Muž jménem Ove

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacou...celý text

Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku.

Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191816/muz-jmenem-ove-H3m-191816.jpg 4.61162

En man som heter Ove (2012)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Host
Více informací...

Eliška_P

Skvělá knížka! Doporučuji i film a to se stává málokdy...

karel0684

Skoro dva roky čekala tahle kniha na to, než se na ní dostane řada. Po delší době kniha, která si zaslouží plný počet hvězd. I když je tak 90%. Za to může konec. Klidně bych ho nechal otevřený. Přesto to je kniha, ke které se rád vrátím. V Ovem je totiž něco co známe všichni.
Kniha se velmi dobře četla. Sice než humorná, je tragicky humorná. Ale skvělá. Chvílemi se smějete a chvílemi jste dojati... (na můj vkus až moc)

Kao

Nejlepší jsou knihy, které vás dokáží rozesmát tak, že se i v autobuse nestydíte chechtat jako šílenec a zároveň ve vás dokáží zanechat znatelnou stopu s knedlíkem v krku. A právě tato kniha se hrdě může hlásit mezi ně, protože u knihy Muž jménem Ove se budete smát i s tím knedlíkem v krku vzniklým z pláče. Je to ten typ knihy, kterou si každý dobrý čtenář se smyslem pro humor a nádherné životní příběhy bude chtít založit do své osobní knihovny. A budete si přát mít srdce alespoň z poloviny tak velké jako měl tento napohled nabručený morous. A chci potkat toho kocoura. Živě jsem viděla všechny výrazy, které se na jeho kočičí tváři za celou knihu vystřídaly. Vím, že je podle této knihy natočen i film, ale přece jen, nejlepší film je ten, který si sami představujete, když knihu čtete.
Pět hvězd málo.

kofina

V první půlce se ne a ne začíst..občasné moudro a pár vtipných momentů nevyváží celkový dojem knihy, kdy mi přijde, že se autor "až moc snažil" ... Navíc ta proměna nerudnýho dědka v hodnýho dědečka ze sousedství je taková nepřirozená ;)

asam

Ove- pichlavý, zatvrzelý, mrzutý dědek, kterého si po přečtení prvních kapitol zamilujete. Občas jsem i slzu uronila. Moc pěkná knížka. Doporučuji.

Aqua-bella

Jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední dobu četla. Původně jsem čekala jen zábavnou knihu o nepříjemném starším muži, ale v knize se dalo najít mnohem hlubší poselství o opravdové a hluboké lásce a o touze nikdy to nevzdat. Humor v knize naprosto převládá, příběh není vážný nikdy moc dlouho, protože vážnější epizody jsou okamžitě přebity humornou zápletkou. Ove je postava, kterou jsem chvílemi skoro až nemohla vystát a říkala si "jak jen může?!" a vzápětí jsem Ovemu všechno odpustila. Ove je muž s velkým srdcem, což ale před svým okolím téměř dokonale tají, je pořádkumilovný, chce jen svůj klid, místo na světě a dodržování pravidel. I přes to všechno je schopen je někdy porušit, pokud jde o správnou věc. Konec příběhu je neuvěřitelně dojemný a donutí člověka se na chvíli zastavit a zapřemýšlet nad lidmi a nad tím, kolik takových "mužů jménem Ove" může být kolem nás...

MagdalénaD

Dostala jsem knihu od přítele, od přítele, co nečte. A dostala jsem ji se slovy: "Takhle nejak budu vypadat za 30 let."
Trefil se. Trefil se mi do vkusu tak moc, že jsem pří každém čtení sváděla ten vnitřní boj, podle kterého se pozná dobrá kniha - část mě zoufale toužila tu knihu zhltnout na jeden zátah, ale ta část zbylá si přála, aby nikdy neskončila.
Hlavní postavou je muž, který mi připomíná nejen J., ale i mého dědu. Muž, který moc nemluví, ale prostě to udělá. Muž pro kterého jsou zásady, věrnost a pořádek na prvním místě. Z každého měl Ove trochu.
Nevím co víc napsat. Je to kniha o smrti i životě, o touze být potřebný, o zatvrzelosti i otevřenosti.

