Van Goghova Hvězdná noc - pro děti ano či ne?

recenze

Van Goghova hvězdná noc (2017) 4 z 5 / knihomolka_elka
Van Goghova hvězdná noc

Recenze: Van Goghova hvězdná noc
Autor: Michael Bird
1. Vydání Brno 2017
Stran: 336

Všichni již určitě něco slyšeli o malíři slunečnic Van Goghovi, Leonardu da Vinci a jeho Mona Lise, Michelangelu a jeho Davidovi anebo třeba leknínech od Moneta. Říkají vám však něco jména Jean-Simeón Chardin,Gustave Courbet, Edweard Muybridge,Kurt Schwitters anebo třeba Camille Claudelová?

O nich a mnoha dalších veleznámých i méně známých umělcích se dočtete v této parádní knížce, s podtitulem Dějiny umění v příbězích pro děti.

A teď hezky popořadě od začátku. Na první pohled všechny hned upoutá nádherná barevná obálka knihy, kde sedí mistr Van Gogh a právě maluje svou Hvězdnou noc. Nenechme se však zmást, z daleka se v knize nedočteme jen o Van Goghovi, ten je v ní pouze drobným oblázkem v hromadě kamení. Možná se mi trochu víc líbí originální přebal, kde je na můj vkus stylovější písmo, ale to už by bylo hnidopišství.

Kniha je periodicky uspořádaná, což je podle mě opravdu super a po přečtení si člověk hned v hlavě utvoří jakousi časovou osu malířů. Je rozdělena do větších časových úseků, kdy začínáme „Z jeskynní do civilizace“ a končíme blokem nesoucí název „V centru dění“ (v podstatě nejmodernější umění). Které slouží jako takové dokreslení doby autorů.

Co mě na knížce nejvíce okouzlilo, jsou její přenádherné ilustrace, nenajdete stránku, kde by ilustrace nebyla a za to knížce obrovský palec nahoru, protože má-li to být skutečně kniha o umění a ještě k tomu pro děti, jsou obrázky více než na místě.

Teď už tedy k samotným umělcům. Na levé straně máme vždy obrázek konkrétního uměleckého díla a tomu pak náleží tři strany textu. Ze začátku jsem byla touto knihou velice zklamaná, protože ony příběhy z jeskyní do civilizace v podstatě nejsou příběhy ale jakési barvité popisky doby. Nenechte se tím však odradit, postupně se příběhy upravují a jsou lepší a lepší. Velice kladně hodnotím to, jak autor v příbězích pracuje s fakty a skutečnostmi, které jsou opředeny okolo daného autora a snaží se z nic udělat příběh. Záporně naopak hodnotím to, že je-li kniha určena skutečně pro děti, měla se v nich jedna osoba nějakým způsobem opakovat a děti po těchto uměleckých dílech provázet.

A právě se dostáváme k otázce, pro koho je tahle kniha vlastně určena. V názvu se nachází pro děti. Jako děti si představuji mrňousy, kterým čteme před spaním pohádky, ale dle mého názoru právě pro ty tahle kniha není. Kniha obsahuje složitá slovní spojení (těžko říct zda dílo autora nebo překladu), popis mumifikace se mi zdá až příliš děsivý, navíc ta absence spojovacího prvku v příbězích mě dovedli spíše k závěru, že je kniha určena pro nás dospělé a teenagery se zájmem a láskou k umění, kteří ale netoužíme pročítat složitá fakta v encyklopediích. Tuhle knihu bych zařadila i do knihovny v kabinetu výtvarné výchovy a nechala z ní předčítat učitelky příběhy slavných umělců a inspirovala tím děti k jejich tvoření.

Když je v knize zmínka o nějakém větším městě objeví se v ní i dvojstránka s nádherným obrázkem města a drobnými popisky, co se kde v daném městě nacházelo. Na konci knihy je pak dvojstránka s mapou světa, kde jsou tato města vyznačena.

V úplném závěru knihy se pak nachází časová osa, která nám umožní k daným autorům přiřadit letopočet a ještě si nabyté znalosti v hlavě zesumírovat. Dále je tu slovníček pojmů, ze kterého jsem velice nadšená. Ten je podle mě skutečně zdařilý a určený pro děti, a ulehčí vysvětlování obtížnějších slov vašim zvídavým ratolestem.

Například slovo Mikroskop – přístroj využívající čočku, nebo čočky k tomu, abychom se mohli dívat na velmi malé věci, které se pod ním zdají mnohem větší než ve skutečnosti.
Zakázka – objednávka na vytvoření uměleckého díla nebo jiného zboží výměnou za peníze.

Následuje pak seznam uměleckých děl, kde se navíc dočteme, v jakém městě a galerii dané dílo můžeme obdivovat na živo.

V závěru mohu říci snad jen to, že jsem z knihy opravdu nadšená. Na našem trhu něco takového už delší dobu postrádám a tak doufám, že se touhle knihou konečně něco změnilo a bude sloužit jako takový první hnací motor. Věřím, že se ukáže, že i české děti, mladí lidé, dospělý či staří milují umění a jistě si tedy zamilují i tuhle knihu.