Upíra milovat nemůžu...

recenze

Zabít, nebo milovat (2012) / TerezaMondeková
Upíra milovat nemůžu...
Teď je to tisíc let, co valkýra Kaderin ztratila své sestry. Během bitvy ušetřila život jednoho upíra a on jí jako poděkování zavraždil její dvě sestry. Od téhle tragické události necítí Kaderin vůbec nic. Necítí radost, bolest, strach, lásku, smutek... prostě nic, ale pro ni je to požehnání. Kvůli tomuhle získala své přízvisko Odměřená. Ke Kaderin se přízvisko Odměřená dokonale hodí. Kaderin je chladná, nemilosrdná, krutá, zákeřná, nedokáže dát najevo svoje city. Svůj život zasvětila zabíjení upírů. Zrovna teď se Kaderin vydala do Ruska, protože ji skupinka vesničanů požádá, aby se zbavila upírů, kteří terorizují vesnici. Ale ona tam najde jenom jednoho upíra.

Sebastian Wroth je jeden z mladších bratrů Nikolaje Wrotha. Sebastian se nechtěl stát upírem, ale jeho sourozenci mu nedali na výběr. Sebastian tohle svým sourozencům neodpustil a odešel od nich. Od jeho proměny uplynulo tři staletí a on celou tu dobu touží po jednom. Po smrti. Žije sám, všem se vyhýbá a živí se zvířecí krví. Když ho přišla Kaderin zabít, tak to vnímá jako vysvobození. Kaderin chtěla toho upíra zabít a on umřít chtěl, ale když se setkají tváří v tvář, tak se plány obou začnou hroutit. Sebastian v Kaderin znovu probouzí emoce a Sebastianovi začne znovu bít srdce. Kaderin je jeho vyvolená. Kaderin to ale není ochotná přijmout. Uteče, ale Sebastian je odhodlaný ji najít a získat. Sebastian rozhodně nemá šarm jako jeho bratři, vedle nich vypadá jako chudák, ženy mu přinesly jenom trápení, zklamání a ponížení. Ale když se objeví Kaderin, tak má Sebastian zase důvod žít.

Sebastian zjistí, že se Kaderin přihlásila do závodu Kvapík za talismany mezi Lory. Chce ji pomoct. Ryara je bohyně nemožného a pravidelně pořádá nebezpečný závod Kvapík za talismany v říší Lorů. Je to soutěž, ve které účastníci musí získat, co nejvíce bodů za talismany. Soutěž je ve stylu Amazing Race a hraje se po celém světě. A pravidla nejsou skoro žádná. Odměna je opravdu lákavá. Kaderin musí v Moldávii, Británii, Africe a Rusku soupeřit se zákeřnou sirénou, s čarodějnicí, vlkodlakem, ale do cesty se jí pořád plete Sebastian.

