Vykoupení ohněm

recenze

Vykoupení ohněm (2014) / MilenneWaver
Vykoupení ohněm

Cathy a Chris žijí tajně v nezákonném svazku a vychovávají Joryho a Barta, syny z prvního Catherinina manželství, a adoptivní dcerku Cindy. Zdá se, že v jejich životě konečně zavládla pohoda a štěstí, avšak jen do chvíle, kdy se do nedalekého opuštěného domu přistěhují záhadní obyvatelé…

Třetí díl ze série drážďanských panenek jistě musel potěšit všechny milovníky této série, mezi které rozhodně patřím i já. A právě ve třetím díle této série dochází k změně úhlu pohledu, který po celé dva předchozí díly zůstával neměnný. Tentokrát došla řada na Joryho a Barta, děti Cathy a Chrise.

Jory je velmi sympatickým mladý mladíkem a až na pár drobností se od svého otce dost odlišuje, což mu působí nejedno trápení. V samotném příběhu hraje důležitou roli, řeší veškeré rodinné spory, ale zároveň je jako postava víceméně potlačován Bartem, což není moc dobré. Na druhou stranu si ale čtenáři díky Bartovu pohledu přijdou jistě na své, takže to autorce nemohu mít tak úplně za zlé. Samotná postava Barta je jako naprostým opak Joryho. Mnohokrát se chová skutečně ošklivě, je zlý, žárlivý a má i trochu pokřivený pohled na svět a to především poté, co se seznámí s "tajemnými" sousedy. Je ale dobře vidět, že si s jeho postavou autorka musela skutečně vyhrála, protože ať už jde o cokoliv, je vždy o pár kroků napřed před čtenářem, což je jednoznačně velikým kladem.

Děj působí krutě, je nepředvídatelný a ke konci opravdu zdrcující. Očekávala jsem, že ve mně zanechá silný zážitek, ale že by se mohlo jednat o zážitek až tak silný, s tím jsem vskutku nepočítala. Začátek knihy se vyvíjel velice slibně, spíše šlo o seznamování s novými postavami (Jorym a Bartem), odhalení jejich povah - a to včetně myšlenek a vzpomínek. Brzy ale přicházejí první zvraty - nastěhování nových sousedů do vedlejšího domu, které si Bart vcelku zamiluje a Bartova psychická proměna v naprosto jiného člověka, než jakým doposud byl. Celý děj je dokonale protkaný překvapeními, nejrůznějšími zvraty a tajemstvími, která si s sebou nesou Cathy a Chris jako těžké břímě na svých bedrech - a právě díky nim v knize dojde k nejedné emotivní nebo napjaté scéně, které mohou vyvrcholit až v menší zlo v celé rodině.
Prostředí děje je zhruba stejné jako v předchozích dílech, stále připomíná Foxworth Hall a příliš se nezaměřuje na detaily, když už, tak pouze okrajově. Co se týče oněch sousedů a jejich domu, je všechno skvěle promyšlené a dobře popsané, zároveň však bez zbytečných podrobností, které by mohly čtenáře naopak při čtení rušit.

Celkově vzato mi Vykoupení ohněm dalo spoustu věcí k zamyšlení a ačkoliv samozřejmě má nějaké chyby, tak jej hodnotím velice pozitivně. Musím ale podotknout, že bych tuto knihu doporučila především starším čtenářům, kteří lační po skutečně silném příběhu, protože Vykoupení ohněm není v žádném případě oddechové čtení.

Vykoupení ohněm Vykoupení ohněm Virginia Cleo Andrews