Srdcovka

Počet stran: 739
Originální název: River God
Překlad: Václav Vanduch

„Ještě nedávno jsme se s Tanem jménu Hyksós vysmívali. Vícekrát se to nestane.“

Pravěký Egypt byl zemí faraonů, královstvím vybudovaným na zlatě a legendou zničenou chamtivostí po bohatství a moci. Ústy neobyčejně nadaného otroka Taity je čtenář vtažen do velice živého a barvitého příběhu, který se rozvíjí s napětím a prudkostí již od první stránky.

Oblíbenou knihu pozná člověk na první pohled podle opotřebovanosti. Můj výtisk, ačkoli jsem na knihy velice pečlivá a čtu téměř v rukavičkách, se již podobá salátovému vydání. Je poslepovaný, rohy má zprohýbané, hřbet knihy je prasklý. Tak často jsem za ty roky knížku vzala do ruky, s sebou na cesty, při nemoci do postele. Četla jsem ji od svých čtrnácti let nesčetněkrát. A pokaždé mě autor něčím překvapí, Taitova narcistická stránka rozesměje, surovost okamžiku šokuje a Tanova a Lostrisina velká láska zahřeje i zlomí srdce.

Miluju knižní mapky. Když čtu o nějakém místě, a že je ho během putování po Nilu a válčení na jeho březích hodně, ihned otáčím stránky dopředu knížky, abych se mohla podívat, odkud že kam, se děj přesouvá.

„Nutil jsem se do úsměvu, ale moje ústa nemohla najít slova útěchy a blahopřání pro ty dva, které jsem miloval jako nikoho na světě. Zůstal jsem na kolenou nehybný s idiotským úsměvem na rtech a sklíčeností v duši.“

Miluju Taitu. Génius, vynálezce, dávno zapomenutý předchůdce Leonarda da Vinciho a Nikoly Tesly, trošku narcista, teoretik a lingvista, nádherný muž…vlastně eunuch, zpěvák, režisér, výtvarník scény, politik, ekonom, zemědělec, a mnoho a mnoho dalšího. Tak trochu Cimrman a vynálezce papyru. Přitom má velké srdce na správném místě a síla jeho lásky člověka hluboko zasáhne. Pro mě se jedná o jednu z nejlépe napsaných postav vůbec. Wilbur Smith skvěle balancuje na hranici mezi absolutním narcismem a sarkasmem.

Po přečtení sedím, vychutnávám, někdy pláču, rozdýchávám a pocit silného prožitku ve mně zůstává nadlouho. Myslím, že takhle poznáte velmi dobrou knihu při bližším prozkoumání.

Knihu vřele doporučuji všem bez rozdílu věku i pohlaví.