Muž jménem Ove

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacou...celý text

Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku.

Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191816/muz-jmenem-ove-H3m-191816.jpg 4.61252

En man som heter Ove (2012)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Host
Více informací...

PandaGirl
včera

Muž jménem Ove je moje srdcová kniha. Jediná kniha, která mě dokázala nahlas rozesmát i několikrát rozbrečet. Člověk prostě musí Oveho, Parvanah i kocoura a všechny ostatní postavy milovat.
Styl psaní byl čtivý a poutavý, stejně jako příběh. Líbilo se mi i postupné odkrývání minulosti.
Jinak velice doporučuji i českou audio verzi knihy!

Acamar
včera

Milé nenáročné odpočinkové čtení, které pohladí po duši. Nespolečenský bručoun Ove, který dokáže ostatním pomoci, napravuje co není v pořádku a sám si přitom vytvoří silné vztahy se svým okolím...trochu zidealizované, ale kdo by v takové komunitě nechtěl žít...Pod vyprávěním současného děje se postupně odhalují vrstvy těžkého života Oveho a jeho ženy. A na konec správné dojetí a porce smutku. Jako báječný bonus spousta vtipných glos. Přestože je to lehké čtení, i tak ve mně kniha zanechala dostatečně hluboký dojem.

hajrys

Po Babičce další kouzelná knížka. Ironický humor, bručoun Ove, skvělý styl autora. Stejně jako Babička 5 hvězd.

TheSarcasm

Krásná knížka o znovu nalezení smyslu života a o dobrých lidech. Je moc příjemné a možná i potřebné si občas přečíst něco takového jako je "Muž jménem Ove". Ano, je to silná kniha, i když (nebo právě proto), že je "jen" o obyčejných lidech a normálním životě. Kdo má srdce tak ho příběh zasáhne.

kalinka99

To je teda sakra silná knížka! Sic mě ze začátku moc nebavila, ale postupem jsem se dostávala do děje a nemohla jsem přestat číst a i krásný ač smutný konec :)

VerRyNDA

Připravte si kapesníčky a s chutí do čtení!

Iqaaro

skvělé, vtipné, nakonec i milé. Kniha mě opravdu hodně bavila, škoda, že babička už není tak dobrá.

Boby17

Škoda, že můžu dát jen pět hvězdiček. Tento nádherný příběh lidskosti by si jich určitě zasloužil víc. Vřele doporučuji, nebudete litovat!.

Simončelí07

Nádhera. Hltala jsem každé slovo a nemohla se od knihy odtrhnout.
Tenhle žánr jsem nikdy moc nemusela, ale opravdu první kniha která mě během deseti minut rozplakala, rozesmála a nakonec jsem se smála a plakala dohromady.
Teď se chystám na film, tak jsem zvědavá, ale knížce se nikdy nic nevyrovná.

Karrinka

"Jestli u téhle knížky nebudeš ronit slzy jako želva, tak nemáš srdce," prohlásil kolega s vážným výrazem ve tváři, když mi Oveho doporučoval. Tak... Asi nemám. :-)

Je to v podstatě hezký příběh. Ale ta jeho předvídatelnost, plochost většiny postav a urputná snaha autora vytřískat ze čtenáře co nejvíce emocí mě připravily o veškeré jeho kouzlo.

Ditules

Nádherný hořkosladký příběh.

Ajinka126

Muž jménem Ove je v mojí knihovně téměř pojem. Je to můj první humorný román z moderní literatury a taky je to román, který mě napřed odrazoval, těžko se mi do něj začítalo, aby se z něj v průběhu vyklubal úžasně satirický příběh. Fór je v tom, že starý protiva umí být krásně ironický a svým vzezřením komický. Už se těším na filmové zpracování.

Aduska81

Nevím, proč ale nesedlo mi to. Něco tak trapně patetického jsem dávno nečetla. Při čtení jsem měla pocit, že se autor při psaní až moc snažil. Ove mi byl od začátku nesympatický a nezměnilo se to ani ke konci. Sorry...

hellena1523

Ove je citlivý bručoun, laskavý principář, okouzlující gentleman a především chlapík, jehož bych si přála znát a sousedit s ním.
Příběh se odvíjí ve dvou liniích. Jedna nám popisuje Oveho současný život, který vypadá poněkud depresivně, a druhá nám vypráví jeho životní příběh, představuje manželku a životní peripetie...Backman tak pomalu poodhaluje, proč a jak se z Oveho stal ten nerudný stařík, kterého si musíte zamilovat, jakmile jej trochu poznáte a zvyknete si, že všechno neskutečně okecá, i když to ve skutečnosti dělá moc rád, protože je to dobrák se srdcem na pravém místě.
Mám-li něco říct ke knize jako takové, Backman má dar vtáhnout čtenáře do děje (a nepustit). Píše velmi čtivě, laskavě a dokáže rozesmát stejně upřímně, jako dojmout k slzám. Víc takových autorů a víc takových lidských knih.

