Terror

recenze

Terror (2007) 4 z 5 / milunka21
Terror

Arktida je v létě nehostinná země, natož v zimě.
Děj se se odehrává v letech 1845 až 1851. Sir John je znám jako muž, který snědl svoje vlastní boty a proč? Ne každá výprava je úspěšná. Přesto si dal z cíl, vyplout s Terrorem a Erebusem do míst, která jsou nebezpečná aby našel Severozápadní cestu.

Už před vyplutím doprovází výpravu smůla. Nejdřív skolila Sira Franklina chřipka, poté bylo jídlo dovezeno na poslední chvíli a jako by to nebylo málo, musí se Sir Franklin vypořádat s výsměchem od uznávaného námořníka.
Přesto se Sir Franklin nenechává odradit a odjíždí.

Od začátku plavby je provází smrt v podobě kurdějí, naštěstí jen pár případů. Když výprava doráží do Arktidy, vypořádávají se lodě i lidé s mrazem, krami a nakonec s jedním hodně špatným rozhodnutím, které je uvězní v ledu. Na tom by nebylo nic špatného, zásoby mají na několik zim, takže jakmile led povolí, budou pokračovat.

To si aspoň sir Franklin myslel. Jenže netušil, že i léta budou neobvykle tuhá, takže se odtamtud pár let nedostanou. A nejen to, doktoři, který doprovázeli výpravu zjišťují, že výhodná koupě velké části konzerv, tak výhodná nebyla, protože nejen že neobsahují, co tam má být, ale jsou i špatně zadělané, proto většina shnila.

Muži na lodi se vydávají na výpravy za jídlem, jenže zvěř v těch mrazech zvěř táhla pryč a nikdo nemá s lovem zkušenosti. Na jedné z takových výprav nalézají eskymačku, která nemá jazyk, takže ji pojmenovali Mlčenlivá dáma. Někteří muži si myslí, že je to zbytečná přítěž, někteří že je dokonce i čarodějnice. To ale nikdo nezjistí.

Další rána přichází s kurdějemi, kterým jde předejít jen čerstvým masem a vitamíny, které dochází.
Všichni se snaží přijít na to, jak dál, proto se na led vydává čím dál více lidí, pak jednou přichází ta největší rána. Něco zabije prvního z nich. Nejdřív si lidé myslí, že je to medvěd, jenže útoků je čím dál víc a pár mužů to zahlídne. Je to něco obrovského, mnohem většího než medvěd, mnohem chytřejšího a vraždí nemilosrdně.

Nejhorší na tom celé je, že po cestě měl Sir Franklin schovávat do mohyl zprávy, které by upozornily na to, co se po cestě stalo a kam se dál chystají, kvůli případné záchraně. Jenže po celé cestě neumístil ani jednu zprávu, protože si byl moc jistý svým úspěchem.
Zjistí co je vraždí? Dostanou se z toho?

Každá kapitola v knize, je vyprávěna někým jiným, takže poznáte příběh nejen z mnoha pohledů, ale poznáte i mnoho různých osobností. Nejvíce se tam střídají kapitoly s hlavními hrdiny, ale i tak je tam pestrá škála lidí a to i těch obyčejných.
Terror je trošku náročnější čtení takže nečekejte, že ji budete mít rychle přečtenou. Věty jsou delší, rozvitější, a mluva některých námořníků se čte hůř, protože to jsou mnohdy lidé, kteří nemají žádné vzdělání. Rozhodně to není kniha na pár večerů. Zato je to ale pořádná dávka příběhu, který zujme každou zvědavou duši, protože koho by nezajímalo, co námořníky vraždí, kolik jich přežije a hlavně jestli najdou tu cestu?

Kniha je neskutečně propracovaná. Kdyby autor ještě nežil, tak bych si myslela, že se autor v roce 1845 skutečně žil a dokonce prožil výpravu na vlastní kůži. To jak popisuje tu krajinu, život na lodi, mluvu a i způsoby lidí je neskutečný. Už jsem se setkala s mnoha knihami, které dokázali čtenáře dobře seznámit s prostředím, ale takhle dobře ještě ne. Nejen že mi byla zima z toho, jak sama posádka mrzla, ale trpěla jsem s nimi hladem a zjistila, že i získat vodu, je náročné přesto, že je všude led a sníh. A těch problémů na lodi, které si člověk ani nedokáže představit. Dokonce i způsoby života eskymáku byly popsány tak, že jsem koukala, jak to mohl autor vědět. Tahle kniha musela dát Danu Simmonsovi neskutečně zabrat na to, jak je dokonalá.

Děj se samozřejmě neodehrává jen v Arktidě, ale z části i v Anglii, kde se seznamujeme s životem Johna Franklina a také s tím, jak taková výprava vzniká. Hlavně jsem zjistila, že i neúspěšná výprava, může pro kapitána znamenat úspěch, ale musí být téměř zničující.

Vždy, když se někdo blížil ke smrti, skočil příběh na chvilku do jejich minulosti, aby nás autor seznámil s životem oběti, a která byla mnohdy hodně zajímavá. Trošku mě mrzelo, když mi daný člověk byl sympatický, tak najednou zemřel krutou smrtí, protože příšera se s nikým nepárala. Chvílemi to bylo opravdu brutální. Asi uspokojím hodně lidí, když napíšu, že lidí tam umře opravdu opravdu hodně. Ale není to jenom vyvražďovačka, protože hlavní děj je o výpravě, která se setká s mnoho překážkami.
Terror je podle skutečné události a je doplněná hororovými prvky, které ji dodávají na pikantnosti.