Babouš Babouš komentáře u knih

Na smrt Na smrt Jozef Karika

A ten slibovaný horor je prosím pěkně kde? Od knihy jsem dostal něco úplně jiného, než jsem čekal. Až na asi dvě (!) znepokojivé scény je většina těch 700 stran v této knize věnována popisům zla v různých podobách - americká gangsterka bez příkras a nacistická hrůza tak, jak ji popisuje X dalších knih. Ano, ten příběh dvou dětských přátel, kteří se shodou okolností ocitnou na opačných stranách barikád, je doják, ale vzhledem k tomu, že ty postavy procházejí tak šroubovaným vývojem, jsem to četl bez zájmu. To, že nějaká postava zničehonic přestává cítit emoce a má "hlad" po zabíjení, i když o pár stránek dřív se chovala normálně, prostě nežeru. Panu Karikovi stejně jako v Trhlině musím uznat, že umí psát čtivě, ale bohužel ty zápletky a postavy mi nesedí.

15.01.2022 2 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Pár originálních vypravěčských prvků (fikce vyprávěná jako dokument, mizející postavy), ale ten horor přišel až na posledních stránkách, do té doby je to jenom natahované nic. Ale udrželo to mou pozornost celou dobu a je to velice čtivé i navzdory tomu, že se autor pořád opakuje a sype jedno klišé za druhým. Žádná hitparáda, ale na pár večerů fajn čtení.

28.12.2021 3 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Protože na Dušičky to chce něco tak strašidelnýho, že do postele budete skákat ze strachu, že se pod ní něco skrývá. Pořád si stojím za tím, že autorčina nejlepší kniha je Jáma, ale Upálené jsou upřímně jen o (spálenej) fous za ní. Najdete tady malý anglický městečko s děsivou minulostí, odporný lidský charaktery, přízraky v kostele i studnu, kde se stalo něco strašidelnýho. Thriller se tady prolíná s hororem a při čtení často nevíte, co způsobil nedostatek spánku a co už je fakt nadpřirozeno. Já knihy C. J. Tudor prostě miluju a za Upálený dám ruku do ohně!

25.10.2021 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Mozek Andyho Weira mě nepřestává překvapovat! I když jsem si po přečtení Marťana a Artemis myslel, že vím, co můžu čekat, Spasitel mě dostal. Kromě obvyklý nálože vědeckejch fakt, zajímavostí a bizárků tady na zábavným příběhu autor ukazuje, jaký trable by obnášelo cestování mimo sluneční soustavu nebo komunikace s mimozemskou civilizací. V hlavní roli sympaťák se smyslem pro humor, ironickejma hláškama a nekonečnou zásobou popkulturních narážek. I když sci-fi obvykle nečtete (jako já), Spasitele zhltnete nadsvětelnou rychlostí!

18.10.2021 5 z 5

Sanatorium Sanatorium Sarah Pearse

Takhle... atmosféra je na jedničku: hotel s obrovskými okny uprostřed sněhové bouře vysoko v horách, takový ten pocit, kdy nevíte, jestli se na vás někdo nekouká zvenčí... Ale taaaaak se to táááááhne... Pokud máte žánr "uvězněni daleko od civilizace a čekáme na smrt" rádi, doporučuju spíš Nevítaného hosta od Shari Lapeny. P. S. Jsem jedinej, komu vadí, že v knize se doslova píše o funkcionalistickým stylu, rovnejch střechách a žádnejch ozdobách, zatímco na obálce je zámeček s věžičkama? Já vím, že obálka je převzatá ze zahraničí, ale kde se teda stala chyba?

04.10.2021 3 z 5

Supertajný seznam věcí Supertajný seznam věcí Theo Addair (p)

Roztomilé čtení, ve kterém nevíte, komu fandit víc. Ačkoliv je to čtení zejména pro mladší čtenáře, ta trans tematika je tady tak pěkně zpracovaná, že doporučuji i nám dříve narozeným :) A Kit a Daniel tady vystupují jako poměrně důležité vedlejší postavy, to mi udělalo obrovskou radost, protože mi kluci už chyběli!

04.10.2021 5 z 5

Imitátor Imitátor Daniel Cole

V Imitátorovi se podle mě Daniel Cole našel. Už v trilogii Hadrový panák mezi drsnými krimi pasážemi sem tam probleskoval černý humor. Ale teprve v téhle novince si autor dovolil rozbalit to naplno. A tak vznikl jedinečný thriller o sériovém vrahovi, který své oběti aranžuje do podoby slavných soch. Běhá vám z toho mráz po zádech (nebudu spoilerovat, ale scéna s labutěmi mě dostala ), a zároveň se bavíte, protože vyšetřovatelé všechno komentujou cynickými poznámkami, kterých jsou schopni jenom ti, kdo se s násilím a zlem setkávají každý den v popisu práce.

