Babouš Online Babouš komentáře u knih

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Pokud jste někdo četli legendární fanfikci na Harryho Pottera All The Young Dudes, mám dojem, že touhle knihou Rainbow Rowellové se autor/ka lehce nechali inspirovat. Pro mě byla podobnost s Harrym Potterem největší mínus. Naopak hrozně mě bavilo, jak tady není nic černobílé, a hlavní hrdinové? Ti jsou vylíčení tak, že je chcete za kámoše (nebo boyfriendy). Škoda, že nedostali tolik prostoru, kolik by si zasloužili. Nicméně hned se pouštím do dalších dílů, tak doufám, že to autorka ještě rozjede!

22.04.2023 4 z 5

Šťastně až navěky? Šťastně až navěky? F. T. Lukens

Hrozně milé, zábavné a inkluzivní. Líbilo se mi, že v tom pohádkovém světě nikomu nezáleží na pohlaví, prostě tančili s těmi, s kým chtěli, a neřešili rozdílné sexuální orientace. Postavy byly sympatické, i když bych uvítal větší rozlišení, zvlášť ženské postavy se mi pletly. Největší slabé místo je podle mě zápletka, která celá stojí a padá na tom, že došlo k chybě v komunikaci a nepochopení se navzájem. Prostě něco, co by šlo vyřešit jedním rozhovorem. Takže pro mě taková fajn jednohubka s krásnou obálkou.

26.03.2023 3 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Za mě velký dobrý. Skvělá hlavní hrdinka, která tak trochu tápe v temnotě (a necítí bolest, což se na první pohled může zdát jako super, dokud si neuvědomíte, jak to je nepraktický) a řetězec děsivejch vražd, který mají společný to, že každá je úplně jiná - a každá kopíruje nějakou slavnou vraždu v dějinách. Kopíráka je snadný nenávidět - je to kontroverzní kniha, místy fakt až za hranou, ale je to extrémně čtivý, konec jsem neodhadl a na čtení jsem se každej večer těšil. Takže bavilo. Moc. Jenom bacha, místy to je fakt síla, není to pro každýho.

23.03.2023 4 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Tak tohle jsem nečekal! Vynikající. Za mě nejlepší kniha Kristýny Trpkové.

11.03.2023 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Musím říct, že divoká a nespoutaná Daisy Jones & The Six (vlastně trochu protipól chladný a vykalkulovaný Evelyn Hugo) mě nadchla o trošičku víc, i tak ale rozhodně doporučuju. Moc dobře napsané. Taylor Jenkins Reid umí vytvořit fiktivní postavy, který na vás z papíru vyskočí jako skuteční lidi.

05.03.2023 4 z 5

Trója Trója Stephen Fry

Zatímco Mýty trošku trpěly přemírou postav a podobných zápletek, v Tróji Stephen Fry dostává prostor víc vyprávět celý ten legendárního příběh vcelku. A za mě to funguje mnohem líp. Bavily mě lidské postavy, anglický humor i připomenutí motivů a témat, která člověk tak nějak obecně ví, ale často bez pořádného kontextu. Doporučuju jak znalcům antické mytologie (Fry nabízí zajímavé paralely s pozdějšími díly, doporučuju číst poznámky pod čarou), tak těm, kdo tenhle fascinující svět teprve objevují.

05.03.2023 5 z 5

Vražda v Mallowan Hall Vražda v Mallowan Hall Colleen Cambridge (p)

Lahůdka pro všechny fanoušky Agathy Christie a fajnšmekry do klasických detektivek. Celá kniha je vlastně pocta tomuto žánru - od mrtvoly (v knihovně - narážka na slavnou knihu se slečnou Marplovou) přes postavy (ano, mihne se tady i samotná Agatha, ale ne natolik, aby brala prostor novým postavám) až po prostředí tradičního anglického sídla. Nechybí ani špetka humoru a hřejivě lidské vyprávění. Moc mě to bavilo! Body za nádherné provedení. Doufám, že brzy bude další díl!

05.03.2023 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Hrozně roztomilá oddechovka, u které sice od začátku víte, jak to dopadne, ale stejně vás to baví číst, protože chcete vědět, jak se k tomu hrdinové dopracují. Extrémně čtivé a zábavné, ale najdou se i pasáže, u kterých vám úsměv na rtech ztuhne (postavení žen ve vědě). Není to kniha, na kterou budete myslet i dlouho po dočtení, ale to čtení si prostě užijete :)

13.02.2023 4 z 5

Poslední dívka Poslední dívka Riley Sager (p)

Příběh je ok, ale skutečný horor je tady český překlad Jany Novotné. Při čtení jsem pod českým překladem úplně viděl ty anglické věty a slovní spojení. Namátkou "Co je tvůj jed?" (What's your poison?") místo "Co ráda piješ?"; "To je pro něj dobré." (Good for him) místo "To mu přeju." a moje nejoblíbenější - z herce Dana Andrewse je v českém překladu herečka Dana Andrewsová. Pokud umíte anglicky, doporučuju spíš v originále.

21.12.2022 2 z 5

Vrah andělů Vrah andělů Andrew Mayne

Váhám, protože Šelma má speciální místo v mým srdíčku, ale objektivně řečeno je Vrah andělů ještě o fous lepší. Neuvěřitelnej švih, smrtící tempo, vykopaný těla, zapečetěný rakve, kouzelnický triky... Jo, Jessica Blackwoodová si mě získala a už nutně potřebuju další knihu!

