Tři polibky nebo papírová žirafa?

recenze

Papírová labuť (2017) 5 z 5 / knihamouder
Papírová labuť

No do hajzlu!
Pokud vám vadí moje první věta, nedoporučuji vám knihu otevírat! Není totiž určena pro slabé povahy a mravokárce. Anotace zdaleka nepřipraví uživatele na jízdu, která na něho čeká.

Mladá žena Skye Sedgewicková je unesena. Pohltila ji noční můra a ona si nepřeje nic jiného, než se probudit ve svém domě a užít si oslavu narozenin, kterou pro ni připravil milovaný otec.

Autorka Leylah Attar zajme čtenáře a svým úžasně živým vyprávěním ho přenese přímo do děsivého děje. Měla jsem dojem, že se do mě vpíjí veškeré pocity sužované ženy. Pociťovala jsem strach, úzkost, beznaděj a bolest. Na svém zátylku jsem cítila studený kov.
Třásla jsem se napětím, když se na scéně objevila smrt. Kroužila kolem Skye, natahovala po ní své bledé křivé pařáty.
Něco se však stalo a smrt odešla s prázdnou. Alespoň prozatím…

Po několika stránkách jsem si kladla otázku, zda příběh skutečně napsala žena. Dravý text obsahuje násilí, vulgarismy, nahotu, perverznost, erotické jiskření, sex, boj mexických drogových kartelů a zajisté nechybí přestřelky, výbuchy a zápasení o holý život.
Při čtení knihy se mě zmocňoval nepříjemný pocit jako bych se sama podílela na popisovaném zločinu. Jako bych dělala něco zakázaného, odporného a nepřípustného.
Současně jsem ale chtěla, aby se oběť “spojila“ s únoscem. Ne, není to zvrácenost, postačí se ohlédnout do minulosti a porozumět. Projít zvrásněnou krajinou bolesti.

“ Křup, křup, křup…“

Aby čtenář pochopil, proč k únosu došlo, musí se vrátit v čase. Rozprostře se před ním moře vzpomínek. Stačí nasednout na loďku a nechat se unášet vlnami. Na loďce bude čekat malý chlapec Esteban. Bude vyprávět svůj příběh. Čtenář s ním prožije štěstí, lásku, přátelství a radost. Zaposlouchá se do krásných ukolébavek MaMaLu a bude se těšit z jejích neuvěřitelných pohádek.
Zároveň okusí hořkost slz, omráčí ho nesmírná bolest, strach, beznaděj, osamělost a hlavně zrada.
Hoch se vydá na ďábelskou krvavou cestu za svým cílem. Jeho motivací bude pomsta. Dosáhne však svého? A co přijde potom?

“ Můžeš si vybrat buď lásku, anebo nenávist. Protože kde žije jedna, druhá umírá.“

Ohromující dílo nabízí hned několik čtenářských zážitků. Je před vás postaven několikapatrový dort a je jen na vás, která část vám zachutná nejvíce. Osobně mi chutnala všechna patra dortíku.
Opět se dočkáte kontrastu krásy a ošklivosti, lásky a nenávisti, smutku a radosti. Přistihnete se, že se vám chce brečet a vzápětí se smějete.

“ Damian se zhluboka nadechl a zíral do prázdného prostoru v příborníku. Přežil osm let v kriminále, ale jedno kopnutí malé holky ho přivedlo do zoufalého stavu a ochromilo všechny jeho tělesné funkce. Zůstal stočený do klubíčka a začal se smát. Poprvé od chvíle, kdy byli se Skye na ostrově, se od srdce smál a přitom si držel koule, ve kterých ho při každém zachechtání bolestivě píchalo.“

Surový děj vystřídá romantika. Příběh zcela vyměkne. Do popředí se dostává vášeň, smyslnost a jak by řekl Sheldon Cooper - koitus. Když už máte pocit, že jste přeslazeni sladkými slůvky, sliby lásky a věčnosti, objeví se několik zvratů. Opět se odhalí ztracené napětí. Dějová linie se ubírá novým směrem. Přeskočíte pár let a znovu se dostanete k zapovězené lásce…

“Celkově vzato, všichni děláme, co můžeme, a během života vytváříme své vlastní příběhy: píšeme je, řídíme je a vysíláme je do světa. A někdy se k nám dostanou příběhy jiných lidí, jindy ne, ale za každým příběhem se vždy ukrývá jiný příběh a za ním zase další. Všechny příběhy jsou navzájem propojeny, ale my z toho řetězu vidíme jen malinký kousek, protože ten řetěz tu byl před naším narozením a bude pokračovat i po naší smrti. A copak lze během jednoho života pochopit všechno?“,

Tato tvorba vás šokuje, pohladí i pobaví. Najdete v ní špetku komediálnosti, kapku erotiky, ždibec akčnosti, ale také hrstku životních mouder.

“Poklad nemusí být vždycky to, čeho se zuby nehty držíte. Někdy se stane kouzlo až v okamžiku, když se ho vzdáte.“

Dílo pokládám za velmi povedené. Zase jedna z knih, která čtenáři nabídne neotřelou zápletku. Svazek přetéká sprostými výrazy, ale tak nějak to k němu patří. Toužíte-li se stát součástí napětí a vášně, vstupte do knižního světa princezny Skye.

Obálka je kouzelná. Zachycuje šťastné chvíle příběhu (jeho počátek i konec…).