John Steinbeck životopis

americká, 1902 - 1968

Životopis

John Ernst Steinbeck (*27. února 1902, Salinas, Kalifornie – † 20. prosince 1968, New York) byl americký spisovatel, nositel Pulitzerovy ceny za román Hrozny hněvu (1940) a Nobelovy ceny (1962).

Je považován za jednoho z největších nejen amerických, ale i světových spisovatelů. Jeho matka byla Irka. Pocházel z poměrně chudých poměrů, nastoupil na Stanfordovu univerzitu, ale studium historie a anglické literatury nedokončil a vrátil se k práci na velkostatku. Jeho touha stát se spisovatelem ho však táhla jinam, a tak odešel jako reportér do New Yorku, ale kvůli neúspěchům novinařiny nechal. Střídal různá zaměstnání a své zkušenosti pak využíval do svých románů. Jeho romány je třeba chápat jako reakci na krizi, nehledá řešení, omezuje se na popis bídy.

Patří mezi autory tzv. ztracené generace (anglicky Lost generation) – skupina amerických spisovatelů narozených kolem roku 1900, kteří zažili první světovou válku a tuto skutečnost zobrazovali ve svých dílech. Vyjadřují pocity vojáků po návratu z války. Pro tyto autory jsou typické životní postoje, kterými dávají najevo nesouhlas a nedůvěru ke společnosti. Vedle Johna Steinbecka se sem řadí dále Ernest Hemingway, William Faulkner, Francis Scott Fitzgerald, John Doss Passos, Erich Maria Remarque, z básníků Thomas Stearns Eliot, Ezra Pound a dramatik Eugene O\'Neill.

Ocenění (3)

1962 - Nobelova cena za literaturu
1940 - Pulitzerova cena (Beletrie) - kniha Hrozny hněvu
1939 - National Book Award (Fiction) - kniha Hrozny hněvu