Život před smrtí. Síla před slabostí. Cesta před cílem.

recenze

Cesta králů (2012) 5 z 5 / Ellbereth
Cesta králů

Základní myšlenka rytířů Paprsku, po kterých lidstvu v Rošáru zůstaly pouze střepláty a střepkordy. Mocná zbraň a brnění, které dává majiteli velmi zvláštní schopnosti. Střeplát je téměř bezešvé brnění nabité bouřnou září, kterým nepronikne žádná obyčejná zbraň. Střepkord se majiteli zhmotní v ruce za deset úderů srdce. Zbraň, která rozřeže jakýkoliv kámen, ale živou hmotu z vnějšku nepoškodí. Pokud zasáhne páteř či krk, oběti shoří oči a padne mrtva k zemi. Střeponoš vydá za celou armádu, ale v Rošáru jich příliš není. Rytíři Paprsku bojovali proti Pustonošům během Spouští. Za 4500 let se ale z toho všeho stanou legendy a lidé si nepřipouští, že před nimi je další a největší Spoušť.

Rošár je především kamenná a pustá země. Města jsou stavěna v téměř shodných skalních útvarech. Rostliny jsou schopné se zatahovat do země. Žijí zde zvláštní tvorové, podobní hlavně korýšům. Každý významný jev má svého sprena, zvláštní dušičky či světýlka dle toho o jaký jev se jedná. Spreni ohně jsou jako ohnivé větší jiskry, spreni života jsou malé mihotavé zelené tečky, spreni deště vypadají jako vodové svíčky atd. Ke klimatickým podmínkám zde patří pravidelně přicházející velebouře, za kterých není možný pobyt venku bez újmy na zdraví či na životě. A právě velebouře nabíjejí místní platidla sfery a drahé kameny bouřnou září. Sfer má různou hodnotu dle kamenu, který v něm je. Drahé kameny se také používají do fabriálů, které lidem usnadňují život, např. dokáží vyhřát místnost, tlumit bolest či ty nejmocnější fabriály mohou měnit kameny na potraviny či vytvořit ve skále obydlí. A několik málo lidí je schopných nasát bouřnou záři přímo do těla….

Děj začíná vraždou aletského krále Gavilara Kholina. Jeho vrahem je nepodstatný, který právě dokáže bojovat za pomoci bouřné záře a umí téměř neskutečné věci. K vraždě krále se přihlásí Paršendi, divocí příbuzní Paršů, kteří jsou v celém Rošáru používáni jako sloužící. A tak začne šest let trvající válka Aletů proti Paršendům na Roztříštěných planinách. Od tohoto začátku se rozděluje několik dějových linií. Jedna z nich je o bratrovi krále Dalinaru Kholinovi, řečenému Černý osten podle tmavého střeplátu, ve kterém bojuje. Dalinar má dva syny, Adolina a Renarina, přičemž Adolin je rovněž štřeponoš jako jeho otec. Dalinar je starší a velmi zásadový bojovník, který se po smrti bratra vzhlédl v kodexu cti, ale v armádě právě kvůli tomu není již příliš populární, i když stále uznávaný. Zavázal se i nadále věrně chránit svého synovce a nynějšího krále Elkohara. Během velebouří však začal trpět vidinami, které ho varují, ukazují mu, co bylo a vzývají ho, aby všechny spojil, než přijde další Spoušť. V armádě se šušká, zda se nezbláznil a i to mu podlamuje jeho reputaci. Je blázen nebo jsou jeho vize od Všemohoucího?

