Tragédie jedné vesnické lásky

recenze

Maryša (2004) 3 z 5 / Pafka643
Maryša

LÍZAL: (pustí ji ruku) Jakpak Maryško, což - (měkce) na vdavky nemáš ešče chuť?
MARYŠA: (utrhne se) Co by! (rozhodně) Já se ešče nechcu vdávat.
LÍZAL: No mlč, máš už čas. Na svatýho Barnabáška už ti bude dvacet let.
...

- Alois (1861-1925) a Vilém (1863-1912) Mrštíkové byli čeští spisovatelé, kteří se v některých dílech společně zaobírali moravským venkovem. Nejznámější z jejich společných počinů je tragické drama Maryša , která patří do kritického realismu a naleznete ji téměř na 100% ve výběru knih k maturitě. Maturanty by mohla povzbudit jednoduchost díla. Zde vás nečeká náročná četba a dlouhé hloubání nad významem dialogů.
Myšlenky opět vyplují na povrch ladně a lehounce, jako pírko. Sami si už během čtení uvědomíte, co to vlastně ti Mrštíkové chtěli sdělit. Ve zkratce se jedná o kritiku tehdejších mezilidských vztahů na moravské vesnici. O sňatku mezi mužem a ženou rozhodoval především majetek. Nikoli ten povznášející pocit jménem láska.

- Přesně tento hluboký cit vzplanul mezi Franckem a Maryšou. Jenže v neprospěch jejich společné budoucnosti mluví Franckovi prázdné kapsy. Chudý mládenec přeci není nic pro dceru sedláka. Lízal brání Franckovi ve shledání s Maryšou a zároveň pro ni plánuje sňatek s mlynářem Vávrou. Jenže takový vdovec se třemi dětmi není tak úplně vysněná partie pro mladou slečnu. Zvláště, když údajně svou zesnulou ženu bil a vůbec ji svým necitlivým chováním prý přivedl do hrobu. Situace se pro mladý pár komplikuje i proto, že Francek má být odveden na frontu.

- Myslím, že toto je dostatečný nástin příběhu. Ještě vám mohu prozradit, že samotný závěr díla je všeobecně celkem známý. Ale víc ani muk.
Musím ale podotknout, že lepší mi přijdou dramata od Karla Čapka. Ne, že by mě na knize něco vyloženě vadilo. Reálný pohled na dřívější vesnické vztahy je zajímavý a v lecčem poučný. Postavy jsou vykresleny uvěřitelně a jednají logicky. Svůj úkol Maryša plní dobře, ale mně jednoduše zápletka neoslnila tolik, jako třeba zmíněný Čapek.
Autoři používají nářečí z Jižní Moravy- slovácké. 5 jednání, které mají klasický sled: Expozice, kolize, vrchol krize, peripetie a katastrofa.

Myslím, že Maryša je pro svou jednoduchou a dobře pochopitelnou zápletku jasná volba u maturitních zkoušek. Navíc nemá ani 100 stran, takže není problém ji sfouknout za jeden den. Další doporučení směřuje všem, které alespoň trochu zajímá historie naší literatury. Myslím, že je to ideální čtení ke kávě ;)

72%

Váš Hrdlička :)