Petra17

Velice čtivý humorně a zábavně napsaný román, který doslova vtáhne do děje a prožíváte s Ovem nejeden zábavný večer. :)

Knihomura

Skvělé! Musela jsem se krotit /při jízdě vlakem/ abych se neřehtala na celé kupé. Nevím co si mysleli moji spolucestující, neb jsem se celou dobu neustále pochechtávala.
Film také nezklamal, ale kniha je zkrátka kniha. ;-)
Trailer k filmu.

l.u.c.a.s.e.k.

Kniha byla skvělá, plná vtipných absurdních momentů, smutku, radosti ze života a bezmoci. Všem vřele doporučuji.

B.Baru

Pro mě to je kniha o lásce. Krásná, čistá, opravdová. Na konci jsem brečela jak želva :)

katkah73

skvělá, moc pobaví. nerudného dědka, pana Ove, si nemůžete nezamilovat..

Prima čtení o nerudném dědkovi, kterého si nemůžete nezamilovat. Střídá se zde smutek i smích. Za mě jasných pět hvězd.

Petr21

Krásná, milá knížka ukazující, jak životní události formují naší osobnost. Při čtení se střídají různé pocity. Antipatie, sympatie, smutek, soucit, smích. Myslím si, že se autorovi podařilo lehkou formou vyjádřit množství aktuálních myšlenek, které můžeme vidět dnes a denně. Co se změní, když člověku dojde, že mu do konce života zbývá méně času, než kolik už prožil? Nevím jak vy, ale já hodně podobné situace vídám dnes a denně u velkého množství starších lidí. A rozhodně nejsou bručouny, jako je Ove.

Eeli

Skvělý hořkosladký příběh o starém bručounovi s velkým srdcem (obrazně i doslovně). Tenhle příběh mě opravdu chytil. Nejprve čtenář očekává jen humornou knihu, kdy to komické vzniká na úkor mrzoutského a neuvěřitelně protivného hlavního hrdiny, kterému ty různé nezdary přejeme. Postupem však zjišťujeme, že je nám Ove čím dál tím více milý, i když je stále stejně protivný, a čtenář ho prostě musí mít rád. Jde o veselý příběh, který je ve své podstatě založen na zármutku nešťastného člověka, který si přeje zemřít. Občas jsem při čtení nevěděla, jestli se chci smát, nebo jestli je mi smutno, nakonec ale téměř vždy převládl ten vtip. Kniha je napsána opravdu bravurně. Samo téma je velmi nápadité a jednotlivé postavy mu dodávají to pravé ořechové. To vše vyladěno skvěle promyšlenými dialogy, detaily a drobnostmi v konání hrdinů apod. Nejsem žádný "cíťa", ale je to první kniha, u které jsem slzela smíchy i dojetím.

Lacerta.j

Do cteni jsem se pustila na zaklade vysokeho hodnoceni. A jsem rada rada, ze jsem knizku konecne docetla. Dedula mi byl od zacatku nesympaticky, a nezmenilo se to ani po tech vsech dobrotach, do kterych se poustel. Jakoby autor psal pribeh na dukaz toho, ze vsichni jsou v nitru dobri lide, ikdyz se chovaji jako Ove. A jel podle hodne jednoduchyho navodu... vazne se divim, ze Ove na závěr neodrodil toho malyho Iracana :)

Arella

Ove mně chytil za srdce. Už od prvních slov mě nadchl jazyk (tedy i překlad), kterým je kniha napsána. Jednoduchý, stručný, výstižný a přesto bohatý. Žádné slovo nebylo navíc, žádné nechybělo. Ove by asi nevyhrál sympaťáka roku, ale jeho přímočarost a pravdivost mě uchvátily. Od srdce jsem se zasmála, občas trochu zasmušila nad jedním lidským osudem. Přestože téma knihy vyvolává spíše smutné pocity, ve výsledku me kniha pohladila na duši.

Ben Nevis

Ove mě víc rozesmutnil než rozesmál, ale rozhodně je to o třídu lepší knížka než Stoletý stařík. Oveho životní příběhy nejsou nijak fantastické, přesto prožil bohatý život a má čtenářům co nabídnout.

