Zkrocení zlé ženy / The Taming of the Shrew

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dvojjazyčné česko-anglické vydání textu divadelní hry. Zkrocení zlé ženy (The Taming of the Shrew) je divadelní hra Williama Shakespeara, kterou napsal v letech 1593 až 1594. Hra popisuje vztahy mezi muži a ženami a to po stránce kurtoazní (středověká platonická láska) a nebo misogynní (nenávist muže k ženám). V tomto díle Shakespeare dokonale vyjádřil city a úvahy hlavních postav. Přesto není dílo tragédií, ale komedií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/3419/zkroceni-zle-zeny-3419.jpg 4.2210
Žánr:
Literatura světová, Divadelní hry

Vydáno: , Romeo
Originální název:

The Taming of the Shrew, 1594


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (3)

Dílo se dočkalo, podobně jako jiná Shakespearova díla, velkého ohlasu a popularity. Bylo značně přelomové v tom, že doposud byla láska ženy a muže zobrazována pod církevními dogmaty středověku, kdy byl galantní rytíř ochráncem křehké ženy a ona mu byla poslušnou ženou. Shakespeare však ukázal nový styl myšlení – renesance, v níž získávaly ženy více prostoru a také jim byla v literatuře přisouzena role myslících bytostí a ne jenom role poslušných žen. Byl to jakýsi počátek emancipace a feminizace. (chaera)


Hra byla v roce 1967 zfilmována. U nás je známa pod jménem Zkrocení zlé ženy. V hlavních rolích se představili Richard Burton a Elizabeth Taylor. (chaera)


Od roku 2011 má tuto komedii na svém repertoáru i Městské divadlo Brno. Scénograf Jaroslav Milfajt tentokrát nezvolil žádnou ohromující výpravu, scéna je dosti holá. To však slouží ke svému účelu, na jevišti se totiž odehrávají různé souboje a akrobatické kousky. (chaera)