Umně utkáno

recenze

Letní strom (2009) / Ellbereth
Umně utkáno
Fionavara je prvotním světem, jehož nedokonalým odrazem jsou všechny světy ostatní včetně naší Země. Božský Tkadlec denně tká příběh tohoto světa i těch dalších. Fionavaru obývají různé mýtické postavy jako mágové, trpaslíci a další bytosti, jejichž podobnost můžeme vysledovat k Tolkienovu Pánů prstenů. Podobnost zde je, ale určitě konkrétně u Kaye není vůbec na škodu. Inspiraci Tolkienem vzal po svém a rozhodně se mu to povedlo.

Pětice studentů Torontské univerzity se po přednášce o keltské historii dostane na malé sezení s přednášejícím v jeho hotelovém pokoji. Už to je docela zvláštní, ale ještě zvláštnější je, že asistent historika Matt Sörren vypadá tak trochu jako trpaslík….

K překvapení celé pětice se historik představí jako Loren Stříbroplášť, první mág brenninského velekrále Ailella. Matt Sörren je opravdu trpaslík a navíc zřídlo Lorena Stříbropláště, který z něj čerpá svou magickou moc. Byť jsou studenti vývojem situace překvapeni a vlastně ani neví, jestli mohou věřit, přijde jim, že nechat se přenést mágem do Fionavary, není až tak špatný nápad. Protože přeci se pravděpodobně nic nestane a kouzla neexistují….ale ouha, přenos se povede. Všichni se dostanou do Fionavary, jen Dave se při přenosu ocitne na jiném místě než v Brenninském království. Navíc ne všichni z Brenninu si myslí, že přivést pět cizáků je dobrý nápad. Sice zde mají strávit jen čtrnáct dní, které by měly být naplněny hodokvasem, ale již během několika dní zjišťují, že je Fionavara potřebuje mnohem více, než si mysleli.

Během jejich návštěvy dojde k osvobození ztělesněného zla v podobě Rakotha Párače, který s Fionavarou nemá vůbec hezké úmysly. A jelikož je Fionavara předobrazem všech světů, tak se zlo zde spáchané projeví i v dalších světech. Jako první nalezne své poslání Kimberly. Po setkání se zdejší vědmou je jí sděleno, že se má stát její následovnicí a chvíli po té, jsou jí předány všechny vědomosti, které stará vědma nabyla i vědomosti vědem před ní. Také dostane mocné dary, jejichž účel jí ještě není znám.

Dave se ve Fionavaře zjeví u Jezdců, kteří střeží pláně a svá stáda. Stane se s něj obávaný bojovník Dave Sekerník. Paul se zde pro změnu vyrovnává se svým životním traumatem ve chvíli, kdy chce pro záchranu Brenninu přinést oběť nejvyšší. Úloha Jennifer ještě není jasně stanovena, ale její krása i duševní zdraví zde projdou obrovskou zkouškou. Jen Kevin neví proč zde je…..

Jestli mám knihu hodnotit, tak pro mě je téměř stoprocentní. Jediné co bych asi trochu vyčetla, je začátek. Půjčíte si fantasy a začínáte s partou cápků někde na univerzitě. Začátek je trochu chaotický, nevíte co čekat. Navíc, který študák by jen tak zmizel bez přemýšlení a jeho rodiče by byli v klidu. Ale dobře, pro záchranu všech světů nechme rodiče se nervovat. Při dalším čtení jsem měla trochu obavy, zda to není jen horší kopie Tolkiena. Tyto obavy ale naprosto zmizely asi v polovině první knihy. Kay vytvořil svébytný svět, který ve výsledku není podobný ničemu, a přesto je poskládán ze střípků všeho. A tak to má být, Fionavara je přeci předobrazem všech světů. Za sebe mohu prostě jen doporučit. Plakala jsem, když někdo trpěl. Proklínala Rakotha Maugrima a z duše ho nenáviděla. Dojímaly mě krásné mýtické bytosti stvořené bohy na obranu lidí. Obdivovala jsem odvahu, ctnost a obětavost hlavních postav. Jediné co mě mrzelo, když jsme všechny knihy dočetla. Takže za sebe znovu doporučuji přečíst celou Fionavarskou tapisérii. Již jsem četla dvakrát a znovu se do tohoto úžasného světa, kde dobro po těžkém boji a ztrátách vítězí, někdy určitě vrátím. Prostě umně utkáno! Za mě 98%.

Komentáře (0)

kniha Letní strom recenze