Oliver Twist

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Oliver Twist je román od anglického spisovatele Charlese Dickense. Kniha byla zveřejněna v roce 1838 nakladatelstvím Chapman & Hall. Román byl také mnohokrát zfilmován, například v roce 2005, kdy ho skvěle zpracoval polský režisér Roman Polanski. Hlavní hrdina románu – sirotek Oliver Twist – vyrůstá v chudobinci pod vládou krutého pana Bumbla. Poté, co požádá o jídlo navíc, je ale z chudobince vyhozen a dostává se jako učedník k hrobníkovi panu Sowerberrymu. Poté však utíká do Londýna, kde se Oliver dostává do bandy mladých zločinců, kterou vede Žid Fagin a v níž vyniká Oliverův učitel Ferina Lišák a lupič Bill Sikes se svou společnicí Nancy. Při jedné z krádeží je zadržen nevinný Oliver, před rozsudkem soudce jej však zachraňuje dobrotivý starý pan Brownlow. Ten mu také dá střechu nad hlavou a Oliver krátký čas bydlí v jeho domě. Poté je ale unesen kumpány, kteří se ho nechtějí vzdát......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/411/oliver-twist-411.jpg 41378
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Odeon
Orig. název

Oliver Twist, 1838

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (2)

Uvedeno jako rozhlasová dramatizace v rámci Čtení na pokračování na stanici Český rozhlas Dvojka, viz https://dvojka.rozhlas.cz/charles-dickens-oliver-twist-7694382 (Teckovana)


Román byl mnohokrát zfilmován. Naposledy v roce 2005 ho zpracoval polský režisér Roman Polanski. Ovšem dosud nejslavnější a také nejkvalitnější filmové zpracování Olivera Twista, je z roku 1948, kdy ho zpracoval režisér David Lean. (chaera)