Setba minulosti - aneb vrací se zlo opět do Foxworthu?

recenze

Setba minulosti (2015) / MilenneWaver
Setba minulosti

Pokud jste se po tolika stránkách smutku nad Drážďanskými panenkami rozhodli přečíst i toto vyvrcholení celého příběhu, rozhodně nebudete litovat. Ačkoliv je Setba minulosti hodně protahovaná a často se v ní objevují scény na podobné bázi, autorka si pro čtenáře připravila úžasný konec a hluboko ukryté myšlenky v každé řádce. A už jen díky tomu byste jí měli minimálně dát šanci!

Příběh se posunuje dál v čase a z původně mladé Cathy a Chrise se stávají prarodiče. Oba dožili po komplikaci s jejich matkou hodně klidný život s Bartem, Cindy i Jorym a oba chlapce vychovali tak dobře, jak jen mohli. Ale ačkoliv se zdá, že žádné další komplikace nepřijdou, zdání klame. Kdosi totiž jen čeká na správný okamžik, aby mohl znovu udeřit, všechno dobro z jejich syna Barta odstranit a nastolit znovu ve Foxworthu pořádek. Podaří se Cathy zachránit ty, které miluje, aniž by nikdo z nich přišel k úhoně?

Co se týče postav, Setba minulosti je opravdu rozmanitá. Od Cathy, Chrise, Joryho, Barta a Cindy se do komplikované rodinky dostane ještě těhotná Melody, což je Joryho manželka a tajemný strýček Cathy a Chrise. A postupem času samozřejmě přibudou ještě Melodiiny děti. Za mě byl bezesporu nejlepší postavou Bart. Bart má opravdu neobvyklý charakter, který mnoho vypovídá právě o tom, že je podobný svému dědečkovi Malcolmovi a navíc jde o velmi podstatnou postavu v ději. Je to komplikovaná osobnost u které nevíte, jestli je více zlý nebo hodný, ale ať je to jakkoliv, jeho si zkrátka oblíbíte. A jelikož je příběh psaný znovu z pohledu Cathy, bylo by správné zde zmínit i ji. V porovnání s prvním dílem se tato dívka (později žena) radikálně přeměnila, stala se moudřejší, hodnější, ale i ráznější, přestože ve svém nitru zůstala z velké části hlavně sebou samou. Osud jí připravil těžkou cestu, ale ona se se všemi dokázala poradit, jedinou otázkou je, jestli to tak bude i dál. Vše se totiž ještě vystupňuje, když Foxworth znovu začne ovládat zlo.

Technická stránka je snad jediná větší chyba na celém příběhu, protože hodně věcí se autorce vymklo z rukou. Především to byla protahovanost, protože už od poloviny příběhu jsem měla pocit, že autorka neví o čem psát - často se tam objevovaly podobné scény. Dalším velkým minusem bylo načasování, protože i přes napínavou atmosféru a zápletku končily jednotlivé části v knize useknutě. Jedinou věcí, která se autorce opravdu v tomto povedla byla čtivost, která čtenáře doslova připoutala ke knize dokud se nedopracoval k samotnému konci.

Zápletka Setby minulosti byla v porovnání s ostatními díly série hodně inspirovaná těmi předchozími, ale o hodně lépe rozmyšlená. Na čtenáře je připraveno spoustu smutných scén, atmosféra napnutá k prasknutí a mimo jiné i hodně zvratů, které by překvapily snad každého. A v samotném závěru úžasně naplánovaný konec, který vyvrcholení série jen podtrhne. Pokud tedy stále váháte nad tím, jestli si knihu přečíst - jděte do toho, určitě nebudete litovat.

Můj názor na Setbu minulosti bude rozhodně pozitivní, protože i když měla pár chyb, samotný příběh mi vše vynahradil a dal mi ještě více než jsem očekávala. Doporučuji především starším čtenářům s chutí na náročnou emotivní četbu a nezapomeňte na kapesníčky - obzvlášť v závěru knihy se Vám budou hodit.