Svůj osud si zvolím sama

recenze

Labyrint osudu (2017) 4 z 5 / Marthas
Labyrint osudu

Opět se setkáváme s Leou a Sárou Tirenovými, dvojčaty obdařenými mocí Temnoty a Světla, která se po vítězném souboji vrací domů. Brzy ale zjišťují, že jejich boj zdaleka ještě neskončil.
Čeká je další test jejich pouta a že nebude lehké přežít, zjišťují každou sekundou, čeká je totiž výprava do Labyrintu osudu...

Lea miluje svou sestru jako nikoho, ale dokáže ji ochránit před sebou a Temnými přisluhovači Silkona... Kdo je přítel a kdo nepřítel? Zvítězí nad zlem, které se v ní skrývá, anebo přijde o všechno, na čem jí ještě záleží?

Druhý díl této série jsem očekávala napnutá jako struna. Nejen že jsem se těšila, až si zase počtu, pokochám se textem bez gramatických chyb a normální češtinou a odložím ne vždy povedené překlady (naposled jsem četla Sabriel, u které se zrovna mnozí v komentech dohadují, zda je nebo není překlad ok), ale především se vrátím do světa plného magie a zavrtaná v posteli a v bezpečí, se budu kochat nebezpečím ostatních a rychlým tempem příběhu, který mě nenechá vydechnout, dokud nedočtu.-) Ale taky mi nedala má recenzentská čest. Obávala jsem se, zda si autorka udrží laťku, kterou si nastavila a potvrdí ten slibný potenciál série, který jsem v ní viděla. A rozsudek. Bylo to dobré, dokonce lepší než minule. Pravda je, že jediná věc, která mne odradila od toho dát 100%, je ta pro mne úděsná obálka, která ale celkem trefně podtrhuje energii příběhu, ale ke které jsem pocítila okamžitou nechuť, jakmile jsem ji spatřila. Takže jsem byla nucena srazit půl hvězdy za brož, která se opravdu snadno ohýbá, což můžu doložit na předchozím díle, a půl hvězdy za obálku, která ale přesto zapadá do grafiky série a jednoznačně ji odlišuje od jiné série autorky a i děl ostatních autorů.

Kniha je opět psána er-formou a vyprávěna z pohledu obou sester a sem tam proložena i střípky Temné strany. Sledujeme jednu dějovou linku, která tentokráte vůbec netrpí nešvarem dílu předchozího a to syndromu Mary Sue. Ne tentokráte opravdu skoro žádné vysvětlování, prostě akce střídá akci.
Možná by autorka měla ještě trochu zapracovat na popisu, který je opravdu zredukovaný na nezbytné minimum. Pokud se ale autorka musí vejít do určitého počtu stran, tak já rozhodně patřím k těm, co oželí radši popis než Leyny sarkastické hlášky, které jsou tentokrát dávkovány v menší míře, za to jsou ale trefnější. Měla bych taky vyzdvihnout práci korektorky, v knize jsem našla všehovšudy dvě chyby a to nijak zásadní, takže pochvala i pro vydavatelství.

Knihu bych doporučila čtenářkám ve věku 13 let a výše, sice to není žádné soft porno ale sexismům a násilí se autorka úplně nevyhnula a na to já jsem přísná.-)) Fanouškům série též doporučuji doplňkové povídky na webu autorky. Sama si je rozhodně nenechám ujít, zajímá mne totiž, jak si s tak krátkým útvarem poradí.