Uspěchaná doba si žádá uspěchané knihy...

recenze

Lituji, čekají mě (2017) 5 z 5 / knihomolka_elka
Lituji, čekají mě

Uspěchaná doba si žádá uspěchané knihy. Nemohl by mě napadnout název, který by dokázal lépe vyzdvihnout podstatu tohoto díla. Ne vždy si totiž dokážeme připustit, že se celý život ženeme za zbytečnostmi a štěstí nám uniká mezi prsty. Jak se tedy mimochodem jmenuje další kniha této autorky. Agnes vás přečtením knihy donutí se na chvíli zastavit a zamyslet nad tím, zda si svůj život skutečně užíváte. A právě v tomto se skrývá kouzlo knihy: Lituji, čekají mě…

Agnes Martin-Lugand je mou nejoblíbenější současně píšící autorkou románů a proto nebylo pochyb o tom, že se do čtení této na pohled překrásné knížky dříve či později pustím. Abych pravdu řekla, pustila jsem se do ní nakonec o něco později, než jsem zamýšlela. Když však přihlédnu k tomu, že na podzim vychází další (jistě báječná) kniha Agnes Martin-Lugand Štěstí mi uniká mezi prsty, jistě není na škodu si tuto skvělou autorku trochu připomenout.

Na první pohled nás tato překrásná knížečka upoutá svými letními barvami. Jsem moc ráda, že se nakladatelství Motto pustilo do předělávky desek knih, protože ty černobílé u originálů jsou přímo děsivé a vůbec mi nesedí ke knihám Agnes Martin-Lugand, která své příběhy vypráví s obrovskou lehkostí a svěžestí. Novou obálku tedy musím hodnotit velice pozitivně, grafická úprava a i celkový dojem jsou v tomto případě na jedničku.

Hlavní postavou této knihy je pětatřicátnice Yaël, velice ambiciózní žena pracující jako tlumočnice v soukromé agentuře. Její práce tvoří defakto celý její život. Yaël opomíjí vlastní rodinu a opomíjí vlastně i sebe samu. Pro nikoho kromě klientů není v jejím životě místo. Yaël se přesto cítí se svým životem spokojená. Když však z neustálého vytížení začne kolabovat, dostane od šéfa povinnou dovolenou, čehož využije Yaëlina sestra a nejbližší přátelé, kteří ji přesvědčí ke společně strávené dovolené. Na scéně se objevuje i její láska z vysokoškolské éry. Dokáže se Yaël vymanit ze spárů svého současného života? Dokáže ještě milovat a najít si vůbec na lásku čas?

Je to ten druh hlavní postavy, který si rozhodně neoblíbíte, budete ji zatracovat a nebudete chápat, proč se vlastně chová, tak jak se chová. Nemyslím však, že by si za to kniha zasloužila negativní kritiku. Charakter této postavy je zcela na místě a knihu vyzdvihuje nad tuctové romány. Právě tou svojí neoblíbeností, dokáže Yaël upozornit na nešvary dnešní doby a na to čemu se ve vlastním životě raději vyvarovat.

Tahle kniha se mi opravdu moc líbila, jedná se o krásný román stvořený pro odpoledne strávená v přírodě, třeba i někde u vody. Dokáže vás naplnit svěžím pocitem léta a to nejen díky své pestrobarevné obálce ale i skvělému obsahu. Četla se defakto sama, což na knihách opravdu zbožňuji. Nezbývá mi nic víc, než vám tuhle knížečku doporučit, litovat jistě nebudete.

PS: Práce počká, je čas si trochu odpočinout a to nejlépe s krásnou knihou v ruce!