Své tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechte.

recenze

Jiskra v popelu (2016) 5 z 5 / terka98
Jiskra v popelu

Své tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechte.

Laia je dívka z lidu Učenců, který žije pod krutou nadvládou válečnického Impéria. Když je její bratr zatčen za velezradu, nabídnou jí učenečtí povstalci bojující proti Impériu dohodu: pokud se nechá prodat jako otrokyně na imperiální vojenskou akademii Šerosráz a bude pro ně špehovat, odboj zachrání jejího bratra před popravou.

Elias, nejlepší voják na šerosrázské akademii, je znechucený pronásledováním a zabíjením Učenců a rozhodne se dezertovat. Než však stačí utéct, dostane příkaz zúčastnit se zkoušek, nemilosrdného klání, z něhož má vzejít nový válečnický císař. Prohrát znamená okamžitou smrt, zvítězit znamená ztratit vlastní duši.

Ani jeden z nich netuší, že se jejich cesty střetnou. Oba poté zjistí, že jejich osudy jsou propletené víc než by si, kdy dokázali představit, a že jejich rozhodnutí může změnit budoucnost celého Impéria.

Dokonalost sama. Jinak se to popsat nedá. Autorka zde skvěle popisuje svět, který na první pohled vypadá normálně, ale za chvilku nás sama přesvědčí, že ne vše je takové, jak to na první pohled vypadá.

Z pohledů obou hlavních postav, zjišťujeme, jaké to je snažit se být milosrdným, odhodlaným, spravedlivým nebo statečným člověkem ve světě plného nenávisti a krutosti. Kde je touha po moci tak velká, že lidé jsou schopni jít i přes mrtvoly, i bez ohledu na to, že může jít o mrtvoly jejich přátel.

Autorka nás nevtáhla pouze do úžasného fantasy světa, ale také nám ukáže, kam až může zajít lidské odhodlání. A co všechno je člověk schopný udělat pro to, aby dosáhl svého cíle.