Koupit knihy

Richard Dawkins

britská, 1941


Nahrávám...

Životopis

Clinton Richard Dawkins (26. březen 1941 Nairobi, Keňa) je britský zoolog, etolog a biolog. Na širší veřejnost má vliv jako popularizátor evoluční teorie a sociobiologie. Je profesorem na univerzitě v Oxfordu.

Do Velké Británie se s rodiči přestěhoval jako osmiletý. Ukončil Oundle School v hrabství Northampton a pokračoval studiem zoologie na Balliol College v Oxfordu, kde byl žákem nositele Nobelovy ceny etologa Nikolaase Tinbergena. V letech 1967–1969 byl asistentem na Kalifornské univerzitě v Berkeley.

Dawkins je často laickou i odbornou veřejností vnímán jako kontroverzní osobnost pro svůj manifestovaný ateismus. Ostře vystupuje proti náboženství, ve kterém spatřuje analogii počítačového viru šířícího se mezi lidskými mozky.
Známé jsou střety mezi Dawkinsem a jeho velkým rivalem na poli evoluční teorie a jejích filosofických interpretací, Stephenem Jay Gouldem. Oxfordský teolog Alister McGrath, autor knihy Dawkins' God: Genes, Memes, and the Meaning of Life (česky: Dawkinsův Bůh: Geny, memy a smysl života), jej obvinil, že je ignorantem v křesťanské teologii, a že zesměšňuje věřící. V reakci na to Dawkins konstatoval, že vychází z toho, že křesťanská teologie je bezobsažná, a že jeho zájem může vyvolat pouze tehdy, začne-li dokazovat Boží existenci. Dále napadá McGratha, že nepřednáší žádné argumenty krom tvrzení, jejichž správnost nelze falzifikovat.(zdroj životopisu: cs.wikipedia.org)

Přidat ocenění

Ocenění (2)

2007 - British Book Awards (Author of the Year)
1987 - Los Angeles Times Book Prize (Current Interest) - Slepý hodinář

Populární autoři:

Charles Darwin

1809 - 1882