Cinder & Ella

recenze

Cinder & Ella (2018) / Channach
Cinder & Ella
Probrala jsem se o tři týdny později na popáleninovém centru bostonské nemocnice, když mě lékaři probudili z umělého spánku. Na sedmdesáti procentech těla jsem měla popáleniny druhého a třetího stupně.
Máma zemřela.


Co vám mám povídat. Tohle byla prostě lahoda. Pohlazení po duši. Citlivé na správných místech. Slupla jsem ji za dva dny. A co jsem nečekala, několikrát jsem u knihy i plakala. Začala jsem ji číst na lehátku v aqvaparku, když dcerka po dovádění a obědě vytuhla vedle mě. A lidi chodili kolem mě a dívali se na mě jako na idiota, že mi tečou slzy. Ale mně to bylo jedno. Nešlo to jinak. Především pasáže s tátou mě dostávaly.

Kelly Oram dostala do knihy všechno podstatné z pohádky O Popelce. Zároveň se vyhnula klišé a ukázala, že ani svět pohádek není černobílý. Jsem nadšená, že nepodlehla trendu „šikana matky a dvou sester“ a zároveň vykreslila Ellinu bolest a pocity méněcennosti. Spolužáci byli místy na můj vkus až moc drsní, nechce se mi věřit, že by dokázali být až tak krutí. Ale co já vím o současných zazobaných teenagerech na soukromé škole?

Příběh byl romantický, z krásného, současně-pohádkového prostředí. A co víc, točil se hodně kolem fantasy, seriálů, knih, blogů a conů. Autorka si mě získala i zmínkou mých oblíbených a částečně zapomenutých Xeny a Herkulese, Merlina, Prison Breaku a hlavně, Richarda a Kahlan ze seriálu Legend of the Seeker, jež se točil podle série knih Meč pravdy Terryho Goodkinda. Jsem zajedno s Ellou, že z nich byla paf. Upozorňuji, že knihy jsou ještě o X procent lepší. A Kelly Oram mě tak navnadila na smyšleného Druidského prince, že si ho prostě chci přečíst!!! Snad se do něj pustí, až nebude mít do čeho píchnout.

„Dokonce jsem si jednou našel video, kde lidi mluvili s bostonským přízvukem.“
Znovu jsem se rozesmála. „Nekecej. To snad ne.“
„No jo, a vůbec jsi mě nezklamala. Řekni auto.“


Moderní Popelka (anglicky Cinderella) si mě k sobě připoutala a opravdu jsem se po delší době těšila, až splním všechny povinnosti a budu si moct zase číst. Abych byla upřímná, ještě větší chuť jsem měla zmáčknout tlačítko „pauza“ na ovladači světa a s knihou si někam zalézt. Jedná se o milostný příběh, ale zajímalo mě rozuzlení mnohem více konců. Vztah Elly a otce, jeho příběh, Ellino zotavování, vztah k nevlastní matce a sestrám. A samozřejmě to, kdy a jak se ty dvě hrdličky konečně potkají… a pak to přišlo. Paralela s filmovou hvězdou namísto prince byla geniální! A ten „ples“. Wow. Pohádka. Pravé dovolenkové čtení.

Kniha je naprosto ucelená a skvělá. Říkám si proto, co jen může být ve druhém díle. Trochu se bojím do něj pustit, aby se nejednalo jen o nastavovanou kaši. Bojím se, abych si nezkazila dojem… a zároveň jsem se musela držet, abych se do něj nepustila ještě v noci. Je to silnější než já. Ale potřeba spánku na oplátku přemohla chuť číst. Asi mám pořád ještě všech pět pohromadě. :)

Pokud máte rádi pohádky, romantické příběhy a rádi si odpočinete od reality, Cinder a Ella jsou tím pravým letním čtením pro vás. Ale upřímně si dokážu představit i sychravý podzim a padající listí, stejně jako zasněženou krajinu, hořící krb a svařák nebo jarní deštík a rozkvetlé stromy kolem. Je to prostě kniha do každého počasí.

Komentáře (0)

kniha Cinder & Ella recenze