Člověk musí být realista

recenze

Sama čepel (2008) 5 z 5 / Ellbereth
Sama čepel

Spojené království má mnoho nepřátel, na severu i na jihu, ale také má pár správných chlapů, kteří se za něj hodlají bít. A není to jen o boji zbraní, ale také o boji chytrých hlav.

Adova je hlavním městem Spojeného království, kterému vládne slintající král, jehož ovládá uzavřená rada složená z mocichtivých ptáčků vedoucích mezi sebou žabomyší války a to i v době války. Jedním z těchto výtečníků je i arcilektor všemocné inkvizice Sult, jehož podřízeným je jedna z hlavních postav Sand dan Glokta. Bývalý voják, bývalý lamač srdcí a bývalý šampion v šermu. Bohužel ho před lety zajali nepřátelé z jihu Gurchové a dva roky ho krutě mučili. Vězení sice přežil, ale je z něj bezzubý mrzák a každý den je jeho osobním peklem bolesti. Jako inkvizitor je však nepřekonatelný a i přes zničené tělo si zachoval brilantní schopnost dedukce a asi i právě ze svého postižení plynoucí sarkastický humor, který jde dle mého názoru to nejlepší v knize.

Další zajímavou dějovou linií je Logen zvaný Krvavá devítka. Tvrdý chlápek ze severu s disociativní poruchou osobnosti. Ten je hned na začátku knihy oddělen od své party dalších tvrdých chlápků, kteří vedou své vlastní tažení pomsty proti králi Severu. Všichni jsou to ostřílení týpci zruční v používání zbraní i taktiky.

Důležitou postavou je také čaroděj Bayaz, nechtěný člen uzavřené rady Spojeného království, i když z prvního dílu toho o něm zase tak moc nevyplývá. Snad jediné co k tomu lze říct je, že čaroděj se sejde s Logenem, do party přiberou ještě kapitána z Adovy Jezala dan Luthara, namyšleného ješitného borce. Do této dream party směruje jediná hrdinka z jihu Ferro Maldžin, bývalá otrokyně plná hněvu a násilí, která se v boji mění v ďábla.

Víc toho o příběhu radši psát nebudu. Ráda bych zhodnotila rovnou všechny tři knihy a určitě nechci nikomu kazit počteníčko. Co se týče nedostatků.....už od prvního dílu zde postrádám jasnější děj. Do poloviny první knihy mi přijde, že chybí. A co se týče druhého a třetího dílu, tak dějově je nejlepší asi díl Až budou viset. Ve třetím díle se to tedy tak nějak dovrší, ale oproti ostatnímu fantasy, co jsem kdy četla, děj velmi pokulhává. Je sice svým způsobem velmi originální, jenže možná právě kvůli tomu negraduje tak, jako u jiných fantasy knih. Je to jako nádech, zadržení dechu a pak očekáváte grandiózní finále a ono nic. Polovina děje pro mě osobně byla předvídatelná už od druhé knihy, druhá polovina ok, něco mě překvapilo. Osobně mám také ráda knihy trochu víc kouzelnější, když už je to fantasy. Na druhou stranu série První zákon není ohrané klišé a v hlavě Vám zůstává. Pro někoho to může být naopak plus, že kniha není přehnaně magická. Myslím, že by se líbila i čtenářům historických knih, protože na mě to působilo jako středověké války a popis jednotlivých tažení. Také je to poměrně dost krvavé, opět mohu říct, že to může přilákat i jiné čtenáře než fandy fantasy. V některých recenzích jsem četla, že vadily archetypy hlavních postav. Tady nemůžu souhlasit. Celý život je svým způsobem archetyp a někteří se vymykají. Zde se hodně vymyká Glokta a Logen.
A teď ke kladům.....knihy jsou víceméně postavené na dialozích, je jedno jestli vnitřních nebo mezi postavami. Knihy jsou velmi zajímavě pojaté, jsou jiné a rozhodně jsou čtivé. Autor umí psát, bude vás bavit. Prostředí i popis soubojů mi přijde hodně věrohodný, na mě by ho ovšem nemuselo být tolik. Co mě překvapilo, byla asi hlavně dějová linie Bayaze. To jsem nečekala a jsem ráda, že nějaké překvapení tam bylo.

Každopádně podtrženo, sečteno....i když knihy pokulhávají v ději a předvídatelnosti, srší sarkastickým humorem a inteligencí. Za mě osobně je celá série tak za 82% s odřenýma ušima a to opravdu kvůli stylu autora a perfektním dialogům.