Lolita zajímavosti

Lolita https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425736/bmid_lolita-limitovana-edice-jNG-425736.jpeg 4 3685 521

Ke 120. výročí od narození autora vychází Lolita ve speciální edici 120 kusů. Americké vydání Lolity se objevilo v roce 1958, Vladimir Nabokov tehdy nakladateli Walteru J. Mintonovi napsal, že nechce posilovat skandální pověst knihy a na obálce by jen nerad viděl provokativní ilustraci. Nabokov vyslovil přání, zda by Lolita mohla být spojená spíš s americkou krajinou či nostalgickým pohledem na ubíhající dálnici. V roce, kdy slavíme výročí 120 let od autorova narození, mu tohle přání plníme. Výroční verze Lolity má pevnou šitou vazbu a typografickou obálku, celá kniha je vytištěná na růžovém probarveném papíře. 120 výtisků je ručně číslovaných a podepsaných překladatelem Pavlem Dominikem. Kniha se 4 vloženými grafickými listy, které jsou vytištěné sítotiskem, je uložená v ochranné krabici. Jindřich Janíček celkově vytvořil 6 motivů, ale každý exemplář obsahuje libovolnou kombinaci 4 volně vkládaných ilustrací, aby co nejvíc čtenářů mělo z knihy svůj unikátní zážitek. Autorkou grafické úpravy je Nikola Janíčková.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka
Originální název:

Lolita , 1955


více info...

Zajímavosti (18)

Adaptováno pro Český rozhlas jako Četba s hvězdičkou: https://vltava.rozhlas.cz/za-hranou-lasky-lolita-vladimira-nabokova-jako-cetba-s-hvezdickou-8569744 (Teckovana)


České vydání z roku 2019 získalo třetí místo v soutěži Nejkrásnější české knihy roku v kategorii Bibliofilie a autorské práce.
http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/lolita/ (Hamec)


Nikola Janíčková - Lolita aneb Zpověď knižního grafika
http://www.h7o.cz/lolita-aneb-zpoved-knizniho-grafika/ (Hamec)


Vydání Lolity k výročí 120 let od narození Vladimira Nabokova z roku 2019 má čtyři varianty obálky, liší se pouze ilustrací. Dle nakladatelství Paseka distribuce variant probíhá náhodně a čtenáři se mají nechat překvapit. (LordSnape)


Jméno spisovatelky Vivian Darkbloom, toučící se okolo Clare Quiltyho je anagramem autorova jména. (HematomMyokardu)


Nabokovova láska ke slovíčkaření a fonetiku neminula ani jeho nejvýznačnější dílo.
Příkladem mohou být jména jako Humbert Humbert, Mesmer Mesmer, Gaston Godin nebo místa Hazy Hills, Kumfy Kabins, Hobby House etc. (HematomMyokardu)


Film byl v Austrálii do roku 1999 zakázán,aby nebyla podporována pedofilie (SeverusSnape)


Svou ranou prózu a poezii psal spisovatel pod pseudonymem Sirin. (Blancheerka)


Kniha je plná metafor. Postava Humberta Humberta má představovat konzervativní a usedlou Evropu, naproti tomu Dolores (Lolita) představuje živelnou, energickou a nespoutanou Ameriku. "Evropa" je fascinována něčím tak novým jako je "Amerika." (chaera)


V knižní podobě je Lolita brunetka, ale ve filmové verzi v režii Stanleyho Kubricka se jedná o blondýnku. (chaera)


Poslední zfilmování této knihy pod stejnojmenným názvem je z roku 1997 v režii Adriana Lyneho. (chaera)


V obou slavných filmových verzích je věk Lolity pozměněn na 14 let, oproti knižní předloze, kde je malé Lolitě pouhých 12 let (v době prvního setkání s Humbertem). (chaera)


Inspirací k napsání tohoto románu byl údajně vztah Charlese Chaplina k jeho druhé ženě Litě Grey, která byla v době, kdy se poznali, nezletilá. (chaera)


Roku 2009 vydali The New York Times seznam 100 nejlepších anglicky psaných knih 20. století, které vybrala odborná porota. Tato kniha se umístila na 4. místě. (chaera)


Lolita byla dokončena roku 1953, žádné americké nakladatelství ji ale kvůli jejímu obsahu nebylo ochotno vydat. Se spoluprací souhlasilo až roku 1955 pařížské nakladatelství Olympia Press. V roce 1956 už ale byla ve Velké Británii i Francii zakázána. V USA byla vydána v roce 1958 a okamžitě se z ní stal bestseller. (Kamčari)


Po svém vydání se toto dílo stalo klasikou, je jedním z nejznámějších a nejkontroverznějších románů literatury 20. století. Jméno Lolita se stalo součástí jazyka jako označení sexuálně přitažlivé mladé dívky. (Kamčari)


Stanley Kubrick zakoupil i práva na druhou Nabokovovu knihu "Laughter in the Dark", která byla "Lolitě" značně podobná, aby ji nemohly zfilmovat konkurenční produkce. (Zlord Antiježíš)


Vladimir Nabokov spolupracoval na scénáři pro filmovou verzi natočenou Stanley Kubrickem. (Zlord Antiježíš)