Oliver Twist

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Oliver Twist je román od anglického spisovatele Charlese Dickense. Kniha byla zveřejněna v roce 1838 nakladatelstvím Chapman & Hall. Román byl také mnohokrát zfilmován, například v roce 2005, kdy ho skvěle zpracoval polský režisér Roman Polanski. Hlavní hrdina románu – sirotek Oliver Twist – vyrůstá v chudobinci pod vládou krutého pana Bumbla. Poté, co požádá o jídlo navíc, je ale z chudobince vyhozen a dostává se jako učedník k hrobníkovi panu Sowerberrymu. Poté však utíká do Londýna, kde se Oliver dostává do bandy mladých zločinců, kterou vede Žid Fagin a v níž vyniká Oliverův učitel Ferina Lišák a lupič Bill Sikes se svou společnicí Nancy. Při jedné z krádeží je zadržen nevinný Oliver, před rozsudkem soudce jej však zachraňuje dobrotivý starý pan Brownlow. Ten mu také dá střechu nad hlavou a Oliver krátký čas bydlí v jeho domě. Poté je ale unesen kumpány, kteří se ho nechtějí vzdát......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411/oliver-twist-411.jpg 41450
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Odeon
Orig. název

Oliver Twist, 1838

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (3)

Inspirací pro smrt Nancy se autorovi stal případ Elize Grimwood, prostitutky brutálně zavražděné v Londýně roku 1838. (Kozel)


Uvedeno jako rozhlasová dramatizace v rámci Čtení na pokračování na stanici Český rozhlas Dvojka, viz https://dvojka.rozhlas.cz/charles-dickens-oliver-twist-7694382 (Teckovana)


Román byl mnohokrát zfilmován. Naposledy v roce 2005 ho zpracoval polský režisér Roman Polanski. Ovšem dosud nejslavnější a také nejkvalitnější filmové zpracování Olivera Twista, je z roku 1948, kdy ho zpracoval režisér David Lean. (chaera)