07.11.2022 5 z 5

Mrtvé od Tichého jezera Mrtvé od Tichého jezera Leslie Wolfe

Nádherné podzimní barvy, křišťálové jezero uprostřed hlubokých lesů - a navíc zvrácený vrah, který tu někde číhá na svou příští oběť! Chytlo mě to od první stránky, kde sledujeme lapenou zoufalou matku s dcerou. Kay Sharpová je sympaťačka, která by radši řešila jiné věci, ale nemá jinou možnost, než využít své schopnosti bývalé kriminalistky. Líbilo se mi využití těch indiánských prvků. Magické číst to takhle kolem Dušiček...

07.11.2022 4 z 5

Země Země Marek Epstein

Na konci mi tekly slzy. Nádherný, skutečně nádherný příběh matky a dcery, který se dozvídáme postupně z náhodně předkládaných střípků. Jeden z nejhezčích momentů knihy pro mě bylo, když to do sebe začalo zapadat. Bacha na to, s kým si v hospodě dáváte páku, zdání může klamat!

12.10.2022 5 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Opravdu skvělý příběh s humorem a mezilidskými vztahy, kde do sebe všechno krásně zapadá. Elizabeth jsem fandil od první do poslední stránky a atmosféra přelomu 50. a 60. let je zachycena na jedničku (teda aspoň coby mileniál můžu posoudit). Vševidoucí vypravěč je ve většině knih spíš na škodu, ale tady kupodivu fungoval. V závěru se mi ale pletly některé postavy (proč tam tolik postav začíná na W?).

08.10.2022 4 z 5

Záblesk ve tmě Záblesk ve tmě Stacy Willingham

Thriller pro všechny, kdo mají absťák po Gillian Flynnové. Vítejte v bažinách Louisiany, kde před dvaceti lety došlo k sérii vražd. Odsouzen tehdy byl otec naší hlavní hrdinky Chloe, která se na to usilovně snaží zapomenout. Jenže teď se to začne dít znovu a Chloe neví, komu může věřit - má totiž tušení, že za tím stojí někdo, koho zná... A vy to máte při čtení stejně - podezíráte radši úplně všechny. Prostě psychothriller s důrazem na slovo PSYCHO!

06.10.2022 4 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Trvalo mi, než jsem se tím prokousal, protože to je hodně pomalý, hutný, skoro až meditativní. Ale vlastně mi to ani nevadilo, protože to je napsaný fakt krásně. A i když jsem si čtení musel prokládat knihama, který měly spád, vždycky jsem se na ten tajemnej ostrov, kde bzučí včely a kouzla, hrozně rád vracel. Kdo ale řeckou mytologii trochu zná, bude pravděpodobně zvedat obočí nad některými zbytečnými úpravami, který tam autorka udělala.

28.09.2022 3 z 5

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

Skvěle vykreslené postavy, ale to tempo, které se táhne rychlostí učebnic filozofie, mě trošku zaskočilo. Čekal jsem něco akčnějšího. Líbilo se mi, jak se autorka nebála vykreslit fluidní vztahy mezi hrdiny, ale naopak si mohla dát víc práce s vykreslením té magie a světa.

22.09.2022 3 z 5

Smrt v ledu Smrt v ledu Amy McCulloch

Deset malých černoušků v adrenalinovém hávu. Skupina horolezců se snaží dobýt osmitisícovku. A pak jeden po druhém začnou umírat. Skvěle napsané a oceňuju originální prostředí, které autorka evidentně zná - sama na tu horu totiž vylezla. Konec jsem odhadl, ale vlastně mi to vůbec nevadilo, užil jsem si to maximálně. A jakmile někdy v noci uslyším hvízdání, zdrhám!

13.09.2022 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Tohle bylo přesně to, co jsem od knihy čekal - a možná i něco navíc! Atmosféra Jozefa Kariky nebo C. J. Tudor, malá vesnička v podhůří Orlických hor a podivné jevy, u kterých pořád nevíte, jestli mají logické vysvětlení (vlastně v to doufáte), nebo jestli se tady opravdu děje něco nadpřirozeného. Velké doporučení, ale počítejte s tím, že si cestou na záchod v noci budete rozsvěcovat světlo!

30.08.2022 5 z 5

Přísně tajné Přísně tajné Elle Kennedy

Možná divný přirovnání, ale mně tahle kniha hrozně připomněla Červenou, bílou a královsky modrou od Casey McQuiston. Dva kluci, kteří se zpočátku nemůžou vystát, jeden z bohatý rodiny, druhej se snaží protlouct životem, pokus o trojku, ze kterýho se stane něco, co ani jeden nečekali. Postavy vlastně nejsou kdovíjak propracovaný, ale bavily mě, zápletka klišé, ale bavila mě, občas pohádkový, ale bavilo mě to. Přečteno za míň než 24 hodin, i když teda českej překlad dost pochybnej.

04.08.2022 4 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Mnohem "modernější" než všechny předchozí autorovy knihy a podle mě možná dosud nejlepší. Namísto středověku se tentokrát podíváme do 19. století. A ta atmosféra Vídně, valčíků, prvních aut a bzučící elektřiny je zachycena na jedničku! Případ trošku ve stylu Jacka Rozparovače, který ukazuje, jak moderní kriminalistika usnadnila chytání vrahů.

01.08.2022 5 z 5