Ove se nikomu nepodbízí a takoví lidé nevedou hitparádu lidské popularity. Většina lidí se jím rychle klidí z cesty, takže je štěstí, že Ove potkal tvrdohlavou Iránku umějící nahlédnout pod tvrďácké slupky.

Krásný příběh plný různorodých postaviček o potřebnosti a druhých šancích. Škoda, že nemáme takový manuál ke všem sousedům či bossům v práci.

Garfinela

Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla. Velmi, velmi vtipné a při tom dojemné a zajímavé. Opravdu smekám před autorem.

Ťapulka

Kniha, která přinesla hodně smíchu, ale také hodně slz. Nádherná! Už ji mám ve své knihovničce

Martinka79
31.12.2016

Nadherna knizka, vice slov netreba.

Žemlák
30.12.2016

I když se to ze začátku nezdálo, tak kniha byla plná citů a naprosto mě nadchla!

hankapimi
30.12.2016

Starý prudič Ove "Nicholson" zpočátku spolehlivě donutí čtenáře přát si, nikdy se s ním nesetkat a už vůbec by nechtěli takového protivného dědka za souseda... Jak se odkrývá postupně jeho nelehký životní příběh, oko zvlhne dojetím i smíchem. A pod tou mrzoutskou slupkou člověk uvidí osamělého pořádkumilovného bručouna. Zásadového, šikovného kutila a opraváře, připraveného pomoci bližním a neváhající zjednat pořádek a spravedlnost, když je třeba. Citlivý, dojemný příběh, plný laskavého humoru, který pobaví a zároveň donutí zastavit se a popřemýšlet, kolik takových na první pohled nerudných vzteklounů, ukrývajících v nitru nějaké životní trápení, chodí bez povšimnutí každodenně kolem nás....

Toffee
29.12.2016

moc pěkné čtení - milé, hodně zábavné a lidské

allebra
26.12.2016

Už dlouho jsem nečetla tak milou a optimistickou knížku. Ačkoli Ove navenek působí jako pořádný mrzout, uvnitř (pod tou slupkou) je to velký dobrák, laskavý a zásadový člověk s citem pro pořádek a spravedlnost. U posledních stránek se mi chtělo smát i brečet zároveň. Viděla jsem i film, který je také velmi povedený, takže obojí určitě doporučuji. Autorův styl psaní se mi moc líbil, už se těším na jeho další příběhy.

Marryzlis
23.12.2016

Přemýšlím, jestli nemám ve svém okolí takového Oveho. Kverulanta, stíhaného celý život jedním neštěstím za druhým, který je naproti všemu očekávání člověk s "velkým srdcem". Nádherně napsaná knížka se silným příběhem.

terkavelcova
18.12.2016

Jediná knížka u které jsem brečela smutkem i štěstím :) tohle je prostě geniální knížka :)

Jessica007
17.12.2016

Nádherná kniha. Dnes jsem ji dočetla a taky si pobrečela. Ale při čtení jsem se i zasmála, usmívala - a taky brečela. Nejsem ráda, že už jsem knihu dočetla. Ove mi bude chybět - a nejen on. Ale knížku mám ve své knihovně - a jsem moc ráda. Je to moje druhá kniha od autora - a taky se mi moc líbila. Britt-Marii jsem četla jako první - nádherná. Muž jménem Ove je též kniha dojemná, cituplná.. Backman prostě píše krásně.

VeronikaZ
10.12.2016

Úžasná knížka. Jen bych trochu protestovala proti zařazení "humor", protože já většinu času brečela.

Ali71
09.12.2016

Moje třetí kniha od stejného autora a musím říct, že mě zase dostala. Opravdu se skvěle četla a když jsem jí dočetla, mrzelo mě, že je konec. Pro mě ze začátku ne moc sympatického Oveho se vyklubal naprosto skvělý a chytrý chlap, který se uměl vcítit do druhých, jen sám měl moc těžké dětství, kdy se musel naučit nějak žít a přežít. Severští autoři mě teď fakt hodně baví a toto je skvělá, psychologická i vztahová kniha, kterou stojí za to číst.