani.

"Proto lide rikali, ze Ove vidi svet cernobile. Zato ona hrala barvami. Vsemi jeho barvami"

"Co by to bylo za lasku, odejit od nekoho, kdyz prijdou tezkosti? Opustit ho, kdyz je na dne? Tak mi reknete, jestli je to laska!"

"Někoho milovat je jako nastěhovat se do domu. Zpočátku je člověk zamilovaný do novoty, každé ráno se pozastaví nad zázrakem, že je to skutečně jeho, jako by se strachoval, že k němu každou chvli někdo vtrhne a oznámí: Došlo k obrovskému omylu, nikdy jste si neměl žít tak pěkně. Během let se ale oprýská fasáda, dřevo se tu a tam rozklíží. A člověk svůj dům nemiluje pro jeho dokonalost, ale právě proto, že dokonalý vůbec není. Naučí se znát všechny rohy a zákoutí. Jak to udělat, aby mu nezamrzl klíč v zámku. Která prkna v podlaze se prohnou, kdy se na ně postaví, a jak otevřít dveře od skříně, aby neskřípaly. Všechna tahle malá tajemstív totiž dělají domov."

zakhardy

Krásna kniha, neodložiš ju, kým ju neprečítaš. Veľmi odporúčam.

ollinka1989

Ove je proste famozni. Paradni knizka, ke ktere se urcite jeste parkrat vratim. Verim, ze se nemuze libit vsem. Je v tom prece jen specificky humor, ale pro me je to kniha co patri mezi me top.

smolicka

Přiznám se, že na začátku mi byl Ove silně nesympatický a přemýšlela jsem, že knihu odložím do hromádky knih ´Jednou se k nim možná vrátím´. Ale pak jsem vydržela a nakonec knihu naopak zařazuji na seznam ´Knihy, které mě dojaly k slzám´. Ač psáno vcelku jednoduchou formou, autorovi se povedlo popsat smutný příběh veselým a někdy i velice vtipným způsobem, který mi přirostl k srdci. Myslím, že se zde povedlo zachytit velmi silný příběh, ve kterém se vyskytuje spousta situací, jež nás donutí zamyslet se nad dnešním fungováním systému, nad mezigeneračními vztahy, nad tématem smrti a nad mnoha dalšími tématy. Tato kniha se mi velmi líbila a určitě ji budu doporučovat dál.

AnetV

Úžasný příběh, od kterého se nedá odtrhnout, neváhejte - Ove je prostě muž s příliš velkým srdcem - víc netřeba dodávat

Mermaida

Dandy1: Kniha je zfilmovaná. ale se švédskými herci! http://www.csfd.cz/film/73244-muz-jmenem-ove/prehled/

pecka02

Humorný román a já přesto dojatá k slzám. Skvělé čtení, příjemně ironické. Postavy jsou sympatické, a to včetně Oveho, který se na první pohled tváří jako starý bručoun. Všichni mi budou chybět.

Dandy1

Skvělé čtení. Snad to i zfilmují. Úplně vidím v hlavní roli Jacka Nicholsona.

putpuda

Jo, líbilo se mi to a to jsem zapřísáhlý nepřítel humorných románů! Ale tolik kladných recenzí.....tak jsem neodolala.
Ove mi připomněl "pana Willsona" z filmečku pro děti Denis, postrach okolí ;)
Opravdu jsem se zasmála. A ráda zkouknu i film. Jsem docela zvědavá :D

thirsty

Roztomilá kniha pro potěchu. Vykouzlí úsměv na rtech.

prestiggio

Som rada že som spoznala Oveho. Celkom mi prirástol k srdcu. Priznam sa že občas aj slza v oku bola.

VerunKubesovic

super kniha!!!

PandaGirl

Muž jménem Ove je moje srdcová kniha. Jediná kniha, která mě dokázala nahlas rozesmát i několikrát rozbrečet. Člověk prostě musí Oveho, Parvanah i kocoura a všechny ostatní postavy milovat.
Styl psaní byl čtivý a poutavý, stejně jako příběh. Líbilo se mi i postupné odkrývání minulosti.
Jinak velice doporučuji i českou audio verzi knihy!

Acamar

Milé nenáročné odpočinkové čtení, které pohladí po duši. Nespolečenský bručoun Ove, který dokáže ostatním pomoci, napravuje co není v pořádku a sám si přitom vytvoří silné vztahy se svým okolím...trochu zidealizované, ale kdo by v takové komunitě nechtěl žít...Pod vyprávěním současného děje se postupně odhalují vrstvy těžkého života Oveho a jeho ženy. A na konec správné dojetí a porce smutku. Jako báječný bonus spousta vtipných glos. Přestože je to lehké čtení, i tak ve mně kniha zanechala dostatečně hluboký dojem.

hajrys

Po Babičce další kouzelná knížka. Ironický humor, bručoun Ove, skvělý styl autora. Stejně jako Babička 5 hvězd.

TheSarcasm

Krásná knížka o znovu nalezení smyslu života a o dobrých lidech. Je moc příjemné a možná i potřebné si občas přečíst něco takového jako je "Muž jménem Ove". Ano, je to silná kniha, i když (nebo právě proto), že je "jen" o obyčejných lidech a normálním životě. Kdo má srdce toho ho příběh zasáhne.

kalinka99

To je teda sakra silná knížka! Sic mě ze začátku moc nebavila, ale postupem jsem se dostávala do děje a nemohla jsem přestat číst a i krásný ač smutný konec :)

VerRyNDA

Připravte si kapesníčky a s chutí do čtení!

Iqaaro

skvělé, vtipné, nakonec i milé. Kniha mě opravdu hodně bavila, škoda, že babička už není tak dobrá.

Boby17

Škoda, že můžu dát jen pět hvězdiček. Tento nádherný příběh lidskosti by si jich určitě zasloužil víc. Vřele doporučuji, nebudete litovat!.

Simončelí07

Nádhera. Hltala jsem každé slovo a nemohla se od knihy odtrhnout.
Tenhle žánr jsem nikdy moc nemusela, ale opravdu první kniha která mě během deseti minut rozplakala, rozesmála a nakonec jsem se smála a plakala dohromady.
Teď se chystám na film, tak jsem zvědavá, ale knížce se nikdy nic nevyrovná.

Karrinka

"Jestli u téhle knížky nebudeš ronit slzy jako želva, tak nemáš srdce," prohlásil kolega s vážným výrazem ve tváři, když mi Oveho doporučoval. Tak... Asi nemám. :-)

Je to v podstatě hezký příběh. Ale ta jeho předvídatelnost, plochost většiny postav a urputná snaha autora vytřískat ze čtenáře co nejvíce emocí mě připravily o veškeré jeho kouzlo.

Ditules

Nádherný hořkosladký příběh.