Postoprvé a přece jinak a lépe

recenze

Démon stínů (2016) 5 z 5 / Marthas
Démon stínů

Obsah: Sára a Lea jsou sestry - dvojčata, jejichž život nikdy nebyl lehký. Po smrti jejich matky obě skončily v sirotčinci. Vždy si myslely, že zůstanou spolu a že je nic nerozdělí... Jednoho dne se ale naskytne příležitost: Sáře se v jejích 16 letech poštěstí a je jí nabídnuta pěstounská péče, to ale není vše...

Co zjistí Sára: o sobě, o svém předchozím životě, o lžích spletených okolo ní a její sestry. Kdo ji sleduje a kdo po ní jde a hrozí nebezpečí jen jí?

Tak nějak začíná strhující jízda mladé české autorky Lenky Dostálové, jejíž kniha "se mi opravdu čirou náhodu dostala do rukou" . Mám to štěstí jí napsat recenzi, zde na DK bohužel první, i když tato kniha není její prvotinou. Můžete ji znát už z jiné její série a to Projektu alfa. Ten jsem já osobně ještě v drápech neměla, ale uvidíme, zda se to po dnešku nezmění. Autorka je to spíše začínající, ale to jí nezabránilo mne doslova přibít k jejímu dílku, kdy jsem přímo fascinovaně hltala stránku za stránkou.

Téma knihy se může zdát již ohrané (ano, i z oficiální anotace je jasné - tu jsem si ovšem přetvořila k obrazu svému, že se opět setkáváme s čarodějnictvím ). Ano, řeknete si, to už tu bylo. Řeknu vám , co vám to připomíná: ano, správně, Michelle Zink a její Proroctví sester (KK 2011). Z interního zdroje vám ale mohu říci, že se nejedná o plagiát, je to shoda okolností. Často se stává, že dva autoři mají stejný nápad. A tak čirou náhodou Lenka napsala knihu, jež byla napsána mnohem dříve, než byl u nás přeložen její konkurent, ale z mě nepochopitleného důvodu jí byla vydána až teď. A je to jen dobře, že jsme se dočkali a že autorka měla dost času ji řádně vyšperkovat. To je můj osobní názor. Oproti její konkurentce se jí totiž povedlo sepsat strhující příběh, s malými výkyvy tempa už od začátku. Zatímco Michellin příběh se od začátku potýká s tím, aby vás u sebe udržel a tak trochu kodrcá pomalým tempem celou knihou, zde se setkáme s opravdu rychlým nástupem a děj graduje. Uvidíme, zda a jak bude pokračovat.
Lenka sice nepíše jako třeba Pierre Pevel s francouzkou noblesou a spoustou vzletných slov. Ale na to, že je to jedna z jejích prvních knih, se zde setkáváme s celkem chytlavým akčním mixem magie, romance a mým oblíbeným cestováním v čase.

Abych ale jen nechválila, dost mě mrzí, že se vydavatelství spokojilo s pouhou měkkou vazbou. Ta jediná lehce kalí dojem, stejně jako ta opravdu zvláštní obálka, u které se nedokážu rozhodnout, zda se mi líbí.
Nenašla jsem žádnou tiskovou chybu či nelogičnost. A překlad odpadá, ten se tedy také nedá kritizovat.-) Je sice pravdou, že Sářina výuka nebyla žádná zábava. Ale kdo se baví, když mu jde o život, že? Nenechte se ale mýlit, že se vůbec nezasmějete. Kniha je totiž psána odlehčeným a opravdu vtipným způsobem, který si mě omotal okolo prstu. Není neznámo, že mezi autorčina oblíbená díla patří i Meg Cabot. I kdybych tohle nevěděla - že máme rády stejnou autorku, může mi být blízká i věkem anebo tím, že nebydlí zas tak daleko od mého rodného koutu.

Ano, opakuju se, mně se kniha opravdu líbila. A tak vůbec nelituju, té za paperback nekřesťanské ceny, a s napětím budu očekávat, kdy a zda vůbec vyjde další díl. Jak jsem jednou řekla, náš rybníček je malý. A tak jsem opět ráda, a snad nejen já, že se opět dere ke slovu mládí. Zda a co může nabídnout, si už přečtěte sami. Myslím, že kniha si opravdu zaslouží plný počet bodů, který jí ráda dám, a všem známým ji doporučím. Čas je drahý a já vím, že s touto knihou jsem ho neztrácela zbytečně.-)