Zakázaná láska v dobách šílenství

recenze

Naše zakázané vášně (2022) 5 z 5 / Vendea
Naše zakázané vášně

Šanghaj. Rok 1926. Dva gangy, které ovládají město a mají mezi sebou krevní mstu. Cizinci snažící se získat nadvládu. Dva mladí dědicové - Roma a Juliette, které pojí společná minulost a hořká nenávist k tomu, co mohlo být. Tajemná nemoc, která se šíří ulicemi jako mor a zabíjí na potkání. Dokáží Roma s Juliette na chvíli odložit dávnou mstu a spojit síly, aby přišli na kloub nepřirozenému zlu a zachránili nic netušící město před katastrofou?

Naše zakázané vášně jsou inspirovány tragickým příběhem o zakázané lásce Romea a Julie od Shakespeara. Autorka si s ním však velmi kreativně pohrála a přinesla nám místo toho Romu a Juliette v prostředí gangsterské Šanghaje z 30.let 20.století. Atmosféra z knihy doslova dýchá a není divu - Chloe Gong se inspirovala dobovými reáliemi a promítla je i do svého příběhu.

Pokud čekáte klasický zamilovaný románek, pak budete zklamaní. Čeká na vás místo toho tajemná nemoc, která přivádí obyvatele k šílenství. Takže spousta akce, napětí a nečekaných zvratů. Máme tu hned několik vypravěčů, i když ústředním párem jsou Roma s Juliette. Autorka píše velmi poutavě a okamžitě vás vtáhne do děje.

Velká část příběhu stojí na různorodých charakterech postav a na jejich vzájemné dynamice. Oba hlavní hrdinové mají hloubku - čtenář postupem času odhaluje jejich minulost a to, co je pohání v současnosti. Velkým plusem je fakt, že autorka z protagonistů nedělá nějaké hrdiny - ukazuje jejich pravé já a to, co život v gangu obnáší. I to nepěkné, co s tím souvisí. Chemie mezi nimi byla hmatatelná. Prostor dostávají i vedlejší postavy, které si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Na začátku jsem byla trošku skeptická, protože upřímně? Téma zakázané lásky je samo o sobě klišé a je poměrně těžké v dnešní době přijít s něčím originálním, co tenhle trope ozvláštní. Byla jsem ale velmi mile překvapená. Abych to uvedla na pravou míru - téma nemoci či pandemie v knihách zbožňuji. Tolik možností! A autorce se ho povedlo zpracovat na výbornou.

Realistické prostředí Šanghaje včetně politické scény, gangy, drogy, odpor k cizincům... to vše jen znásobilo nadšení, s kterým jsem knihu hltala. Líbilo se mi, že romantika byla až na druhé koleji a pouze příběh doplňovala. Postavy tak samy o sobě daleko lépe vynikly. Nikdy bych nečekala, že tohle řeknu, ale retelling Romea a Julie může mít i něco do sebe. Netrpělivě vyhlížím druhý díl, protože tohle je pecka a kniha by vám neměla uniknout.

Za poskytnutí reading copy děkuji Albatrosmedia.cz.

Celá recenze na:
vendeadreams.blogspot.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář