Žár a led

recenze

Žár a led (2019) 4 z 5 / MartinaF
Žár a led

Simona Ahrnstedt je Švédka s českými kořeny. U našich čtenářů se proslavila především ženskými romány se sympatickými hrdinkami. Žár a led volně navazuje na předchozí dva díly a uzavírá tak trilogii, která se mně osobně velmi líbila. Následující text může vyzradit zápletku z předchozích románů.

Na konci druhého dílu jsme byli svědky záchrany Isobel, lékařky, která byla v Čadu unesena. Na jejím osvobození se podílel i Tom Lexington, bývalý elitní voják a ředitel bezpečnostní jednotky ve Švédsku. Tom je držen v zajetí. Poté, co se vrátil do Švédska, se z něj stal zlomený člověk. Utržil nejen fyzická zranění, ale má také rány na duši. Navíc ho žene touha po Elinor, která se s ním před odjezde do Čadu rozešla. Chtěl by se k ní vrátit, ale Elinor žije v Kiruně jiný život s novým přítelem. Ambra Vinterová je uznávaná novinářka celostátního večerníku Aftonbladetu. Její práce ji zavedla do Kiruny, do městečka, na které má nehezké vzpomínky z dětství. Rány se znovu jitří a ona vůbec nemá náladu dělat před Vánocemi rozhovor s nějakou stařenkou. Tom a Ambra se potkají. Oba osamocení se svými vlastními trápeními a touhami. Jak tento příběh skončí? Čtenářky Simony Ahrnstedt jistě tuší.

Stejně jako v předchozích dílech i tady autorka vložila vedlejší romantickou linku. Tentokrát se čtenářky seznamují s nevlastní sestrou Ambry s Jill a Tomovým někdejším nejlepším přítelem Mattiasem. Jill je známá zpěvačka, která se objevuje denně na sociálních sítích. Mattias je stejně jako Tom bývalý voják. Oba jsou velmi rozdílní - zatímco Jill nemá vzdělání a všechno, co ví a zná, ji naučil život, Mattias je inteligentní a vzdělaný. I přes rozdílné životní hodnoty je to k sobě přitahuje.

Každý příběh v sobě skrýval jistou důležitost. Autorka do děje zakomponovala společenské problémy jako je osvojování dětí do pěstounských rodin. Člověk by řekl, že lidé, kteří se chtějí starat o opuštěné děti, budou sociálními úřady prověřeny, ale nejspíš se stává, že ne vždy mají úředníci otevřené oči. A právě kolem pěstounství se točí část příběhu. Druhým problémem je post traumatický syndrom. Autorka se snažila věrohodně popsat příznaky, jak vznikají a co při nich člověk cítí. Dalším závažným problémem jsou nebezpečné hejty na sociálních sítích. Známe to. Vložíme na Instagram/Facebook fotku či komentář a pak se rozjede diskuze, která se může zvrtnout v nenávistné komentáře. Být viděn znamená připravit se na všechno.

Žár a led není žádná hloupá harlekýnka. Je to román s hrdinkami, které mají duši, charakter i tajné sny. Jsou inteligentní a mnohdy svá trápení pracně skrývají. Muži jsou většinou silní a mužnost z nich sálá na hony daleko. Přesto by se pro ženy mohli rozkrájet.

Žár a led je čtivý román okořeněný špetkou romantiky. Autorka nijak netlačí na pilu, přesto milostné scény jsou žhavé a dokáží rozbušit srdce nejedné čtenářky.

Pokud srovnám všechny tři díly, tento poslední vychází podstatně hůře než první dva tituly. Nebylo to špatné čtení, ale zkrátka už mám srovnání. Také netuším, jestli je moderní zvyšovat počet stran díl od dílu, ale upřímně řečeno, mě deprimuje, že čtu tak tlustou knihu. Rozhodně však tato bichle bude patřit k těm, které si nechám v knihovničce. Je to příjemná oddechovka, kterou si ale do kabelky nepřibalíte. Potěší ty čtenářky, které mají v oblibě ženské romány.

Komentáře (0)

Přidat komentář