Vždy může být ještě hůř

recenze

Lidé, kteří mě znali (2017) 4 z 5 / a.k
Lidé, kteří mě znali

„Lidé, kteří mě znali, si myslí, že jsem mrtvá.“ Emily Morrisová pracuje ve 101. poschodí severní věže Světového obchodního centra v New Yorku. Přesně v té věži, která se stala 11. září cílem nárazu civilního letadla. Tragédii Emily využila k radikální změně dosavadního života. Nechala svůj starý život v troskách centra a zmizela do Kalifornie, aby začala nový život s novou identitou jako Connie Prynnerová.

K pochopení pohnutek, které vedou Emily k tak zásadní změně, se vracíme do minulosti. Emily studuje poslední ročník a poznává svou osudovou lásku Drewa. Je to láska na první pohled a jejich vztah brzy promění v manželství. V malém bytu v Brooklynu spolu sní sny o budoucnosti, ona bude profesorkou literatury, on se stane šéfkuchařem ve vlastní restauraci. Naivní představy o společném životě brzy vystřídá tvrdá realita nezaplacených účtů a zhoršujícího se stavu Drewovy matky, která trpí Parkinsonovou nemocí. Stálá Drewova péče o matku manžele odcizí a Emily nedokáže unést odloučení a bezmoc. Celá situace nemá východisko. Pochopení a lásku najde v náručí jiného muže. Nečekané těhotenství přiměje Emily k rozhodnutí, aby celou tristní situaci s manželem radikálně vyřešila. Její plány překazí tragédie 11. září. Tento den rozhodl, začne nový život někde jinde. V Kalifornii se usadí v chatě v kaňovu Topanga a jako Connie Prynnerová žije se svou báječnou a chytrou dcerou Claire. Štěstí trvá jen do chvíle, kdy Emily/Connie měsíc před svými čtyřicátými čtvrtými narozeninami diagnostikují agresivní formu zákeřné nemoci. Čtrnáctiletá Claire nemůže zůstat na světě sama, boj s nemocí začíná.

V románu se prolínají časové osy života Emily/Connie. Sledujeme, co se dělo před 11. září v New Yorku a po 11. září, kdy žila jako Connie, v Kaliformii. Střídání jednotlivých časových linek je rychlé a udržuje dokonale pozornost. Skvěle použitá ich forma nutí prožívat nelehké situace přímo z pohledu hlavní hrdinky. Kniha nemá ryze záporné postavy. Každá figura má svůj pohled na řešení aktuální situace a dokážete pochopit její jednání. I když je pravda, že postoje Emily nejsou vždy chvályhodné. Je to ale zapříčiněno těžkými životními situacemi, které nemají vždy správná nebo špatná řešení.

Fandila jsem jak Emily tak Drewovi. Osud se s nimi nepáral. Emilyn život je ukázka toho, že vždycky může být ještě hůř. Chápala jsem ji, že chtěla svůj normální život s manželem a nechtěla hrát druhé housle. Mohlo by se zdát, že její postoj k nemocné tchyni byl sobecký a bez empatie. Na druhou stranu bylo pochopitelné, že chtěla zažít alespoň malé manželské štěstí. Prožijeme její strach a beznaděj při zjištění své diagnózy, touhu žít a být oporou své dospívající dcery.

Ani Drew to nemá jednoduché. Je to vzorný syn a milující manžel. Je okouzlující a spontánní. Pro své milované by se rozkrájel.

Román zachycuje emoce postav v obtížných životních situacích, otázky nefungujícího mladého manželství, nevěru i tragédii okolo 11. září. Popisuje soužití s člověkem trpícím Parkinsonovou nemocí. Prožijeme léčbu agresivní smrtelné nemoci. Přesto, že jsou to velmi závažná témata, kniha se čte s lehkostí a netrpělivě hltáte každou stránku.

Další debutový román, který stojí za přečtení!

Děkuji nakladatelství Omega za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu můžete zakoupit v knihkupectví Dobrovský.