Retro recenze - Vítejte ve Spy High

recenze

Frankensteinova továrna (2003) 4 z 5 / Marthas
Frankensteinova továrna

Kdesi v nedaleké budoucnosti existuje podivuhodná škola, okolnímu světu známá jako Deverauxova odborná škola pro talentované studenty. Ale Lori, Jake a další studenti ji znají pod jiným jménem: Vyšší odborná škola pro špiony a tajné agenty. Ti, kdo absolvují náročný výcvikový program, představují pro svět naději v boji s nebezpečnými megalomaniaky a nevyzpytatelnými technoteroristy. Těm, kdo neobstojí, bude vymazána paměť…
oficiální anotace
__________________________________________________________

Z anotace vám je jistě jasné, že jsem se pustila do re-readingu futuristické špionážní scifi klasiky Škola špionů, jež přes svou solidní pověst ve světě u nás kořeny příliš nezapustila, což je také první negativ této jinak celkem povedené knihy, která je navíc prvotinou A.J. Butchera a touto optikou bychom na ni též měli nahlížet.

Negativy tedy jsou nevýrazná obálka, která se nemusí líbit každému a to že u nás ze základní série vyšel pouze první díl. A to budou dva základní kameny úrazu této série, protože jinak si nedokážu vysvětlit, proč by pozitiva této fascinující, sarkasmem a hláškami nabyté špionážní jizdy měly být tak opomíjeny a kniha s nimi. I když orientace v postavách je sice trochu oříšek, ale jak jinak komplexně vyjádřit složitost světa ve kterém jsme se ocitli než, že dáme prostor každému z protagonistů a podíváme se na věc jeho očima. Koneckonců věřím, že kaleidoskop autorem, zde jen naznačený, by mohl být velmi zajímavý a pohledy se zde pěkně doplňují. Sice by se hodil přehled postav, což ale není na závadu, stačí přece papír a tužka. Příběh je vyprávěn v er- formě a z části retrospektivně. Překlad je slušný a odpovídá kvalitám tehdejšího průměru, takže na nynější poměry je vynikající.
Zajímavé postavy, jež nejsou vůbec ploché a jejichž charaktery jsou na YA docela propracované jsou : Benjamin T. Stanton jr.: "vůdce"- jehož musí mít každá skupina, jak dlouho mu ale tento post vydrží, obzvláště když...
Jake Daly: není žádný "buran" a otloukánek a nenechá si nic líbit
Eddie Nelligan: chce dokázat světu, že není žádný "béčko", zatím ale spíš ukazuje jaká je s ním švanda
A kdo se bál, že tam budou jen kluci, no přece já? Ale autor mi vytřel zrak tím, že hmm, přidal i "něžné"pohlaví", jež zde ale nereprezetují žádné křehule: Lori Angel - jenž by ráda dokázala, že není jen hezká "tvář", ale i něco víc
Jennifer Chen - "bojovnice", která má co skrývat, ale ostaně kdo ne, jako třeba i
Cally Cross - "mozek", jenž dokáže hacknout úplně cokoliv
A to máme za sebou pouze ochutnávku.: tzv. modrý "Bondův tým", což třeba jejich soupeři, červený "Solův tým", zlatý "tým Hannay" a zelený "Palmerův tým", když tohle smícháte, vznikne vám dost třaskavá směs charakterů a dost příležitostí, jak pro akci, vaši zábavu, lásku a vůbec různé jiné interakce mezi postavami. Nemluvě o učitelích, kteří nejsou o nic méně zajímaví než jejich žáci.
Proto si myslím, že je opravdu velká škoda, že i přes dobrý potenciál knihy nemělo tehdy vydavatelství, jež knihu vydávalo pro nezájem stran českých čtenářů důvod v této vynikající sérii pokračovat. Tato série se totiž vůbec v mnohém vyrovná sérii R. Muchamore, který vyšel komplet a i sérii Anthony Horowitze, kterou opravdu zbožňuju. Nemluvě o mnoha dalších počinech, co jsem jen já s touto tématikou četla a líbí se mi i více než filmy s J. Bondem. Hodnotím tedy 4 hvězdami z důvodů, jež jsem zde vypsala, za každý problém jsem strhla půl a doufám, že snad se někdy ještě dočkám nějakého dalšího dílu této série, která jen v základu má ve své domovině Anglii šest dílů a v nadstavbě dalších 6 ( o každé postavě a její budoucnosti 1). Takže doporučuju, sežeňte si to v bazaru anebo až se otevřou knihovny, dokud to tam je.