Vykladačka smrti

recenze

Vykladačka smrti (2009) 4 z 5 / JK96
Vykladačka smrti

Vykladačka smrti je první knihou ze série - Dobrodružství lékařky Adélie od Ariany Franklin. Po otevření knihy nás příběh zanese do strachem sužované Anglie, kde zdravý rozum a morální pravidla jsou na spadnutí. Středověkým městem Cambridge otřásají zprávy o pohřešovaných dětech, jejichž těla se postupně nacházejí v okolí tamního města. Záležitost je natolik choulostivá, že král Jindřich II. je nucen vše vyřešit jak v klidu, tak i s prvotřídním přístupem. Nechá proto poslat pro nejlepšího Salernského vykladače smrti - dnešního patologa. Tento obor je ve 12. století ještě v plenkách a proto nesmí hledět darovanému koni na zuby, když je úkol svěřen jedné šikovné lékařce, Adélii. Ta se svého úkolu zhostí s hrdostí a tak s přidělenými pomocníky odplouvá do úzkostí sužované Anglie. Cesta směřující k vyřešení ohavných činů je trnitá a pro mladou, drobnou a nikterak nevýraznou ženu plná nástrah. Nebezpečí číhá všude. Od přehledného kopce po nejmenší kout v lidských duších. Mladé děti ani židé nejsou v bezpečí a Adélie s družinou rovněž a přitom je potřeba vyřešit tolik věcí. Čas se zkracuje a Raksaša chce znovu udeřit. Dokáže Adelie zachránit nejen ukřivďované židy, ale i nevinné děti a zastavit vraha a jemu podobné, když stojí před otázkou naplno se oddat svému milovanému nebo se stát tím, kým se celý život snažila být? Toť otázka, která bude zodpovězena každému, kdo si knihu přečte a podle mého mínění nebude litovat.

Tento knižní thriller bych doporučila každému, kdo si chce přečíst oddychovější detektivku. Až na silný námět kniha není nijak morbidní, takže to dokáží strávit i citlivější duše. Příběh je opět provázen nenásilnou romantickou linkou, která přidá příjemné povzdechnutí a odreágování, které bychom v detektivce zřejmě jen stěží hledali. Historický námět je důmyslně propracovaný a přesný, za což u mne autorka dostává další plusové body. Určitě doporučuji přečíst.