Další dějovou linií je příběh Kaladina, syna lékaře z malé vesnice Kamenžár. Také se chce stát jako jeho otec lékařem a již se mnohému naučil. Když se ale nový místní starosta rozhodne rodině pomstít a mladšího a slabšího bratra Tiena pošle do armády, Kaladin se bratra rozhodne chránit a narukuje též. Jeho dějová linie přeskakuje z přítomnosti do minulosti a postupně si doplňujete celý jeho život. Z armády se dostane do otroctví a pak je prodán k mostní jednotce na Roztroušených planinách. A také ho doprovází velmi zvláštní spren v podobě dívky, která není jako ostatní spreni, kteří si téměř nic nepamatují. Syl dokáže Kaladina povzbuzovat a odradí ho od toho spáchat sebevraždu. Mostní jednotky jsou totiž jen k tomu, aby postavili přes průrvy mosty a nechaly do sebe střílet Paršendy. Kaladin se ovšem nakonec nevzdává a u ubožáků ve své jednotce opět vzbudí chuť do života.

Poslední důležitou dějovou linií je Šalán, která se chce učit u dcery zavražděného krále Jasny Kholinové, která platí za velkou badatelku, ale rovněž i kacířku. Šalán touží po vzdělání, ale rovněž po Jasnině fabriálu, který by dokázal zachránit celou její rodinu před bankrotem. K jejím zvláštním schopnostem patří především to, že dokáže jasně uchovat, co viděla a pak to velmi podrobně zakreslit. Přijme ji Jasna? Dokáže ukradnout cenný fabriál?

Jsou zde i další dějové linie, které zatím nejsou úplně jasné a poměrně krátké. Myslím, že autor s nimi bude mít ještě určitě další plány, které si schovává na později. Jedna z nich, která ještě stojí za zmínku je právě linie vraha krále….Szeta, nepodstatného a vraha, který musí sloužit těm, kteří vlastní jeho přísežný kámen. Kdo je tedy za všemi vraždami mocných?

Snad jsem děj trochu nastínila, aniž bych vyzradila něco podstatného a nalákala čtenáře, kteří ještě váhají. Toto byla moje sedmá kniha od Sandersona a mohu říct, že mi spadla čelist….zase :-D Ten chlap je naprosto geniální. Zatím u mě vedl rozhodně Mistborn a za ním v těsném závěsu Vyjednavač, ale toto….to je prostě pecka!!! Některé čtenáře asi může odradit téměř tisíc stránek, ale ty vám utečou ani nebudete vědět jak. Prvních padesát možná maximálně sto stránek je trochu zmatečných, protože na vás autor vysype přehršle informací a postav. Až se zorientujete, vtáhne vás do děje jeho vypravěčský um. Kniha je velmi podrobná, ale mně toto osobně velmi vyhovuje. Asi bych nedoporučovala těm, kteří LOTR považují za příliš popisný, protože tohle je ještě o kousek víc. Na druhou stranu vám autor předestře výjimečný a naprosto odlišný a komplexní svět s vlastní kulturou i náboženskými tradicemi. Další věc, která se mi velmi líbila, jsou ilustrace Šalán, kterými je kniha proložena. Vidíte zde, jak vypadá místní rostlinstvo i živočichové. Celkově se jedná o velmi ucelené dílo a já bych nejradši četla už další díl. Postavu Kaladina jsem si vyloženě zamilovala, protože to je člověk se srdcem na správném místě, který je schopen se zvednout na nohy z totálního bahna, kam ho dostala vládnoucí třída. Také Šalán je sympaťanda a Dalinara jsem obdivovala především za jeho věrnost svým ideálům.

Pokud to shrnu, pro mě asi zatím nejlepší Sandersonova kniha. Velmi ucelená, velmi podrobná, originální. Doufám, že autorovi vydání dalších dílů nebude trvat tak dlouho jako u tohoto prvního. Rozhodně se těším na další a za sebe mohu říct pouze jediné…..DOPORUČUJI!!!!!!!!! 100%

Turlogh
07.03.2016

Ellbereth HOVOŘÍŠ MI Z DUŠE. A hlavně slova paprsků-jejich kodex, to mě zasáhlo nejsilněji! A slova paprsků, další kniha je také bomba! Už se těším na další!