Babouš Babouš komentáře u knih

Letní záhady Letní záhady Agatha Christie

Každá povídka je cca na pět až deset stránek, takže ideální k vodě, aby se člověk nespálil :) Některé už jsem znal, protože jde o povídkovou verzi pozdějího románu (např. Smrt na Nilu), ale i u nich je zajímavé, jak si s nimi Agatha pohrála a jak se povídka od pozdějšího románu liší. A hrozně dobře se to čte! Moje nejoblíbenější byly Chrámek bohyně Astarté a ta z Delf, která se točí kolem podivného únosu bohatého synáčka.

01.08.2022 4 z 5

Říkejte mi Win Říkejte mi Win Harlan Coben

Jo, Coben prostě psát umí! Říkejte mi Win vás chytne od první stránky - rozporuplný hlavní hrdina, u kterého si nejste jistí, jestli mu máte držet palce, anebo mu přát pořádnou ránu pěstí. Zápletka, která je zpočátku jednoduchá, ale nakonec se ukáže, že spojuje ukradený obraz od Vermeera i hippiesáky, kteří v 60. letech dali bombu do autobusu. Jedna z nejlepších knih, které jsem od Cobena četl.

21.07.2022 5 z 5

Felix až navěky Felix až navěky Kacen Callender

Četl jsem ji hned jak v červenci vyšla a podle mě je to úplně ideální letní čtení! Kniha bývá přirovnávána k Já, Simon, což se mi osobně líbilo víc, ale hrozně mě bavila trans tematika (víc takových knih) a to, jak autorstvo zachytilo, že trans člověk to má těžké nejen ve své hlavě, ale i v hlavách okolí (např. i rodičů). Moc mě bavila i postava nejlepšího kamaráda Ezry.

21.07.2022 4 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Jedna z prvních detektivek s tématem sériového vraha. A ten zvrat je geniální dodnes.

17.07.2022 5 z 5

Mýty Mýty Stephen Fry

O antickou mytologii se dost zajímám a tohle bylo takové moc milé a hezky popsané shrnutí. V některých bájích šel autor až překvapivě do hloubky, naopak některé jenom letmo prolétl na půl stránky, což mi přišlo škoda, protože právě v těch nejpodrobněji popsaných nejlíp vynikne ten jeho svérázný styl a anglický humor :) Oceňuju, že to dává i do kontextu dalších mytologií (např. i Bible) a děl, která na to navazují. Český překlad na pár místech trochu ujel, a to jak v případě některých překladů (které nechali v anglickém přepisu), tak v logice příběhu. Asi to chtělo před vydáním projít ještě jedním párem očí.

10.07.2022 4 z 5

Na mušce Na mušce Mark Greaney

Na Šedým muži bylo geniální to, že byl úplně sám proti celýmu světu. V týhle knize dostává k ruce parťáky - i když takový, kterejm nemůže moc věřit - a to mi trošku vadilo. Oceňuju ale horký (doslova!) africký prostředí a spoustu kreativních způsobů, jak se zbavit nepřátel (ta improvizovaná bomba byla top). První díl to nepřekonalo, ale pořád v rámci žánru akčních thrillerů nadprůměrně čtivý. Doufám ale, že ve třetí knize už bude Šedivák zase sám :)

04.07.2022 4 z 5

Poslední, kdo zůstal Poslední, kdo zůstal Riley Sager (p)

Krásně strašidelné. Skvělá atmosféra a oceňuju to rozuzlení. I po dočtení na to pořád myslím, asi si dám rereading.

04.07.2022 5 z 5

Zamkni poslední dveře Zamkni poslední dveře Riley Sager (p)

Skvělý thriller z nádherného starého newyorského domu, kde by chtěl žít každý - ale až podezřelé množství nájemníků tam umírá... V jádru je ta zápletka vlastně úplně obyčejná, ale autor to umí výborně podat. Užíval jsem si to až do konce, i když jsem se chtěl víc bát :)

04.07.2022 4 z 5

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

Ještě lepší než Dívka pod hladinou! Taková ta kniha, kvůli které se celé léto budete bát vlézt do rybníka, protože si začnete představovat, co všechno může číhat pod hladinou...

24.06.2022 5 z 5

Vláda teroru Vláda teroru Hillary Clinton

Thriller, který jsem nečekal, že budu číst, ale kombinace Clintonová a Pennyová mě nalákala. V hlavní roli sympatická ministryně zahraničí, která je díky své kamarádce pořád lidská a při zemi. Moje jediná výtka je k lehce otřepanému začátku, ale jakmile se to rozjede, knihu hltáte, ani nevíte jak. Ačkoliv samozřejmě nevím, nakolik je to realistické, působí to velice reálně. Trochu mi to připomnělo Nikdy od Kena Folletta.

23.06.2022 4 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Opět skvělé. Lapena prostě nikdy nezklame! Tentokrát je to míň psychothriller a víc klasická detektivka, kde si celou dobu lámete hlavu s tím, kdo je vrah. Motiv totiž měli všichni. Vyšetřovatelům taky lžou všichni. A temná tajemství mají taky všichni. Takže jsem celou dobu měnil svoje tipy a v hlavě mi to úplně šrotovalo. Takové literární sudoku. Rozuzlení jsem neodhadl a ten úplný závěr s tou koupí domu mě dostal :) Shari Lapena umí psát!

