Julian Barnes

Dan Kavanagh pseudonym

anglická, 1946

Nahrávám...

Životopis

Typický anglický spisovatel, povahou i dílem, se narodil 19. ledna 1946 v Leicesteru. Vystudoval City of London School a prestižní Magdalen College, Oxford. Poté, co pracoval jako autor hesel v Oxford English Dictionary, se vydal na novinářskou dráhu, nejprve jako kritik v Times Literary Supplement, posléze jako redaktor New Review. Dlouhá léta rovněž působil jako televizní kritik u The Observer. Své články vydal v roce 1995 pod souhrnným názvem Letters from London 1990-95.

Debutoval v roce 1980 prózou Metroland. Druhým románem, Before She Met Me (1982), se pokusil zachytit složitost mezilidských vztahů, především mezi muži a ženami. Díla, jimiž se proslavil a vydobyl si slávu a uznání, měla teprve přijít. V roce 1984 publikoval (mj. i po několika detektivních románech, které napsal pod pseudonymem Dan Kavanagh) experimentální román Flaubertův papoušek (MF 1996). Tento realistický příběh anglického lékaře Geoffreyho Braithwaita, posedlého Gustavem Flaubertem, sklidil obrovský úspěch.

Zatím poslední Barnesovo dílo, Arthur & George (česky vydal v roce 2007 Odeon), je syntézou historického románu z přelomu 19. a 20. století a důmyslnou hrou s osudy slavného autora detektivních románu Sira Arthura Conana Doyla. Barnes i v tomto případě čerpá z archivních materiálů, ale zachází s nimi volně, mnohé si domýšlí, přikresluje a spojuje v nových souvislostech.

Julian Barnes, představitel postmoderny a experimentální prózy, byl třikrát nominovaný na Booker Prize. Tu získal v roce 2012 za román Vědomí konce.

Zdroj životopisu: www.pwf.cz

Populární autoři: