Smutné, ale krásne

recenze

Všechen můj hněv (2023) 5 z 5 / gabriela8842
Všechen můj hněv

Jedna z troch najlepších kníh tohto roka. Bez debaty. Síce fikcia, ale tak reálna, melancholická a boľavá. Síce YA, ale s takými skutočnými, inteligentnými a realistickými postavami, aké som už dávno nezažila. A síce smutná od začiatku až do konca, ale každou stránkou dokonalá.

Na konci mi vyšla slzička. Od začiatku som chcela pre nich dobrý život, dobrú cestu, aspoň trochu šťastia a lásky. Vidieť dvoch mladých ľudí ísť svojou cestou, tou ktorou chcú ísť, tou radostnou, tou bezbolestnou, tou najlepšou. Jej opak však bol pravdou. Polená pod nohy, závislosti, týranie, šikana, rasizmus, smrť, finančná tieseň, domnenky a tajomstvá. Preplietanie minulosti a prítomnosti. Tri pohľady, ktoré vám ponúknu často len náznaky a útržky. V ničom si nie ste dlho istý, stránka za stránkou len napätie a ďalšie tajomstvá. Ale aj tak to chcete. Pretože vy veríte, že tento príbeh vás rozoberie na kúsky. Donúti vás zamyslieť sa. Donúti vás pozrieť sa na vlastné okolie a vlastný svet. A ukáže vám tu hnusnú stránku sveta a života.

Stále mi je tak akosi ťažko na srdci. Stále sa pýtam samej seba, či som šťastná s hlavnými postavami, alebo mi je z nich stále smutno, pretože ich tŕnistá cesta bola dlhá, bolestivá a plná hnevu. Hnevu na všetko a všetkých. A síce mi je ťažko, a nepovedala som vám o deji takmer zhola nič, celým svojim bytím vám ju odporúčam. Potrebujete sa pozrieť na svet očami Sabaa Tahir.

Je to čtivé, je to realistické, je to bolestivé a smutné, je to ale aj krásne a plné úžasných myšlienok na rodinu, vieru, svet a priateľstvo. Prečítajte si to, neoľutujete.