Koupit knihy

John Steinbeck

americká, 1902 - 1968


Nahrávám...

Životopis

John Ernst Steinbeck (*27. února 1902, Salinas, Kalifornie – † 20. prosince 1968, New York) byl americký spisovatel, nositel Pulitzerovy ceny za román Hrozny hněvu (1940) a Nobelovy ceny (1962).

Je považován za jednoho z největších nejen amerických, ale i světových spisovatelů. Pocházel z poměrně chudých poměrů, nastoupil na Stanfordskou univerzitu, ale studium historie a anglické literatury nedokončil a vrátil se k práci na velkostatku. Jeho touha stát se spisovatelem ho však táhla jinam, a tak odešel jako reportér do New Yorku, ale kvůli neúspěchům novinařiny nechal. Střídal různá zaměstnání a své zkušenosti pak využíval do svých románů. Jeho romány je třeba chápat jako reakci na krizi, nehledá řešení, omezuje se na popis bídy.

Patří mezi autory tzv. ztracené generace (anglicky Lost generation) – skupina amerických spisovatelů narozených kolem roku 1900, kteří zažili první světovou válku a tuto skutečnost zobrazovali ve svých dílech. Vyjadřují pocity vojáků po návratu z války. Pro tyto autory jsou typické životní postoje, kterými dávají najevo nesouhlas a nedůvěru ke společnosti. Vedle Johna Steinbecka se sem řadí dále Ernest Hemingway, William Faulkner, Francis Scott Fitzgerald, John Doss Passos, Erich Maria Remarque, z básníků Thomas Stearns Eliot, Ezra Pound a dramatik Eugene O'Neill.

Přidat ocenění

Ocenění (3)

1962 - Nobelova cena za literaturu
1940 - Pulitzerova cena (Beletrie) - Hrozny hněvu
1939 - National Book Award (Fiction) - Hrozny hněvu

Populární autoři:

J. R. R. Tolkien

1892 - 1973
George Gamow

1904 - 1968