Skvělá atmosféra!

recenze

Herečka: Múza první republiky (2022) 5 z 5 / Knihomolka97
Herečka: Múza první republiky

Herečka je má první přečtená kniha od české autorky Jany Poncarové a myslím, že jsem nemohla začít lepší knihou.

Příběh je inspirován životem Jarmily Horákové, nadané herečky za první republiky, která zemřela příliš mladá. Jarmilu divadlo táhlo prakticky odmalička, věděla, že se narodila proto, aby se stala herečkou a její nadšení bylo nakažlivé! Máme možnost nahlédnout do jejího nitra, jak divadlem žila, její pocity i pochyby.

Příběh je odpočinkového rázu, kde atmosféra člověka úplně vtáhne, připadá si, jak kdyby vše prožíval na vlastní kůži a nechá se unášet dějem.
Styl vypravění se mi hned zalíbil a skvěle sedl. Četlo se to lehce a co mě trklo do očí, byly zdrobneliny jmen.

Střídá se ich-forma s er-formou. Ich-forma se objevuje v částech spisovatelky Olgy v období protektorátu a er-forma u Jarmily v letech 1917 - 1928.

Části Olgy jsou taktéž zajímavé, postupně se čtenář dozvídá také o její minulosti a životě. Ze zvědavosti jsem si o ní musela dohledat ještě další informace. No nestačila jsem se divit. Olga o Jarmile (Jarince) píše divadelní hru, aby se na ni nezapomnělo.

V příběhu se objeví i takové osobnosti jako Jaroslav Seifert či Vítězslav Nezval. Sympaťáci fakt, hned bych s nimi šla na kafčo. :)

Jsem příjemně překvapená, autorčin styl mě oslovil a urcitě se mrknu na její další knihy.