V moři žijí nestvůry

recenze

Eliza a její nestvůry (2019) / MilenneWaver
V moři žijí nestvůry
Můžete být zároveň autorkou neuvěřitelně populárního komiksu, ale stejně tak můžete být i dívkou, která by nejradši trávila celý svůj čas jen kreslením. Eliza o tom ví své. Její komiks Nestvůrné moře nasbíral po celém světě obrovské množství fanoušků, přesto, ve skutečném životě je Eliza ta holka, která nemá žádné kamarády a je divná. Vše se ale změní, když do školy nastoupí Wallace, kluk, se kterým si nakonec rozumí mnohem více, než by kdy tušila. Už jen kvůli tomu, že i on sám je fanouškem Nestvůrného moře. A to nemá ponětí o tom, že ta holka, se kterou sedí v lavici, je jeho autorkou.

Elizina postava je překvapivě mnohem komplikovanější, než by na první pohled mohl někdo poznat. Její charakter se neustále mění jako aprílové počasí. Je náladová, trpí úzkostmi a je raději, když může být v očích ostatních neviditelná. Její povaha je zkrátka a dobře spojená s bipolární poruchou, kterou během čtení možná ani nezaznamenáte. Zkrátka vám přijde, že je hlavní hrdinka protivná a dále už celou situaci řešit nebudete. Jenže Elizina propracovanost sahá mnohem dál a to ostatně uvidíte sami, jakmile knihu budete číst třeba podruhé. Těch náznaků o Elizině poruše je tam vskutku dost, až možná sami budete překvapeni.

A postavou, kterou si definitivně zamilujete, je Wallace, kluk, který v sobě stejně jako Eliza skrývá mnohem více než jen stereotypní charakter. To už ostatně uvidíte sami.

Vedlejší postavy jsou až na výjimku Wallace propracovány jen okrajově. Nemohu říct, že by tu byla nějaká postava, která by nějak výrazněji vystupovala z řady ostatních, ale možná je to i dobře. Takhle se totiž čtenář plně soustředí na hlavní hrdinku, a to je u podobných knih nezbytné.

Děj knihy je složen ze dvou dějových linií, kde je Elizin běžný život protkán tím fandomovým. Nestvůrné moře je zkrátka důležitou a neodmyslitelnou součástí Elizina života, takže je jasné, že v průběhu čtení narazíte na vše možné - skicy, malby, úryvky textu, celé stránky komiksu nebo alespoň nějaké nápady. A abych pravdu řekla, tyhle dvě kombinace se k sobě skvěle hodí.

A nemyslete si. Linka o Elizině životě není jen plná kreslení, barev a radosti. Ve skutečnosti se zde setkáváme i s mnohem vážnějšími tématy. Objeví se tu například šikana, hádky s rodiči nebo i další "temnější" události, které se v běžném životě vyskytují stále častěji.

Na autorčin styl psaní si nemohu stěžovat. Je sice hodně jednoduchý, ale i v té překvapivé jednoduchosti, toho autorka dokázala ukrýt tolik. Všechny ty náznaky, dvojsmysly, věty, které nakonec mohou vyplynout úplně jinak, když si přečtete znovu. Navíc, je to ten typ knihy, který je natolik poutavý, že se čtením ani nebudete chtít přestat.

Eliza a její monstra je kniha, kterou bych doporučila všem, jak těm méně náročným, tak i více náročným čtenářům. Mimo velmi důležitého poselství se totiž stále jedná o velmi dobrou Young Adult knihu, do které se s chutí začtete, znovu a znovu. A pokud by náhodou někoho mrzelo, že se nedostalo na víc z Elizina fandomu, mrkněte na internet. Přesněji na stránku "monstrous sea", kde můžete více z tohoto světa najít.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Databázi knih a Albatros Media.

Komentáře (0)

kniha Eliza a její nestvůry recenze