S/NĚŽNÉ A KRVAVÉ (Františka Vrbenská v časopisu XB-1 č. 5/2023)

recenze

Vianoce, zas Vianoce (2022) 5 z 5 / Piperman
Vianoce, zas Vianoce

Zrádná pohoda vánočních svátků inspirovala předloni Krvavé Vánoce editora Vlada Ríši, soubor SF a fantasy v akordu děsu. O rok později přibyl pandán v  neméně zdařilé sbírce Vianoce, zas Vianoce ze známého vydavatelství Hydra. Slovenská antologie přidala o něco širší záběr subžánrů s příměsí hororu. Krásná obálka Bey Tomash symbolicky předznamenává obsah, gradující od jemné fantastiky v úvodu po brutální a silně nekorektní bizár.

Také zde účinkují Vánoce v různých rolích. Často v té ústřední, dějotvorné: příběhy se točí kolem úlohy (či existence) Santa Clause / Dědy Mráze, dárků, případně jejich dodávky, nebo kladou důraz na prožití (či přežití) Štědrého večera. Jindy svátky pouze poskytují kulisu a startovací čáru. Vystupují tu v obdivuhodně nespoutané směsici roboti, démoni, mutanti, lidské exempláře všelikého druhu a pár ne-úplně-člověčích bytostí, počítaje v to i mimozemšťany.

V rafinovaném kaleidoskopu povídek - sedmnáct od špičkových slovenských autorů, jedna od hostujícího Čecha, gurmána hrůzy Pavla Skořepy každá dostává šanci oslovit svého čtenáře. Jana Tabačková nechává panenku napsat jímavé Tri listy Ježiškovi, Monika Kandriková poeticky a nesentimentálně přivolá Malou prianočnou hudbou opravdu kouzelný Štědrý večer. Anna Olejárová v Poľovačke na Santu o poslušných dětech a nezkrotných sobech dokazuje, jak autorky umí být megadrsné a nepředvídané.

Střídmější je Miňo Tichý v mile zábavné doručovací space opeře Do nekonečna a ešte ďalej! Život na splátky od Ivany Molnárové Dubcové směle mění gangstery za démony a mergle za životní energii. Ochladzovač, nápaditá scifi Jany Plauchové o superschopnostech, ukázkově spojuje vědecký přístup a živou imaginaci. Martin Šugár s Fľašou šnapsu nalévá další vánoční zázrak - velmi lidský, byť ve futuristickém vesmíru. Do třetice Ten najlepší darček přináší Beáta Takáčová v báječně vtipné a zamotané pátračce, kde prim vedou emotičtí roboti.

Hrdina ze světa Časonautov Tono Stiffela se v úderné Odchýlke na západnom fronte dostává do Velké války a legendárního příměří - vánočního zázraku 1914. Nešťastné a neveselé Vánoce přidělil Pavel Skořepa prostřednictvím temného proroctví zdánlivě obyčejné rodině.
Adventná návštěva Lucie Braunové si pohrává s tragickými taji psychiky. Ivan Kučera v Mame sáhne k ještě děsivějšímu, psychedelickému gambitu. Brilantně napsané Znamienko Nadi Vojtekové mrazivě prognózuje robotiku. Marián Kubicsko ve skvostné grotesce Jožo Fero a Dedo Mráz proti sobě staví pekelníky a JZD.

Oceněný horor Vianočná nakládka Patrika Slaniny sugestivně mapuje nástup moderní apokalypsy. Miro Švercel s hořce ironickým podtextem rozpoutá zběsilou reality show na biblické motivy Kde je Ježiško? Katarína Soyka nám ukáže v humorné urban fantasy Démonikine Vianoce, že i mocné bytosti to mají složité. Aj v noci noc, aj vo dne noc, príďže mi voľakto na pomoc! zní zoufale, ale firemní večírek podle Lenony Štiblaríkové se bude odvíjet ještě příšerněji.

Část povídek si řízností nezadá s Bizarropolis. Většinou nabízejí originální anebo nádherně ujeté nápady. Často se chlubí kultivovaným, precizním zpracováním, případně šokují pointou. Pobaví všechny!

Vianoce, zas Vianoce. Obálka Bea Tomash. Bratislava; Hydra 2022. 432 str. Cena 492 Kč.

Hodnocení: ****1/2