Muž jménem Ove

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří ... celý text

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku.

Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku.

Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191816/muz-jmenem-ove-H3m-191816.jpg 4.61385
Originální název:

En man som heter Ove (2012)

Žánr:
Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (451)

Přidat komentář
LuckaH2
předevčírem

Nejdrive tak do pulky knihy jsem moc nadsena nebyla, pak me ale zacalo vic bavit propojeni minulosti ve vzpominkach a pritomnosti, a poslednich 15 str.jsem probrecela. I kdyz pribeh neni "extra", je lidsky, a hlavne ten humor-nejednou jsem se smala nahlas prirovnanim, situacim i hlaskam;-) a prirovnani Sonji ze manzelstvi (vztah) je jako dum - to by se melo ramovat!

gan112
24. května

Čítanie knihy ma príliš nebavilo. Prišlo mi to viac zamerané na rozprávača a bez dialógov, naviac autor skákal z minulosti do prítomnosti a ešte niekam inam asi na jednej stránke. No niekedy zmätok. Humoru bolo z môjho pohľadu pomenej a nebyť kocúra tak asi nič moc. Avšak príbeh a ulica v ktorej sa odohráva vo mne ostane, no stále mám ten pocit že ide o niečo lacné, ako čínska napodobenina adidasov. Neviem. neviem.

pichova.veru
23. května

Nádherná kniha, nádherný příběh :)

MishelElle
22. května

Nemám slov. Jedna z nejlepších knih, které jsem za poslední dobu četla.

Tucaka
12. května

Knížka výborná, ze začátku mi Ove připomínal typického českého důchodce, avšak jeho změna k ,,lepšímu" mi přišla místy příliš křečovitá.

pe.placha
12. května

Myslím, že tuhle knížku vystihuje z mého pohledu asi nejlépe slovo "milá". Četla se moc dobře a po delší době zase kniha, která měla konec (a moc pěkný).

danazeskolky
08. května

Má smysl přidávat komentář, když už je tady všechno napsáno? Budu dělat, že jsem si žádný nepřečetla... Opět kniha, po jejíž dočtení smekám klobouk (který nemám na hlavě) a říkám si, že takové knihy by se měly předepisovat na recept proti depresím a melancholii. Zároveň si však musíte koupit i papírové kapesníky (i tvrďáci jako Ove občas zapláčou). Díky!

tobinislaw
06. května

Nebylo to špatné, ale trochu moc přeslazených klišé... Jinak se mi líbila, ten humor je perfektní :)

Chytuš
03. května

No prosim. Tak jestli si myslíte, že nechcete nic vědět o starém nemluvném bručounovi, tak svůj názor po přečtení knížky zřejmě změníte. Ne že nechcete vědět, naopak, chcete vědět víc a dokonce si ho zamilujete. Protože navenek je hádavý bručoun a nemluva, ale uvnitř tančí. Budete se místy smát, většinu času usmívat, Ove Vás i dojme a zřejmě budete i plakat. Tak to prostě je. Tak to bude.
Krásná lidská kniha s perfektním překladem do češtiny. Pokud ještě váháte, neváhejte a dejte Ovemu šanci. On Vám to rozhodně vrátí.

PanTomina
29. dubna

Předně bych rád napsal, že Ove není krásný, lidský, milý, nic z toho. To jste asi četli jiného Oveho. Ove je otrava se směšně malým rozhledem. Zahořklý člověk s mentální retardací. Kniha je dobrá, ale žádný skvost. Přesto jsem na konci uronil slzu.. Lidskost zde nepředstavuje Ove, ale autor sám a Oveho "zlepšení se" na mě působí křečovitě.

