Emma

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty. Román (v jeho filmovém zpracování ztvárnila Emmu oblíbená Gwyneth Paltrowová) zažívá v poslední době novou vlnu čtenářského zájmu. Je to snad tím, že dnešní ženy v jeho hrdince rozpoznávají předchůdkyně svého emancipačního úsilí o společenské uznání svých schopností i úskalí, jimž by se přitom měly vyhnout?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/861/big_emma-ALV-861.png 4.11323
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Daranus, Rozmluvy
Originální název:

Emma, 1815


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (4)

Emma byla inspirací pro film 'Clueless' (1995), který se odehrává na střední škole v Beverly Hills. V ČR uváděn pod názvy 'Bezmocná' a 'Praštěná holka'. (Calypso)


V tomto románe postava Augusty Hawkinsovej, Eltonovej je inšpirovaná skutočnou osobou Caroline Isabelly Edward Cooperovej, ktorá bola švagrinou Jane Austenovej sestrenice Jane Cooperovej. (Liana)


Emma se dočkala i seriálového zpracování z roku 2009. Hlavní role - Romola Garai. Český název seriálu Slečna Emma. (chaera)


Kniha byla několikrát zfilmována, nejznámější film je z roku 1996 s Gwyneth Paltrow v hlavní roli. V méně známější verzi si hlavní hrdinku zahrála Kate Beckinsale. (AnetW94)