31.08.2021 5 z 5

Muž v červeném kabátě Muž v červeném kabátě Julian Barnes

Můj čtenářský vkus je totální chaos, takže mě vůbec nepřekvapuje, jak strašně moc se mi líbil Barnesův Muž v červeném kabátě. Ale je dost pravděpodobné, že spoustě lidem se líbit nebude. Je to totiž docela bizárek. Začíná téměř románovou scénou, kdy tři muži přijíždějí do Londýna. Ale zbytek knihy líčí drobné zajímavosti a historky z jejich životů a skrz ně zachycuje tu absurdní dobu, kterou dnes nazýváme Belle Époque. Najdete tady část přepisu procesu s Oscarem Wildem, sexuální eskapády tehdejších celebrit, souboje kvůli cti, amputovanou nohu Sarah Bernhardt, nahlídnete do literárních salonů a zabřednete do pomluv a drbů o lidech, kteří už jsou přes sto let po smrti, ale Barnes to celé spojuje vlastními postřehy a humorem, takže je to radost číst. Takový ultimátní guilty pleasure pro literární historiky a intelektuály.

10.08.2021 5 z 5

Mistr: Druhá část životního příběhu Johanna Georga Fausta Mistr: Druhá část životního příběhu Johanna Georga Fausta Oliver Pötzsch

Bohužel pro mě o něco slabší než první díl. Zatímco jednička byla prodchnutá tajemnou až strašidelnou atmosférou, tady se velká většina knihy odehrává v prosluněných Benátkách, což se mi k tomu vůbec nehodilo a autor představuje zbytečné množství nezajímavých vedlejších postav, které o pár kapitol později zase zmizí/zemřou. Na druhou stranu druhá polovina líčící putování napříč Francií a setkání s Leonardem da Vincim byla skvělá. Jenom teda ta psychedelická pasáž ve sklepě prokletého hradu tam nemusela být, ale jinak dobré.

27.07.2021 4 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Někdo bude Šedému muži stoprocentně vyčítat, že je to nerealistický. Jo, je. Ale mně to neva. Pokud si budu chtít okusovat nehty u něčeho realistickýho, přečtu si zprávy. Tenhle literární žánr prostě nikdy realistickej nebude, protože koho by bavilo číst o týpkovi, kterýho zabijou hned ve třetí kapitole? Šedý muž je nenáročná, filmovýma střihama napsaná kniha ve stylu Johna Wicka, Jacka Reachera a dalších osamělých bojovníků, která vás protáhne Prahou, Budapeští, Curychem i Paříží. Hlavní hrdina třikrát málem umře, ale stejně čtete dál, protože je to skvěle napsaný a chcete vědět, jak dopadne jeho pomsta na zloduších. Potěšila mě Praha (i když zastávku autobusu u Karlova mostu teda neznám) a mám tušení, že ten film s Ryanem Goslingem bude velký labůžo!

21.07.2021 5 z 5

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

Někdy narazíte na knihu, od který nemáte žádný očekávání, ale totálně vás nadchne. Když za podezřelých okolností zemře nenáviděná tchyně, její snacha se stává podezřelou číslo 1. Ale každej příběh má dva úhly pohledu a my tak zpětně nahlížíme na osudné momenty z pohledu obou žen. A obě pochopíte a obou vám bude svým způsobem líto. Autorka zvládla bezvadně vylíčit charaktery všech klíčových postav a objevuje se tady i pár těžších témat. Zařadil bych to někam mezi Sedmilhářky od Liane Moriarty a Velké Maličkosti od Jodi Picoultové.

16.07.2021 5 z 5

Se špetkou skořice Se špetkou skořice Elizabeth Acevedo

Ideální čtení na dovolenou i pro ty, kdo už jsou víc adult než young. Hlavní hrdinka Emoni miluje vaření a má na to přirozený talent, ale v cestě za snem stát se špičkovou šéfkuchařkou stojí její malá dcerka, pochyby i strach. Ačkoliv tady najdeme špetku young adult klišé, celkovou chuť téhle literární mňamky to rozhodně nezkazí.