LuCyMcLy
22. dubna

Už se mi osvědčilo, že Backman je opravdu skvělý pán svého řemesla a se slovy to opravdu umí. Věřte mi, že způsob, jakým Backman píše vás opravdu chytne a hlavně pobaví, protože on se myslím snaží do všech svých knih vložit trochu toho vtipu a humorných scén.
Příběh o devětapadesátiletém staříkovi je naučný, smutný i veselý zároveň. Číst o tom, jak si starý děda, který nerozumí a nemá rád novodobé technologie, kupuje Ipad je neuvěřitelně vtipné a vážně se nejde u toho netlemit. Knížka vám ale umožní být i součástí zrodu jedné velké rodiny, provede vás těžkým a zároveň krásným Oveho životem a dá vám spoustu moudrých rad do života. A pokud se na knížku chystáte, připravte si kapesníky.

tomas8334
20. dubna

Nádherně "člověčí" kniha, napsaná (a přeložená!) tak, že se čte jedním dechem. Od první kapitoly jsem Oveho miloval.. Určitě se spolu ještě někdy potkáme! :-)

luba65
20. dubna

Překrásná kniha. Je o slušnosti a o tom, že činy jsou důležitější než slova. A hlavně o věrnosti!

Hermi1993
19. dubna

Vtipná i dojímavá, krásná kniha, na konci jsem brečela a zároveň jsem se smála, takový smích skrze slzy...

Dagmar58
16. dubna

Bezva čtení, v knize je zábava, vlídnost, smutek, vtip, nelze než doporučit k přečtení!

BaruZ
14. dubna

Parádní knížka. Kamarádka mi ji doporučovala už před lety, ale teprve teď se mi dostala pod ruku. Krásně se četla, občas jsem se pousmála, občas mi z děje bylo smutno. Doporučuju!

galadrielin
11. dubna

Já se bez mučení přiznávám, že severské autory prostě nemám ráda. Tedy, myslela jsem si to, dokud jsem se nezačetla do Oveho. Ove je král mezi nabručenými dědky, ale přesto si ho nelze nezamilovat. Krásný příběh!

lenkaabooks
07. dubna

Ove - muž, který přišel o svou lásku a chce se vydat za ní. Muž, který se jeví jako bručoun, ale má tak velké srdce :-) Pro někoho nesnesitelný puntičkářský dědek, pro ty, co ho skutečně poznají - milovaný dědeček.
Moc fajn čtení, smutné a zábavné zároveň.

soukupka
05. dubna

Úžasná a velmi vlídná knížka, kterou mohu všem opravdu doporučit.

ivakola
05. dubna

Tak tuhle knihu by si měl v dnešní uspěchané době povinně přečíst každý. Je to knížka která Vás pohladí po duši, donutí Vás zpomalit a zamyslet se nad životem který vedete. Je to opravdu to pravé co ve svém životě chci ? Jak je možné mít rád svoje blízké ,žít pro ně, pro jejich klady, ale i chyby, nedávat jim to všechno přehnaně najevo a nežádat nic na oplátku. Takový je OVE a já jsem letos ještě tak dobrou a laskavou knihu nečetla, fakt nepřeháním !!!.

BlodyFox
05. dubna

K této knize není co dodat. Lidskost, nenásilný humor. Po přečtení si člověk uvědomí, jak moc miluje své blízké a jak si jich musí vážit, dokud je má. Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četl (poslouchal).

Dašička
28. března

Nejlepší kniha, kterou jsem v tomhle roce četla.... přečetla jsem jí za dva dny, smála jsem se a zároveň jsem měla slzy v očích:) Nejvíc jsem se zasmála jeho lásce k saabům a posuzování lidí podle toho, jaké auto mají:))) A jeho šikovnosti, a tomu, že má příliš velké srdce:))) /plně mě to nalákalo jít na to do kina:)