Ukázka:
„Ne!“ vyjekla zděšeně a zatvářila se stejně. „To nemůže být pravda!“ Ucouvla a bedlivě ho sledovala, jako by byl had, který na ni hodlá zaútočit.
Ozval se další výbuch. Přemístil se přímo před ni. Ruka s mečem jí vystřelila do výšky. Popadl ji za zápěstí, ale nedala se. Zaskočilo ho, jak je silná. Najednou ale měl větší sílu než jindy. Cítil, že se v něm vzedmula síla, jakou dosud nepoznal.
„Neublížím ti.“ Vykroutil jí meč z ruky a odhodil ho ke své posteli. „Neper se se mnou, vždyť se za chvíli zřítí střecha a - “
„Ne... ne!“ S děsem v očích upřela pohled na jeho hrud’ - na jeho srdce. „Já určitě nejsem... nevěsta.“
Nevěsta? užasl. Vzpomněl si, jak mu bratři vysvětlovali, že až najde svou nevěstu, manželku na věčné časy, rozproudí v něm krev. A tím ožije i jeho tělo. Odjakživa si ale myslel, že jsou to plané řeči, kterými chtějí zastřít své počínání.
Měli pravdu. Ten výbuch byl ve skutečnosti první úder jeho srdce. Začínalo tlouct poprvé od chvíle, kdy se proměnil v upíra. Zhoupl se na patách, zhluboka se nadýchl a po třech stech letech zase cítil, jak se mu plíce plní vzduchem.
Srdce mu tlouklo stále silněji a rychleji. Stejně tak se k životu probouzelo jeho přirození. Cítil, jak mu pulzuje, jak se s každým dalším úderem srdce topoří. Měl pocit, že mu v žilách koluje radost. Právě v této překrásné bytosti našel svou nevěstu - ženu, s níž měl zůstat navěky. Jeho tělo se probudilo jen pro ni.
„Ty víš, co se teď se mnou děje?“ zeptal se
Kaderin polkla a ještě o krok couvla. „Měníš se.“ Zachmuřila obočí a sotva slyšitelným šepotem dodala „Kvůli... kvůli mně.“
„Ano, přesně tak. Kvůli tobě. Pro tebe.“ Popošel těsně k ní. „Promiň. Kdybych věděl, že vyprávění o nevěstách je pravdivé, hledal bych tě. Našel bych tě - “
„Ne... “ Podlomila se jí kolena. Sebastian ji pohotově chytil za paži. Sice sebou trhla, ale ruku mu nevyškubla.
Najednou mu došlo, že se nemění pouze on. Určitě v jejích očích zahlédl stříbrný třpyt. Po tváři jí stekla slza.
„Proč pláčeš?“ Ženské slzy ho jako člověka vždycky vyvedly z míry, ale její slzy mu přímo rvaly vnitřnosti z těla. Odhrnul jí vlasy z tváře. Zalapal po dechu a trochu zachrčel. Ještě mu to moc nešlo. Měla trošku špičaté uši. A když si ji prohlédl úplně zblízka, nemohl si nevšimnout, že má pár malých tesáků.
Sebastian sice neměl tušení, kdo to je, ale bylo mu to jedno. „Neplač, prosím tě.“
„Já nikdy nebrečím,“ zašeptala. Zmateně se zamračila a hřbetem ruky si otřela tvář. Pak se na ruku podívala, jestli je mokrá. Úžasem otevřela pusu. Nechápavě se podívala na slzu, pak na nehty, které se proměňovaly a začínaly se prodlužovat. Vypadaly jako elegantní drápy. Pomalu se podívala na Sebastiana. Polkla. Vypadala vyděšeně.
„Co tě trápí?“ Teď mu šlo o jedno: ochránit ji, postarat se o ni a zničit všechno, co by ji mohlo ohrožovat „Chci ti pomoct. Jsi moje nevěsta.“

Kaderin se mi začala líbit až později. Je pravda, že na mě byla až moc chladná, krutá, necitlivá, nemilosrdná. Ale postupně se opravdu změnila. Když si ji porovnám na začátku a na konci, tak tam ta změna opravdu je. Ale zase se nedivím, že byla ráda, že neměla žádné emoce. Po takové ztrátě. Ale co mi na ni opravdu vadilo, jak od Sebastiana utíkala. Bylo mi ho pak opravdu líto. On se snažil, jak mohl, aby byla s ním, ale ona to vůbec neocenila.

Sebastian se mi strašně líbil. Nebyl jako ostatní upíři. Nebyl nafoukaný, arogantní, bezcitný. Sebastian byl roztomilý, stydlivý, přátelský, věrný, citlivý a dost se mi líbilo, že nebyl moc zkušený. Byla to příjemná změna oproti těm upírům, kteří jsou zkušený milenci, kteří můžou mít kteroukoliv ženu si zamanou. I když nechápu, jak mohly Sebastiana ženy odmítat a ponižovat ho. Upřímně řečeno... já bych mu skočila do náruče. Opravdu byl ochotný pro svou partnerku udělat cokoliv. Ale divím se, že měl s hlavní hrdinkou takovou trpělivost.

Skvělé pokračování. Moc se mi líbil ten nápad s tím závodem a ten nápad na hlavní výhru. Nechybělo dobrodružství, nebezpečí, napětí, překvapení, ale ani vášeň a erotika, i když mi přijde, že v knize nějaký velký zvrat nebyl, protože se mezi hlavními hrdiny pořád něco dělo. Ale u téhle knihy mě mile překvapilo, že to nebyl jenom samý sex. V jednu chvíli se k sobě tulí a v další vezme hlavní hrdinka meč a honí s ním hlavního hrdinu. Ale rozhodně to mezi nimi jiskřilo za každé situace. Taky se mi líbí, že jme se už tomhle díle setkali s budoucími hlavními hrdiny.

kniha Zabít, nebo milovat recenze

TerezaMondeková
22.08.2020

Podle mého názoru ne... občas se tam nějaký ten boj objeví, ale není to nic přehnaného.

Aracely
22.08.2020

Nijak extra, ale podle recenze mě to láká. Není tam moc násilí ?

TerezaMondeková
21.08.2020

Děkuji :-)
Jestli máte ráda knihy s nadpřirozenými bytostmi, napětím, vzrušením, ale i erotikou a vášní, tak rozhodně doporučuji.

Aracely
21.08.2020

Hezká recenze, možná si jí i přečtu, vypadá dobře :-).