Danka1975

Milý Ove, musím přiznat, že jsi byl pro mě milým překvapením!!! Tohle jsem opravdu nečekala! :-)..Kdyby Tě manžel nedostal jako dárek k Vánocům, tak bych Tě asi nepřečetla. A to by byla velká chyba! Co stránka to jiný pocit.. na jedné brečim, pak se směju. . .co slovo, to perla :-)!!!.. Díky Tobě dál věřím, že lidi jsou pořád v jádru dobří a mají ještě něco jako svědomí. Knížka byla pohlazením, pobavením i plná moudra.. . . .

Na začátku jsem byla na třech hvězdičkách, ale jak čtiva přibývalo, tak to bylo i s počtem stejné!! Konečeně kniha, kde je hlavní hrdina někdo starší něž 30 (protože mám pocit, že věk nad třicet je v této době něco jako sprosté slovo :-))).. a kdyby takových mužů jako Ove bylo více, to by byl ten svět hned jiný :-)!!

Takže pro ty, kdo si myslí, že je to jen o morousovatým dědkovi, tak se neni pravda.!!!!. ..Je v tom podstatně víc!!! Je tam láska, pravda, lidství, pokora, spravedlnost, přátelství, pochopení a plno dalšího. Za mě: jdete do ní, doporučuji!!!.. Jinak jdu akorát kouknout na film, že by něco podobného jako "Lepší už to nebude"?

rikke

Ove je bručoun, ale má dobré srdce; a k tomu mému díky filmu přirostl ještě o něco víc.

Jíťa512

Báječná kniha... Oveho hláška - vy nejste úplně neschopná - nemá chybu.

dzejbi

Zpočátku mou pozornost udržovaly hlavně “flashbacky”, které dávkovaly Oveho minulost přesně tak, aby nebylo vše řečeno rychle a ani příliš pomalu.

Příběh “současnosti” byl lehce nudný a věty se často opakovaly. Kniha se však záhy rozběhla na všech frontách a zhruba druhou polovinu jsem přečetl velmi rychle.

Byť je kniha zařazena do sekce humor, neočekávejte, že se u ní příliš zasmějete. Nejednou u mě čtení spustilo spíš protichůdné emoce. Především konec je silný.

ZuzaZam

Napřed jsem viděla film, který byl skvělý, knížka příběh pozvedla ještě i úroveň výš.

BlankaTr

Velmi příjemné čtení, příběh plný emocí.

Pepína15

Vůbec jsem netušila o čem kniha je, četla jsem ji proto, že jsme ji dávali někomu k vánocům. Včera jsem ji dočetla a už mi Ove chybí :) Knížka mě pobavila a zároveň jsem na konci plakala. Je to velmi reálný příběh, situace jsou často veselé, oblíbila jsem si i kocoura a k tomu všemu mi Ove často připomínal mého vlastního tátu. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem v poslední době četla, velmi doporučuji!

Truck3

Dlouho se mi nestalo, aby mě kniha tolik rozesmála a zároveň dojala. Rozhodně bych jí doporučila všem, je prostě skvělá.

Madam.art

Už nevím, kdo mi knihu doporučil. Co mě inspirovalo, abych si ji šla půjčit do knihovny. Propadla jsem stylu Fredrika Backmana od první stránky. Stručnost je sestra talentu (Čechov). Tenhle autor umí dát těm nejstručnějším větám chuť smíchu i slz dohromady. Ove je super.

magickajana

Vím, že nepíšu vůbec nic nového, ale přesto to napíšu. Humoristická knížka, která vás rozesměje, ale možná i rozpláče (nebo aspoň "rozslzí"). Hlavní hrdina, kterého si zamilujete a zároveň budete mít občas chuť mu jednu vrazit (jen jednu nedoslovnou, výchovnou). Velmi lidský příběh o životě, lásce, naději...kocourech, Saabech a tak vůbec. Skvělá jednohubka, kterou s klidným svědomím můžu doporučit všem pohlavím a věkovým kategoriím.

Jarda72

Ze začátku si říkám to mě asi nebude bavit. Po chvíli jsem nemohl přestat číst. Skvělý příběh muže, který nejdřívě mnohé ztratil a poté mnohé získal. Celá kniha je psána poutavou formou, životního příběhu stárnoucího muže. Po celou dobu jsem se skvěle bavil jak Ove dokázal každou běžnou životní situaci vyřešit a na závěr se dokázal tak skvěle vyrovnat se vším co přícházelo. Doporučuji k přečtení každému, obyčejný a přesto mimořádný příběh.

martina1199

Muž jménem Ove - chvilkami drsný, ale přesto ryzí příběh plný vtipných situací, ale také moudrosti a dojemné laskavosti. Pohladí na duši, a proto jej rozhodně doporučuji všem :)

daja9361

Zajímavé, ale ne něco co bych si chtěla přečíst podruhé. Místy se opakují motivy a velmi těžko se drží pozornost u velmi podivně vedených dialogů.

vladka31

Výborně napsáno...přímo před sebou vidím věčně nabručeného chlapa, který hledá hnidy všude kam se podívá. A nakonec roztaje.

Jednoduše skvělé. Výborně a čtivě napsáno, zdánlivě jednoduchý příběh, ale přitom plný, silných emocí, prožitků. Myslím, že si ji za čas přečtu znovu.

Pucik13

Pro mne úžasná kniha - dlouho jsem nezažila takovou škálu emocí jako při čtení tohoto příběhu. Příjemné čtení - doporučuji.