Život na moři

recenze

My, utonulí (2017) 5 z 5 / knihamouder
My, utonulí

Carsten Jensen je dánský spisovatel. Narodil se v roce 1952 v Marstalu.
Město Marstal se nachází na ostrově Ærø v jížním Dánsku. Marstal se pyšní dlouhou námořní historií a je stále domovským přístavem asi padesáti lodí. Marstalské loděnice fungují více než tři sta let. Místní navigační škola je považována za jednu z nejmodernějších a nejprestižnějších námořních škol v Evropě.

Spisovatel dává čtenáři možnost seznámit se s historií městečka díky eposu My, utonulí. Příběh je smyšlený. Historické části románu vychází z autorova bádání v archivech a mnoha publikacích Námořního muzea v Marstalu. Zachycuje dějiny města od roku 1848 do roku 1945.

Autorovo vyprávění začíná právě v městečku Marstal. Čtenář se seznámí s místními obyvateli, jejich zvyky i prací. Dozví se, jaké to je žít s námořníkem a jak práce muže ovlivňuje celou rodinu.
Moře je pro většinu obyvatel města živobytím. Poskytuje jim své dary, slouží k dopravě a přepravě nákladu. Jak velkolepě dává, umí i brát. Není proto divu, že se v příběhu setkáme i s mnoha vdovami.
Muži jsou většinu roku na moři a ženám zůstává péče o domácnost a děti.

"Vždy je tady někdo, kdo nás potřebuje. Možná na to občas zapomeneme. Ale drží nás to při životě."

Malí chlapci se vzhlížejí v otcích a těší se, až dosáhnou věku, který jim umožní zúčastnit se první plavby.
Mezitím si krátí čekání školou a ve volném čase vznikají různorodé party, které mají jediný cíl, uchylovat se ke klukovinám a dokazovat si kuráž odvážnými a především nebezpečnými zkouškami.

Obyvatelé bohatnou a město díky námořníkům vzkvétá a pyšní se soudržností. V jednotlivých obdobích je znát, kdo má peníze a tedy i moc nad městem. Někteří rejdaři usilují o další rozvoj lodní dopravy a navýšení městského bohatství, jiní moře nenávidí a svým postojem ničí vše, co bylo doposud vytvořeno.

Čtenář se dočká také dobrodružných výprav. Zažije s posádkou nejednu mořskou bouři, navštíví neznámé ostrovy, pozná mnoho námořníků a ti mu ukážou své podivné talismany z cest.

Dobrodružný život námořníků je narušen světovou válkou. Plachetnice se stávají válečnými nástroji. Jsou vybaveny děly a posílány do bitev. Čtenář se ocitá uprostřed bitvy a má možnost pocítit sílu války přímo na jedné z lodí. Doba se žene dál, člověk je tvor nepoučitelný a tak se válka opakuje. Tentokrát jsou lodě poháněny motory a zbraně jsou též dokonalejší a ničivější. Přepravní lodě jsou ohrožovány bojovými letouny, ale i ponorkami. Která z lodí v konvoji se potopí a která bude mít štěstí a dopraví se bezpečně do cíle?

V knize je mnoho postav, jenž poví čtenáři svůj životní příběh. Většina příběhů se vzájemně prolíná.
Dobrodružství jde ruku v ruce s odvahou i nebezpečím, nechybí přátelství, mateřská a platonická láska, ani láska zamilovaných. V příběhu se objeví též pár záporných postav.

"Pak mu došly síly. Prsty povolily sevření kolem okraje a on zmizel pod hladinou. Kopal ji, kousal ji, mlátil kolem sebe, jako kdyby bojoval s divokým zvířetem, a přesto to byla jen něžná hebká voda. Přes hlavu mu přetáhla peřinu, jako kdyby byl čas jít spát, a ona mu přála dobrou noc.
A pak se objevila obrovská ruka jeho otce a chňapla po něm. Mohutná paže, která by mohla dosáhnout klidně až na dno moře, až k branám smrti, aby ho vytáhla zpět."

Autorovi se podařilo dokonale zaznamenat život přístavního městečka i pobyt na moři. Začátek vyprávění se nesl v humorném duchu. Postupně humoru ubývalo, příběh však neztratil na atraktivnosti.
Scénky, prostředí i myšlenkové pochody hrdinů jsou skvěle zachyceny. Autor si s textem perfektně vyhrál. Celé dílo je dokonale promyšleno a jednotlivé příběhy na sebe skvěle navazují.
Bolest a ztráta je vyvážena láskou a přátelstvím. Ve válečném období nechybí štěstí a naděje.
Líbilo se mi, jak se obměňovala místa, kde se děj odehrával i střídání vypravování z pohledu muže, ženy, dítěte nebo třeba starce.
Okouzlilo mě vznikající přátelství mezi starým námořníkem a malým chlapcem.
Dojal mě příchod Modrozuba na scénu. Pro námořníky šlo o symbol nového začátku, naděje, křehkosti a nevinnosti uprostřed nehostinné války na moři.
Vyprávění končí tam, kde začalo, v městečku Marstal.

My, utonulí je velmi silný příběh.
Toužíte-li po mořském dobrodružství, nasedněte na dánskou loď a vydejte se s námořníky na dalekou cestu, kterou vás provede úžasný vypravěč Carsten Jensen.

Děkuji nakladatelství Omega za knihu!

Knihu lze zakoupit v knihkupectví Knihy Dobrovský.