hannah2000
27. března

Ač se v anotaci píše humoristický román, já jsem ho tak nevnímala. Příběh osamělého muže, který na okolí a i na čtenáře působí jako starý bručoun, mi humorný nepřipadal. Ale zároveň mě příběh uchvátil. Důvodem asi bude jednoduchý způsob psaní, a také vyprávění z pohledu hlavního hrdiny. Tím se z ocitneme ve středu toho všeho. V tom, jak Ove vnímá všechny události, co si o všem myslí, jak se rozhoduje. Ve vyprávění se prolíná přítomnost s minulostí a tím se postupně odkrývá životní příběh Oveho. Zpočátku jsem si říkala, jestli knížka nebude spíše depresivní. Občas jsem se totiž v chování Oveho viděla, až mě to děsilo. Také mám ráda řád a systém, a pokud jsem utahaná a podrážděná, tak reaguju na chaos podobně jako Ove v knize. (Asi se nad sebou budu muset zamyslet :-) ). Ale s dalším čtením se tento pocit deprese postupně vytratil. Už jsem Oveho nevnímala jako bručouna, ale jako člověka, který několikrát ztratil smysl života, ač si ho moc přál. Tak se zkrátka obrnil a šel dál. A o tom je vlastně celý příběh. O zvratech osudu, o síle jít dál, o lidech, kteří, když už to člověk nečeká, pomůžou. A takový byl i Ove, ač bručoun, pořád vnímal, co se děje okolo něj, a i když původně nechtěl, nakonec pomohl. Při čtení některých pasáží jsem se zasmála a u jiných zamáčkla slzy. Knížka mě hodně zaujala a určitě se k ní občas vrátím.

A ještě přidám pár citací, třeba někoho popostrčí k přečtení:
Smrt je podivuhodná věc. Na smrti je nejstrašnější to, že by mohla projít kolem. A nás tu nechat osiřelé. Tuhle ránu žádný čas nezahojí.
Čas je vůbec podivuhodná věc. Většina lidí žije pouze pro budoucnost.
Smutek je podivuhodná věc.
Život je podivuhodná věc.
Láska je podivuhodná věc. Dostaví se úplně znenadání.

miru3059
25. března

Moc krásná kniha, doporučuji k přečtení. Zajímavé jak se o člověku dozvídáte víc a víc informací a ze starého bručouna se najednou stává člověk s velkým srdcem, kterého si zamilujete.

Anie94
22. března

První co mě napadlo po dočtení bylo: To jako svět myslí vážně, že tohle miluje? Nebylo to špatný, bylo to milý, ale rozhodné mi z toho nespadla čelist. Mohlo to být i trošku víc propracované.

Vierka_kikanika
21. března

Výborná kniha. Smutno-veselý príbeh plný láskavého humoru. Hlavný hrdina je tak trochu outsider, zvláštny typ človeka, ktorý sa môže navonok javiť ako tvrdý, zatrpknutý a protivný starec, ale v skutočnosti má srdce na pravom mieste. Postava tehotnej susedky má v knihe oveľa väčší význam, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Veľmi rýchlo sa totiž zorientuje a pochopí, čo sa s Ovem deje. A hoci Ove akoby "nechtiac" zachraňuje rôzne osoby - často náhodné, rovnako náhodne sa dostáva viackrát pomoci aj jemu. Brilantne vyrozprávaný svieži príbeh s dobrým koncom :)

dadako
20. března

Z počátku na mě kniha působila dost depresivně. Jen šel den za dnem a Ove se neúspěšně pokoušel o sebevraždu. Nakonec se ale ukázalo, že i takovej mrzout jako On má srdce a má ho pořádně velké. Prostě vždy je pro co žít...

ivulka15
18. března

Skvělá kniha plná laskavého humoru a tak dojemná. Nelze než doporučit.

snoopylady
17. března

Nejlepší od Backmana. A namluvená verze od pana Vlasáka patří u mě k nejlepším audioknihám.

saez
17. března

Už dlouho ve mě kniha nevzbudila tolik emocí. Smála jsem se a brečela jsem a přes slzy se zase usmívala. V každém muži by měl být kousek Oveho a v každé ženě kousek Sonji.