Zkrocení zlé ženy / The Taming of the Shrew

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dvojjazyčné česko-anglické vydání textu divadelní hry. Zkrocení zlé ženy (The Taming of the Shrew) je divadelní hra Williama Shakespeara, kterou napsal v letech 1593 až 1594. Hra popisuje vztahy mezi muži a ženami a to po stránce kurtoazní (středověká platonická láska) a nebo misogynní (nenávist muže k ženám). V tomto díle Shakespeare dokonale vyjádřil city a úvahy hlavních postav. Přesto není dílo tragédií, ale komedií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/3419/zkroceni-zle-zeny-3419.jpg 4.2201
Žánr
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Romeo
Orig. název

The Taming of the Shrew, 1594

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (3)

Dílo se dočkalo, podobně jako jiná Shakespearova díla, velkého ohlasu a popularity. Bylo značně přelomové v tom, že doposud byla láska ženy a muže zobrazována pod církevními dogmaty středověku, kdy byl galantní rytíř ochráncem křehké ženy a ona mu byla poslušnou ženou. Shakespeare však ukázal nový styl myšlení – renesance, v níž získávaly ženy více prostoru a také jim byla v literatuře přisouzena role myslících bytostí a ne jenom role poslušných žen. Byl to jakýsi počátek emancipace a feminizace. (chaera)


Hra byla v roce 1967 zfilmována. U nás je známa pod jménem Zkrocení zlé ženy. V hlavních rolích se představili Richard Burton a Elizabeth Taylor. (chaera)


Od roku 2011 má tuto komedii na svém repertoáru i Městské divadlo Brno. Scénograf Jaroslav Milfajt tentokrát nezvolil žádnou ohromující výpravu, scéna je dosti holá. To však slouží ke svému účelu, na jevišti se totiž odehrávají různé souboje a akrobatické kousky. (chaera)