15.07.2021 5 z 5

Kniha tužeb Kniha tužeb Sue Monk Kidd

Říká se, že za každým úspěšným mužem stojí žena - a tohle je příběh té, která stála za Ježíšem dávno předtím, než se stal nejslavnějším mužem v dějinách. Skvěle napsaný historický román o lásce, respektu a odvaze z doby, kdy tohle nebylo v manželství zdaleka běžné. A to už vůbec nemluvím o tom, že hlavní hrdinkou je žena, která umí číst, psát a zamýšlí se nad nerovným postavením žen ve společnosti. Kniha tužeb mě donutila celé odpoledne na Wikipedii dohledávat detaily z evangelií a porovnávat, co všechno byla skutečnost a co si autorka přimyslela. Skvělé! Oceňuji, že se nesnaží být za každou cenu skandální, pokud chcete něco ve stylu Dana Browna, přečtěte si... Dana Browna :)

22.06.2021 5 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Kdyby tuhle knihu napsal kdokoliv jiný než Andrew Mayne, dal bych pět hvězdiček, ale kvůli autorově geniální Šelmě a dalším knihám s profesorem Theo Crayem na něj mám vyšší nároky. Dívka pod hladinou má všechno, co má správná letní oddechovka mít - moře, pláž, sluníčko i mrtvolu ve vodě. Hlavní hrdinka je potapěčka, což mám dojem, že jsem ještě v žádné jiné knize neviděl, ale chyběly mi tady vědecké bizárky a zajímavosti, které na autorových předchozích knihách tak miluju.

10.06.2021 4 z 5

Jedna zatracená pohroma za druhou Jedna zatracená pohroma za druhou Jodi Taylor

Bláznivé vyprávění o vědcích, kteří cestují časem, ale oficiálně se musí říkat, že "studují historické události v příslušné době". Je to postavené na ztřeštěném anglickém humoru - trošku ve stylu Doctora Who, trošku mi to připomnělo i Návrat do budoucnosti. Sympatické postavy a pořád se tam něco děje, moje jediná výtka směřuje k povrchnosti (když navštíví stavbu Westminsterského opatství, je to asi na čtyři stránky a jede se dál), ale chápu, že to musí švihat :)

03.06.2021 4 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Malá studánka optimismu pro ty, kdo potřebují uhasit žízeň pochyb. Tuhle knihu je velice snadné odsoudit a kritizovat za "plytkost" nebo "klišé", ale v životě občas přijdou chvíle, kdy tahle "klišé" prostě pomůžou.

02.06.2021 4 z 5

Vlastně dost netypický životopisný román. Jednak proto, že spíš než román je to shluk živě vylíčených scén ze života záhadné malířky prokládaný historickými událostmi a zajímavostmi z dějin umění. A jednak proto, že Toyen často ani není v centru pozornosti, autorka se ji snaží zachytit skrze známé umělce a příbuzné, kteří ji znali nejlépe. Velice čtivě podané, bude vás to bavit, i když se v umění vůbec nevyznáte, z některých momentů běhá mráz po zádech (ukrývání Heislera za druhé světové války, úprk před komunisty).

29.05.2021 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Nejlepší kniha Shari Lapeny! Všechny autorčiny předchozí knihy jsem četl a zhltl. Ale Její konec mě dostal suverénně nejvíc. Začátek byl trošku pomalejší, než jak jsme u Shari zvyklí, ale pak to dostalo mega grády a v druhé polovině jsem jenom zíral, protože nic nebylo, jak jsem čekal. No, vlastně jednu věc jsem tipl správně, ale autorka vás nechává tápat i po dočtení. Mistrovský psychothriller, který mi připomněl, jaké to bylo číst poprvé Zmizelou.

09.05.2021 5 z 5

Poslední let Poslední let Julie Clark

Tohle byla pecka! Pro mě nejnapínavější thriller roku (neříkám nejlepší, říkám nejnapínavější, protože autorka vás fakt umí vtáhnout do děje hned od první stránky). Ale je duben, takže se to stejně ještě třicetkrát změní. Zápletka je geniálně jednoduchá - dvě zoufalé ženy si na letišti vymění letenky, aby utekly před svou minulostí. Ale pak jedno z těch letadel spadne a zatímco jedna žena je prohlášena za mrtvou, druhá uvízne s totožností někoho, kdo neřekl všechno... Nadzvukové tempo a pár momentů, ze kterých mi spadla brada - jako když letadlo prudce klesne.

14.04.2021 5 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Po prvních pár stránkách jsem si říkal: jé, to je pohodová oddechovka! Jenže houby! Pak přišlo něco, co jsem nečekal a co mě dost vzalo. A z pohodové oddechovky se stal román, který vás chtě nechtě donutí bilancovat váš dosavadní život a plány do budoucna. Nebylo to pro mě tak silné čtení jako třeba Než jsem tě poznala od Moyesové, ale i tak se v knize objevuje několik zajímavých dilemat/otázek, které, pokud si na ně odpovíte upřímně, vám odhalí, co jste za člověka. Za pět let jsem dočetl před dvěma týdny a pořád na ni občas myslím.

10.04.2021 4 z 5