Václav Klaus a jeho zápisky

recenze

Zápisky a postřehy z cest (2015) / Lea47
Zápisky a postřehy z cest

Nová kniha Václava Klause volně navazuje na již vydané Zápisky z cest a Zápisky z nových cest. Předchozí vydání čtenáři přijali se zájmem. Samotné zápisky měly původně suplovat práci českých novinářů, která je v knize několikrát ostře napadána. Tentokrát vychází pod jiným nakladatelstvím.

Publikace obsahuje informace o dvou posledních významných cestách prezidentského období. Většina textů je ovšem věnována cestám „postprezidentským“ absolvovaných od června roku 2013. Jednotlivé kapitoly nejsou jen nahlédnutím do diáře Václav Klause, ale zprostředkovávají nám i jeho myšlenky a zážitky. Tedy ty, které chce odtajnit.

Při pročítání jednotlivých zápisků jako by mi autor mluvil v hlavě. Zvolená slovní spojení, stručné a jasné informace a nekompromisnost názorů jsou pro něj naprosto typické. V žádné kapitole nechybí jeho postoj k Evropské unii a komentáře k současným ekonomickým a politickým problémům v ČR i ve světě. Často jsou i jmenovitě označováni viníci. Mnohokrát je také rozebíráno globální oteplování.

Získáváme podrobné informace o dění na konferencích a seminářích , na které byl pozván jako řečník. Nechybí ani odkazy na dané přednášky v kompletní verzi na jeho webu, což je velmi praktické. Dozvíme se o cenách a vyznamenáních, která mu byla v zahraničí udělena a o kterých naše média moc nebo vůbec neinformují.

Exprezident Klaus je známý kritik a rád se vyjadřuje zostra a nepotřebuje se svými názory nikomu zavděčovat. Ať už jeho cesta vede do jakékoliv země, všude sleduje ekonomiku a politiku a porovnává ji s naší zemí, kterou kritizuje téměř na každé straně. Není spokojen s českou kulturou, životním stylem, myšlením, občany ani politiky.

Velmi často se ve svých poznámkách vyjadřuje v odborných anglických termínech, které nejsou přeloženy. Paradoxně v závorkách někdy překládá anglická slova, které jsou notoricky známá. Užívá i mnoho složitých spojení poskládaných z několika cizích slov. Pokud je ve větě několik takových slovních konstrukcí za sebou je těžké pochopit obsah.

Každá kapitola je vhodně doplněna fotografiemi. Na většině z nich je pan Klaus, což je zřejmě přirozené. Některé dokonce fotil i on sám.

Příznivce Václava Klause kniha jistě potěší a zaujme. Bez ohledu na politickou příslušnost všem čtenářům poskytne zajímavé, mnohdy až osobní informace, které by jim jinak zůstaly utajeny. A navíc se dozví spoustu užitečných zajímavostí o navštívených státech.