17.06.2022 5 z 5

Poprvé a rozhodně ne naposled Poprvé a rozhodně ne naposled Hugo Hartman (p)

Vtipný román o dost svérázném vztahu dvou holek na malém českém městě. Přijde mi sympatické, že si autor na nic nehraje a ze stránek pěkně čiší česká atmoška - úplně cítíte smažák a pivo. Škoda, že tahle kniha nevyšla, když jsem byl teenager...

13.06.2022 5 z 5

Temnota Temnota David Lagercrantz

Tohle se bude líbit divákům Sherlocka s Benedictem Cumberbatchem. Hlavní hrdina má totiž geniální mozek, ale je zoufale nepoužitelnej v každodenním životě. Naštěstí má ale k ruce ráznou policajtku, která vyrostla v přistěhovalecký čtvrti a moc dobře ví, jak to v životě chodí. Zápletka není nic výjimečnýho, ale ti hrdinové mi přirostli k srdci a těším se, s čím Lagercrantz přijde příště :)

10.05.2022 4 z 5

Záhada Modrého vlaku Záhada Modrého vlaku Agatha Christie

I téměř po sto letech pořád neuvěřitelně čtivá detektivka z krásného prostředí pohodlných vlaků a francouzské Riviéry. Rozuzlení jsem neodhadl, Agatha mě hezky tahala za nos :) Vytkl bych snad jenom příliš mnoho postav a to, že Poirotovi k odhalení vraha kromě šedých buněk pomohlo i několik náhod.

01.05.2022 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Poslední dobou jsem neměl moc chuť číst nic drsnýho nebo krvavýho (zprávy jsou v tomhle dostačující), a tak mi tahle novinka od Anderse de la Motte přišla k duhu! Je to pohodová detektivka z jihu Švédska, kde svítí sluníčko a šumí moře. A když už dojde k nějaké vraždě, je to velice milé, občas až absurdní! Já si čtení vyloženě užíval: procvičil jsem si mozkový buňky a už asi vím, kam za rok pojedu na dovolenou! (Jenom teda zavraždit by mě tam nikdo nemusel!)

20.04.2022 5 z 5

Můj policista Můj policista Bethan Roberts

Láska na první přečtení! Můj policista není obyčejná love story o milostným trojúhelníku, je to krásně napsaná kniha o lásce, přátelství, žárlivosti a době, která LGBTQ + lidem nepřála. Trochu mi to připomnělo Pokání od Iana McEwana nebo Zakázané ovoce od Jojo Moyesové.

22.03.2022 5 z 5

Odpočítávač Odpočítávač Amy Suiter Clarke

Dost drsný čtení. Chvilku mi trvalo, než jsem se do toho dostal, protože začátek se víc zaměřuje na ten starej případ a na podcasty hlavní hrdinky. Pak ale začne jít do tuhýho a vy si jednak lámete hlavu nad tím, proč se to děje, a jednak trnete z toho, co čeká hlavní hrdinku a její blízký...

02.03.2022 4 z 5

Zubař Zubař Tim Sullivan (p)

Zubař je čtení pro ty, komu už drsný a překombinovaný severský krimi leze krkem. Tim Sullivan klasickou detektivku okořenil zajímavým detektivem. Hlavní hrdina je totiž autista a ačkoliv mu to komplikuje život, vnímá díky tomu věci jinak a neunikne mu ani ten nejmenší detail! Skvělý tempo, úsměvný momenty a poctivej případ, kterej se sympaticky obejde bez krveprolití. Taková moderní obdoba Sherlocka nebo detektivních seriálů, který běžej v neděli odpoledne.

02.03.2022 4 z 5

Nikdy Nikdy Ken Follett

Ken Follett vytvořil hrstku postav, který vám přirostou k srdci, situaci, ze který není úniku, a pak něco, co jsem v knize asi ještě nikdy neviděl... Tleskám a klaním se. Myslel jsem, že trilogii Století nic nepřekoná, ale Nikdy to dokázalo. Neuvěřitelně návyková kniha s mrazivě aktuálním tématem: jak málo stačí k rozpoutání třetí světový války? Čte se se zatajeným dechem.

21.02.2022 5 z 5

Kluci ze hřbitova Kluci ze hřbitova Aiden Thomas

Brujos, día de muertos, chachayotes, portaje, huipil... Na začátku Kluků ze hřbitova jste zmatení, jako byste se fakt ocitli ve víru latinskoamerický oslavy a nevěděli, co ochutnat, vyzkoušet nebo kam se dívat dřív. Jak už tady někdo psal, slovníček by se hodil, ale na druhou stranu aspoň to je autentický. Po pár stránkách se do toho dostanete (já si něco dohledal a něco prostě domyslel) a užíváte si vibes jako z animáku Coco. Jo, na konci jsem měl v očích slzy, nesuďte mě, já prostě queer love story smrtelníka s duchem žeru. Co bych vytknul je snad jenom autorův styl psaní, kterej spočívá v tom, že nejdřív něco řekne a teprve pak to vysvětlí, takže jsem zpočátku fakt netušil, která bije.

04.02.2022 4 z 5