Telepatie existuje! Ale pšššt…

recenze

Slyším tě všude (2017) 4 z 5 / a.k
Slyším tě všude

Taky jste někdy přemýšleli, co asi prožívá osoba vám blízká? Jaké pocity v ní vyvolává vaše chování? Cítí vše podobně jako vy? A co teprve, kdybyste spolu mohli sdílet i myšlenky?

Briddey Flanniganovou dohání k šílenství její dotěrná rodina. Sestra Kathleen s ní neustále řeší své neúspěchy v milostném životě. Druhá sestra Mary Clare ji stále bombarduje svými obsesními stavy při výchově devítileté dcery Maeve. Maeve hledá u tety Briddey zastání a pomoc, aby mohla čelit své matce. A potom je tu ještě teta Oona, která tak vehementně prosazuje vše irské. Aktivně se účastní činnosti spolku Dcer Irska, kde se čte gaelská poezie, sama používá irský přízvuk, i když Irsko zná jen z obrázků.

Briddey pracuje ve firmě Commspan, která právě vyvíjí nový typ mobilního telefonu. Důležitou pozici zde zastává i Trent Worth. Briddey má neuvěřitelné štěstí. Trent s ní už šest týdnů chodí a právě ji nabídnul, že spolu podstoupí lékařský zákrok zvaný EED. Dokazuje to, že ji bezmezně miluje, vždyť tento krok je víc, než kdyby ji požádal o ruku. EED totiž zvyšuje schopnost citově se spojit s partnerem a tak zlepšit jejich láskyplný vztah. Člověk sice nikomu nedokáže číst myšlenky, ale osobám, které jsou na sebe vázané, se zesílí citové prožitky a jejich vztah získá po zákroku na intenzitě.

Briddeyiny kolegyně z práce i rodina jsou nadšeni a neustále vyzvídají, kdy bude zákrok provedený. Jen ten týpek C. B. Schwartz ze suterénní laboratoře, chladné kobky, jí zákrok rozmlouvá. Straší Briddey nejhoršími možnými scénáři, co může jakákoliv operace způsobit.

Briddey a Trent nakonec podstoupí výkon tajně. Aby se vyhnuli tomu nesnesitelnému zájmu okolí. Když se Briddey probudí po zákroku z narkózy, nestane se vůbec nic. Až najednou … vše je jinak. Navázat spojení se podařilo. Ale není to Trent. A není to jen pocit, někdo na ni mluví. Takhle to fungovat nemělo. A to je teprve začátek. Její mysl je otevřena a vydána napospas dalším vjemům. A vůbec to není tak růžové, jak se zdálo před operací.

Kniha je psaná v přímé dějové linii, kdy sledujeme příběh z pohledu hlavní hrdinky Briddey. Pro rozlišení toho, co postavy říkají a co si myslí, je velmi šikovně zvoleno střídání základního písma s kurzívou. Jednotlivé kapitoly jsou uvedeny citáty z divadelních her, filmů, seriálů i významných osob a vystihují přímo situaci, o které zrovna čteme.

Námět knížky je velmi zajímavý a jak už to u knížek se sci-fi prvky bývá, místy děj i těžko předvídatelný. Některé vzniklé situace dokážete předpovědět, ale celkové vyústění příběhu bude pro vás určitě, tak jako pro mě, překvapením.

Pokud budu hledat, co bych knize vytkla, je to ne příliš záživný začátek. Hlavní hrdinka neustále řeší telefonáty a dotěrné návštěvy své rodiny, klevety a drby kolegyň z práce, možnosti jak se nechat zapřít před okolím. Myslím, že pokud by byly tyto pasáže kratší a neustále se neopakovaly, určitě by to knize prospělo. Jakmile ale Briddey podstoupí EED, získá knížka na dynamice a dobrodružství, která prožije, už vás nenechají odpočinout.

Pohltí vás vlna představ. Zažijete velké dobrodružství. Potkáte i prvky tajemna a budete si klást až do konce stále otázku: „jak to tedy opravdu je?“. Budete muset přepnout a udržet si přehled mezi realitou a imaginárními světy.

Knížka mě bavila. Takže určitě doporučuji. A neztraťte se ve fiktivních krajích. A pozor na vodu, oheň a parazitující hmyz.